SsangYong Vergilendirme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Baki Ö. Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 43
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 61,451
Ynt: SsangYong Vergilendirme

Ediz bey haklı yardimlariyla ben yaptım oldu hatta söyle bir konuda detaylı açıklama mevcut: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=46020.0
2009 ve 2010 model actyon sports 4*4 sahibi olanlar bu indirimden faydalanabilir! Hatta gecmis senelerdeki fazla ödeme soz konusu ise fazla olan farkı geri alabilir

Etiketler

öncelikle uyarınız için teşekkürler...Bakanlar Kurulunun 13/1/2004 tarih 2004/6743 sayılı ve 14/12/2004 tarih 2004/8327 Sayılı kararnamesine göre:

“18/2/1963 tarihli ve 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun 5 inci maddesindeki (I) sayılı tarifede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için, yıllar itibarıyla uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarları, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her yılın Ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin % 5’ini aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarları, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanır. Bu Karar 1/1/2005 tarihinde yürürlüğe girer.”
hemen dilekçeyi yazdım yarın ilk işim vergi dayresine gitmek sonucu nasipse yarın yazarım...

prokopi' Alıntı:
Ediz bey haklı yardimlariyla ben yaptım oldu hatta söyle bir konuda detaylı açıklama mevcut: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=46020.0
2009 ve 2010 model actyon sports 4*4 sahibi olanlar bu indirimden faydalanabilir! Hatta gecmis senelerdeki fazla ödeme soz konusu ise fazla olan farkı geri alabilir

benimki 2010 model 4x4 otomatik. olmuyo??

arkadaşlar

2008 4x4 actyon sports um var 2010 ikinci dönem dilekçe ile 570 tl ödedim. 2011 ocak tekrar dilekçe verip 480,5 tl ödedim.

kasko yaptırdığınız sigortacınız bu dilekçe ile düşürme işini sadece sizden dilekçe ve 50 tlden fazla olmayan bir ücret karşılığı kendisi yapıyor,vergi indiriminiz yapılmıştır diye size bilgi veriyor (ödemeyi yapmadan bu bilgiyi alın kontrol edin),internette veya vergi dairesine gittiğinizde aracınızı sorguladığınız zaman vergi inmiş haliyle karşınıza çıkıyor.

aracım 2010 4x4 action sports.. normal ödenmesi gereken vergi yıllık yaklaşık 1900 tl..vanda dilekçe verdim vergi dayrem erzurum olduğu için kabul etmediler.. bende bir hafta önce erzuruma gittiğimde dilekçe verdim..ek olarak ruhsat fotokopisi ile herhangi bir sigortacıdan alabileceğiniz aracın kasgo değerini gösteren belgegeyi verdim(2011 yılı için benim aracın kasko bedeli 36500)...vergi dairesindekiler dilekçeyede gerek yok bu belge ve ruhsat fotokopisi yeterli dedi...sonuç bu gün baktım temmuz ayı vergisi 613 TL..yıllık 700 TL ye varan bir fark...masraf "0"....

normalde dilekçeyi ocak ayında vermek gerekiyor...ozaman her iki dönemin vergiside birden düşüyor.....

peki bu işlemler için illaki kaskolu olması şartı mı var.yani benim kaskom yok mesela indirim neden olmasın,bu konuda bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim.
tşk ederim, saygılar

mehmet35yildiz' Alıntı:
peki bu işlemler için illaki kaskolu olması şartı mı var.yani benim kaskom yok mesela indirim neden olmasın,bu konuda bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim.
tşk ederim, saygılar

kasko ile alakası yok..benimde kaskom yok...o sadece rakam olarak kullanılıyor...herhangi bir sigorta şirketinden alacağınız kasko bedelini gösterir belge ve ruhsat fotokopisi ile bağlı olduğunuz vergi dairesine gidiyorsunuz...hiç kimseye hiç bir bedel ödemenize gerek yok...
günü geçirmeyin...965 olan dönemlik vergi 615'e düştü...ocak ayına ait farkta bu dönemden düştü..şu an ödemem gereken temuz vergisi 265 tl görünüyor...

emin değilim ama bildiğim kadarıyla temmuz vergisini ödemeden önce yapabiliyorsunuz...zor ve zaman alan bir iş DEĞİL..bu nedenle bence fazla geciktirmeden şansınızı deneyin...700 TL az para değil...

yns' Alıntı:
arkadaşlar

2008 4x4 actyon sports um var 2010 ikinci dönem dilekçe ile 570 tl ödedim. 2011 ocak tekrar dilekçe verip 480,5 tl ödedim.

kasko yaptırdığınız sigortacınız bu dilekçe ile düşürme işini sadece sizden dilekçe ve 50 tlden fazla olmayan bir ücret karşılığı kendisi yapıyor,vergi indiriminiz yapılmıştır diye size bilgi veriyor (ödemeyi yapmadan bu bilgiyi alın kontrol edin),internette veya vergi dairesine gittiğinizde aracınızı sorguladığınız zaman vergi inmiş haliyle karşınıza çıkıyor.
yunus bey sizin aracınız manuel vites mi acaba,benimki 2008 otomatik ve hesapladım benim arac alt dilime düşmüyor şu anda.çünkü kasko değerine 32350 civarı bi rakam demişler ve %5 i de 1490 dan fazla yapıyor.vergi dairesi de aynı şeyi söyleyip şuan alt dilime düşmez dedi,acaba farklı bir durum mu var benim bilmediğim? 2008 olup da otomatik aracı alt dilime düşen var mı acaba??
teşekkür ederim,saygılar.

mehmet35yildiz' Alıntı:
yunus bey sizin aracınız manuel vites mi acaba,benimki 2008 otomatik ve hesapladım benim arac alt dilime düşmüyor şu anda.çünkü kasko değerine 32350 civarı bi rakam demişler ve %5 i de 1490 dan fazla yapıyor.vergi dairesi de aynı şeyi söyleyip şuan alt dilime düşmez dedi,acaba farklı bir durum mu var benim bilmediğim? 2008 olup da otomatik aracı alt dilime düşen var mı acaba??
teşekkür ederim,saygılar.

mehmet bey merhaba
dün vergiyi internetten ödedim,480,5 tl. actyon sports 2008 manuel 4x4,ocak'ta vergi indirimi yaptırmıştım,birinci dönemde şimdide aynısı çıkıyor.

önümzdeki yıl tekrar dilekçe verilecek.

iyi günler. . . zor zahmet bir arkadaşıma actyon sports aldırdım çok da iyi yapmısım :D
fakat bu vergilendırme konusu kafamızı karıstırdı . . .
2009 model arac ve kasko ındırımınden faydalanıyor 9oo küsür yerıne 600 küsür odenıyordu fakat arac 4-6 yas sınıfına gırdıgınde 750 tl odenıcek sanırım dogrumudur ? yanı hem yaslanıcak hemde vergısı artıcak kasko ındırımıne gıremedıgı ıcın ,*,?

n_y_c_b' Alıntı:
iyi günler. . . zor zahmet bir arkadaşıma actyon sports aldırdım çok da iyi yapmısım :D
fakat bu vergilendırme konusu kafamızı karıstırdı . . .
2009 model arac ve kasko ındırımınden faydalanıyor 9oo küsür yerıne 600 küsür odenıyordu fakat arac 4-6 yas sınıfına gırdıgınde 750 tl odenıcek sanırım dogrumudur ? yanı hem yaslanıcak hemde vergısı artıcak kasko ındırımıne gıremedıgı ıcın ,*,?
bizler yani 2008 model düz vitesler 4 yaş indirimine girdik ama %5 indirimden de istifade ediyoruz. 1490 tl yerine 961 tl yıllık ödüyoruz...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR