Ssangyong'la Anavatanına Dönüş...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Levent Altun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,129
Web
www.havasuvillage.com
Merhabalar... Ben 43 yaşında, rally, motocross,offroad ve enduro tecrübesi olan direksiyonda çok uzun yollar yapmış bir müzisyenim. Offroad tecrübem tamamen Amerikan araçlarla oldu. İnanılmaz benzin paraları harcaması ve parça sıkıntılarından sonra tamamen Uzakdoğu 4x4'ler üzerinde duruyorum. Bunlardan biriside Ssangyong Actyon Sports 4x4 2010 ya da 2011.

Eşim ve 20 aylık kızımla gerçekleştirmeyi düşündüğüm bu turun detaylarını paylaşayım sizlerle...
Antalya'nın 100 km batısında küçük bir otelim var. Tura buradan başlayacağım. Van-Saray'dan İran'a geçip Tahran Kum üzerinden güneyde Basra körfezi kıyısındaki Bandar Abbas'a ulaşmak ilk hedef. Pakistan'la ilgili kötü haberler alıyorum o yüzden Pakistan iptal oldu bizim için. Bandar Abbas'tan zaman zaman Hindistan Mumbai'ye (eski Bombay) feribot seferleri varmış. Ancak henüz bu tarihlerde yapıldığının konfirmasyonunu alamadığım için ikinci feribot seçeneği Dubai- Mumbai üzerinde de çalışıyorum. Hindistan neredeyse bir kıta büyüklüğünde. Mumbai'den Goa'ya geçeceğiz. Goa'dan Yeni Delhi üzerinden Nepal Katmandu'ya oradan da Pochara'ya geçeceğiz. Pochara'dan tekrar Hindistan oradan Bangladeş. Myammar(eski Burma) geçit vermez bir kale gibi Çin'e kadar uzadığı ve Çin'le beraber karayolu geçişine izin vermedikleri için Bangladeş'ten feribotla Malezya Kuala Lumpur, Malezya'da 5 ayrı lokasyon ziyareti akabinde Tayland, Tayland'ta 11 lokasyon sonrasında sırasıyla Laos 5 lokasyon, Kamboçya 3 lokasyon ,Filipinlerin Palawan adası 11 lokasyon, tekrar Malezya ancak Borneo adası tarafı, oradan Endonezya Borneo'su oradan Bali adası dahil 12 lokasyon Endonezya'da ziyaret. Finalde de becerebilirsek Darwin Avustralya, oradan da dünyanın en sert parkurlarından kabul edilen Darwin-Sidney etabı. Ama Avustralya'dan çok emin değiliz. Oradaki akrabalarımızın çalışması ve aracımızla girişe yasal bir engel var mı yok mu emin değiliz. Çünkü Avustralya fikri henüz çok yeni...

Bu tarz bir yolculuk için düşündüğümüz araç 4x4 olmalı. Bazı rotalarda yolun devamında başınıza ne geleceğini bilmeden ilerlemek gerekmekte. Benim en çok merak ettiğim konuların başında Ssangyong un yaklaşık 30.000 km lik zaman zaman konforlu zaman zaman kırıcı etaplara dayanıp dayanamayacağı... Kısa etaplarda arabayı dilediğiniz kadar zorlayabilirsiniz ancak servis ya da eviniz yakındadır. Bu rotada bizim öyle bir şansımız yok maalesef. Gerek kalmadıkça arazi koşullarına girmeyi düşünmüyoruz. Ancak emniyet açısından ön ve arka tampon, vinç ,alt koruma vs gibi elzem ihtiyaçları hazırlamak gerek diye düşünüyoruz... 4x4 en son 2011 modelde olduğu için bu aracı kullanan forum üyelerinden ricam bir kaç can alıcı soruya cevap bulmamızda yardımcı olmanız...
1)Aracın ağır bakımları kaç km de yapılmalı?
2)En fazla kaç binde araç tercih etmeliyim?
3) Servis ekpertizi güvenilir mi?
4)Ki bence en can alıcı soru. Bu rotaya dayanabilir mi?
5)Maksimum hangi büyüklükte lastik tercih edilmeli?
6)Roof tent, vinç, çelik tampon gibi ağır aksesurları taşımakta zorlanır mı?
7)Caretta karavan tarzı küçük bir karavanı çekerken zorlanır mı? (30.000 Km)
Tavsiyelerinizin tamamı benim için çok değerli. Şimdiden herkese teşekkür ediyorum. Sevgiler...

Etiketler
Ynt: Ssangyong'la Anavatanına Dönüş...

ilk önce kararınız için tebrik ederim.Yolculuğa çıkarken actyon sportsla çıkmayı düşünüyorsanız servis söylediğiniz rotalarda bulursunuz.Yola çıkmadan önce aracı servise sokun durumu izah edin , bana kalırsa 255 den büyük lastikte takmayın , sizin dediğiniz karavanı bu araç rahat asılır. Düşük modelli jeeplerle bu yolculuğa sakın çıkmayın, şimdi burada yazabilirler , patrol matrol land rover mover yaşı araçlarla iranda kalırsınız illa ki bi taraflarından sıkıntı çıkar araç alacağınız araç 200.000km nin altında olursa iyi olur actyonlarda yola çıkmadan hidrolik hortumunu iyi kontrol ettirin, mümkünse manueline bakın 2009 ve üstü modele bakın 2008 lerin otomatikleri sıkıntılı olabiliyor otomatik vitesle çıkacaksanız yağını filtresini elden geçirtin, ısıtma bujilerini değiştirin, fanlara bakın 4x4 vacuk haplarını kontrol edin bir iki hap yedek alın

Ynt: Ssangyong'la Anavatanına Dönüş...

Merhaba Levent Bey. Konunun tarihi biraz geçmiş ama böyle bir yolada bu kadar kısa sürede çıkmamışsınızdır herhalde. Öncelikle böyle bir tur planladığınız için sizi tebrik ederim, gerçekten çok zorlu ve meşekkatli bir o kadar da zevkli rota. Rota konusuna fazla girmek istemiyorum, zaten siz potansiyel riskleri tespit etmişsinizdir. Gelelim araç konusuna; ben daha önce bu aracın 2008 (manuel 225.000 km'DE) 4x4'ünü ve şimdi de 2011 model 4x2 (otomatik, 80.000 km'de)olanını kullanmaktayım. İki aracında kendine göre avantaj ve dez avantajları var. 4x4 olanı arazi koşullarında oldukça başarılı,eksi tarafı ise yakıt tüketimi ve vergi yükü.4x2 olanı ise vergi, yakıt konusunda çok iyi hafif arazi şartlarında ise tatmin edicidir. Bu araçlar 2.0 litre hacminde EURO IV normlarında 141 beygir güç üreten mercedes teknolojili motorlar kullanmaktadır, bu motorlar oldukça uzun ömürlü ve problemsizdirler. Yakıt ve yedek parça bakımında rakiplerine açık ara fark atmaktadırlar. Aracın genel olarak konforu (özellikle arka tarafta makas yerine helezon kullanıldığı için çok sarsmaz), ses izalasyonu, kliması, koltukların pozisyonu gayet iyi, uzun yolculuklarda sizi üzmez. Yedek parçaları ise çok ucuz fiyatlara yetkili servislerinden temin edebilirsiniz,yolculuk için tüm filtrelerden (yakıt,hava,yağ ve polen) en az ikişer çift yedek bulundurun,özellikle yakıt filtresini sık değiştirin, güzergah üzerinde bilmeden alacağınız kalitesiz alacağınız yakıtlar sıkıntı yaratabilir.Bakım aralıkları 10.000 km'de bir yapılmakta, en ağır bakımı ilk 60.000 km'dedir.Bu bakımda neredeyse tüm yağları ve filtreleri değişir.Benim naçizane fikrim tamamen servis tarafından bakımları yapılan ve kayıtları tutulan bir araç almanızdır.Bu şekilde aracınız konusunda rahat olursunuz. İkinci elde mümküm mertebe 200.000'den fazla km yapmış arabaları tercih etmeyin ama yetkili serviste kayıtları olan, bakımları günü gününe atlatılmamış araç bulabilirseniz 400.000 km'de olsa gönül rahatlığıyla alıp uzun yola çıkabilirsiniz. Ben daha geçtiğimiz hafta 80.000 bakımını yetkili serviste yaptırdım motor yağı (8,5 lt 5 w 40 yağ kullanıldı) ve tüm filtreler değişti işçilik ve KDV dahil sadece 405 TL tuttu. Lastik seçimine gelince fabrikasyon olarak 225 75 R16 kullanılmakta, bence bu çapı değiştirmeyin marka olarak BF Goodrich A/T tipi lastik alın (Uzun yolculuk yanınıza en iki adet yedek lastik ve 10-15 şişe lastik tamir köpüklerinden alın). Orijinal Alman malı Bosal veya Webasto marka çeki demiri ile çekemiyeceğiniz römork yoktur.Uzakdoğuya seyahat edeceğinizden dolayı, yolda çok fazla yedek parça sorunu yaşayacağınızı sanmıyorum ama yukarıda bahsettiğim parçalardan yanınızda bulundurmanızda fayda var, ayrıca yapı marketlerde 150 tl gibi bir ücrete temin edebileceğiniz Black&Decker marka kendinden çantalı 71 parça alet takımı var, bunu da yanınızda mutlaka bulundurun.Bol şans dilerim, gezi fotoğraf ve yazılarınızı bekliyoruz, iyi yolculuklar.

Motorcu bir arkadaşım, Moğalistana giden bir yolda, Türkiye'den birileri ile karşılaşır, amca ve yenge yaşlı. Araç Fiat Doblo.. Aracın ne altında ne de üstünde ek bir donanım, sanırsınız ki, ibb sosyal tesislerine çay içmeye gitmişler. Amcanın çocukluk hayaliymiş, onu gerçekleştiriyorlarmış..

Arkadaşım tam donanımlı motorunda ve üstünde herşey hazır, acaba ben mi abartmışım, yoksa bu amca mı çok relax demişti.

Bu araç sizi rahatlıkla getirir ve götürürde.

Fotograflarınızı en kısa sürede bekliyoruz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR