Subaru Forester

'SUBARU' forumunda cxz tarafından 7 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. cxz

cxz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba;

Oncelikle Bu Şekilde Bir Forum Kurdugunuz İçin Sizi Kutluyorum..

Bilirsiniz ki Subaru Forester ile İligili Bilgiler İnternette Kısıtlıdır.Subaru Forester Almayı Düşünüyorum Fakat; Arabayı Daha Once Hiç Tanımadıgım İçin Kararsızım.Yani Daha Once Hiç Binmişligim Yok.Aranızda Kullanan Kişiler var ise Tecrübelerini Payalaşabilirmi?

Aklım'da Birkaç Soru Var;

Subaru Forester'in Biliyorsunuz ki Camları Cıtasız.Bu Bir Sorunmudur Yani Kırılma Olasılıgı dayanıklıgı Nedir Bunun?Veya Bu Negatif Bir Ozellikmidir?
    Subaru Forester'in Yıllık Bakım Masrafları Nedir?Yani Sorunlu Araçmıdır bu?Kronik Arızaları varmıdır?

Şimdi benim begendigim Model 2004 Model Subaru Forester XT 2.000cc 125Hp Otomatik Vites Modeli.Bu Modelin Yakıt Durumu nedir?Bilgilerinizi Paylaşırsanız Sevinirim.

Bu Soruları neden Size Sorduguma Gelince; Bilrisiniz ki Off-Road Sartlarında Arabalar Zorlanır ve Eger Bir Arızası Var İse Cabuk Cıkar.yani Bi Nevi Dayanıklılıkları Burada belli Olur oyuzden Sizden Fikir Almak İstedim.

Saygılarımla..

2. erdalyaman

erdalyaman 1997 LR. Discovery 300 TDI

Alınan Beğeniler:
    0
    Ynt: Subaru Forester

Forester hakkında başka bir başlık altında da bilgiler var linki veriyorum;

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=10421.0#lastPost

Ben eski kasa 2.0 turbo kullanmıştım. Kısaca tekrarlayacak olursam; Çok keyifli bir araç ancak hafif arazide gezilerde kullanabirsiniz, offroad şartlarına giremezsiniz

3. juggler

juggler Kamp I

Alınan Beğeniler:
    0

merhaba,
    yaklaşık 1 yıldır Subaru Forester kullanıyorum. Çok keyifli, dengeli ve performanslı bir araç. Araçta bulunan simetrik AWD sistemi forester' ı diğerlerinden ayıran en büyük özelliği. Araçta kullanılan boxer motor ilk başta uçak motorları için tasarlanmış ve daha sonra araçlarda kullanılmaya başlanmıştır. Subaru markasının sahibi olan Fuji Heavy Ind aslında bir havacılık firmasıdır. Havacılık sektöründe faaliyet gösteren 5 küçük şirket birleşerek Fuji Heavy Industries' i kurmuşlardır. Subaru armasındaki 5 yıldız da bunu sembolize eder. Bu kronolojik bilgilerden sonra araca gelecek olursak :)
    Boxer motor aracın tam orta noktasına yerleştirilmiştir. Motorun pistonları yatık konumlandırıldığı için motorların dönme hareketinden kaynaklanan yatak kuvvetleri, birincil ve ikincil momentler neredeyse yok gibidir. bu da motorun sarsıntısız ve sessiz çalışmasını sağlar. Subaru' nun drive train olarak nitelendirdiği sistemde en önde motor, hemen arkasında elektronik kontrollu şanzıman ve aktarma organları gelir ve araç tam simetriktir. Yani aracı ortadan ikiye bölerseniz bir parça diğerinin ikizi gibidir. Motorun ağırlık merkezinin yere yakın olması virajları üstün tutunma sağlar ve savrulmayı engeller.[attachment=1]
    Sorularınızı cevplayacak olursam; camların çıtasız olması araca bir spor otomobil havası katıyor. Bu özellik kesinlikle bir negatif özellik olamaz. Zamanla cam fitillerinin aşınmasından dolayı yüksek hızlarda rüzgar uğultusu gelebiliyor. Ancak bu özellik benim çok hoşuma giden ve bu tazr bir araçta bulunması ile insanları şaşırtan hoş bir özellik.
    Yıllık bakım masrafı aracın kilometresi ve kullanım sıklığına göre değişmekle birlikte kabaca 1500TL civarındadır. Standart bakımı yaklaşık 450Tl dir. Kronik hiçbir sorunu yoktur. Japon otomobilleri sorunsuz olmaları ile ünlüdür ki Subaru bir istisna değildir. Subaru WRC deki deneyimlerini ürettiği araçlara başarı ile aktarmıştır. Rakiplerini taklit etmek veya yapılanı yapmak yerine boxer motorları ısrarla araçlarında kullanmaktadır. Sahip olduğu motor ve kendi tasarımları olan elekronik kontrollu şanzıman ve diferansiyel araça ve firmaya kişilik kazandırmaktadır.
    Subaru motorları 2.0X atmosferik, 2.0XT turbo intercooler, 2.5XT turbo intercooler ve 2009 yılından itibaren 2.0TD diesel, 2.5TD diesel motorlarla üretilmektedir. Turbo motorlar tahmin edileceği gibi daha fazla yakıt tüketmektedir. 2.0XT motora sahip 2004 model Subaru Forester yaklaşık km de 45-50kr (13lt/100km)yakıt tüketmektedir.
    Aracın off-road kabiliyetine gelince. Forester ağır off-road şartlarında olmasa da keyifli doğa gezileri yapacak kadar kuvvetli bir araçtır. Nette birçok video bulabilirsiniz. http://www.youtube.com/results?search_query=subaru+forester+off-road&search_type=&aq=f

4. GezenGen

GezenGen Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

5 yıldızın anlamını bilmiyordum, bu bilgi için teşekkürler :)

5. juggler

juggler Kamp I

Alınan Beğeniler:
    0

Subaru (Fuji Heavy Industries) 2.dünya savaşı öncesinde Nakajima Aircraft olarak faaliyet gösteriyordu ve daha çok savaş uçağı motoru üretiyordu. Japonların Pearl Harbour da kamikaze yaptıkları Mitsubishi Zero uçaklarında Nakajima 14 motorları kullanılıyordu. Savaştan sonra itilaf devletleri şirketi japon silah endüstrisinin gücünü kırmak için 15 e böldü. fakat 1950 lerde 5 firma tekrar birleşerek Fuji yi kurdu. Subaru' nun kelime anlamı "Seven Sisters" "yedi kızkardeş" anlamına gelen bir takım yıldızı. bu yüzden amblemde tema olarak yıldız kullanılmış.

6. rnk

rnk Kamp I

Alınan Beğeniler:
    0

juggler iyi akşamlar.subaru almanyada araçlarını ecomatic denen bir sistemle lpg ye çeviriyor.kullandıkları marka teleflex.
    senin bu konuda herhangi bir bilgin var mı. mesela almanya dışında japonya.abd vs.diğer ülkelerde subarunun yaklaşımı nasıl.
    türkiyede sürekli bayturun teleflexi onayladığını ve bu yönde açıklama yapacağını söylüyorlar ama henüz böyle bir şey yok.

japonlar nasıl bakıyor bu işe. almanyada onay verdiklerine göre sanırım bu sistem kafalarına yatmış olmalı?

7. GezenGen

GezenGen Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Sadece Almanya'da değil Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde de kullanılıyor. Amerikalıların LPG takacaklarını sanmam, benzin fiyatları çok ucuz çünkü. Japonyada da Teleflex olmayabilir diye düşünüyorum.

8. juggler

juggler Kamp I

Alınan Beğeniler:
    0

merhaba,
    abd de benzin fiyatları çok ucuz (2.65USD/gal = 1.05TL/lt). dolayısıyla bırakın lpg yi dizel araç bulmak bile çok zor. koca göbeklerini hiçbir arabaya sığdıramayan yankee ler genelde kamyonlarla gezmeyi tercih ediyorlar. yani benzin kimsenin umurunda olmadığından lpg kullanmak sanırım akıllarının ucundan geçmiyordur. japonya da durum farklı. kendileri küçük, zeka küpü japonlar amerikalıyı Toyota Tundra ya, arabı da çölde Land Cruiser a bindiriyor ama kendisi kutu gibi ekonomik arabalara biniyor. böyleyken bile lpg kullanımı çok yaygın (benzin 1.9TL/lt). japonya da FHI alman dönüşüm kitlerini tavsiye ediyor. ecomatic almanya da subaru tarafından tavsiye ediliyor. ekte forester için ecomatic test raporunu gönderiyorum. aşağıdaki 2.linkte BRC nin turbo modellerde sorunsuz çalıştığından bahsediyor gençler.
    http://www.subaru-ecomatic.de/index2.php
    http://www.subaruforester.org/vbulletin/f75/converting-lpg-11357/

9. juggler

juggler Kamp I

Alınan Beğeniler:
    0

aşağıda başka bir test raporu var. rapora göre forester 100km de 8.6Euro yakıyormuş (lpg birim fiyatı belirtilmemiş). kitin fiyatı 2900Euro + montaj. navigasyona da bağlayabiiyosunuz. yani yakıt seviyesini burdan da takip edebiliyorsunuz. güzel görünüyor. ne dersiniz ?

10. GezenGen

GezenGen Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Evet, fena değilmiş ;) Bu arada Alman forumlarında subapların 40bin km civarında LPGden dolayı kontrol edilmesi gerektiğinden bahsediyorlar. Fabrika çıkışında LPG olan Subarularda subaplar özel sertleştirilmişmiş..

11. deeperdiver

deeperdiver Yolun bittiği yerde Hayat başlar

Alınan Beğeniler:
    0

2.0XS ve 2.0X modellerinde arazi şanzımanı (Hi/lo seçenekleri) de var diye biliyorum.

Saygılar,

12. GezenGen

GezenGen Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Sadece düz viteslilerde dişli oranı değiştirmeye yarayan hi-low kolu mevcut.

13. tonkano

tonkano Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

Gaz taktırmak bence akıl karı değil. Orjınal neyse o en iyisidir. İlla yakıt önemliyse baştan oto alınırken bu göz önüne alınarak tercih yapılmalı. Devamlı dört çeker olan bir araç tercih edilmemeli.

14. GezenGen

GezenGen Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Buna katılmıyorum. Eğer öyle olsaydı, Subaru fabrikası bile, fabrika çıkışı 0 km araçlara takmazdı. Ancak ekonomi yapayım derken aracın özelliği bozulmadan, kaliteli bir sistem takılmalı.

15. tonkano

tonkano Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

Orjinal cihaz ve sornsuz montaj ve kalıteli verim alındıktan sonra herşey taktırılabilir. Benzinli bir araç olarak üretilen bir araca sonradan takılan lpg uygulaması yapıldıktan sonra aynı verim alınması mümkün değildir. Bu kayıpları önemsemeyip kazanılanları (yakıt ekonomisi) önemserseniz sizin için kayıp yok demektir.

16. GezenGen

GezenGen Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Bu LPG sistemlerini çok araştırmadınız sanırım. Benim de önyargım vardı, ancak çok araştırdım. Teknoloji çok ilerlediğinden kullanılan ECU ve teknikte klasik LPGlerden farklı. Kayıp, firmaya göre yok (bana göre de yok görünüyor), belki oluyordur ama bu da kazanılan ekonomi yanında gözardı edilebilir.

17. tonkano

tonkano Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

Haklısınız, araştırmadım hıç. Sadece bazı arkdaşların aracını sürdüm. Birde bu işe bozulmamın sebebi zaten az yakan araçlara dahada az yaksın diye lpg takılması bana çok itici geliyor.
    Çok iyide uyabilir, teknoloji sonuçta. Yakıt tankı yerleştirme, yer sorunu, aracın sağını solunu elletme, resmi prosürdürler ve otopark gibi itici olaylardan dolayı baştan kafamda kapadım bu konuyu zannedersem kafamda :).

18. GezenGen

GezenGen Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Laguna bir aracım vardı, sıralı sistem o zamanlar yoktu, ancak oldukça para ödeyerek tartarini marka LPG taktırmıştım. İşçilik iyi olmasına rağmen performans düşüktü. Bir daha LPG taktırmayacağım demiştim... ta ki Forester'a kadar. Onun da nedeni dediğim gibi fabrika çıkışında da bu marka kit takılması ve ülkemizde bu kiti bir yetkili servisin takıyor olmasıydı. Eğer bu şartlar biraraya gelmemiş olsaydı bende taktırmayı düşünmezdim ;)

19. tonkano

tonkano Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

Haklısın. Ben yılda 10.000km yapıyorum. Düşünülebilir sınırda ama ben yinede düşünmüyorum. Satarkende bayağı bir ucuza gidecek zaten birde ek malıyetler ekleyerek onlardan da zarar etmek istemiyorum. Navaraya öyle yapmıştım (komple ziebart uygulamai bagaj örtüsü falan) pekte artı para alamıyorsun. Lpg uygulaması aslında direkt sana katkı ediyor ama. O yüzden gtercih edenlerin sayısı epeyce fazla...

20. GezenGen

GezenGen Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Evet katılıyorum :) aracı biz satarken inanılmaz az para veriyorlar tüm yapılmış olanlara rağmen (yapılmış olanlar hızlı satışı sağlıyor bana göre, fiyat olarak çok artısı olmasa da), ama onlardan alırken en ufak şeyi bile aksesuar olarak söyleyip daha fazla para talep ediyorlar :mad:

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş