Suzuki Grand Vitara Xl7 Ses Yalıtımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mossin Nagant Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,425

Mossin Nagant

Mossin Nagant
Yer
hatay-istanbul
Dün suzuki grand vitara xl7 aldım :D
2006 model dizel.
çok verimli olmayan bir motoru var ama bunu yazılımla çözeceğiz.
verimsiz dediğime bakmayın. beklediğimden çok daha iyi çıktı işin aslı.

çok büyük bir araç.
4.9 metre boyu var.
bagajına açık durumda bebek arabası sığıyor :D

neyse konu dağılmadan dün aldığım arabamın ufak tefek trim sesi gelen yerlerini yalıtımlayayım dedim. durum ortada :smiley:
arka havalandırmadan inanılmaz toz girmiş. oraları mümkün olduğu kadar körlemeye izole etmeye çalıştım.

bituself denen yalıtım malzemesi ve yapışkanlı sünger kullandım.
bitusefi tavsiye ederim kesinlikle.

[/

Etiketler
Ynt: Suzuki Grand Vitara Xl7 Ses Yalıtımı

Bu aldığım yapışkanlı sünger kötü çıktı. istediğim performansı vermedi işin aslı.
o yüzden diğer tarafları direk bituself ile yapacağım.

Araxınız hayırlı olsun. Gelişmeleri özellikle yazılım ile ilgili olanları- EGR iptalini merakla bekliyorum. Bu konuda Oğuz Abi'nin bir çalışması var. XL 7 nin motor enjektör sökülememe hikayeleri nedeniyle ben korktum, 2 yılı aşkındır lastik büyütme dışında standart haliyle biniyorum. Yardımcı olursanız yazılım ve EGR iptali uygulamasını yaptırmak isterim.

İnternette xl7 olarak değilde aynı motoru kullanan 407 veya 307 olarak bakarsanız yazılımlı araçları görürsünüz.
Egr iptali yazılımla beraber yapılıyor.
Araç için be motor ömrü için çok zararlı bir parça aslında. Çevre ve doğa için bir miktar daha az kirletme yapıyor.
Lastik olarak 235 70 16 kullanıyorum.
Çekiş sıkıntısı yok.

mossin nagant' Alıntı:
İnternette xl7 olarak değilde aynı motoru kullanan 407 veya 307 olarak bakarsanız yazılımlı araçları görürsünüz.
Egr iptali yazılımla beraber yapılıyor.
Araç için be motor ömrü için çok zararlı bir parça aslında. Çevre ve doğa için bir miktar daha az kirletme yapıyor.
Lastik olarak 235 70 16 kullanıyorum.
Çekiş sıkıntısı yok.
Hocam konu ile ilgili teknik bilgim yok, Oğuz Abi yazılıml aegr yi iptal ettirdiği halde, bir türlü arıza ışığından kurtulamamıştı. Sizin tavsiyeniz olan yazılımı nasıl temin edebiliriz.?

Bu cumartesi yazılımı yaptıracağım.
Beyne girip bakacam ama egr ikazı sistemsel gözüküyor. Yani %99 söndürebiliriz.
Söndürmek demek şu ablama geliyor.
Beyindeki dtc kodları var. Bunlar aktif. Yani o koddaki arıza ile karşılaşırsa ikaz lambasını yakıyor.
Biz beyindeki egr dtc kodunu pasif yapacağız. Yani beyine senin egr sistemin yok bu ikazı vermene gerek yok diyeceğiz.
Cumartesi akşam net bilgi veririm.

bu motorda 3 adet egr var..
1. si normal bildiğimiz egr ...selonoid valf tahrikli.
2. si 4 lü bogaz kelebegi ...vakum pompasından direk tahrihli..
3. sü bogaz kelebegi..selonoid valf tahrikli.

ecü içinden 8-10 yerden iptal etmiştim lamba yaktı..
ecü kodu ecd 15 simens

eski bi pejocu ile geyik yapmıştım egr evvela dolduracakmış sonra turbo..ben tıkamıştım egr yi.
direk turboy la dolduruyordum yemedi ama cok güzel yürümüşdü.. ;)
4 lü bogaz kelebegi pejonun 2.0 motorlarında yok..2.2 lerde varmış..diye biliyorum..
enjektörlerde 2.2 motorda kullanılandan..2.0 larda bu kodda cıkmıyor..

bu motor pejo ekspert,806,807de ve fiad scudo 'da var kod rhw diye gecer.. bunlardan birinden sökün motoru atın suziye olmaz.. kayış sistemi suzi,, kapak 2,2 ,,enjektör 2.2 ,ecu farklı.. vs..
tamamen piç ..tıpkısının aynısı yok..herhangi bi pejoda..
aynı motor ford da var kızdırma arızası versin hayatta calışmazmış..suzide ve pejo da bol bol veriyor bişi olmuyor bildiğim..
birde güneş sensörü arızalı gösterir..
dogru ölçümler sadece japon el aleti carman ile oluyor bosch kts bilem düzgün cakamıyor..bazı şeyleri..
aklımda kalanlar ..
takipdeyim + kolay gelsin dedim.. :smiley:

Oğuz bey selamlar :smiley:,
Yazacaktım unuttum.
Yazılım işlemi tamam.
Egr körlendi. 3 adet 0.5 mm bakır conta işe körledim.
Yazılımdan iki egr dtc sini artık uyarı verme diye işaretledik.
Ve işlem tamam.
Fakat yazılımdan sonra istediğim performansı araç kasarak verdi.
Sanki ben itiyormuşum gibi oldu.
Katalizörden şüphelendim, söktürdüm :smiley:
Araç 250 binde katalizör bildiğin kömür olmuş. Su bile geçmedi damla damla geçti.
Sensör olmadığı için komple içini boşalttırdım.
Şimdi mükemmel oldu.
Arabaya gaz verdiğimde rahat bir sürüş tadında akarak gidiyor.

Image

Image

birde dinamometrede ölçtürseniz .. ::smiley: ne kadar güç elde ettiniz..tam bilirdik.. ;) başta ben tüm xl-7 TD'çiler paçanıza yapışırdık.. ;D bizde istiyoz diyem.. ::smiley:

%90 yarin ben de araniza katiliyorum. Zaten bir samurai binicisi olarak bu motorla bile bana tavsan gibi gelecegini dusunuyorum:smiley: hele bir yarin olsun sonra pacanizdayim:smiley:

Şimdiden hayırlı olsun.
Motor yağına dikkat edin. 10 un altında olmasın yağınız.
10-40, 10-60 falan gibi...
Sakın ola turboyu büyüteyim, wastegate tansyonlarını değiltireyim demeyin.
Bu tarz işlemlerin hepsi yazılımla desteklenmeli.
Eğer bunlara dikkat ederseniz milyon km yapar bu araçlar.

Motor yağına dikkat edin. 10 un altında olmasın yağınız.

Bu yağ konusunda herkesin kafası karışık. Geçen servise 5W-40 yağ götürdüm fazla ince bunu koyamayız dedi, ısrar etmedim kibarlık bizde kalsın saygısızlık etmeyelim adam ne de olsa usta.

İşin aslı yağ 5 ya da 10 numara değil 40, yani ikinci rakkam önemli, tabi yağ sağlıklı olduğu sürece. Birinci rakkam ise soğuk havalarda ne kadar küçük bir rakkam olursa o kadar iyi.

Buraya kadarı "yağ sağlıklı olduğu sürece" geçerli. Motor yağı zamanında değiştirilmezse içindeki katkı maddeleri bozulacağı için geriye baz yağ kalacak, 0, 5 ya da 10 yazan ilk rakkam yani. Bu şartlar altında 10W-40 5W-40 tan iyidir tabi.. Yağın bozulunca inceleceği mi yoksa kalınlaşacağı mı ise kimyasına bağlı, mineral, yarı sentetik ya da tam sentetik gibi ifade edilen ve işin aslı ne anlama geldiğini sadece yağı üretenlerin bildiği bu tabirlerin bizi ilgilendiren anlamı gerçek tam sentetik yağın bozulduğu zaman bu şekilde incelmeyeceğidir, yanlız hangisi gerçek hangisi değil ayrı konu, türkiyede çok merdiven altı kaçak yağ üretimi var, genelde "mazot" olarak motora gidiyorlar gerçi.. Yani 5W-40 çok ince diyen adamın haklı olduğu nokta sadece bu durumdan kaynaklanıyor.

sakyuz' Alıntı:
Bu yağ konusunda herkesin kafası karışık. Geçen servise 5W-40 yağ götürdüm fazla ince bunu koyamayız dedi, ısrar etmedim kibarlık bizde kalsın saygısızlık etmeyelim adam ne de olsa usta.

İşin aslı yağ 5 ya da 10 numara değil 40, yani ikinci rakkam önemli, tabi yağ sağlıklı olduğu sürece. Birinci rakkam ise soğuk havalarda ne kadar küçük bir rakkam olursa o kadar iyi.

Buraya kadarı "yağ sağlıklı olduğu sürece" geçerli. Motor yağı zamanında değiştirilmezse içindeki katkı maddeleri bozulacağı için geriye baz yağ kalacak, 0, 5 ya da 10 yazan ilk rakkam yani. Bu şartlar altında 10W-40 5W-40 tan iyidir tabi.. Yağın bozulunca inceleceği mi yoksa kalınlaşacağı mı ise kimyasına bağlı, mineral, yarı sentetik ya da tam sentetik gibi ifade edilen ve işin aslı ne anlama geldiğini sadece yağı üretenlerin bildiği bu tabirlerin bizi ilgilendiren anlamı gerçek tam sentetik yağın bozulduğu zaman bu şekilde incelmeyeceğidir, yanlız hangisi gerçek hangisi değil ayrı konu, türkiyede çok merdiven altı kaçak yağ üretimi var, genelde "mazot" olarak motora gidiyorlar gerçi.. Yani 5W-40 çok ince diyen adamın haklı olduğu nokta sadece bu durumdan kaynaklanıyor.
hocam yanlış anlamayın ama bazı fikirlerinize katılmıyorum.
viskozite akmaya karşı gösterilen dirençtir.
küçük olan rakam soğuktaki direnci, büyük olan rakam sıcaktaki direnci diyelim.
50-60 bizim araçlarımız için çok yüksek değerler. eski aracım subaruda 0-50 kullanıyordum.
neden? çünkü araç benzinli turbo. 1.4 barda 7000 devir ceviriyor. yükek basınçlara ve çok yüksek ısılara maruz kalabiliyor. bu sebepten 50 veya 60.
0 seçmemdeki sebep ise yağ mümkün olduğu kadar kıvamsız olsun,akışkan olsun. motor içindeki sürtünme azalsın yüksek performans elde edeyim.
yapılan testlerde 250 hp lik bir aracın 040 ve 10-40 yağları arasında 15-20 hp fark ettirdiğini ispatlıyorlar.

şimdi gelelim asıl konuya. xl7 de ne olacak?
40 ideal bir değer bence bu araçlarda. zaten 40 bile fazla bunlara :smiley:
motorumuz eski olduğundan, ve dizellerde kullanımlardan ötürü turbo yağlama kaçakları olabildiğinden 0 çok ince olur, kaçaklarımız artar. artı olarak daha iyi ve daha hızlı yağlanır. yağ pompasına yük daha az biner.
ama ilk yazdığım gibi bizim için önemli olan şey kaçak olmaması, bu sebebpten ötürü 10 ideal dir bence.
0 a göre artısı motor biraz daha sessiz çalışır. yağ kaçağı azalır.

valla işin aslı ben 20-50 kayacaktım aslında. ama bi arkadaşım 10-40 da bir süre dene dedi.
araştırıyorum hala :D

katılmadığınızı anladım da, hangi konuda katılmadığınızı anlayamadım, çünkü ikinci yazdığınız mesajda benim yazdıklarımla çelişen birşey yok. hava sıcak ta olsa soğuk ta olsa eninde sonunda motorla beraber yağ da ısınacağı için yağın kalınlığı şu ya da bu derken baz alınması gereken değer ikincisi, onu diyorum, dolayısı ile yağ kalınlığı 10 numaradan ince olmasın demek konuyla ilgili bir yanlış anlamayı ifade ediyor. ikinci rakkamı 10 olan bir yağ var mı mesela 0W-10 gibi? yok. söylediğim bundan ibaret ve 5W-40 yağ ile 10W-40 yağ motor ısındıktan sonra aynı kalınlıktadır ve ilk çalışırken de 5W-40 daha iyidir. hal böyleyken 5W-40 koymayalım o yağ çok ince diyen usta hangi anlamda haklı? onu da yukarıda yazmıştım.

5-40 ile 10-40 ın tavan değerleri aynı ve çalışma sırasında ki değerli aynı olsada 5 ve 10 arasında kalınlık ve yoğunluk farkı var.
buda sürtünme ve tutunma yüzeyini farklılıştırıyor.
10 numara 5 veya 0 a istinaden daha yoğun olduğu için eski teknoloji motorlarda daha kullanışlı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri