Suzuki Vitara 1.6 JLX 5 Kapı Yakıt Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kurt_28 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,447

kurt_28

Yeni Üye
Arkadaşlar bir konu hakkında bilgilerinize ihtiyacım var. Kullanmakta olduğum aracımın üzerinde atiker sıralı sistem tüp mevcuttur. Ancak şehir içi kullanımlarında ve köy usulü yollarda kullanımımda biraz fazla yakıt yaktığını düşünüyorum şehir içi 30 krş köy yolunda ise 45 krş yakıt tüketimi vardır. Sizce normal midir ? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Etiketler
Ynt: Suzuki Vitara 1.6 JLX 5 Kapı Yakıt Problemi

Son zamlardan sonra normal olabilir diyeceğim ama yinede fazla 35kr, 19lt gaz demek. Bana fazla geldi. Normalde arkdaşlardan duyduğum düz vitesler ortalama 12 lt, otomatikler 13-14 lt yakar. Benimki de 1.6 otomatik ve 13 lt yakıyor. şehir dışında 10lt ye kadar düşüyor.

İyi bir ustaya göstermenizde fayda var. Bi ayar gerekiyor sanırım.

arkadaşlar öncelikle verdiğiniz bilgiden dolayı teşekkür ederim. yaşar bey sölediklerinizin doğru olduğunu düşünüyorum ancak zamanımın büyük bölümünü atiker servisinde geçiriyorum ama onlar böyle bişeyden hiç bahsetmediler sizce sorun nelerden kaynaklanabilir.

45 krş demek 23 litre / 100 km bir değer eder ki 16 V 1.6 enjeksiyonlu bir araç için bu değer yakıtın yarısının yakılmadığı anlamı taşır. Atiker servisinden bir şey söyleyemedilerse atiker merkezi arayın. Ama önce en son bakımınızı ne zaman yaptırdınız bujiler buji kabloları hava filtresi ne durumda, aracınızın sibop ayarlarında bir sorun olma ihtimali var mı ? aracınız benzinde ne kadar yakıyor belirleyin benzinle normal değerlere indirin ki LPG sisteminde bir sorun varsa o sistemi takanı suçlayabilelim.

Benim aracımda 1.6 5 kapı ve atiker lpg var. Lpg yi ilk taktırdığım zamanlar 25 lt lik gazla şehiler arası 230-250 km, şehir içinde ise 200-220 km gidiyordum. Son bi kaç aydır yakıt git gide yükselmeye başladı ve geçenlerde aracı her stop ettiğimde lpg sesli uyarı yapmaya başladı. Lpg taktırdığım yere gittim ve sesli uyarının servis sinyali olduğunu ve filtresinin değişmesi gerektiğini söylediler. Filtre değişti, yakıt eski haline döndü, çekişde arttı. Tam emin değilim ama ama bu işlem lpg takıldıktan 30.000 km sonra oldu.

merhabalar bende 2001 atiker lpgli vitara var şehirlerarası 170 şehiriçi 265 yaktı.

sibop ayarlarını yarın ilk fırsatta baktırmayı düşünüyorum bakalım ne olucak durum. suzuki vitara servisini aradım her yerden olabilir diyor. bende anlamadım bu her yerden kasıtları ne ben hava sensöründen şüphelendim ama servis o zaman arac gitmez dedi. ancak araba asfaltta gitmem demiyor ancak aracın köy yollarındaki çekişi düşük :S

Arkadaşlar bende 98 model 1.6 5 kapı vitaraya biniyorum sıralı sistem eko gaz var sanırım benim araçta çok yakıyor 25 lt gazla 150 km şehiriçi 170 km şehirdışı yol yapabiliyorum. bujiler yeni aracın bakımı yeni.

kayaozgur75' Alıntı:
Benim aracımda 1.6 5 kapı ve atiker lpg var. Lpg yi ilk taktırdığım zamanlar 25 lt lik gazla şehiler arası 230-250 km, şehir içinde ise 200-220 km gidiyordum. Son bi kaç aydır yakıt git gide yükselmeye başladı ve geçenlerde aracı her stop ettiğimde lpg sesli uyarı yapmaya başladı. Lpg taktırdığım yere gittim ve sesli uyarının servis sinyali olduğunu ve filtresinin değişmesi gerektiğini söylediler. Filtre değişti, yakıt eski haline döndü, çekişde arttı. Tam emin değilim ama ama bu işlem lpg takıldıktan 30.000 km sonra oldu.

o ses ondanmı çıkıyomuş ;D ;D ;D
bende motoro kapatınca bir uyarı sesi geliyo ama ben filtreleri değiştireli 20.000 olmadı ve tartarini takılı araca,

merhaba sayın kurt_28 isminizi bilmediğimden bu şekilde hitap ettim arkadaşlarımızın da belirtiği gibi pek çok nedeni var size sormak istediğim lastik ebatlarınız 195x80x15 orjinal lastiğimi yoksa farklı bir ebatmı .bunun yanı sıra sibop ayarları buji ler buji kabloları hava filtresi hava akışmetresi vs ayarlarınızı kontrol ettirmeniz yönünde olacaktır.
bende aracımı yeni aldım 2001 1.6 16v 5k vitara jlx ilk aldığımızda bakımları yeni yapılmıştı araç şehir içerisinde 250 krş km'de lpg tüketiyordu ve üzerinde 195x80x15 competus lastik vardı lastikler ekmeğini yediğinden 215x75x15 ile değiştirdim ve bor yakıt sistemi taktırdım şu an şehir içi 185 km yi 14.140lt ile fulledim 28 tl yani 28 tl ile şehir içi 185 km yol katettim km de 152 krş yakıt tüketimi çıktı.
dodgeden sonra bu değerlerbenim için badavadan biraz pahalı konumuna geliyor dodge ile şehir içi 380-400 krş uzun yolda ise 330 krş tüketiyorum artık dodge emekli sadece ağır yükle ve kalabalık aktivitelerde rol alıyor

öncelikle merhaba
benimde 1,6 jlx 1992 modl vitaram var normal şartlarda hep fazla yakıyordu üstelik çekişte hoşuma gitmiyordu motorcuları gezdim dolaştım iş aracın sağlıklı ısınmamasında takıldı
iyi bir ustam vardı o işi çözdü
aracın ısınması harareti olayına biraz dikkat edip takipte bulunun gözlemlerinizlede motorcunuza müracat edin derim
saygılar

son zamanlarda hem otomatik hem düz vites vitarayı uzunca kullanma ve deneme şansım oldu. Bakımları yapılmış araçları göz önüne alınca LPG sarfiyatı ;

Düz vites : 13 lt
Otomatik : 16 lt

acı ama gerçek :smiley:

kenantaygun' Alıntı:
son zamanlarda hem otomatik hem düz vites vitarayı uzunca kullanma ve deneme şansım oldu. Bakımları yapılmış araçları göz önüne alınca LPG sarfiyatı ;

Düz vites : 13 lt
Otomatik : 16 lt

acı ama gerçek :smiley:

Şehiriçi - Arazi - uzunyol hangisi?=???

Dün yıllık iznimi bitirip istanbul' a döndüm . Dolayısıyla bolca uzun yol yapma fırtsatım oldu. 2000 5k otomatik vitara lastikler 215/80/15, uzun yolda 268 km de 28 lt lpg yaktım. 10,6 lt 100 km de tüketim oldu. Şehir içi 14 lt leri buluyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.