Suzuki Vitara İçin Tavsiyeleriniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan his name is ares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 93
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,132

his name is ares

Ana Kamp
Yer
Antalya
Herkese selamlar,

Uzun zamandır hep bir Off-Road isteği vardı içimde, ama sadece içimde öylece dururdu, niyeyse o kadar istememe rağmen bi adım atmadım şimdiye kadar ! krizdi, çalışmaydı, stresdi derken çok bunaldığımı farkettim, hem rahatlayıp kafa dağıtmak hem de uzun zamandır istediğim bişeyi yapmak için baktım ki tam zamanı, hadi dedim krizi fırsata dönüştürelim 8)

Uzatmadan girelim konuya, Off-Road'a müsait bi araç almaya karar verdik, sağa sola bakınırken bu siteye yolum düştü, bir kaç gündür araçlar forumunu bayağı bi inceledim , baktım ki bize en uygun araç 1998 model Suzuki Vitara V6 2.0 otomatik, tabi ben bu kararı bilgisayar başından verdim. Gezenbilirde çok değerli arkadaşlar olduğunu gördüm ve işin içindekilerin fikrini almak istedim.

Durum özetle şöyle:
alacağımız araç bir süre evin tek arabası olacak (1 - 1,5 yıl kadar)
bu süre boyunca ağırlıklı olarak şehir içi ve eşim tarafından kullanılacak.
aynı zamanda hafta sonları ağır olmayan arazi şartlarında kullanacağız.
bu sürenin sonunda bu aracı arazi canavarına dönüştüreceğiz.
araba için bütçe 15.000 - 20.000 arası.
sitede okuduklarım ve gördüklerimden sonra vitaranın modifiye edildikten sonra arazi için süper bi alet olduğunu anladım.
arazi tarafı tamam da bu araç şehirde nasıldır? ilk sene için hatırı sayılır bir konfor ve rahatlık da arıyoruz.
lpg'li otomatik bir v6'ya içim bayağı bi ısındı, bir de bu v6 olmayan yuvarlak hatlı kasa var, onlar nasıl acaba?
1.6 olanı düşünmeli miyim? ya da başka marka model bi araç tavsiye eden çıkar mı?, aramızda Antalya'da yaşayan var mı acaba, burda iyi bi servis, usta tanıyan? hiç durma al derseniz de tanıdığınız bildiğiniz temiz bir araç var mı?

işte anladınız siz durumu, yardımlarınızı ve yorumlarınız bekliyorum.

Etiketler
Ynt: Hadi Vitara Alalım !

v6 tı sahibi olarak kendi deneyimlerimi size aktarayım.
v6 yı alırken motorun soguk iken calıştırın ilk calışmada şakırtılı 5-10 dakikasonra seste azalma var ise eksantırik zincıri degişimi gerekiyordur buda 1000-2000 tl aralıgında masraf demektir ,fabrika verilerine göre 100bin de bir en fazlada 150bin de degişmesi lazım kilometreye dikkat ve zincirin ne zaman ve kac kilometrede degiştigi bilgisini alın.
v6 lar 95-98 arası üretilmiştir ,kiloya göre orantı hesabınla en iyi güç bu kasada vardır, tüketimi düz vtes de 13.3 dür sıkışık trafik + benim kullanımımda 15 lt cıvarıdır benzin ile
6cl lpg iyi bir marka montaj ve ruhsata işletme 2500 tl civarıdır ,bulursanız ruhsata işli lpgli olanı terçih edin.
yıllık vergisi 450 cıvarıdır,1,6 4cl de yılına göre bu rakam 50 - 100 tl gibi düşükde olabiliyor .
otomatik vitesin konforu tartışılamaz heleki ülkemiz trafiginde ,yakıt tüketimi fazla 3lt cıvarı ve hızlanması yavaş ve biraz hantalcadır.cok aşırı sert off road da sorun yaratabilir.
98-00 arası 2.5v6 grand vitaralar var onlar bi gömlek daha konforludur sun rooflu olanı abs vs gibi ,
5 kapı vitaramodelleri
88-03 arası 1.6 4cl vitara
95-98 arası 2.0 v6 vitara
98-00 arası 2.5 v6 grand vitara
98-04 arası 2.0 4cl grand vitara
05-10 arası new grand vitara halen üretimde olan son modeli dir

2.0 v6 vitara , 2.5 v6 vitara bunların 3 kapı modeli yoktur.

grand vitara da 3 kapı olanları 1.6 4 cl dir, az miktarda 2.0 4cl olanları da vardır düz ve otomatik olarak .

3k 4cl 2.0 düz vıtes en az bulunan en kıymetli olandır sebeb bulan alır ve yarış arabası yapar,yarışan 10 vitararadan 9 zu budur,

otobobil in surat ve konforu arazi aracında yoktur ,suv dedıgımız arazı aracı ruhsatı ve görünümü olan araclar bmv.porcshe.audi vs bunlar otomobil kalıtesinde konfor ve surate sahıp tır fakat arazı kabılıyetleri 0 ın altı dır.

vitarayı modıfıye ettıkkce arazıye uygunlaşır ve ters orantıda asvalt konforu azalır .

vitaranızı bir sefer lik aldıktan sonra elden gecirtin bilen ellere sonra sı ,,tam sentetik motor yagı ,hava ,yag, benzin, filiterelerini degiştirerek senelerce problemsiz keyfinize bakın size tamirci servis vs lazım olmayacak siz yeterki kırmayın , hayalınıizde vıtaraya kavuşmanız dilegi ile keyifli sürüşler dilerim. :smiley:

Sayın Soner bey 98 model 4 yıldır eşimin kullandığı koyu yeşil içinidışını bildiğim Konya servisi bakımlı çok temiz alıp binebileceğiniz tekerinden aküsüne kadar sorunsuz bir 1.6 JLX var düşünürseniz.Niye satıyorsunuz derseniz artık eşim bir Ford Ka istiyor.Kendim de kısa kasa alacağım için.

5 kapı olan modelidir.Perdesi,bağajı CD çaları v.b. şeyleri vardır.Hiç lpg kullanılmamıştır.4 yıl byunca gerek duymadık.

oğuz bey selamlar,
ilk mesajda atladığım bir detay 3 kapılı araç istemiyoruz.
2.0 v6'nın benzin tüketimi oldukça yüksekmiş.
lpg'li otomatik için kilometrede ortalama 25 kuruş gibi bi değer normal galiba.
2.5 v6 işletim maliyetleri açısından beklentilerimizin üzerinde olur diye tahmin ediyorum.
2.0 4 silindir olanlar yuvarlık hatlı modeller sanırım. bu modellerde tüketim ne durumdadır?

özetlemek gerekirse ilgilendiğimiz modeller şunlar kalıyor:
- 2.0 v6 vitara
- 2.0 4 silindir grand vitara
- 1.6 4 silindir vitara

- sadece 5 kapılı modeller
- lpg'li ve ruhsata işlenmiş
- tercihen otomatik

cevap için teşekkürler

kedicik:

1.6 ilk tercihimiz değil aslında, ama temiz ve uygun olanı bulursak neden olmasın?
araç bilgilerini km., fiyat vs. iletirseniz sevinirim.

bir de araç düz mü otomatik mi acaba?

Aracımız 137.000 km de.Orjinal Japon.Düz vites.Arazi dahil her şey oldukça bakımlı ve çalışıyor. 5 lastik de aynı v Pırelli Scorpion 4*4 özel lastik.Hiç modifiye yapılmadı.

Kendi malımdır diye söylemiyorum ;D
İlandaki http://www.sahibinden.com/1999_yeni_kasa_hatasiz_boyasiz_2_0_motor_4_silindir_lpg_li-24WQQaXQQ14386543WQQpXQQdisplayitem
::smiley: çok güzeldir

1.6 4 cl benzinli kullanımda ortalama düz olanı 10 lt yakar otomatigide 13 lt gibidir ,cok özenli iddaalı 2-3 bin devir aralıgında kullanım ile 6-7 lt ye inmeyi başaran arkadaşlarda var .

lpg ile %30-40 arası tasarruf olur .verdigim rakamlar istanbul trafıgı sehir içi fiyatları siz antalyada trafık derdi cekmiyorsunuz sanırım ,benim düz v6 uzun yolda bazen 0,15 krş kadar iniyor hayret ediyorum sakin kullanımla lpg de .arazide 4L de ise onun hesabını hiç yapmadım yapmamda verdigi keyif bana yetiyor.

amerikan arazi araclarında en ufak 4.0 motor vardır (cok nadir 2.7 vardır) bunlar cok yaksın amacı ile degil güçlü olsunlar diye o şekil üretilmişlerdir ,arazide güç lazımlı dır,2.0 ve 1.6 motorlu olanada raslamak mümkün degildir ..

vitaranın özelligi hafif olması dolayısı ilede gücü yeterli gelir. size başkabir arac tavsiye ediyim Suzuki Jimny arazide yerine göre daha cevik daha başarılı desem ayıp olmaz 1,3 4cl ..4x4 ..+yüksek model + aynı para tek - si ufak olması .

senede yapılan ortalama kilometre benzin lt. fiyat tük.100km.lt. senede benzine verilen para toplam tutar lpg den tasarruf %35 senede lpg verilen para toplam tutar

10,000 km 3,22 tl 8 lt 2,576. tl 901.tl 1,675 .tl
15,000 km 3,22 tl 8 lt 3,864. tl 1,351. tl 2,512. tl
20,000 km 3,22 tl 8 lt 5,152. tl 1,802. tl 3,350. tl

10,000 km 3,22 tl 10 lt 3,220. tl 1,121.tl 2,099 .tl
15,000 km 3,22 tl 10 lt 4,830. tl 1,690. tl 3,140. tl
20,000 km 3,22 tl 10 lt 6,440. tl 2,242. tl 4,198. tl

10,000 km 3,22 tl 13 lt 4,186. tl 1,465. tl 2,721. tl
15,000 km 3,22 tl 13 lt 6,227. tl 2,197. tl 4,030. tl
20,000 km 3,22 tl 13 lt 8,372. tl 2,930. tl 5,442. tl

10,000 km 3,22 tl 15 lt 4,830. tl 1,690.tl 3,140.tl
15,000 km 3,22 tl 15 lt 7,245. tl 2,535. tl 4,710. tl
20,000 km 3,22 tl 15 lt 9,660. tl 3,380. tl 6,280. tl

ülkemizde bazı gercekler var vergi yükünden dolayı yakıt cok pahalı ,lpg siz araca binilmez ,arazi aracına hic binilmez.. ;),benzin istasyonlarına 3 -5 senede aracın bedeli kadar yakıt parası ödüyoruz.. ;D
senede 10 bin km yapanlar bukadar ince hesap yapmalarına gerek yok ...,,20 bin ve üstü yapanlar ın hesap uzmanı olması lazım arac alırkende işletim giderlerini iyi hesap etmeleri gerekir,

1.6 lar 8-10 lt ,,,v6 lar 10-13 lt otomatık leri için ise +2-3 lt daha koyup senelik yakıt giderini kontrol edin ,arazi aracı alınca rahat durulmuyor insan gezmek istiyor senelik hesaplarınıza 3-5 bin km daha ilave edin .
hepinize keyifli sürüşler dilerim. :smiley:

oğuz bey teşekkürler bilgiler için,
jimny bize göre değil çok küçük bi araç.

ilk baştaki tercihimiz lpg'li 2.0 v6 hala en gözdemiz.
sadece otomatik vites için bir 'acaba' var kafamda.
bu 2.0 v6'larda ABS var mı? ilanlarda bazıları ABS'li bazıları değil. nedir bunun doğrusu?

ilhami bey selamlar,
sizin araba 2.nesil vitara mı oluyor, ya da 1. nesil grand vitara?
bu model işi biraz karışık :smiley:

bu forumlarda bir önceki kasanın kullanıcısı bayağı var ama sizdeki kasa hakkında pek bilgim yok. arazide çok kullanılmıyor gibi. belki daha yeni ve daha yüksek fiyatlı olduğundandır.

sizinki 4 silindir 2.0 motor galiba. güncel modeldeki 2.0 motorun aynısı mı acaba?
yakıt, güç ve donanım olarak 2.0 v6 ile nasıl bir farkı vardır?

sizin araç 150.000'e gelmiş, bu 4 silindirliler zincirli mi bilmiyorum ama büyük bakım var mı bu km'lerde?

teşekkürler.

Sayın Soner,ben de az önce özelden bildirdim.Selamlar.

his name is ares' Alıntı:
ilhami bey selamlar,
sizin araba 2.nesil vitara mı oluyor, ya da 1. nesil grand vitara?
bu model işi biraz karışık :smiley:

bu forumlarda bir önceki kasanın kullanıcısı bayağı var ama sizdeki kasa hakkında pek bilgim yok. arazide çok kullanılmıyor gibi. belki daha yeni ve daha yüksek fiyatlı olduğundandır.

sizinki 4 silindir 2.0 motor galiba. güncel modeldeki 2.0 motorun aynısı mı acaba?
yakıt, güç ve donanım olarak 2.0 v6 ile nasıl bir farkı vardır?

sizin araç 150.000'e gelmiş, bu 4 silindirliler zincirli mi bilmiyorum ama büyük bakım var mı bu km'lerde?

teşekkürler.

Sanırım ilk defa çekik gözlülerle tanışacaksınız :D Benim ve forumdaki bir çok arkadaş gibi 5-6 farklı model ve versiyonda çekik gözlü kullansaynız, sinyal lambas,ı far kenarları, hatta panjurdan bile ne olduğunu anlardınız ;)

2. nesil GV oluyor, zira 1. nesil V6. Bendeki 4 silindir.
2.0 V6 JLX kasada bulunur, bu kasadakinde 2.5 V6 vardır.
Motor 2005 e kadar olan modeldekinin aynısı, araçda zincir kullanılmış. Tüm bakımlarıda tarafımdan Ankara Kanguru Otomotivde yaptırılmıştır.
Satma nedeni malum İçişleri bakanı :-\ Forumdaki arkadaşlar bilir uzunca zamandır aracı kullanamıyorum. Bari eşimin kullanabileceği modeli alıyım diyorum, çaktırmadan h.sonlarıda ben kaçırırım diye 4x4 dende vazgeçmiyorum. :D

iyi geceler 4 senedir 1999 model1.6 jlx kulanıyorum .yakıtı parçası vergisi herşeyi ile tavsiye ederim.internetteki fiatlara bakmayın biraz abartılı tavsiyem 2003 model benzinli az km yapmış 1.6 JLX bulursanız almanız. ayırdığınız bütçe ile çok rahat satın alabilirsiniz bir an önce isteğinizin gerçekleşmesi ve herşeyin gönlünüzce olması dileği ile ZONGULDAK tan sevgiler

Soner bey Merhaba..
Neden illa 2.0 motor? Bence kesinlikle 1.6 düşünmelisiniz. Birisi otomatik diğeri düz vites olmak üzere iki adet 1.6 vitara kullanıyoruz ve bugüne kadar hiç "keşke şu alet 2000 motor olsaydı" demedik ve aksine araçlarımızdan birine motor yaptırırken maliyeti görünce "iyiki 1.6 almışız" dedik.

1.6 Vitaralar hem ayırdığınız bütçeye tam uyan araclar,hemde vergi,parça ve yakıt giderleri açısından 2.0 ve 2.5 motorlu olanlara kıyasla çok daha ekonomikler.Hemde ikinci elde alım ve satımı diğerlerine nazaran çok daha hızlı,değer kaybı az ve tutlan araçlardır.

Kullanım konusuna gelince sizi ne yolda nede arazide asla üzmeyen ve her koşulda rahat rahat yeterli olan araçlardır.

Bakım maliyeti konusuna küçük bir örnek vermek gerekirse trigeri zincirli olan büyük motorlu Vitaralarda bu parçanın değişim maliyeti 2000 tl leri bulurken 1.6 motordaki triger kayışının değişim maliyeti 120 tl + 100 işçilik toplam 220 tl dir.Buradan yola çıkarak diğer masrafları ve hatta gerektiğinde araca motor yaptıracağınızı ve size kaça patlıyacağını düşünerek karar vermelisiniz.

Hem dikkat ederseniz ülkemizde Vitara kullanan ve off road ile ciddi anlamda uğraşan kişilerin neredeyse tamamı 1.6 tercih etmiştir.(örnek : Mehmet Becce) Sebebi 1.6 Vitaranın arazi modifiyesinin daha kolay ve işletiminin daha ekonomik oluşundan başka birşey değildir.Bu sözlerimi 2.0 ve 2.5 cc kullanan arkadaşlar lütfen yanlış anlamasınlar sonuçta hepimiz bu işle-hobiyle uğraşan bir avuç insan dahada ötesi bir aileyiz.Suzuki gibi bir araca hangi modeli olursa olsun "kötü" demek zaten haddim değil.

Sonuç olarak karar sizin elbette. 1.6 motor diğerlerinden daha güçsüz olabilir ama cebinizden uzun vadedede onarım,yakıt ve aracın satışı esnasındaki kayıp olarak çıkacak paranın karşılğı bu 15 - 20 beygir güç değil bence.

Bu arada Ankarada iseniz istediğiniz zaman benim araçları inceleyip kullanabilirsiniz.Hem 1.6 motor hakkında bir fikriniz olur hemde otomatik ve düz farkını kullanarak tespit etmiş olursunuz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri