Suzuki Vitara İçin Tavsiyeleriniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan his name is ares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 93
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,134
Ynt: Suzuki Vitara İçin Tavsiyeleriniz

her köşede bir v6 kavgası var..sevilmeyen v6 tımı..? yoksam aracını cok seven v6 tı'cılarmı ..tam anlamadım. ;D

suzuki vitaraların tümü hatta alayı doguştan arazi aracı degildir..hobi amaclı hafif arazi tarzıdır..tam olarak dogru isimlendirilmesi şu şekil dir..kompakt arazi otomobilleri sınıfı..dır..

>>varmı itirazı olan ..? misal vermek gerekirse defender,cc 5,ünimog vs gibi araclar doğuştan arazi aracıdır..fabrikadan cıkıp direk arazide kullanırsın ..

>>dünyadaki tüm ordularda ..>>defender,cc 5,ünimog vs gibi araclar görülebiliyor..

>>ordusunda vitara olan ülke varmı merak ettim..standart donanıml olarak yapacagı iş yeterli olurmu sizce .. ;D

>>ispanyol üretimi yok iken 1995 de v6 üretilmiş spor olsun diye farklı ayna mahruti konmuş sürate yönelik..gene farrklı beygirde motor kullanılmış gene sürate yönelik..yüksek sürate uygun olsun diyede fren disk lerini büyütmüşler rahat dursun amacı ile..mecbur 16 jant olmuş..

standart v6 ile motor yürür problemsiz ise sürat yapılabilir asvaltta..fabrikasından o amacla cıkmıştır zira ..söyleyen arkadaş yanlış söylememiş..ama hır cıkmış.. ;D

gelelim benim v6 tıma ben gelin kız hesabı takıp takıştırdım ne aerodinamigi nede fabrika verileri kaldı..70 den sonra tırıldayan lastiklerimle 100 bazen cok sıkışırşam kısa süreli 120 km zor olarak yapıyorum..ıslaktada ciddi kayıyorum 50 km. ile sagdan gitmeyide ögrendim .. :smiley:

96-97 lerde santana yanyatmış batmış ..başarısızlıklarından dolayı suzuki elini etegini cekmiş sebeb dizell vs imiş (hane şu subaru gibi kaputunda hava deliği olanlar..) ..yarı hissesinden fazlası devlet ait bir kuruluş imiş ,,eski ortagı vokswagenden yardım vs istemişler..falan filan ..ülkemde en iyi suzuki ispanyol üretimi olanıdır..beygiri fazladır ,,hafiftir.,cok sevilir..cok da tutulur..
santana şu an suzuki teknolojisini kullanıp kendi adına dizel motorlu araclar üretiyor ..defender üretimine devam ediyor dünyada bitti orada devam ediyor..ve bu araclar üzerinde suzuki ,land rover ibaresi yok ,,ülkemde üretilen defenderde land rover yazıyor ingiliz yazmasında sakınca görmemiş.. ;D

>>> parcası olmayan araclar mesela v6 parca ihtiyacı olmayan araclardır kronik bilinen hiç bir sorunu yoktur ..nedense tutulmaz + sevilmezler kimler tarafından ..? sahiplerince degil tabiki.. :smiley:

Etiketler

ispanya ordusu kullanıyor vitarayı askeri amaçlı hemde 1.6 :smiley:
http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://img89.imageshack.us/img89/3806/santana350militar.jpg&imgrefurl=http://santana.superforos.com/viewtopic.php%3Fp%3D45%26sid%3D4eeb845fd8d763611f66f1b6e210dbe2&usg=__mXs2kKCxqY5FZsOjho1rqvHWKlY=&h=600&w=800&sz=206&hl=tr&start=73&zoom=1&tbnid=b2p3MPIbuBRTVM:&tbnh=139&tbnw=209&ei=zBGHTfWwK9DzsgaguvWFAw&prev=/images%3Fq%3Dsantana%2B350%26um%3D1%26hl%3Dtr%26safe%3Dactive%26sa%3DN%26biw%3D806%26bih%3D608%26tbs%3Disch:10%2C4094&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=640&oei=wxGHTbLkFNHRsgaL6Z2tAw&page=9&ndsp=9&ved=1t:429,r:5,s:73&tx=62&ty=67&biw=806&bih=608

v6 nın en buyuk ve tek handı kapı 5.72 ayna mehrutı takılmıyor ve arazıde v6 olmasının hantallıgı var samımı arkadasım cenk bu yuzden sattı 1.6 ya gectı bırde ıkısıde suzuki kımse bu ıyı bu kotu dıyemez ıkısınınde artıları eksılerı var her ıkısınınde kullanıcı kıtlesı ayrı bu tartısmanın sonu gelmez yanlız 1.6 bırkac arkadas pıslık atma yonune gelmıs(oguz abı sen alınma sen genellde teknık konularda anlatıyorsun bu sana degıl ) arazıye ıstıyosalar beraber cıkalım hangımızın aracı ıdalı gorelım gerı donuste eger onun dedıgı gıbı cıkarsa anahtarımı ona bırakacam kımse bu konuda lutfen kesın konusmasın sonucta kısısel zevk

Oğuz Abi sevilmeyen v6 veya v6 cılar değil. Herkesin aracını sevmesi gayet normal. Ama bazı v6'cılar olayı aracını sevmekten öteye götürüp 1.6 araç arazide gitmez,
motoru yetersiz,
v6, 1.6 ile kıyaslanmaz bile,...
gibi cümleler kurup v6, her yönden 1.6 dan üstündür sonucunu çıkarıyorlar. Bu arada v6 nın hiç bir dezavantajını da dile getirmiyorlar. Kendileri bana göre yanlış olsa da böyle düşünebilirler ama burası Türkiye'de arazi araçları ile ilgili en kapsamlı site. Sürekli yeni insanlar siteye girip hangi arazi aracını almalıyım tarzı sorular yazıyorlar. Veya bu konu ile ilgili arşivleri okuyup bir karara varmaya çalışıyorlar.
Ben de acizane istiyorum ki burada fanatizm sonucu cümleler değil her iki aracın da objektif değerlendirmeleri, olumlu olumsuz tarafları yazılsın ki, özellikle yeni insanlar bunları değerlendirip kendilerine hangisi uygunsa onu alsınlar.

Okuyorum, okuyorum birşey demiyorum. Bir acılın hele bunun birde Dizeli var canım ;D
İşin şakası araçlarımız her halükarda 2. el. Bizden önceki sahiplerinin nasıl bindiğini bilmiyoruz sadece tahmin yöntemini kullanıyoruz. Yok alınmaz yok şurasında arırıza vardır. Yok o çekmez, bu asılsa koparır, 180de yaparım kime ne ;D
Çogu zaman Çağlar'ın dediği gibi Kandilli rasathanesinde kaynımın yeğeni varmış o söylemiş deprem olacakmış :eek: gibi söylentiler üzerine hareket ediyoruz. Bindiğimiz arabaya sahip çıkalım bana kalırsa bu yeter :smiley: Kazasız belasız günler dilerim.

Suzuki çok amaçlı aracınız hem yol hem de arazide kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Aracınızın gerek kullanım gerekse yapı olarak alışılmış otomobillerden kesinlikle farklı olduğunu daima hatırlayınız. (Suzuki Vitara Kullanma El Kitabı Önsöz Bölümü Sayfa:3 )
ARACIN BİLİNMESİ GEREKEN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİ
UYARI: Çok amaçlı aracınız normal bir binek otomobilinden farklı kullanım özelliklerine sahiptir. Sizin ve yolcuların güvenliği için lütfen aşağıdaki bölümü çok dikkatli okuyunuz.
Yeni Suzuki'niz gibi çok amaçlı araçlar, çok çeşitli arazi kullanımı için normal binek otomobillerine nazaran yerden daha yüksektir ve daha dar tekerlek aralığına sahiptir. Özel tasarımları onlara diğer araçlardan daha yüksek bir ağırlık merkezi sağlar...
Nasıl ki alçak spor otomobiller arazi şartlarında kullanılmak için tasarlanmamışlarsa bunlar da alışılmış binek otomobiller ile aynı hızda viraj almak için tasarlanmamışlardır.
Keskin viraj almaktan ve ani manevralardan mümkün olduğu kadar kaçınınız.
Bu tipteki diğer araçlar gibi bu aracın doğru kullanılmaması aracın kontrolünün kaybedilmesine ve takla atmaya sebep olabilir.
ÇOK AMAÇLI ARACINIZ İLE BİNEK OTOMOBİLİ ARASINDAKİ ÖNEMLİ FARKLAR:
1- Yerden Daha Fazla Yükseklik: Aracınızın yerden daha fazla yüksek olması, arazide normal binek otomobillerinin geçemeyeceği kaya ve ağaç kökleri gibi engellerden korunmasını sağlar.
Bu yerden yüksek olma özelliğinin kaçınılmaz neticesi olarak aracın ağırlık merkezi de yüksektir. Buna bağlı olarak aracınızın kullanımı, ağırlık merkezi daha alçak olan başka bir araçtan daha farklı olacaktır.
2- Daha Kısa Aks Mesafesi: Yerden yüksek olmasının yanı sıra aracınızın normal binek otomobillere nazaran daha kısa bir aks arası mesafeye ve daha kısa ön ve arka çıkıntılara sahiptir
Bu özellikler aracınızı tepe üstlerinden takılmadan veya şasiyi zedelemeden geçmenizi sağlamak için dizayn edilmiştir.
Bu kısa aks arası aralığı aynı zamanda direksiyonun, uzun aks aralığına sahip araçlardan daha hassas olmasını sağlar.
3- Daha Dar Kaporta Genişliği Ve İz Aralığı: Dar yerlerden geçebilmesi için aracınız normal binek otomobillerden daha dardır.
Yukarıda bahsedilen zaruri özellikler; yerden daha fazla yükseklik, daha kısa aks mesafesi ve daha dar kaporta ve iz aralığı olmadan aracınız size mükemmel arazi kullanımı sağlayamazdı. Ancak yol üzerinde gidişinin, kullanımının ve direksiyon hakimiyetinin normal binek otomobillerden farklı olduğu doğrudur.
ASVALT YOLDA SÜRÜŞ:
...
Daha önce bahsedildiği gibi çok amaçlı araçlar, çok çeşitli uygulama alanlarında hizmet görebilmek için özel tasarım karakteristiklerine sahiptir.
Bu karakteristikler aynı zamanda binek otomobillerine nazaran viraj alma yeteneklerini de değiştirebilir.
Unutmayınız bu çok amaçlı araçlar binek otomobillerinden daha hassa bir direksiyona ve daha yüksek bir ağırlık merkezine sahiptirler. Aracınızla mümkünse keskin dönüşler yapmaktan kaçınınız.
Virajlara dikkatli ve makul bir hızla girmeyi öğreniniz.
Virajları ağırlık merkezi daha alçak bir araç ile aldığınız hızla almaya kalkışmayınız.
Bir spor otomobili arazide kullanamayacağınız gibi aracınızla spor araba gibi viraj almaya kalkışmamalısınız.

Frenleme sırasında lastiklerin kayma ihtimalinden dolayı ıslak yol şartlarında kuru yolda olduğundan daha düşük hızda seyretmelisiniz. Buzlu, karla kaplı veya çamurlu yollarda hızınızı azaltınız ve ani hızlanmaktan, ani frenden veya keskin direksiyon hareketlerinden kaçınınız. (Suzuki Vitara Kullanma El Kitabı Kullanma Konusunda Öneriler Bölümü Sayfa:92-93 )
UYARI: Bazı yol satıhlarında ABS ile donatılmış bir araç için gereken durma mesafesi, normal konvansiyonel fren sistemi ile donatılmış bir araçtan biraz daha uzun mesafe gerektirebilecektir...
Kaldırım taşı döşeli yollarda, konvansiyonel fren sistemine sahip sürücüler ABS sistemli araçlardan biraz daha kısa bir mesafede durabilirler....
Unutmayınız ki ABS tek başına sürücü hatalarını ya da çok kötü yol koşullarını gideremez. Bu nedenle aracınıza daima hakim olunuz ve aşırı sürat ile emniyetsiz kullanımdan kaçınınız. (Suzuki Vitara Kullanma El Kitabı Aracınızın Kullanımı Bölümü Sayfa:86 )

İyi muhabetler arkadaşlar. sizler,yazdıkca ben de okuyacağım.kolay gelsin.

camouflage' Alıntı:
Okuyorum, okuyorum birşey demiyorum. Bir acılın hele bunun birde Dizeli var canım ;D
İşin şakası araçlarımız her halükarda 2. el. Bizden önceki sahiplerinin nasıl bindiğini bilmiyoruz sadece tahmin yöntemini kullanıyoruz. Yok alınmaz yok şurasında arırıza vardır. Yok o çekmez, bu asılsa koparır, 180de yaparım kime ne ;D
Çogu zaman Çağlar'ın dediği gibi Kandilli rasathanesinde kaynımın yeğeni varmış o söylemiş deprem olacakmış :eek: gibi söylentiler üzerine hareket ediyoruz. Bindiğimiz arabaya sahip çıkalım bana kalırsa bu yeter :smiley: Kazasız belasız günler dilerim.
ahanada hıdırcılar darbe yaptı ;D ;D ;D

gokhan5234' Alıntı:
ahanada hıdırcılar darbe yaptı ;D ;D ;D
Gökhan savaşda bile ağır toplar sonradan gelir nokta koyarmış ;D

Özetle araçlarımız BMW değil. BMW hızında, konforunda gitmesini beklemeyelim lütfen. Ancak;
BMW lerde bizim girdiğimiz yerlere giremezler...
Hadi diyelim bir şekilde girdiler. Eee o zamanda çıkamazlar...

Full yapılı 1.6 jlx ile defalarca ibreyi 180 e yapıştırdık kilit yükseltme ayna mahruti sepet mt lastik ne istersen var araçta gitmemde demiyor gidiyor standart halde iken km telini kopardı 180 km nin dibine vurmaktan gitmez 1.6 yürümez ağır kalır kasayı kaldırmaz diyen arkadaş vardı aracına bahse girmek istermi acaba???? Mışlarla muşlarla yorum yapılıyor kulaktan dolma şehir efsaneleri ile yorumlar yapılıyor.V6 konusunda Oğuz abinin bilgilerini kimse sorgulayamaz çünkü bilgisi ve tecrübesi yetmez her ne kadar kendisini bire bir tanımasamda v6 konusunda bilgilerine çok danıştım ve o bilgilerle kendime V6 hazırladım fakat sonuç benim için hüsran oldu çünkü benim Off-road anlayışım çok uçlarda o yüzden V6 yı sattım 1,6 ya döndüm sebebine gelince 1.6 tam bir kedi heryere gir çık kum çamur farketmez bazen canım sıkılır her ne kadar tek tabanca off-road olmasada basar ömerliye gider ormana dalar gidebildiği kadar ormandan gider ordan yola çıkıp sofular sahile gider kumda oynar sıkılınca dereye girer dere boyu gazlar altını yıkar tekrar dönerim bunları V6 da yapmam mümkün olmuyordu hep bir sabit nokta olarak kullanmak için 2. araç ihtiyacı oluyordu...
Off- road kişilerin aldığı zevk ile doğru orantıdadır kimileri araçlarını hazırlar zevkleri ve bütçeleri doğrultusunda ama ormana girmez çizilir diye suya girmez boğulur diye vincini açmaz halat kırışır diye strapler bagajda kız gibi yatar ne o araç yaptım görüntü tam ama sürücüde ciğer yok ancak 1 karış çamura girsin yada yaylalarda dolaşsın bunun için honda crv de yeter ama anlamam ne diye araç hazırlarlar????

Sonuç olarak V6 ya gelince araç olarak güzel sesi yeter japon kalitesi tatminkar ama benim off-road ihtiyacıma yeterli gelmiyordu ve sattım Yerine 1.6 aldım ve son derece memnunum tabiri caiz ise dibine kadar zorluyorum extrem şartlarda sadece ön otomatik kilitleri kırdım ve manuel taktım o kadar zorlamama rağmen tık demiyor ama 1.6 dan da sıkıldım satıp 2000 4 silindir Grand vitara alıcam çünkü ön kilit haricinde 1,6 ya yapabileceğim takabileceğim hiç bir şey kalmadı doldu araç ve artık el değiştirme zamanı geldi yeni uğraş grand olacak...Bazılarımız V6 nın 1.6 yı arkaya bağlayıp çekeceğini yok motorunun kasaya hafif kaldığını vs söylüyordu yada kulaktan dolma bilgilerle yorumlar yapıyordu bu arkadaşlar acaba nerede ve nasıl off-road yapıyorlar çok merak ediyorum birgün benide davet etselerde bende katılsam aralarına bakalım V6 nın yapıpta 1.6 nın yapamadığı şeyler neymiş görsem bende.

Zannedersem Türkiyenin en yapılı hali hazırda kullanılan V6 sı bir arkadaşımda becce kit mt lastik vinç tampon şnorkel skid plate spacer ilave aydınlatmar vs...mevcut hatta derin su geçişleri için taban halısı yok yerine özel bir kaplama yapıldı deli gibide araziye sokar arkadaş V6 yı ama iş kuma gelince hep cıvıtır oynamıyorum der V6 ve çoğu kez 1,6 ya mecbur kalır kendisini çeksin kurtarsın diye.......

[attachment=1]

09092010810

kullanım maliyeti en düşük arazi aracı diyebilirim.yoksa v6 nın vergi dezavantajı olmasa yeterli ilgiyi ülkemizde pekala görebilirdi.birçok v6 yı pazarlık aşamasında sırf vergisini düşünerekten almakan vazgeçtik.sonuçta 4x4 lerimiz bizim oyuncaklarımız.maliyeti düşük oyuncaklar daha iyi değilmi? şimdiye kadar otobanda ve her türlü arazide kesinlikle her istediğime cevap verebilen bir 1.6 vitaram oldu. hiç eksiğini görmedim.

''https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp

1995 ve daha eski araclar için 1.6 motor yıllık vergi >>>84.tl

1995 ve daha eski araclar için 2.0 motor yıllık vergi >>>208.tl

>>arada 124 tl cok ciddi bir fark var ..neden baksan ceyrek depo benzin parası ..haklısınız v6 vergisi cok agır alınmaz.. :smiley:

::smiley: ayda 10 tl gibi kullanıcısına + yük getirir tikkatli olun derim.. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR