Suzuki Vitara' yı Nasıl Bilirsiniz ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan giosué Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,690
Ynt: Suzuki Vitara' yı Nasıl Bilirsiniz ?

valla şunu sölim sana ben bu siteye yeni üyeyim üye olmadan önce arkadaşlarımda servisimde hep v6 öneriyodu ama ben gittim 1,6 aldım. bu siteye girdim belirli bi grup nedense habire v6 yı kötülüyo nedenini anlamış değilim. doğal olarak herhalde v6 kelimesi korkutuyo :smiley: ama hiç öle değil. 1,6 motor o kasayı kaldırmıyo hakkı değil. servisimde çalışan elemanın 1,6 otomotik vitesi var ve benim arabayla aynı yakıyo. bu zaman kadar parça sorunu yaşamdım. kullanmadan bilemezsin. şunu da sölim 1,6 ya bindiğinizde vazgeçebilirsiniz ama v6 ya binerseniz o biraz zor :smiley: ilandaki araç grand oto da gördüğüm bi araç diri bi araç tavsiye ederim ama fiyat konusunda biraz daha uygun olması lazım bence. benim araçta aynı model aynı özelliklerde kasko beddeli 18,500 zaten. bu zamanda kasko bedeliyle aynı satılan araç görmedim ben ;) genelde burda şöle bi izlenim var ( oğuzabi daha iyi bilir gerçi) zincir masrafı çok diye. benim servisim bostancı sanayideki en eski suzuki servisi ve zincir değişimi komple 900-950 tl ki buda zaten 100,000 km gibi bi süreçte geçerli olan bi rakam.

Etiketler

Valla yazdıklarınız tatmin etti beni açıkçası v6 için 1.6 jlx le ayn fiyatlarda olan ve hatta daha ucuz olan v6 özellikleri bakımında çok daha üstün anlaşılan, heralde jlx in tercih nedeni off- road modifikasyonuna daha ucuz yollara ulasıldığı için, işletim masraflarının v6 ya oranla daha ucuz olması... vergi ve yakıt tüketimi bence kıyaslanacak kadar önemli fark değil

offroadda girmedim hiç ama bildiğim kadarıyla ondada çok büyük fark yok. sadece bu araçlar ilk satıldığı 90 lı yıllarda fazla jeep seçeneği yoktu. fiyat ve vergi avantajlarından dolayı bu kadar çok tutuldu. v6 lar kısa bi dönem üretildi ve dediğin nedenlerden dolayı fazla rağbet görmedi. dediğim gibi vergi ve yakıt çok fazla değil. ama performans çok fark ediyo. 1,6 bi vitarayla sollama yapmaya bile çekiniyodum, rampalarda kamyonların arkadasından çıkamıyodum bile çünkü araç kaldırmıyodu. ama v6 öle bi sorun yaşamadım hiç. sonuçta tercih meselesi ama anladığım kadarıylada sizin baktığınız araçlar arasında en son seçenek vitara gibi. o araçlarlada kıyasladığım zaman zaten v6 olması lazım gibi geliyo bana.. karar sizin tabi.. ama test etme imkanınız varsa en iyisi iki aracı kullanın ve farkı görün derim. öyle abartılacak gibi maliyet rakamları yok bence ii geceler.

Sağolun valla çok faydası oldu söylediklerinizin benim için önce defender 110 gelir alabilirsem yani sorunsuz içide fena sayılmayan bulursam onu alırım ama diğerlerinin vergi ve işletim giderleri vs yakıt tüketimi yaklastırmıyo yanlarına suan için öncelikli olarak alınacabilecek araçlar benim için defender ve vitara, vitaraların içinde de v6 kalbimdeki
buarada sizde bende yeniyiz bu sitede nerden buldunuz burayı off-road da yapmıyorum dediniz ? :smiley:

kanımca zaten defender en iyisi. ava gidiyorum çok sık ve yaylaya çıkıyorum o nedenle tercihim ve benim çocukluğumda jip olarak bi tek vitara vardı. o zamandan beri aşığım :D yani benim işimi görüyo offroad çok ayrı bi olay onun içine girersem çıkamam diye düşünüyorum ama çok da seviyorum. bizim oralarda kışın yollar kapalıdır. bende yaylaya çıkıyorum av için konaklama için benm işime çok yarıyo en azından. düşünsenizle ben araçımla saman dolu traktör romorkunu çekebiliyorum yani doğayı seviyorum benim için de en uygun araç bu...

Haklısınız araçlar ne olursa olsun insan sevdiği değer verdiği bir araç seçmeli ve binmeli doğayla da iç içe olunca tadından yenmiyor

bir v6 cı olarak şu zincir konusuna acıklık getireyim ,aksarayda genc tokelde fiyatı 350 tl idi .20x30x8 cm. ölcülerinde yaklaşık bir kutu düşünün içi lebaleb dişli zincir plastık gergi vs dolu bir kacını merak edip dışarı cıkarınca aynı kutuya girmeyecek kadar fazla ıvır zıvır dolu ,katolog 100 bin der ben 160-170 bin de falan degiştirdim ,ortalama senede 20bin km yapan araca 5-8 senede bu kadar bi masrafın neresi cok cözmekte zorlanıyorum ..bu zincir eskirse sesli calışır asla kopmadanda 300 bin gider derim ,trıger lastigi koparsa nolur herhalde bilirsiniz,
v6 ların 1.6 dan farklı yönleri

ön ve arka tampon daha kalın ve farklıdır ,ön paneli,pancuru ve kaputu farklıdır kaputtakı bombe motor sıgmadıgından geniştir.,
kule gergisi vardır orjinalinden (1.6 da yoktur )arazide zorlanacaksa bu tip araclarda olması gerekir ,
janlar 16 inc tir ,15 inc takamassınız sebebi ön fren disk aynaların capı büyüktür fren balataları büyüktür ,grand lar ile balata ve disk aynıdır .
ön salıncak lar grand lar ile aynıdır .daha saglam ve farklıdır .arka dingil defransiyel aynı gibi görünür 1.6 lara uyan ayna mahruti (kısa oran) bunun içine girmez .
sibob ayarını yag basıncı ile kendi ayarlar yag basıncınlada zincırı calışırken gerer.avansını beyinden kendi ayarlar.
distiribitör ,tevzi makarası ,buji kablosu ,avans ayarı gibi dertleri yoktur ...bujilerin üstünde 6 tane ufak bobin vardır modern motorlarda oldugu gibi,
trigerli motor (1.6 lardaki )bir sonraki modelde yoktur 2.0 4cl ler grandlarda zincirdir.
benim 1995 modeldeki eski motor su an xl 2.7 versiyonda 2.7 v6 olarak hala 2010 modelde üretimde dir (zincirli olarak)
hava filitresi ve yeri konumu farklıdır biri sag biri soldadır + grand filitresi vardır .
yaklaşık 150kg fazlası var bu fazla yakar anlamına getiriliyor bence fren mesafesi ve yol tutuşda farklıdır + sı var derim ,yaklaşık 40 beygır fazlası var oda pek bellı olmuyomuş ya capon abiler yanış biliyo
yada 1.6 kullanan arkadaşlarımız daha bilgili bu konuda
95-96-97 bu üc sene içinde üretilmiştirler v6 lar elde kalan son arabalarda o senelerde 98 diye satılmıştır dolayısı ile adet olarak oldukca az oldukları dogrudur .
yan sanayıcı lerde far sınyal.filitre balata vs gibi sarf malzemeleri vardır motor aksamı parcası yoktur oldugu yer yetkılı servistır bütün vitaraların parcaları cok pahalı degıl cok ucuz da degildir.

son olarak 10 tane v6 varsa 90 tane 1.6 4cl vardır ,ve 90 kişi nin hepside v6 yı begenmezler ve kötü derler ,kacı v6 kullandı bilmiyorum ,cok masraflı sorunlu 2. eli olmayan parcası bulunmayan tavsıye edilmeyen biaractır v6 işin burasını da ben anlamıyorum anlayan bana izah etsin
1.6 motorlar cok verimlidir de cok motor yaptıran duydum gördüm bilhassa hararetten ,,, v6 kulagıma pek gelmedi göreniniz varmı ... ;D

Oğuz abi çok sağol sende valla değerli yorumların için, çok faydası oldu aklımda kalan boşlukları doldurdum sayenizde, yorum yapan herkese teşekkürler bu arada tek tek, netleşti fikrim, bulursam güzel bir defender 110 la vitara v6 bakıcam artık kısmetse içlerinden biri olur artık bakıcaz

defender bildigim kadarı ile arazide modifiyesiz stock halde sadece lastık ile 1 numararadır cj7 2. sıraya yazabiliriz .bildigim kadarı ile günlük kullanıma uygun degıldır onuda land cıların sayfasından ögrenebilirsiniz elma ile armutu mukayese etmek gibi cok farklı kulvarlardalar ,benim kişisel kanatim işim keyfim vs iyi olsa daha büyük arac almak istersem kafamda 2 arac var 3k pajero 3.5 v6 98 mod üstü (dakar versiyon),ceheroke xj 4.0cc 95 mod cıvarı 190 hp (hani şu arkadan kartal slx görünümlü) olanları .bunları bir inceleyin en masrafsız en makulu vıtara v6 dır diyeceksiniz bu 3 ü dışında hem günlük hemde arazıde isteneni vericek arac bana göre yok .bir misal daha veriyim mercedes ünimog hepsini zeytin gibi ezer fakat onunla eve işe giderken kendinizi bir düşünün yola sıgmaz sokaga sıgmaz park için hep acık alan bulmanız gerekır.sahibindende 5000.tl ne bile var .. :smiley:

Bu saydığın araçların hepsi kendini ispatlamış hayranları olan araçlar abi zaten bende senin gibi şehir içini düşündüğüm için vitaraya yöneldim hemde güçlü olsun diyede v6 yı direttim kendi kendime, sayende de öğrenmiş olduk v6 nın çok daha iyi olduğunu
Ama abi bide işin gönül kısmı var oda defender diyor, malum camel tropy, g4 ler araca ruh katmıştır bence, biraz içinde benzer hisleri taşıyanlar bu araçlara gönülden bağlanıyolar, öyle bir durum var abi gerisi benim için sadece araç, saydığın araçların saymadıklarının çoğunun özelliklerini merakla araştırdım uzun süredir ama öne çıkanlar inanki defender ve vitara benim için, güç olarak üstünlükleri de yok değil diğer araçların hele bide toyota lc vx 100 ve 80 ler bildiğin bir canavar sende biliyosundur zaten konforu olsun gücü olsun herşeyiyle farklı sınıftaki araçlar tabi ama fiyatları ve kullanım masrafları başlangıç için fazla bence oyuzden ya düz dizel içi yapılmış defender 110 yada vitara v6 ikisi de farklı sınıf araç ama ikisininde fiyatları ve masrafları makul duzeyde defendarı şehir içi kullanımı zorda olsa seven ve binenler de yok değil hani

Oğuz Abi verdiğin değerli bilgiler için teşekkürler. Bir de sorum olacak. Kitapçıkta V6 1.6'ya göre en ve boyda daha büyük ölçülerde. Bu farklar iç hacme de yansımış mı yoksa iç hacim aynı olup dış gövde hatlarında mı fazlalık vardır?

oğuz abi haklısın bende aynı sorunu yaşamıştım benim eski 1,6 ya hararetten dolayı motor yapmıştım. ve servisimi her gittiğimde mutlaka 1,6 bi araca hararetten dolayı motor yapıyolar ;D

grand ve yeni grand vitaralarda (son kasa) suzuki 5 kapı modellerine 1.6 motor koymuyor 1998 den beri az geldigini anlamış telafi etmiş 2.0 4 cl kullanıyor,bizim 1.6 cı arkadaşlar da öve öve bitiremiyorlar 1.6 larını , v6 ya da kafasına kafasına vurup bizi civi gibi yere cakıyorlarmı ne . :mad:

tamponlar dakı farrklılıktan kaynaklanıyor diye biliyorum .3 kapının,5kapının ,v6 diye 3 ceşit tampon var 3 de birbirine uymuyor ,bu nu bana bir ara parcacıda kasa farklı demişti ,ön cam ,arka dingil ,üst port bagaj aynı fark var diyenlerinde bir bildigi vardır ama ...ben farklılık göremiyorum ...,farkını tam bende bilmiyorum .. ;)

bagajda tüp taşımak hiç hoşlanmadıgım bir sey ama mecbur, bazen kafam atıyor dizel alıcam lpg yi tüpü hayatımdan silicem diyorum ama bazı gercekler var ,
düz dizel in güzelligi .. kırsal motorin ,kacak mazot,10no yag ,biodizel ,eurodizel ,depoya ne koysan yakıyor yakıt secıcıligi yok nerdeyse su hariç bütün sıvılarla calışacak ...
common rail dizeller sadece kaliteli euro dizel istiyor 1-2 kez kırsal motorin ,kacak mazot v.b gibi birşeyler konuldummu arac markasına göre degişmekle beraber 3-5 bin liralar havada uçuşuyor 1senede ettigi tasarrufu 1 günde geri alıyor durum acıklı hallerede gelebiliyor .
dizelin calışma prensıbı sıkıştırıp patlama yapmasıdır segman sayısı fazla.sıkıştırma oranı yüksek (sıkı dönen motor) başka bir örnek veriyim benzinliyi ceviren marş motoru ve akü dizeli cevirmez marş motorları ve aküsü güçlü olmak zorunda
dizel i kullanmak bilgi ve tecrübe ister oda tork unu verdigi devir ile ilgilidir vitarada 4 bin devir altında motorda n pek bişey beklenmemeli 5-6 binlere cıkıp bagırtırmak gerekiyor işte o zaman aslan kesilır ,4 bin devir altı kedi misali
ortalama tüm dizel motorlar tork güçünü 2000 devir civarında verirler buda aracı 2-3 bin devir aralıgında kullanımı gerektırır 5 bin devire cıkınca daha iyi gitmez şiser hararete sebeb olur sakıncalıdır
su ve yag dolanımı krankın devri ile ilgilidir devir düşükken dolanım az dır birde arazide radyatör önünden hava girişi asvalttaki gibi yüksek olmadıgından (sürat olmadıgından) anında arazide hararet yapar ,
arazide kullanılacak dizelin radyatörü yerli büyük bakır olanlarla degiştirilip ,öne ilave fan, içten fanları kumanda eden şalter ,eski tip cıvalı ısıgöstergesi gibi degişiklikler yapıp sonra bir göz yolda bir gözüde ısı göstergesinde yola devam edilmelidir.
turbo motora güç katar turbolu motorun keyfi anlatılmaz yaşanır turbo dizel daha güclü daha keyiflidir ,yaz günü gece 2-3 saatlık kullanım sonrası motor stop edilmeden kaput acılıp turboya bakılırsa mangal kömürü gibi kor halinde yanan bişey görürseniz işte o turbodur
dizel arazi aracı asvalta ekonomiktir ,arazide düşük süratte zorlarken aşırı dikkat gerektirir harareti erken farkedemesseniz ,arac tek vesait cekiçi üstünde motorcuya gider. :smiley:

Oğuz Abi bilgilendirme için teşekkürler. JLX kasanın 2.0 HDİ versiyonu için ne dersin? Ben ilk vitara alacağımda çok düşündüm. Problemli olduğunu duydum korkup vazgeçtim. Daha sonra forumda bazı arkadaşlar peugeot motorlu olduğundan motor bakımı açısından avantajlı olduğunu yazdı, kimileri de peugeotun tutulmayan bir motoruna sahip olduğunu söylüyor. Sen ne dersin?

ilk vitara alma teşebbüsüm bu arabada başladı 2 sene içinde takip ettigim kadarı ile fiyatlarda 2-3 bin tl bir gerilemede oldu 2006 de gayrettepede sırf suzukı satan bir galeride buldum herşeyi ile güzel di atladım gittim 23 bin tl 2003 model di bir inceledim aşırı çürük tü ve her yerinde ufaktan sivilcelenme başlamıştı satıcıya 5 yaşında bu kadar çürük ne iş dedim hepsi böyle bumodellerde gibi garip anlamsız cevaplar verdi tırs tım tam bi araştırma cektim ,bunların hepsini ankaradaki botaş dogalgaz şirketi şantiyelerde kullanmak amacı ile getirtmiş TÜRKİYE ye ana dogalgaz hatlarını döşerken kullanılmış işi bitincede hepsini piyasaya satmışlar 2002-2003 model olarak bunlar mümessilin kendi ithal ettigi arabalardan degildir.aracı incelerken satıcıya dedimki common rail mi o da ne dedi enjektörlerine elektirik fişi giriyomu aç bir bakayım dedim ,actık common rail cıktı ilk cıkan ve geliştirme aşamasındaki common rail lerden bence vede vaz caydım. eski suzukicilere sordum aman filan dediler motorunda elektronik arızalar genelde de beyin de yapıyor diye bilgim var ,yetkili sevvisler yapamıyor zorlanıyor ,common rail enjektörler arıza yapınca temizleme ,meme degişimi vs kurtarmıyor illa yeni alıçan onuda yerine takıncada calışmıyor cogu beyne drıver cd si ile yüklenmesi vs gerekiyor pejo bana yabancı degil 205 1.9 gti /405 1.9 sri /605 2.0 turbo ,kullandım parcası hurdası ustası nerde var iyi bilirim motoru beni korkutamazdı 405 dizel 1.9 motoru var her şart altında götürürüm diye düşündüm sonrada kendime macera aramamam gerektigini düşündüm ve kafamdan sildim.
motor kodunu ögrenip peugeot yetkili sevislerine sormalı programı varmı problem olursa parcası vs nasıl bulunurmu yapılırmı adam bide kıl cıkar iceri suzuki almam peugeot dan başka sokmam da der .motor işini peugeot da cözebileceginize inanıyorsanız gerisi vitara zaten . ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR