T3 Westfalia ile Avrupa Gezimiz...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ALP_ER_TUNGA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 421
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 103,679

ALP_ER_TUNGA

Kamp II
Yer
Ankara
Web
www.gezenbilir.com
Arkadaşlar merhaba,

Sağolsun İsmail abiminde (seyahati ile ilgili link aşağıdadır)* yapmış olduğu seyahat sonrasında bize vermiş olduğu ilham ve 3 haftalık izini şirketimden koparabilmenin hızı ile kaba olarak rotayı aşağıdaki fotoğraf üzerinden de görebileceğiniz üzere eşim ile birlikte avrupa turu yapmaya karar verdik.

* http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=88464.0

Seyahati 10.08.2012 - 02.09.2012 tarihleri arasında yapmayı planlıyoruz. Seyahat öncesinde eksiklerimizi görebilmemiz ve bizden sonra benzer planlar yapacak arkadaşlarıma yol gösterebilmesi maksadı ile "T3 Westfalia ile avrupa gezimiz..." başlığı altında konu açtım. Planımız ile ilgili yapacağınız uyarı ve öneriler için şimdiden teşekkür ederim.

Alper

Rota

Etiketler
Öncelikle seyahate çıkmayı planladığım aracım, 1980 model VW T3 Westfalia karavan, aracımın üzerinde 2000 cc lpg + benzin ile çalışan hava soğutmalı boxer tip motor bulunuyor. Donanım olarak alt katta 2 kişilik, üst katı açılabilir 2 kişilik toplam 4 kişilik yatak, lavabo, buzdolabı, ocak ve muhtelif dolapları bulunmakta... Seyahat esnasında otele ihtiyaç duymadan rahatlıkla konaklayabileceğimiz bir aracımız mevcut.

Aracım ile ilgili görselleri toparladığım linki aşağıda inceleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=F2IluFc3DwM

Kaba olarak hesapladığımda Türkiye'de dahil 6000 km yol yapacak aracım için bir takım hazırlıkları seyahat öncesinde tamamlamam gerekiyor.

İlk etapta aklıma gelen seyahat öncesi aracıma yapmam gerekenler ve yanımda bulundurulması gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabilirim.

1 Buji kabloları değiştirilecek, yedek buji kabloları araçta bulundurulacak,
2 Distüribütör kapağı değiştirilecek, distüribütör kapağı yedek araçta bulundurulacak,
3 Elektronik ateşleme beyni yedek olarak araçta bulundurulacak,
4 Bujiler değiştirilecek, buji yedek olarak araçta bulundurulacak,
5 Benzin otomatiği onarılacak,
6 Yağ değişimi yapılacak, araçta yedek motor yağı bulundurulacak,
7 Araçta ampül vs. elektrik komponentleri bulundurulacak.

IMG 1671

Hayırlı uğurlu olsun yeni gezi programınız. Bende Avrupa'da yaşayan biri olarak size yardımcı olmak isterim. Güzel bir hazırlık süreci ile geziye başlayacağınız belli oluyor. Listede yedek parça bulundurmanız çok iyi. Bununla birlikte Avrupa ülkelerinde sarı parlak yelekleri araçlarda bulundurmak zorunludur. Eğer aracınızı yolda durdurmak zorunda kalırsanız bu yelekler olmadan dışarı çıkmak cezaya sebebiyet verir. Bununla birlikte yedek ampullerde şart tabi. Yanınızaa ilk yardım çantanızı almanızıda tavsiye ederim.

Merakla gezinizi takip edeceğim. Yolunuz açık olsun...

Lacivert pasaportumda 1 yıllık Belçika vizesi bulunmakta, eşim için vize başvurusu yapmamız gerekiyor. Vize başvurusunu hangi ülkeye yapmamızı önerirsiniz? Karavan ile çıkışlarda vize için konsoloslukların farklı bir uygulaması varmıdır?

Karavan ile ilgili çıkışlarda hazırda bulunması gereken belgeler Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu web sitesinden ve İsmail abimden aldığım bilgi doğrultusunda (http://www.turing.org.tr/tr/uluslararasi_tasitbelgesi.asp) :

- Uluslararası ehliyet
- Uluslararası trafik sigortası

zentoz' Alıntı:
Hayırlı uğurlu olsun yeni gezi programınız. Bende Avrupa'da yaşayan biri olarak size yardımcı olmak isterim. Güzel bir hazırlık süreci ile geziye başlayacağınız belli oluyor. Listede yedek parça bulundurmanız çok iyi. Bununla birlikte Avrupa ülkelerinde sarı parlak yelekleri araçlarda bulundurmak zorunludur. Eğer aracınızı yolda durdurmak zorunda kalırsanız bu yelekler olmadan dışarı çıkmak cezaya sebebiyet verir. Bununla birlikte yedek ampullerde şart tabi. Yanınızaa ilk yardım çantanızı almanızıda tavsiye ederim.

Merakla gezinizi takip edeceğim. Yolunuz açık olsun...

Aracım bugüne kadar yaptığım seyahatlerde herhagi bir sıkıntı çıkartmasada tedbirli olmakta fayda var diyerek, aklıma gelenleri yazdım. Sarı parlak yelekleri listeme ekledim iyi dilekleriniz ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Arkadaşlar,

LPG dolum istasyonu aşağıdaki linkten anladığım kadarı ile tüm rotam boyunca olacak, lpg dolum ağızı anladığım kadarı ile sadece Almanya'da farklı... Bu sıkıntıyıda alınabilecek aparat ile çözebiliyoruz.

http://www.autogas-forum.de/links/links-e.htm

Sn alper bey öncelikle size ve ailenize iyi yolculuklar dileriz bu arada cok iyi bir rehber bulmuşunuz ( İSMAİL ) Bey ve yine İsmail bey gibi tecrübeli ( Fisirin FERHAT ŞİRİN ) Bey ve YETİM AİLESİ Mustafa bey ve değerli eşi EBRU Hanım benim burdan tanıdıklarım ve gezilerini günü günü,ne bire bir izlediklerimiz değerli insanlar ve inanıyoruz,ki size bire bir,de yardımcı olurlar diğer arkadaşların,ki gibi bu gezinin bizim icin ayrı bir önemi var tekrar iyi yolculuklar diler saygılar sunarız.. Tunay&Tugay Demiral

TUGAY58' Alıntı:
Sn alper bey öncelikle size ve ailenize iyi yolculuklar dileriz bu arada cok iyi bir rehber bulmuşunuz ( İSMAİL ) Bey ve yine İsmail bey gibi tecrübeli ( Fisirin FERHAT ŞİRİN ) Bey ve YETİM AİLESİ Mustafa bey ve değerli eşi EBRU Hanım benim burdan tanıdıklarım ve gezilerini günü günü,ne bire bir izlediklerimiz değerli insanlar ve inanıyoruz,ki size bire bir,de yardımcı olurlar diğer arkadaşların,ki gibi bu gezinin bizim icin ayrı bir önemi var tekrar iyi yolculuklar diler saygılar sunarız.. Tunay&Tugay Demiral

Tugay bey, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. İnşallah sorunsuz bir yolculuk olacak, seyahat detaylarını girilecek ve çıkılacak sınır kapılarını kullanılacak yollar, konaklanacak yerler hk. detaylandırınca eminim bize öneride bulunacaklardır. Sevgi ve saygılarımızla...
Bengi & Alper

Alper Bey,
hayırlı yolculuklar olsun inşallah.İçinize sinerek gezinin tadını çıkarmaya bakın. Ben de sizi kutluyorum.Sevgiler.Ergun.

Ynt: T3 Westfalia ile Avrupa Gezimiz...

Alper kotor ve dubrovnikten gecin. Hirvatistandan yukari cikin. Ayrica gecen sene bazi yerlerde vebastoyu acmistim. Geceleri soguk olabilir. Simdi midillideyim ve o rotayi ariyoruz. Gece yaniyor karavanin içi.

Alper bey,

yapacagınız gezide sizlere şimdiden başarılar diliyorum.
Bizim rota,rotada ugradıgımız yerlerle ilgili bilgi,döküman v.s leri email adresine gönderecegim.Zaten zaman yaklaştıkça daha geniş bilgi alışverişi yaparız..Diger giden arkadaşlarla da yazışırsan iyi olur..

Avrupa gezilerinde tasarruf olanakları:

1. Benzin/dizel fiyatları otobanlarda daha pahalıdır (litrede 10 Cente kadar).

2. Alışverişlerinizi LIDL marketlerden yaparsanız % 20 civarında tasarruf edersiniz. Lidl market Avrupa Birliği ülkelerinin hepsinde vardır. Bu marketlerin listesini aşağıdaki linkten navigasyonunuza yükleyebilirsiniz. Benim navigasyon giderken yol üzerindeki lidl marketleri ekranda gösterir. Böylece bu marketleri aramaya gerek kalmıyor. Isterseniz Navigasyonunuzu böyle ayarlayabilirsiniz.
http://www.lidl.it/cps/rde/xchg/lidl_it/hs.xsl/6982.htm

3. Eğer lidl markete ilk defa gidiyorsanız size aşağıda resmini gördüğünüz konservelerden, yaprak sarma, taze fasulye ve kuru fasulye´yi bir denemenizi tavsiye ederim. Yunanistan´dan gelen bu konserveler bizim yemeklere çok benzerler. Ayrıca kalamar seviyorsanız, Yunanistan ve Italya´daki lidl marketlerde halkalar halinde kesilmiş hazır kalamalarlar (dondurulmuş) lezzetli ve hazırlaması kolaydır. Kalamar için mısır ununu ve karabibeberi de Lidl´de bulabilirsiniz.

SAM 4864

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR