T5 Panelvanıma Koltuk Montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mayıstosböce Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,775

mayıstosböce

An lar Sadece An lar,Yaşam Budur Zaten
Yer
Adabazar
Arkadaşlar aracımı (T5 vw)karavan oluncaya kadar idare etsin diye koltuklu camlıya çevireceğim(aslında karavan olduğunda da pek farklılık olmayacak ya) yapacak kişi 'abi habire kanun değişiyor senin ki kaç model diye sordu 2007 diyince tamam olur,2008 e kadar bir sorun yok' dedi.Buraya kadar hepimizin bildiği en son bilgi bu diye biliyorum.
Şimdi herhangi yeni bir duyumu olan var mı ,kestirip biçtirip bir terslikle karşılaşmayayım.
Emniyet kemerini belden takıyor,sürgülü kapı ve karşısı sürgülü cam olacak.
Koltuğu klasik kampırlarda ki gibi arkaya yakın taktıracağım.
Yatılabilir koltuk olacak.
Adam abi artık tek tük yapıyoruz fazla yapmıyoruz demesi de beni tedirgin etti.
Ayrıca niyeti olanlar varsa hemen yaptırsın diyorum,2008 model ve aşşağısı araçları olanlar.Yarın öbür gün kanun değişir onlarda olmaz.

Etiketler
Ynt: T5 Panelvanıma Koltuk Montajı

mayıstosböce' Alıntı:
Arkadaşlar aracımı (T5 vw)karavan oluncaya kadar idare etsin diye koltuklu camlıya çevireceğim(aslında karavan olduğunda da pek farklılık olmayacak ya) yapacak kişi 'abi habire kanun değişiyor senin ki kaç model diye sordu 2007 diyince tamam olur,2008 e kadar bir sorun yok' dedi.Buraya kadar hepimizin bildiği en son bilgi bu diye biliyorum.
Şimdi herhangi yeni bir duyumu olan var mı ,kestirip biçtirip bir terslikle karşılaşmayayım.
Emniyet kemerini belden takıyor,sürgülü kapı ve karşısı sürgülü cam olacak.
Koltuğu klasik kampırlarda ki gibi arkaya yakın taktıracağım.
Yatılabilir koltuk olacak.
Adam abi artık tek tük yapıyoruz fazla yapmıyoruz demesi de beni tedirgin etti.
Ayrıca niyeti olanlar varsa hemen yaptırsın diyorum,2008 model ve aşşağısı araçları olanlar.Yarın öbür gün kanun değişir onlarda olmaz.

Bülent aracı istediğin şekilde yap, koltuğu yatak gösterirsin, içinede uydurukta olsa bir lavabo ve ocak koy direk karavan ruhsatını al, sonra istediğin şekilde oynarsın, içini ne zaman istersen yaparsın, boşuna iki masraf etme bence

Levent hocam biliyorsun ama unuttun sanırım.5 sene dolmadan karavana çevirirsek aracı % 84 vergisini fazla veriyoruz.

Bülent %84 ÖTV için baz alınan kriter "motokaravana dönüşüm" değil, "N1 sınıfı Yük taşıma amaçlı" araçtan "M1 sınıfı Yolcu taşıma amaçlı" araca dönüşüm diye biliyorum. Motokaravanlar M1 sınıfı özel amaçlı taşıtlardır. Yolcu koltuğu taktırdığın anda seninki de "M1 sınıfı araca tadilat" olacak. Aynı şekilde %84 ÖTV alınır. Bu konuyu iyi araştır derim. Cevdet bey'e sor istersen.

Ayrıca ÖTV ye razı olsan bile (ABS'den yırtıyorsun, zaten araçta var) arkaya takılacak koltukların CE belgeli olması gerekiyor. Motokaravan araçlara da zaten 1+1 ya da 2+1 den fazla yolcu taşıma ruhsatı alınamamasının ABS dışında bir sebebi de bu...

Görüşüme göre, arkaya cam açtırıp "camlı van" a tadil edilebilir. Ama koltuk işi sakat. Muayeneye giderken sökerim dersen bir şey diyemem. Ama elbette bu işin yolda çevirme ya da (Allah korusun) kaza, bela durumunda hukuki sorumluluğu da var. İyi düşün.

Karavan'lar vergilendirmede Panelvan sınıfına tabi tutuluyor ve kamyonet iken panelvana yani karavana geçişte vergide artıyor,bir vergi dairesi memuru bize aslında araç sınıflamasında karavan diye bir ibare yok ya kamyonettir ya panelvandır demişti ve hepsi benimde bildiğim 5 yıl altındaki tadilatta ötv farkı var,ayrıca arkadaşların dediği koltukda CE belgesi ve baştan aşağı proje yapım faturası imza sirküleri vs.isteniyor,bencede Cevdet beye danışıp öyle karar verin 05323216485

Dün Cevdet beyle görüştüm,vip tarzı araç yapılıyormuş ama Yusuf un dediği koltuk ce li mi olacak diye sormadım gerekse söylerdi herhalde.Şirket tanıtım aracı olarak şimdi karavan çevirebilirmiyim dedim.Çevirebilirsin ama yine vergiyi ödersin dedi,şark kurnazlığım tutmadı yani ;).Ben ,birde benim yaptıracağım yerin mühendisine sorayım.

mayıstosböce' Alıntı:
Dün Cevdet beyle görüştüm,vip tarzı araç yapılıyormuş ama Yusuf un dediği koltuk ce li mi olacak diye sormadım gerekse söylerdi herhalde.Şirket tanıtım aracı olarak şimdi karavan çevirebilirmiyim dedim.Çevirebilirsin ama yine vergiyi ödersin dedi,şark kurnazlığım tutmadı yani ;).Ben ,birde benim yaptıracağım yerin mühendisine sorayım.

Ben bu koltuk meselesini defalarca sordum her seferinde sonradan koltuk artırımında mutlaka orjinal CE belgeli koltuk olması gerek diye söylemişti hatta Levent abinin arabasının proje işi için gittiğimizde tekrar gündeme geldi hatta o zaman karar vermiştim video çekelim Cevdet beyin ağzından doğru bilinen yanlışlar diye bir türlü fırsat olmadı,Cevdet bey bu konu zaten biliniyor siz sadece 2008 moodelde teknik tadilat yapabilirmiyiz diye sorduğunuzdan o kısmını yanıtlamış olabilir yada kanunlar tekrar değişti,
Hatta arayıp tekrar CE belgeli koltuk kısmı sorulabilir ???

orsaalabanda' Alıntı:
Aracımın TüV muayene zamanı geldiği ve yeni muayene istasyonlarında ilk kez muayeneye girecek olması nedeniyle iki gündür huzursuzdum. Bugün muayeneye girdim,Sonuç; Motor no okunamaması dışında, farlar, frenler ve tüm donanımlar dahil hafif kusur bile bulunamadı. :smiley: :smiley: :smiley: Görevlinin söylemesiyle; Bir çok yeni model araç bile bu kadar eksiksiz olamıyormuş. :smiley: Ben de epeyce rahatladım... :smiley:

Cem kardeş sevindim aracın sorunsuz çıktığına motor numarasınıda yetkili bir servisten yazılı kaşeli istiyorlar onuda hallettinizmi kaldığınız yerden gezilere devam.

Şimdi ce belgeli koltukta zor bildiğim kadarıyla.Üreten firma mı azdı öyle bir durum hatırlıyorum.Vip araç olarak yaparız dediğine göre demek ki bu şekilde hala yapıyor Cevdet bey.O zaman koltuğu nerden alıyor.

Benim yaptıracağım yerde orjinal T5 koltuğu var çıkma olduğu için büyük ihtimal faturası yoktur o yatmıyor ,en azından benim istediğim kadar ama en son çare onu alsam araca taktırabilirmiyim acaba.Dediğim gibi ben bunu birde benim yaptırmayı düşündüğüm yere soracağım.

Ayrıca bu konu da ayrıntılı bilgi için yazılı bir kaynak gibi birşeyler olması gerekmiyormu orada yazan maddelere baksak ortaya çıkar herşey.

Şöyle birşey buldum ama ce belgesinden bahsetmiyor.

http://www.aractadilatproje.com/projeonay.pdf

Sanırım kanunlar değişmedi ise bu bilgiler doğru oluyor,burada ki 'E' belgesi derken ne kastediliyor bu konuda yardımcı olurmusunuz arkadaşlar.

http://www.tse.org.tr/turkish/belgelendirme/aracprojeuygulamaesaslari.pdf

E BELGESİ NEDIR? Montaj sonrası bir bütünü oluşturacak parçaların ayrı ayrı üretilmesi durumunda parçaların tek tek alması gereken markalama sistemi.
(Orjinalden alıntı) E belgesi Avrupa Birliği karayollarında taşıtlar ve parçalarının taşıması gereken şartları sağladığını gösteren ve bu şartların yerine getirme yükümlülüğünün imalatçı üzerinde olduğu bir belgelendirme sistemidir. Belgelendirme için ürünün uygunluğu akredite bir laboratuar tarafından test edilerek laboratuarın bulunduğu Avrupa birliği üye hükümetine onay için verilir. Test öncesi ürüne ait bir teknik dosyanın hazırlanması ve laboratuar ile onay verecek hükümete birer kopyasının ulaştırılması gerekmektedir. Teknik dosya hazırlanması hususu imalatçı yahut danışmanlık hizmeti veren kuruluş tarafından gerçekleştirilir. Onay sonucunda ürüne AB üyesi hükümet tarafından verilen numara yahut kod ürün üzerine belirtilen şekilde işaretlenir.
Yeni yasada emniyet kemerlerinde artık aranmıyor ama koltuklarda hala aranıyor..

CE BELGESİ NEDİR? Bakşa bir ürünün tamamlayıcı parçası olmayan ürünlerin sahip olması gereken markalama sistemi..
(Orjinalden alıntı)CE İŞARETİ Avrupa Birliġi pazarında satılacak bir ürünün eġer Avrupa Birliġi Direktiflerinden birinin veya birkaçının kapsamına giriyorsa CE Markasını taşıması yasal bir zorunluluktur. "CE" Markası adını Fransızca "Avrupa'ya Uygunluk" anlamına gelen "Conformité Européene" kelimelerinin baş harflerinden almıştır. Bu düzenleme, üreticilerin CE işaretini ürünlerin üzerinde, ambalajlarında ve ürün hakkındaki her türlü doküman üzerinde kullanmalarını zorunlu kılmaktadır. CE işareti üreticilere, ürünlerinin bazı standartlara ve gereksinimlere uygunluġunu saġlama yükümlülüġünü verirken kullanıcılarında ürünün temel kalite ve güvenlik standardlarına uyduġunu bilmesini saġlar. CE Markası (işareti) pek çok kullanıcı tarafından bir kalite sembolü olarak bilinmektedir, CE İşareti (belgesi), ürünlerin, amacına uygun kullanılması halinde insan can ve mal güvenliği, bitki ve hayvan varlığı ile çevreye zarar vermeyeceğini, diger bir ifadeyle ürünün güvenli bir ürün olduğunu gösteren bir işarettir. CE Sertifikası (Markası) Avrupa Birliġi'nde üretilen ve AB Direktiflerinden birinin veya birkaçının kapsamına giren tüm ürünler için bir zorunluluk olduġu gibi AB üyesi olmayan ülkelerdeki ürünlerin AB içerisinde satılabilmesi için de gereklidir. Bu nedenle CE Sertifikası (Markası) AB dışında üretilen ürünler için de bir "Pasaport" niteliġindedir.

T5 Panelvanıma Koltuk Montajı

mayıstosböce' Alıntı:
Şöyle birşey buldum ama ce belgesinden bahsetmiyor.

http://www.aractadilatproje.com/projeonay.pdf
eski bir belge galiba burada panelvan ve kamyonetin minibüse çevrilebileceği yazıyor ben 3 yıl önce kaldırıldı diye biliyorum

mayıstosböce' Alıntı:
Levent hocam biliyorsun ama unuttun sanırım.5 sene dolmadan karavana çevirirsek aracı % 84 vergisini fazla veriyoruz.

acele cevap yazmamak lazım 2007 olduğunu gözden kaçırmışım pardon,

Bülent ben karavanın ilk imalatına başlarken ön ikili koltuğu söküp banyo duvarına yaslayarak (oturduğunuzda (teos) Oğuz beyin karavanında olduğu gibi, yada avrupa camperlerde olduğu gibi) şöför arkasına koyacaktım, kendi orjinal koltuğunu kullandığım halde Cevdet bey olmuyor dedi, koltuk yeri değişsede yine olmaz dedi, çarpışma testi istiyorlarmış, bu yüzden bizde şimdiki projeyi yapıyoruz,
aracına koltuk ilavesi yaptırdığında, koltuğun ce belgesi, takan firmanın yetki belgesi, ve koltuğun çarpışma testi isteniyor, Cevdet bey eğer bunları hallederseniz problem yok diyor,
vip araçlara ek vergiler koydular, eğer düşünüyorsan aracı vip yaptığında ödeyeceğin vergiyide bir sor

Bülent yine ÖTV ile karşılaşman lazım. Kanun birkaç yıl içinde değişmediyse, Kapalı kasada ÖTV %4, yandan camlı koltukluda %10, karavanda %84 idi. Bildiğim kadarıyla %6'lık ÖTV ödeyerek yapabilmen lazım. Güncel takip eden arkadaşlar daha iyi bilgiler verebilir.

Sayın bülent bey böyle bir sistem olurmu .geçici olarak.

3059 400

Sayın Tatar benim sorunum yatacak yer sorunu değil araç 2 kişilik ve daha 2 sene var karavana çevirmeme yüzde 60 (benimki 1900 cc olduğu için)vergi ödememek için de bekliyorum bu arada aracı da koltukluya çevirmek istedim hiçbiryere 2 kişiden fazla gidemiyorum,karavan çevirdiğimde de şimdi yapmayı planladığımdan daha farklı birşey yapmayacağım bu yüzden şimdi yapmayı düşündüğüm plan geçice bir plan değil.Planım dediğim gibi ilave yatarlı bir koltuk.
Aşşağıda çıkan kanun 2005 yılına ait .

çok amaçlılar için

[attachment=2]

minibüsler için de

[attachment=1]

http://www.yaklasim.com/mevzuat/dergi/makaleler/2007059228.htm

orsaalabanda' Alıntı:
Bülent %84 ÖTV için baz alınan kriter "motokaravana dönüşüm" değil, "N1 sınıfı Yük taşıma amaçlı" araçtan "M1 sınıfı Yolcu taşıma amaçlı" araca dönüşüm diye biliyorum. Motokaravanlar M1 sınıfı özel amaçlı taşıtlardır. Yolcu koltuğu taktırdığın anda seninki de "M1 sınıfı araca tadilat" olacak. Aynı şekilde %84 ÖTV alınır. Bu konuyu iyi araştır derim. Cevdet bey'e sor istersen.

Ayrıca ÖTV ye razı olsan bile (ABS'den yırtıyorsun, zaten araçta var) arkaya takılacak koltukların CE belgeli olması gerekiyor. Motokaravan araçlara da zaten 1+1 ya da 2+1 den fazla yolcu taşıma ruhsatı alınamamasının ABS dışında bir sebebi de bu...

Görüşüme göre, arkaya cam açtırıp "camlı van" a tadil edilebilir. Ama koltuk işi sakat. Muayeneye giderken sökerim dersen bir şey diyemem. Ama elbette bu işin yolda çevirme ya da (Allah korusun) kaza, bela durumunda hukuki sorumluluğu da var. İyi düşün.

Cem ,koltuk çıkar koltuk tak hiç düşünmüyorum,öyle bir durumda kaza yaparsın hayatın biter.

Screenshot 1

Screenshot 2

Bülent, niye böyle uğraşıyorsunki, arabanın içine en ufak tipinden iki kişilik bir çek yat (150-200 TL) at her zaman içinde YÜK diye dursun, ister otur ister aç yat, zamanı gelince istediğini yaparsın...

Cek yat3

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR