TC Plakalı Honda Transalp Doğu Ve Güneydoğu Yollarında 1

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan delimengi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 115
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,283

delimengi

Kamp II
Yer
İstanbul/ Kadıköy
Geziye bir isim bulmakta zorlandım açıkcası sonra aklıma sevgili volkanın bir yerde yazdığı tc plakalı transalp yollarda sözü geldi , çok da hoşuma gitmişdi , umarım fazla iddalı bir başlık olmamıştır

Giriş

Nerden yada nasıl başlanır diye düşünüp sormanın anlamsızlığından kurtulmakta fayda var kanımca
Mutlaka en baştan başlamak lazım ama biraz da kısa kesmekte fayda var sanırım
Ama üzerine basa basa söylemekte fayda var kanımca , uzunca bir rapor olacak ve yazmakta hiç acele etmeyeceğim , bu gün kabaca fotoğraflara baktım ve 500 civarında yayınlanması gereken fotoğraf var , ama ben 2500 civarında yayınlayacağım , kısaca nedenine değinmek gerekirse ? eğer hasan keyfi her hangi bir nedenle hasbelkader sadece orada bulunmak zorunluluğundan gezerseniz yahut , uçakla gelen turistler gibi gömlek cebine sıkıştırılmış sigara paketindeki tütün tanecikleri ile eşse zamanlarınız sanırım geçen yıl bizim yaptığımız gibi 30 ila 50 tane fotoğrafla Hasankeyf i anlatır 30 tanede kişisel fotoğrafınızla egonuzu gezi yazınızı okuyanlara sunar ve geçersiniz en fazla Hasankeyf i , ama sadece bir seferinde 4,5 saat yürür didik eder ve yüzlerce mağaraya dalarsanız benim gibi 400 tanede Hasankeyf fotoğrafı yayınlaya bilisiniz yada 200 tane Halfeti diyelim , yahut ağrı dağının tek bir fotoğrafını çekmeyip ama ağrı merkezde 200 tane fotoğraf çekebilirsiniz gibi

Uzun sürecek diyorum zira hızlıca yazıp piç etmek istemiyorum , her şeyden önce gezi yazılarını sevdiğim için yazıyorum ve yazdığım yazıları yazarken , içsel yolculuklarıma aynayla bakıyormuşum gibi oluyor ve aklımdan geçen bir çok şeyi , ki ! en başta duygularımı paylaşmakta sakınca görmediğim gibi çekinmiyorum da , hepsi budur

Yalnız özellikle bu yazıyı okuyacak arkadaşları en baştan uyarmakta fayda var , çok lay lay lom geçmedi , sabahın yedisinde salağın birine ağız burun daldığımda oldu bir sağlık ocağında ne zaman bitecek bu serum diye beklediğimde , neticede okuyacağınız 32 yaşında yetişkin bir adamın kendi içinde yaşadıklarıdır ve aralarda ağza alınmayacak küfürlerde olabilir , kendini aciz ve çok zayıf hissettiği anlarda , okuyup okumamak kişisel tercihinizdir ama canımı sıkacak bir yorum okumayı istemiyorum , en azından canımı sıkarsanız ciddiye almamamı yada benimde sizin canınızı sıkmamı göze alın

Hoba gezi yazısımı kavga başlangıcımı gibi oldu , en azında biraz agresif bir giriş olmuş olabilir ama gezide öyle idi , bir gün önce kaburgamı çatlatıp acılarla yola çıkmıştım ve genelde gezinin büyük kısmı kendimle kavgamdı , bayrağımın dalgalandığı beni tanıyan bir çok kişinin sen deli misin dediği ama aslında herkesin çok rahat yapacağı cinsten ama benim için özel bir geziydi …

Teşekkür ederim
Yola çıkmadan önce servis hizmetimi veren Honda yetkili servisi .dnbmotor. sahibi yılardır motorlarımı yapan Gökhan konşuğa http://www.dnbmotor.com
Günlerce hiçbir yerde bulunmayan ön lastiğimi Antalya dan büyük uğraşlarla temin edip bana büyük yardım ve hizmet veren eralp tereme http://www.motogiyim.com/main , bu lastik temin konusunu hafife almayın , kıl bir adamsınız ve başka bir lastik işiniz görmez diye bir kanıya varmışsınız ve sadece bir Metzeler Tourance ön lastiğe ihtiyacınız var ama hiçbir yerde yok , teşekkürler eralp terem

Benimle ben istemeden malzemelerini paylaşan sevgili Namık tolunaya ( kamerasının Hakkari yolunda sarsıntıdan bozulduğundan henüz haberi bile yok ) çadırını da vanda bıraktım
Bir yıldır sürüşü için emek verdiğimi nedense ısrarla belirtmek istemediğim deniz subaşına , onun malzemelerinide van da bıraktım
Sevgili cenk abiye hiç bitmeyen desteği ve o ocak için , bu kadar işe yarayacağına inanmazdım bile

Ve tüm yolculuğum boyunca beni aradığı mersinde tam pansiyon ağırladığı yetmezmiş gibi , hangi şehirde geceleyeceğine 2 saat önce karar veren benim , tüm konaklama endişelerimi giderim yolculuğumu kolaylaştıran , sevgili arkadaşım dostum canım sehere sonsuz teşekkürler

Adanadan sevgili mesuta gösterdiği akla zarar yakınlığa ve eşsiz sohbete , ( aslında bir gece kalamadığım için adanada pişmanım ) ne desem anlatamam

Gaziantep de hayali abi ve oradaki dostlarım içinse ne desem az , adamlar çırpınıyor yardımcı olmak için seni ağırlayamadık diyor , hakkınızı helal edin dostlarım
Seneye baharda nasip kısmetse gene görüşürüz

Dönüş yolumu değiştirmeme neden olan baturay a ve denize
Urfadan başka alemlerin insanı kadire

Düzceden sevgili abim aziz dostumuz Sezai hocaya , nedesem eksik kalır

Ankaradan kaderin ağlarına takılıp denk gelemediğimiz ama sürekli arayıp hatırımı soran Aykut ermişe
Sevgili dostum abim NTT Nuriye arayıp söyledikleri ve kurduğu cümlelerle kendimi daha iyi hissetmeme neden olduğu için , her şey bir yana beni anladığı için

Tüm yolculuğumda beni akşamları arayıp uzak gurbet memleketlerinde yalnız bırakmayıp yüreklendiren adını sayamayacağım kadar çok dostuma yürekten teşekkür ederim

Kabaca Güzergahım ve yolculuğumun geçtiği şehirler
1. Gün İstanbul Ankara üzerinden Mersin sürüşü-- Konaklama Mersin

2. Gün Mersin adana Gaziantep üzerinden Şanlıurfa zayıf bir sürüş –Konaklama Şanlıurfa

3. Gün Şanlıurfa Harran bölgesinde gezi ve yer , yer sert arazi sürüşü-- Konaklama Şanlıurfa

4. Gün Şanlıurfa Diyarbakır üzerinden Batman ili Hasankeyf ilçesine zayıf bir sürüş ve gezi – Konaklama Hasankeyf

5. Gün Hasankeyf bölgesinde 5 saatlik sıkı bir yürüyüş ve kısa ama sert bir bölge sürüşü

6. Gün Hasankeyf İdil Cizre üzerinden Şırnak Hakkari Van kırıcı bir sürüş – Konaklama Van

7. Gün Van da kısa yumuşak ve orta ayarda sürüşler ve tekne ile Van gölünde gezinti – Konaklama Van

8. Gün Van dan Doğu Beyazıt üzerinden ağrıya kolay bir sürüş ve ağrı merkezde 2,5 saatlik yürüyüş – Konaklama Ağrı

9. Gün Ağrı Erzurum Muş üzerinden Kulp ve Lice ye dağlık alandan Diyarbakır ve Şanlıurfa ya kırıcı bir sürüş – Konaklama Şanlıurfa

10. Gün Şanlıurfa dan Halfeti ye zayıf bir sürüş ve Fırat nehri su toplama havzasında tekne gezisi Birecik üzerinden Gaziantep e zayıf bir sürüş – Konaklama Gaziantep

11. Gün Gaziantep de motosikletle kısa şehir turları -- Konaklama Gaziantep

12. Gün Gaziantep Ankara üzerinde Düzce orta ayarda kolay bir sürüş – Konaklama Düzce ili şimşirlik beldesi

13. Gün Düzce Saman dere başlangıçlı sinekli yaylası üzerinden Abant gölü devamında bolu üzerinden yedi göller , Yığılca Düzce Saman dere ye , tesadüfen sert bir sürüş – Konaklama Düzce / Saman dere bölgesi

14. Gün Düzce Saman dere üzerinden , Güzel dere üzerinden Düzce merkez üzerinden Abant a zayıf bir sürüş ve dinlendirici bir gezi –Konaklama Abant bölgesi

15. Gün artık eve dönme zamanı , uzun bir gece ve geç kahvaltı ardında , bolu dağından nostaljik sayılacak yumuşak bir sürüşle eve dönüş

Cuma günü hava biraz yağmurluydu açıkçası yarın uzun zamandır düşlerini kurduğum bir yolculuğa çıkacaktım ve bir yerde aklım çıkıyordu bir aksilik olacak diye , oldu da ufak bir aksilik cbf 150 ile hafif bir kaza yaptım , daha doğrusu ben emniyet şeridinde giderken piçin biri daldı biraz , arabayı anlayamadım bile sırtımın üzerinde bariyerlere daldım , görünüşte ciddi bir hasar yoktu ama kaburgamın artık tam olarak nerede olduğunu hissediyordum , ulan dedim kolum kırılsa gideceğim ama yalan inanmıyordum gideceğime
Akşam yatarken saatimi sabah beş buçuğa kurdum , sabah uyandım ama kalkmak zor geldi , olum manyak mısın lan sen dedim kendime motor orda yüklü sen yataktan kalkamıyorsun , daha önünde ne yollar var , sen sabah kalkmaktan acizsin , aloooo birader , hani büyük dalgalar ve fırtınalar ancak korkakların denizi sevmesine engeldi diyorum ama
Derken yok aga yürümez bu gemi dedim kendime , neyse bari kalktım çıkayım bir tur atayım dedim , sabah sitenin güvenliği abi hayrola yolculuk nereye diyince , aklına bu memlkette gidilmez valla dediğin 3 yer geliyormu diyince , 3 değil 5 bile geliyor deyip hemen de saydı , hah bak işte ben oralara gidecem nasipse dedim , neden abi dedi , gezmek maksadı ile diyince ! abi sabah yedi olmamış daha sen manyak mısın , madem gideceksin gitsen Antalya ya , hiç bişi yapmasan manitalar cillop gibi ben televizyondan bakınca bile uzuyor ömrüm valla diyince , o asık yüzüme aldırmadan patlattım kahkayı , helleştik düştük yola

Kaç km yaptığımı halen hesaplamış değilim ama sanırım 5500 civarında olmalı , ne kadar yol yaptığımı kesin unutacağımdan not alma işini fotografla hallettim , yazı bitince ilk fotografla son fotagrafa bakar hesaplarız çok lazımsa

Evden çıkmadan bilgisayarı açıp bir çay içerken çekmişim bunu

1.jpg

İşte ilk yola çıkış km ve koşuyolu

2.jpg

3.jpg

Aslında mutlaka ilk molamı bercestede veririm ama Adapazarı na kadar yağmura rağmen gayet iyi geldiğimi düşünüyorum ve düzceye gaz kesmeden devam ediyorum
Fakat aklımda ciddi anlamda gidip düzcede kalıp eve dönerim hesabı var
4.jpg

Bu günün anısı olsun diyorum bu fotografı çektirirken , karar verdim Ankara yı bir görüp yapacağım hesabımı ama bu gemi gideri aklıma koymuşum hafifçe
Ulan ne adamsın diyorum kendime , kime lan bu cilve işve , gidecen hemşerip , yok başka yolu yordamı , gideceksin adam gibi canın acırsada çekeceksin namusunla acını , yok başka memleket
5.jpg

Bolu da hava kafayı yemiş bu denli yağmasa yüküm çok ağır olmasa , aslında Aladağlara girip rallici arkadaşlarla bir gece geçirmek var ama yemiyor yağmurda valla
6.jpg

Ankaraya 30 km kala yağmur kesti çok şükür biraz kurumaya başladım , Ankara girişinde aykutu arayıp uğrayamayacağımı ve içinde bulunduğum durumu anlatıp helallik alıyorum
7.jpg

Bu arada benzin almama ısrarım yüzünden bitiyor benzin ama Allahtan yanımda yedek benzin var 5 litre takviye ile Ankara gölbaşına giriyorum , benzin alıp yola çıkacakken aklımdaki hesap artık belli , bir kere şerefli koç hisarda dursam birde Ulukışla , Nurdağı girişinde bir mola ile urfaya girerim diyorum derken cep telefonuma seherden bir mesaj gelmiş , sen gelemezsin mersin sana ters biliyorum ama pozantıdan geçeceğin zaman haber ver seni 10 dk için görmek bile olsa gelirim diyince , tamam diyorum eşekliğin lüzumu yok , gidelim mersine
8.jpg

9.jpg

Şerehli koç hisarda olağan molamı veriyorum
10.jpg

Aradan 150 km geçmeden ışıklarda dururken polisler birden atlıyor üzerime , ne oluyor falan derken biri kontağı kapatıyor anahtarı alıyor , ne oluyor falan derken , sakın kaçma falan durumları , kamera şakasımı var hoşlanmam böyle şeylerden tatsızlık çıkmasın diyorum
Ne kamera şakası peşinde ekipler var derken diğer yunuslarda geliyor , ciddi bir terörist durumuyla karşı karşıyayım , bu arada ışıklar falan yanıyor arabalar kornalar derken , motoru sağa çek diyorlar verin anahtarıda çekeyip diyince , kaçarsın sen diyiyor yunus arkadaş , usta ben kaçmadım sizde yakalamadınız , ben kırmızı ışıkda durdum sizde üzerime atladınız ne kaçması falan derken , ehliyeti ruhsatı vereyim diyor :D şaka gibi veriyorum evrakları anahtarları alıyorum çekiyorum motoru sağa , yalnız polisler rahatlığımdan şaşkınlar , derken biri gelip senin evraklar tamammış neden kaçıyorsun diyor , neyseki durumu idrak eden başka polisler var , adam kaçmadı ışıklarda duruyordu diyor :D bu nasıl iş durumları tarzında sohbetler , o sırada gökhanla tanışıyoruz , beni görünce durup geliyor çok da ilgileniyor , hayrola diyor valla anlamadım diyorum
Sonra biri gelip umursamaz tavrıma hak verip , ya senin kaçman için neden yokmuş neden kaçmışsın ki diyor , ne kaçması memur birader diyorum , sen kaçla gidiyorsun diyor , 90 la 160 arasında diyince , yalanda söylemiyorsun diyip iyice şaşırıyor :D 117 ile radara girmişsin diyor , olabilir ama bu muamele fazla değimli diyince , sen radara girmişsin sana iki kere yolda dur demişler kaçmışsın zaten peşinden gelen ekiplerde senin kovalıyordu falan diye anlatıyor , onlar yakalayamayıncada biz seni yakalamak için yolu kestik ama biz seni görmemişiz sen kırmızı ışıklarda durunca birden fark ettik seni diyor o yüzden atladık üzerine
Anlayacağınız saçma sapan bir durum ama bu iş 90 dk ma mal oluyor 3 tanede trafik cezası cabası derken , trafik ekibi geliyor onlara da anlatıyorum durumu , anlıyorlarda ve radar dışındaki cezalarımı iptal etmek için bölge trafik amirlerine kadar arıyorlar ancak cezalardan birini iptal ettirebiliyorlar ama onlarda üzülüyorlar , takma sen kafanı diyorum memur ağabeyme , hayat böyledir kimine dua edilir kiminin annesinin hatrı sorulur sana dua ediyorum seni şu tavrın yeter diyorum ama göte giren şemsiye 216 ytl
11.jpg

Gökhan sağolsun beni kendi oruçlu olduğu halde çay ikram etmeye çağırıyor , zaten bütün yol konsantrasyonum bozulmuş iyide geliyor , orda açıkcası maruz kaldığım haksızlık karşısında vekaleten cezayı yazan polisin babacan tavrı ve Gökhan içimi çok rahatlatıyor , sağlam bir sohbet ediyoruz , bana 20 km kadar eşlik edip şehrin çıkışına kadar uğurluyor
12.jpg

Ulukışla göründü geçen sene ile bu sene arasında dağlarda çok büyük faklar var
13.jpg

14.jpg

Bu arkadaşlarla da burada tanışıyoruz mersinden takastan motor alıp samsuna devam ediyorlarmış
15.jpg

16.jpg

Pozantıya inerken sağda 3 motor görünce dönüyorum , selam verip yanlarına oturuyorum kısa bir sohbet ve 2 çaydan sonra mersine devam ediyorum
17.jpg

881 km sonra mersin girişinden seheri arıyorum 30 km kadar yolum olmalı
18.jpg

Gene karanlıkta giriyorum başka bir şehre , üstelik çok da anlamsız bulduğum bir şehre
19.jpg

Bu günlük bu kadar yeter
7 ekim Pazar 2007 saat 22.48

Etiketler
Ynt: TC Plakalı Honda Transalp Doğu Ve Güneydoğu Yollarında 1

Oldum olası kaderim olmuştur çok zaman başka şehirlere karanlıklarda girmeyi , karanlığı severim , başka türlü bişidir karanlık ama halen çok emin değilim yolda sevim sevmediğimi karanlığı
400 km yağmur yemişim sonra Akdeniz in sıcağı , faranjitim azmış , kaburgam sürekli ben buradayım diyor , kız çocukları gibi mızmızlık etmiyorum ama kan beynimde , biri çıksa bişi dese dalsam gibi bir hale gelmişim ama sevgiyle bakıyorum etrafıma , yolculuğun ilk günü için gereksiz bir başlangıçtı , zaten en zoru ilk gün olur , çok antrenmansızım artık farkındayım

Neyse girdik mersine tren garı bulmam gerekiyor seher beni önünden alacak , garın önünde taksiciye soruyorum , kan ter içindeyim tam önündesin diyor :D
Derken zaten fıstık gibi bir sarışınla göz göze kalıyorum , hoba kan ter içindeyim ahır hayvanları bile yanımda mis kokulu kalır ama sarılmam lazım bu kadına , hatta birazda kaburgalarını acıtacak kadar sıkı sarılmam lazım diyorum , ama o kokuyla olurdu olmazdı derken , valla kimse beni o kadar içten sevmemiş olur saçım başım ter içinde sanırım 5 dk falan sarılmışızdır , gelmesem olmazmış diyorum , neyse devam edelim , seher hemen beni bir otele atıyor , yav ayıp olmuyor mu falan diyorum ama , yedirmem kimseye seni diyor , birazdan yıkanır temizlenirsin kaparlar seni diyor :D:D , git yıkan gel sen diyor bilirim ben sana yapacağımı :D
Otele yerleşmem yıkanmam tıraş olmam 20 dk sürmüyor , kendimi çoook iyi hissediyorum , aslında sevmem ben bu mersini , anlamsız saçma sapan bir şehir gelir bana , biraz da çocukluğumda beni İstanbul dan çalan limandır mersin , içinde yalandan bir aşkın , gerçek büyük acılarımın ev sahibidir mersin
Etrafa biraz bakıyorum , çok şey değişmemiş aslında , acılarım ucuz bir fahişenin kalbinde üç otuz paraya satılalı belki de on yıl olmuş ve aynı ses kulaklarımda ,benden öyle nefret etki mersini çıkar haritandan ,içim biraz sızlamıyor değil , geçtiğimiz köşe başlarından birinde yıkılmıştı beklide hayat
Sarı bir taksinin içinden etrafa bakıyorum , belki de bu mersin başka bir mersindir diyorum aldırmıyorum
Güzel bir sahil lokantasında harika bir yemek yiyoruz , seherin çok tatlı bir arkadaşı var adı gül , kendiside bize eşlik ediyor , aslında yüzünden çok hasta olduğu belli ama saklıyor acısını gücü yettiğince
Mersine henüz İslamiyet gelmemiş gece saat 2 olmuş insanlar halen barlara giriyor , unutmayalım genel olarak mersinin insanları sıcak kanlı ve kadınlar gerçekten çok güzel

Nedense seherli kısımlara gelmek istemiyorum , güzel ve keyifli bir akşamda , belki de , o akşamda yeniden sevdim mersini , o akşam da söylemiştim bu akşamı kendime saklarım pek anlatmam diye en iyisi cümleyi yuvarlamak , güzel bir Akdeniz akşamında iki harika kadınla güzel ve keyifli bir akşam geçirdim

20.jpg

21.jpg

Ertesi sabah seherle saat 8 de buluştuk çantalarımı beraber topladık , seher botlarımı boyadı sağ olsun , çıkıp motorla birkaç saatlik keyifli bir gezi yaptık , daracık köy yollarındaki düzlüklerde dördüncü viteste 150 km hız yaptık , 90 la virajlara yattık bir köy kahvesinde soluklandık ,Gurbetlerde kendimi şiledeymiş gibi hissettim
Bu arada mersine girince İsrafil ağabeymizide arıyorum ama telefonu açmıyor malisef , nasip değilmiş sağlık olsun
22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

27.jpg

28.jpg

29.jpg

30.jpg

Şairin dediği gibi ! dünya var olalı çirkin ve soğukdur ayrılık saati ( şair demediyse acilen demeli eşekliğin manası yok)
31.jpg

32.jpg

Mersin seher Akdeniz ve 963 km geride kalmıştır
33.jpg

Biri burada 10 dk sonra nerede olacaksın dese , cevap standart , NASİP
Burada Adana da sıkı bmw f650 gs Dakar kullanıcısı olduğunu üzerine basa basa söylemek de fayda var , mesutu arıyorum
Alo kem küm telefon çekmiyor sanırım faslından sonra , Adana dan mesut doğruçlamı görüşüyorum diye soruyorum , evet buyurun benim siz kimsiniz ? dostum ben İstanbul dan yusuf mengi , İstanbul dan bir motorcu dosta ikram edecek bir çayın var mı diyorum , olmaz mı diyor , nerede olduğumu soruyor anlatıyorum güzergahamı söylüyorum , tamam o zaman yolda adana kuzey gişelerden gir ve beni ara bende oraya yaklaşacağım diyor
34.jpg

Hava çok sıcak bu gölgeliği bulup arıyorum , bulunduğum yeri söylüyorum , araba ne diye soruyor :D ben motorla geldim azizim diyince biraz şaşırıyor kanımca sağolsun 5 dk ya kalmadan geliyor da
Ne yapmak istediğimi bana nasıl yardımcı olabileceğini soruyor , ben buradan Şanlıurfa ya devam edeceğim , geçiyordum müsaitsen bir çay içip merhaba diyip tanışmak için uğradım diyorum , hadi o zaman eve gidelim yakın zaten ev diyor
35.jpg

Mesutun Allah bağışlasın bir oğlu ve bir kızı var , bu kız felaket bir cilveler işveler anlatamam , altı bezli falan ama fena çapkın sürekli taciz altındayım
Bu oda mesutun odası , dostumuz tkc leri almış ama henüz takmamış , birkaç saat sohbet ediyoruz , ısrarla bana malzeme vermeye çalışıyor sürekli bir şeylerini paylaşma telaşında , her şeyimin tam olduğunu söylesem de araziye çıkacağım zaman işime yarayacak özel bir zincir yağı veriyor ve kaç kere söylediğini bilmiyorum yusuf istediğin zaman gel kal tüm ihtiyaçlarını karşılmana yardımcı olayım , kendi evinde gibi davran , birkaç saat motor ve rotalar üzerine sohbet ediyoruz , anladığım Adana da motorcu olmak biraz zor , bu seviyeye gelene kadar çok fazla kazıklı deneyim sahibi olmuş
36.jpg

37.jpg

Bilgisayardan biraz haritalara bakıyoruz , şuralara gideceğim tarzında sohbetler
38.jpg

Birkaç saatlik sohbetin ardından müsaade istiyorum , mesut Gaziantep yoluna doğru bana biraz eşlik edip beni yolcu etmek istiyor .Bu güzel kadın mesut un değerli eşi yengemiz , hep gülen yüzü ve misafirperverliği için yürekten teşekkür ederim
39.jpg

Bu tür fotoğraflar bana çok anlamlı gelir , o yüzden vedalaşmadan bu anı belgelemek istiyorum , hatta şöyle diyelim , eğer fotoğraflar hayatı dondurmanın sanatlı kısmı ise ? ve siz İstanbul dan motorunuza atlayıp , Adana ya gidiyor ve orada hiç tanımadığınız bir motorcuda 10 yıllık arkadaş gibi sarmaş dolaş oluyor ve vedalaşırken hayvanları yan yana çekip basit bir fotoğraf çekiyorsanız , bu büyük bir fotoğraf dır
Seninle tanışmaktan onur duydum mesut
Mesutla adana çıkışına kadar beraber sürüyoruz ve Gaziantep üzerinden Şanlıurfa ya devam ediyorum
40.jpg

Abide fena karizma 500 km kare içindeki her şeyi yaratmış , adam bir selam verir demeden edemiyor insan
41.jpg

Benzin aldıktan sonra Birecik de kısa bir sigara ve fotoğraf molası veriyorum
Orada dostlarım olduğundan henüz haberim yok dönüşte tanışacağız kısmetse , gerçi telefonda konuştuk ama henüz tokalaşmış değiliz

42.jpg

43.jpg

44.jpg

45.jpg

46.jpg

47.jpg

Doğuya yaklaştığımı hissediyorum , belki çoğrafi haritada burası güneydoğu ama kafamdaki haritada buralar henüz doğu değil , eğer bazı şehirlerin ilçelerini doğudan saymak yada saymamak gibi bir lüksüm var sa ? Birecik doğudur , Harran 3 sene önce doğuydu ama bu gün bir geçiş ve yozlaşma döneminde sancılı günlerdedir , Harran dan sonrası doğudur ama Harran doğu değildir , eyübbiye doğudur ama Halfeti doğu değildir

Doğu demek yokluk demek inci tanesi
Doğu demek lastik çarık ve elektrikle yeni tanışmak , daha fazla Müslüman ve insan olmak demektir
Doğu demek bazen illa da en az iki lisan bilmek demektir
Yaşadığın toprakların kutsal kitaplarda anlatılması ve çok peygamber görmüş olması ve çok kan kokusu demektir
Doğu bazen acıya imanla göğüs görmek , yiğidin harman olduğu topraklarda büyümek yada geçmek demektir

48.jpg

49.jpg

50.jpg

51.jpg

Şanlıurfa ya çok yorgun girmesem de fazlaca dinlenme hissi var içimde öğretmen evine yerleşiyorum , uzun bir duş ve çok çay sigaranın ardından ,çıkıp sağlam yemek tüketiyorum ne görürsem yiyorum zaten su kaybı endişem büyük , biraz motorla turluyorum , zinciri yağladığım gibi erkenden yatıyorum , akşamdan kahvaltı edeceğim yeri ayarlıyorum , sabah erkenden kalkıp Harran a , yani doğunun başlayıp bittiği yere gideceğim
52.jpg

Belki de ! Geceyi bölen bir bebek ağlaması gibidir yolda olmak
Ama bence ! Kadını değil , kadınları sevmek gibidir yolda olmak
Yol yapmak çok zaman emsal taze bir bedenle sevişmek gibidir
İnsan oğlu , Allah yaratmış, üreme iç güdüsü diye bir şey var , çok kadınla sevişmek ve çok yol yapmak ister , öyle olmasa Cengiz han kıtalar fethedip geriye birkaç ülke nufuzu torun bırakır mıydı
Ama o köprülerden çok sular akmış aga
Artık çok kadın işi yasa dışı ama dışardan sevmek bedava , yasa dışı ama sen sev gene de çok meraklıysan , işin içine ne zaman kadın girse sapıtıyor konu :D
O yüzden yolda olmakta yola bakmak da fayda
Mümkünse tek başına yada az konuşan bir adamla , ama konu motosikletle yolda olmaksa , kim ne derse desin makbulü tek başına olmak , uzak ve ıssız dağlarda tek başına nazlı bir ateşin başında kendi çayını demlerken , yalnızlık korkusundan arınmak ve uslanmak çorak topraklarda , yahut şuayb peygamberin yaşadığı toprağın altına yapılmış evine bakıp , sen kimsin olum aklını başına al , adam Allahın peygamberi bak ne çileler yaşamış , yaşadığın hayatını kıymetini
Keyifli dalgadır yolda olmak

Merekezde zahter kahvaltısı bir yer buluyorum kendime , mütevazi bir mekan olduğunu söylemeliyim , insan kendini rahat hissediyor

53.jpg

54.jpg

55.jpg

56.jpg

Güzel bir kahvaltının ardından Harran a doğru yola çıkıyorum , geçen yılda burada depomu doldurmuştum
Bu kardeş fazla ilgilenince motorla , bakıyorum telefonuda resim çeken cinsten , istersen istersen otur üzerine bir fotografını çekeyim diyince , biraz şaşırıyor ama çok da seviniyor , her zaman bu kadar kolay olmuyor birini mutlu etmek
57.jpg

212.jpg

Artık Harran dayım
58.jpg

Artık Harran dayım başka bir konu burası benim için , koca urfa bir yana , bi Harran bir yana , ama daraltıyor buradaki insanlar beni , Harran daha sessiz bir şehir olmalı , ısrarla şehir diyorum , bakıyorum da evliya çelebinin seyahatnamesinde bahsettiği ve gölgesinde serinlediği hurma ağaçları nerede olabilir acaba diye
Çok uygarlık görmüş buraları 2000 senenin üzerinde yapılar çok
Aşağılarda ki fotograflarda göreceğiniz etrafı tel örgü ile çevrili cami kalıntısı , yani ulu cami , Anadolu nun ilk camisi (güneydoğu demiyorum ) hazreti isa gelmiş burada mendilini yere bırakmış
59.jpg

Harrana bu ve bunun gibi birkaç kapıdan giriliyor saymadım ama 8 tane yada fazlasıdır , deli taylar gibi tarihin üzerinde motorumla tepinim durduğumdan her kapısından birkaç kere geçip durdum
61.jpg

Bu çocuklar bu yoksulluk başka bişi ,henüz anlatacak cinsten kifayetli kelime bilmiyorum malisef
71.jpg

Nasıl battı bu bakışlar içime nasıl işledi anlatamam , böyle kaç tane çocuğu sevim okşadım saçlarından bilmiyorum
Çok anlamlı değil belki ama çok suçlu buldum kendimi , bu yoksulluktan
Bu yokluk değil yoksulluk ucu sürekli hafif ce batan bir bıçak gibi
72.jpg

76.jpg

Başka gurbetlerde gelmiş göze hoş bir kadındı , ama ben fotoğrafını kadın yada güzel oluşundan değil , buraların yozlaşmasının suçlusunun kanıtı olarak çekmiştim , oradaki arkadaşların yardımı ile biraz arabuluculu sohbet ettik , önce fotoğrafını çektiğim için bana teşekkür etti , sonra neden diye bir soru yöneltti tercümanımız vasıtası ile , anlattım biraz , yanağımdan öpmek istedi dürüstlüğüm için , gelirken getirdiği yozlaşmayı sevmediğimi ama tüm insanları evrensel anlamda İslam inancı yüzünden sevdiğimi anlattım , bilmediği bir dilde ezberledi , yaradılanı sevmek zorundasın ,yaratandan ötürü
79.jpg

80.jpg

Sen görmedin ama uzandım bu topraklarda yere , peygamberler ve uygarlıklar çiğnemişti sırtıma batan toprağı
Sen İstanbul da idin , buradaki herkesin olmak istediği o çok sevdiğim sevdiğimiz , çok gecesinde seviştiğimiz yaşayan ölülerin kenti İstanbul da

95.jpg

Abi sen kimsin ? ben Yusuf mengi , ya sen kimsin bende Ahmet , neden buradasın abi , geziyorum , peki

115.jpg

Bu topraklara giderseniz Harran a mutlak gidin ve üzerinize gelen kalabalığa aldırmayın , meraklınız çok olacaktır , nazikçe size satmak istedikleri şeyler ve anlatmak istedikleri tarih için teşekkür ederim daha önce geldim yahut ihtiyacım diyin geçiştirin , her hangi bir şeye ihtiyacınız olmadığını ve buraya gelen diğer insanlar gibi turist değil misafir olduğunuzu ve yalnız kalmaya ihtiyacınız olduğunu söyleyin ve yalnız kalın , uzun ve anlamsız anlamsız bakınım durun etrafınıza , işte o anlamsızlığın ve sakinliğin içinde hissedin Harran ı , mümkün olduğunca turistik yerlerden uzak durur ve insanların bakmadığı yerlere bakarsanız , Harran ı görmekten ziyade anlar ve hissedersiniz
Eğer utanmazsanız kendinizden sevin eski duvar taşlarını , o duvarlar medeniyetler gördü ve eskitti , o medeniyetlerin her biri kan döküp aldı Harran ı ve kanını döktü bu topraklar , yanından geçtiğiniz her hangi bir taş parçası on kardeşin doğduğu bir odanın duvarının parçasıydı belki , Harran da bir taş parçası ! dünyada Harran gibidir , bilinen en eski uygarlıklar bu topraklarda var oldu , yahut tümden yok oldu
125.jpg

Hiç benzimiyorlar dimi bizim semtin çocuklarına
126.jpg

Bu yazıları okuyan çok dostuma belki anlamsız yahut saçma gelecek ama insan eğer bu kız çocuğunu öpüp saçlarını koklayabiliyorsa insan , her şey başka anlamlarda geliyor
135.jpg

Toz toprak içinde her yer , bende bulanmış tozuna ve pisliğine , artık motorumda bende doğudayız
137.jpg

Burası Harran kalesi malisef fotografta ihtişamı belli olmamış ama o zamanın koşullarına göre hayli görkemli bir yapı , kalın duvarları nedeni ile en fazla muhafaza edilmiş yapılardan biri
Aslında muhafaza edilmişliğide yok da , kimse daha beter bir hale getirememiş
150.jpg

Bir çok tarihi eser gibi buda tahrip edilmiş , ihtiyaçtan değil hayinlikten , peygamber efendimizin bir söz vardır hayinler iflah olmaz , bu yazıyı buraya yazmak kendi toprağındaki değerlere ihanettir , ne kadar küfretmek istemesem de olmuyor , beynini iktiğimin malı nasıl bir anlayıştır 2400 yaşında bir taşa bunu yazmak , BU TOPRAKLARIN TEK SUÇU BİZE AİT OLMALARI
Gelip size Harran ı yada Hasankeyf i Halfeti yi , yahut isakpaşa sarayını anlatmak isteyen insanların , yaşadığı topraklardaki değerlerle alakası bile , bu yazıları be tahribatı İstanbul dan giden insanlar yapmıyor , adam onbin senelik tarihi eseri istila eder içinde yaşar mahveder anlarım bir yerde ama bunu anlayamam
177.jpg

179.jpg

Harran dan çıkarken apaçilerle karşılaşıyorum , yada ben onlara apaçi diyorum , önce duymazdan gelsem de tam çıkışta önümde durup ,Hello hello diye seslenince yirmi yaşlarında biri , hello kim birader diyorum birazda sinirler , oda şaşırıp sinirleniyor ama şaşkınlığını atması uzun sürmüyor , hoş geldiniz falan diyince , hoş geleli oldu birkaç saat , şimdi hoş gidiyorum diyorum :D
Buyur birader diyorum daha da şaşırıyor , sen buyur abi , hemşerim neden durdun beni diyorum hayrola mevzu nedir , abi turistsin ya işte , yok ben turist değilim , e buralı da değilsin ama diyor
Kardeşim turist Harranlı olmayanları tarif etmek için kullanılan genel bir tanımlamamı diyorum
Derken birkaç kişi daha geliyor hoş geldin falan diye , tecrübeli olan ilk tanıştığım atlıyor , sabah gelmiş buraya diye , e biz nasıl görmedik abi seni diye sorunca , ben buraları biraz bilirim , sabah geldiğimde köprünün başında fotograf çektirip aradan daldım buraya diyorum , niye ki abi diyince , gülüyorum
Abi gezdirelim seni , yok kardeşim sağolun teşekkür ederim ben tek başına geziyorum , abi tek başına gezilmez ki ama diyince , ciddimisin diyorum biraz da alaycı bir tavırla , sen mi getirdin beni İstanbul dan buraya diye sorunca , abi bizim maksdımız buraya gelenlere yardımcı olmak diyor , hadilan çakal diyorum , biraz sinirleniyorlar sert bakışlar falan atıyorlar
Buraya gelen insanları rahatsız ettiğinizi düşündün mü hiç dedim , yav sen şansını fazla zorlamasan diyen tehditkar bir tavır ama ben gülüyorum , bana bakın beni iyi dinleyip anlayın hemşerim , burası gezimde geldiğim en kolay bölge Harran çerez , şansımı zorluyormuşum şansını zorlayan sensin , 15 dk dır size adam gibi yaklaşmaya çalışıyorum ama anlamıyorsunuz , hepinizi gözüme kestirmişim onu bile anlamıyorsunuz , çakal sana papuç bırakırmıyımlan ben diyorum , yardım mış , kurnaz 15 dk dır konuşuyoruz hani lan çay diye çıkışınca hani ayran hani abi gel bir soluklan , müşteri değilim ben hemşerim misafirim!! ama sürekli gülüyorum kalplerini kırmadan
Abi kusura bakma valla derdimiz yardımcı olmak diyince , 2 hafta önce bir arkadaşım geldi buraya ama sizin gibi adamlar yüzünden harrana girmeden ayrılmış 30 kişi gitmişsiniz adamın üzerine yardımcı olacaz diye diyince , tamam abi diyor , hellaşiyoruz ben bazda mağaralarına doğru devam ediyorum
203.jpg

Ardım da Harran kalıyor ama bitiyor buralar , bu turizm canına ot tıkadı bu toprakların
208.jpg

Harandan 15 km ilerideki bazda mağaralarına doğru yola çıkıyorum , bazda mağaraları atlanmayacak bir yerlerden biri , belki çok fazla bir şey yok ama çoban mağaraları ve köyle birlikte daha anlam kazanıyor , bu arada yolun kenarına geçip bir çay demliyorum , çaydan sonra anayola çıkarken biraz çukur bir yol dikkatimi çekiyor ve dalıyorum biraz fazla taşlı bir yol , başta anlam veremesemde , yolun ucu bir köprüye dayanınca , kurumuş bir dere yatağında olduğumu fark ediyorum :D
214.jpg

236.jpg

222.jpg

226.jpg

229.jpg

Burada içimi tuhaf bir korku kaplıyor içim ürperiyor , binlerce de karga uçup duruyor fazla oyalanmadan devam ediyorum ama kendime nasıl uyuz olmuşum belli değil , kolay çekinip ot dan boktan korkacak bir adam değilim ama aklımın kesmediği bir mevzuu var burada , hislerime hep güvenmişimdir , kaçarcasına uzaklaşıyorum
235.jpg

237.jpg

Bazda mağaralarından sonraki durağım Han El Barur
239.jpg

Belki bir çobanın kavalında tüketilmiş bir ağıttım, geçen bin yıllara hasretle öğütülmüş zamanın değirmenlerinde
Yola çıkmış bulunmaktayım,
Tek derdim kendimi bulmak, kaybolup kahpeliğin içinde
Memleketin tozlu ve zorlu yollarında, bazen ayağımda kara lastik ayakkabı ile kendimi bulmak
Arınmak derdim bu kahpelikten, bir iz düşümü yolculukta yüzünü göz bebeğime işlediğim ıslak isimli fahişeden arınmak tek derdim belki de

Artık eskisi kadar cigara içmiyorum, belki de! Sen yaşlandım say
Bizim şehir için, Adı sadece haritalarda geçen, ama suretinde asla bizden olmayan , bizden sayılmayan ve Türkçenin az konuşulduğu kasabalarının adlarını bile bilmediğimiz, uzak bir doğu şehrinde, bir köy meydanından, başka bir köy meydanına, yahut kasabaya kalkan ve önce İstanbul da hışırı çıkarılmış eski, eskimiş sayılmış, kırmızı ama gıcır, gıcır, bir fort feka minibüsün içinde cam kenarın da, tanımadığım bir çift gözün, göz bebeğinde bulmak istiyorum kendimi

İşte bu yüzden doğuya gidiyorum sevdiceğim , dönemezsem beni affet
Gitmem ,biriktirmem ,arınmam ve arayıp bulmam lazım , bu kerhaneye dönmüş vıcık vıcık döl kokan İstanbullun kokusundan arınmam lazım ve sevdiğin adamı bulup sana dönmem lazım
Üzülme sakın ayrılıklarda sevdaya dair , sana ölmeyeceğim diye söz veremiyorum , öleceğim mümkünse keyiften dönüşte sana anlatırken yorgun yolculuğumu
Her kez gitme diyor sen dahil , bir korkmaktan birde senin ağlamandan korkarım biliyorsun , dönemezsem beni affet

241.jpg

242.jpg

Bu aile burada gecelemiyor belki ama yerleşik bir halleri , fotograftaki amca belki de bir efendi , yaşının diğerlerinden fazla olmasından ziyade bir saygınlığı var
Onlar rahatsız olmasın diye görünmeyecek bir yere çekiliyorum önce sigaramı içmek için , sonra anlıyorlar ki , gel kardeşim sen burada iç sigaranı diyorlar
Artık doğudayım ve müşteri değil misafirim , ayrılırken bir tezgahtan ufak bir kavun alıyorum ne yaptıysam almıyorlar parasını , sen misafirsin

247.jpg

248.jpg

254.jpg

Kervansarayı ardımda bırakıp Şuayp şehre devam ediyorum
Şuayb bir peygamber ismi ve şehir peygamberin şehri
255.jpg

Burada Yusuf mengi ile bir telefon konuşması yapıyorum
Alo kiminle görüşüyorum , ben Yusuf mengi ,
Siz kimsiniz , bende Yusuf mengi , babam adımı amcamla aynı koymuş sağolsun , severim adımı
Moruk ne ne haber , iyidir ado sen nasılsın , iyi be ne olsun geziyorum , ya nerdesin haranda , Allah akıl fikir versin oğlum sana , o değil öleceksin gezerken sana değil abimle yengeme acırım valla
Olmaz bişi tasalanma sen
Bu arada az önce aldığım kavunun mideye inme zamanı geçiyor
260.jpg

Burası öyle sesiz ve ıssız bir yer ki anlatamam bu 3 kardeş yanıma geliyor , sohbetler fena komik , şehir genelde toprağın altında kurulmuş olduğundan , evlere giriyorum , konuşmadan benimle geziyorlar derken girişi yıkılmış bir eve giriyorum mağara havasında bir yer , musa benimle gelince kız kardeşleride geliyor peşinden , sen şimdi her yere benimle girecek misin diyorum , cevap 5-5 evet , eyvallah diyorum
266.jpg

270.jpg

Peygamberin evi biraz aşağıda , ben motorla onlar yürüyerek geliyor , bu arada hz şuayb peygamber önemli biridir ! okumanızı tavsiye ederim http://www.islamiyet.gen.tr/peygamberlerimiz/hz_suayb.php
275.jpg

Burada bir peygamber yaşamış , mutlaka çileli bir yaşam olmalı , kendi yaşadığımız hayatlara bakınca
277.jpg

Çocukalar fazla konuşmuyor , zaten kızlar henüz sadece Arapça anlıyorlar
Ve gizlice ama rahatsız etmeden bir fotografın içinde çaktırmadan yer alma telaşı var , bende yer alsın istiyorum ama abisi rahatsız olacağım diye sürekli uzak tutmaya çalışırken ,bir yerde buluşuyoruz aynı karede
281.jpg

Duvarlarda çeşitli hayvan figürleri var
286.jpg

Bu gün bitti sayılır otelime dönmek için 80 km kadar bir yolum var
Bu bölgede zemin biraz bozuk olduğu için 120 km kadar ayakta sürüş yaptım , aslında pek sevdiğim bişi değil ama bu sefer eğlenceli geldi
294.jpg

Başta verdiğim haritadaki güzergahı yapıyorum , yolda bir de otostopçu alıyorum :D
301.jpg

303.jpg

305.jpg

312.jpg

Burası barajın sulama kanalı inşaatı , gerçekten büyüleyici , zeminin en dar yerinde yan yana 8 araba falan yürür sanırım
315.jpg

323.jpg

İftar olmadan hava kararmadan yolda bir yemek molası veriyorum , öğretmen evine 20 km ya var ya yok

324.jpg

Artık otelimdeyim duştan çıkıp havlumu belime sarıyorum , kola ve sigara elimde , gerçi önce etrafı kesiyorum , kimseye cıbıl yakalanmayalım , sevmemde bu işleri zaten ama genelde herkes iftarda olduğundan ve bende altıncı katta olduğum için , rahatım doğrusu , bir saat sonra akşam urfaya inip gezeyim diyorum , yarın sabah erken kalkıp Diyarbakır dan Batmana geçeceğim , aslında Diyarbakır da bir gece kalmak var aklımda ama dönünce ya niye aramadın memleketimden diyen samimiyetsiz bir cümleye muhatap olmamak için Hasankeyf de iki gece geçireceğim

Arkadaşlar şimdi vereceğim linklerdeki fotografları dönem dönem yada bir daha göremeyebilirsiniz , gezi fotograflarımı gezginmotorcunun alanından yüklediğim için , fotografların çok fazla görüntülenmesi durumunda site kilitlenebilir
bunun şunun için özellikle belirtiyorum :idea: yarın dur bir daha bakayım dediğinizde fotografları göremezseniz ve karşınızı kısıtlı bir allana ulaşmaya çalışıyorsunuz tarzından bir yazı çıkarsa , yahut buraya mesaj yazma yetkiniz tarzında bir şey karşınıza çıkarsa bilinki durum budur

http://www.gezginmotorcu.com/tc-plakali-honda-transalp-harran-da-1-vt4399.html

http://www.gezginmotorcu.com/tc-plakali-honda-transalp-harran-da-2-vt4400.html

http://www.gezginmotorcu.com/tc-plakali-honda-transalp-harran-da-3-vt4401.html

Yusuf hocam gerçekten çok güzel bir gezi yazısı olmuş...Fotoğraflarda harika...Böyle uzun ve zevkli bir geziyi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim...

AYDURAN' Alıntı:
Yusuf hocam gerçekten çok güzel bir gezi yazısı olmuş...Fotoğraflarda harika...Böyle uzun ve zevkli bir geziyi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim...

beğenmenize sevindim hocam , aslında gezi yazısı okuduğunuzun 15 katı falan , fakat fotografları buraya üye olduğum günden beri yüklerken çok zorlanıyorum , bir fotograflı mesajı 5 kere atmam gerekiyor malisef , gezi yazısı henüz bitmiş değil zaten , eğer bakmak isterseniz kalanı vereceğim linklerdedir
http://www.gezginmotorcu.com/ftopict-4397.html

http://www.gezginmotorcu.com/ftopict-4470.html

selamlar yusuf mengi

Gezini roman tadında paylaştığın için teşekkürler.
Bu ülkede yaşayıp da gitmeyen bir çok kişi için rehber olacak bu anlattıkların.

Hocam o zaman yaptığınız gezilere ait yazıların vede fotoğrafların tamamını istiyoruz bundan sonra ;) :smiley:

Fotoğraflı mesajları neden 5 kez atmak zorunda kaldığınızı anlamış değilim...Sanırım daha önce bu yönde bir şikayet gelmedi...Sorunun tam olarak ne olduğunu ''FORUMDA KARŞILAŞTIĞINIZ SORUNLAR'' bölümünde yeni konu açarak anlatırsanız, bizde en kısa zamanda çözümleriz...

FORUMDA KARŞILAŞTIĞINIZ SORUNLAR - FEEDBACK ABOUT THE SITE
http://www.gezenbilir.com/index.php/board,16.0.html

AYDURAN' Alıntı:
Hocam o zaman yaptığınız gezilere ait yazıların vede fotoğrafların tamamını istiyoruz bundan sonra ;) :smiley:

Fotoğraflı mesajları neden 5 kez atmak zorunda kaldığınızı anlamış değilim...Sanırım daha önce bu yönde bir şikayet gelmedi...Sorunun tam olarak ne olduğunu ''FORUMDA KARŞILAŞTIĞINIZ SORUNLAR'' bölümünde yeni konu açarak anlatırsanız, bizde en kısa zamanda çözümleriz...

FORUMDA KARŞILAŞTIĞINIZ SORUNLAR - FEEDBACK ABOUT THE SITE
http://www.gezenbilir.com/index.php/board,16.0.html

hocam sorun şu , mesajı yolluyorum sayfa çıkmıyor , yani internet bağlantısı kesilmiş gibi olunca , sayfa görüntülenemiyor diyor
en son bir kaç kere üst üste olunca bu kadar yeter demiştim , bunu bir akşam istiklalde sedatlada konuşmuştuk , bazen anlamsız şeylerin oluyor buda onlardan biriydi sanırım dedim birde kimsede pek ses çıkarmıyınca kaldı öyle yarım

şuan bilgisayarımda bir sorun olduğundan gezinin yazılmış kısımlarına rahat ulaşamıyorum , bir kaç gün sonra yeniden yollamayı deneyeceğim , eğer sorun devam ederse , verdiğiniz linke yazarım sorunu , gösterdiğiniz alaka için teşekkür ederim

camouflage' Alıntı:
Gezini roman tadında paylaştığın için teşekkürler.
Bu ülkede yaşayıp da gitmeyen bir çok kişi için rehber olacak bu anlattıkların.

teşekkürler hocam

VitaEsMorte' Alıntı:
Hocam mahrum etme bizi bu gezi yazılarından :smiley:

abi sen şu dediğin etkinliği yapda sohbetten mahrum kalmayalım ...
sereye' Alıntı:
Resimleri tekrar görmekten büyük keyif aldım.
Büyük iş seninki
sezai abim benim öpüyorum yanaklarında sonlarında seninde yakışıklı bir fotografın var..

Tamamdır hocam, sabırsızlıkla devamını bekliyoruz...Umarım mesaj gönderirken bir daha sorun çıkmaz...

Kadirle buluşuyoruz geziniyoruz biraz , az da sohbet ediyoruz , kadir çok konuşan biri değil , ama aslinda çok konuşacak şeyi var ama olmuş bişiler belki de , var illaki bir nedeni , belkide çekingenlik dedikleri böyle bişi

Aşağidaki fotoğraflar balikli göl ve civaridan , az önce bir birine çok yakin fotograflar olduğunu fark ettim ama açikcasi içlerinden çikarmak yeniden yüklemekden daha zor
Akşamla ilgili fazla bir şey anlatmak istemiyorum
Değişik bir akşamdi , anlatmaya kalksam neresinden baksana yalan olacak , neresinden baksan saklamak zorunda kalacağim akşami mi ,
En iyisi bu seferlik bu kadar olsun[/b]

325.jpg

326.jpg

327.jpg

328.jpg

329.jpg

a315.jpg

a316.jpg

a317.jpg

a318.jpg

a319.jpg

a320.jpg

a321.jpg

a322.jpg

a323.jpg

a324.jpg

a325.jpg

a326.jpg

a327.jpg

a328.jpg

a329.jpg

330.jpg

331.jpg

332.jpg

333.jpg

334.jpg

335.jpg

336.jpg

337.jpg

338.jpg

339.jpg

340.jpg

341.jpg

342.jpg

343.jpg

344.jpg

345.jpg

346.jpg

347.jpg

348.jpg

349.jpg

350.jpg

351.jpg

352.jpg

içerde sevilmekten yorgun uyuyorsun biliyorum ,çok isteyerek keyifle sevdim seni , iliklerinde dolaşiyor olmaliyim , kaçinici gurbet ve kaçinci şehir bilmiyorum ama ben şimdi !Yorgun ve biraz bildik bir şaşkinliğin keyfi ile duşumu alip altinci kattaki balkonuma oturuyorum , koca şehirde iki kişilik adil bir yabanciliğim , ve belki de tek başima uyumayacağim bir yatağim ve fakat illada ! birkaç eskiden içilmiş bira keyfi ve siki sevişilmiş bir gündüzden geceye aylak zamanlarim var zulamda
Çikarim cebimden masaya koyuyorum istanbul un en keyifli halini , öyle yalin öyle sarişin ve öyle gözleri mavi öyle güzel bir kadin gibi , ama buradan bakinca kendi memeleketime , şimdi içinde bulunduğum gurbete
istanbul öyla hayin ve yavşak , sahtekar bir sarişindan çok bildiğin travesti istanbul , hem de urfa nin arka sokaklarinda üç otuz paraya satilamayacak kadar ucuz
Urfa hep hatirlamaktan keyif alacağim , yaşadikça biraz aci çeksem de ? aklima çöreklendikçe yaşamaktan gurur duyacağim bir kalp ağrisi
istanbul da yaşiyorsaniz ve motosiklete biniyorsaniz , motorcu için yol ağva dan sonra başlar derim , istanbul da yaşiyor ve motora biniyorsaniz ? doğu urfa dan sonra başlar ama urfa doğunun kalbidir işleyen temiz ruhudur , urfa başka dir bazi yerlerinde ilk dil Arapça ve kürtcedir ve bazi yerlerinde sadece türkce konuşulur ama sadece Türkçe konuşulan yerler doğudan biraz batida kalir , yusufun kalbi urfadadir ama bilir Yusuf urfa nin kalbide harandadir , o yüzden hiçbir yerin yozlaşip tükenmesi Harran kadar dokunmaz Yusuf a
Sanirim çok uzun olmayan yillar sonra doğu Cizre den sonra başlayacak , zihnimdeki haritada doğunun güneyi yada batisi yok zaten

Buraya kadar nasil geldik için kabaca bir harita mersin girişini ekleyip fazla karmaşik hale getirmedim
harita1.jpg

şanliurfa ya tekrar döneceğim zamana kadar geçen sürede yaptiğim yol gezme maksatli giriş çikişlar hariç kabaca aşağida, harita biraz ufak gelebilir daha büyük haline bakmak isteyen arkadaşlar verdiğim linkten haritayi indirebilirde , kirmizi pembe çizgi ağriya kadar gidişi , kirmizi yeşil çizgi diyarbakira dönüşü gösteriyor ve tek kirmizi kalin çizgide urfa diyar bakir arasini gösteriyor , dönüşü biraz oyalanarak geçirmiş olsamda harita bolu düzce bölgesinde giriş çikişlarin dişinda kabaca aynidir
harita2z.jpg

http://www.gezginmotorcu.com/resim//guneydogu2007/harita2.jpg

353.jpg

354.jpg

355.jpg

356.jpg

Kahvaltida bir amca geliyor , yiğen sohbet edebilirmiyiz diye , buyur baba diyorum , hele şükür diyor ayni lisandan bir koç yiğit , estağfurullah bey amca öyle yiğitlik falan bir yanimiz yok , ayrica son derecede zibidinin biriyim diyorum
Helal sana be koçum benim diyor taniyormuş gibi sicak , samimi ve içten konuşuyor , ben seni taniyorum sen delimengisin diyor , öyle apişip kaliyorum , yeğeni vesilesi ile taniştiği internete merak salmiş birkaç senedir , google ile tanişmasini anlatti , ölürsün gülmekten ne yazsan çikiyor bişiler diyor , benide urfa ile arama yaparken tesadüfen bulmuş googlede ve yazdiğim tüm gezi yazilarini okumuş , bunun benim için nasil bir mutluluk olduğunu anlatmam mümkün değil
Bu sebepten kahvalti uzun sürüyor biraz , dayida sohbet süper yalamiş yutmuş hayati çivisini çikarmiş dünyanin , bazi tavsiyelerde bulunuyor ama sen işini bilirsin bakma benimkisi gevezelik işte diyor , çikarip on milyon lira uzatiyor , bunu al yiğidim benden yemek yersin diyor , kirmayip aliyorum , bu fotografida o çekiyor
Kisa ve kolay bir yol bekliyor bu gün için beni , istikamet diyar bakir üzerinden batman ve Hasankeyf , yalniz batmana kadar fazla oyalanmadan bir sürüşle kondisyonumuda bir gözden geçirmek istiyorum
Hasankeyften sonra doğuya geçeceğim
357.jpg

Tuhaftir bu yol, giderken başka bir yol gelir , dönerken se başka bir yol , kamyoncular ciddi yol arkadaşlarim hepsi a gurubu kankam , fotograflarda elimi kaldirmamda onlarin geçişlerinde verdikleri Selamlarin karşiliği
358.jpg

359.jpg

360.jpg

Geçen sene bu kadar ekili toprak yoktu buralarda , ekili toprak görmek mutlu ediyor insani
361.jpg

362.jpg

Batmanda bir benzinlik molasi burada kaç kişi motorun özerine oturup fotograf çektirdi bilmiyorum
363.jpg

364.jpg

365.jpg

366.jpg

367.jpg

368.jpg

369.jpg

370.jpg

Temiz bir yolculuk çikariyorum gerçi mesafede kisa olduğundan birkaç saatimi ya aliyor ya almiyor , ertesi gün 50 km geriye varacak geziler yapacağimdan yol üzerindeki bir çok yere girmesem de variş noktama 10 km kala bu köprüyü atlamak istemiyorum , gerçi yarin hastanelik olunca aklimdaki yerlere değilsede buraya tekrar dönebiliyorum
377.jpg

373.jpg

375.jpg

376.jpg

378.jpg

379.jpg

380.jpg

381.jpg

382.jpg

383.jpg

Fotoğraf da çok belli değilse de zeminde 10 santimlik kalin bir toz tabakasi var , üzerimdeki yükü çatlak kaburgamla düşecek ağir bir motoru kaldirmanin hele böyle issiz bir yerde diye kabaca bir hesapla vaz geçiyorum devam etmekden
384.jpg

385.jpg

386.jpg

387.jpg

388.jpg

389.jpg

390.jpg

392.jpg

393.jpg

394.jpg

395.jpg

396.jpg

397.jpg

Zeynel bey türbesi gözüktüğünde artik Hasankeyf deyim diyorsunuz
398.jpg

Önce lastikçiden bozma biraz ev biraz pansiyon olan ve 2 gece konaklayacağim mekana yerleşiyorum , Hasankeyf de burasi dişinda kalmak için öğretmen evi de var ama aradaki ahbaplik dan ayip olur diye düşünmüyorum bile
405.jpg

Burada sağlamindan yatiyor motor 30 santimlik suya 60 km ile girmemle birlikte , ciddi bir hasar yok , sadece vites ayaği yamulmuş , onu da demircide kendim yaparim , acayip gülüyorum kendime , geçen sene buradan belki 50 kere geçmişim ama arabalarin geçişi yasaklaninca , sudaki dere taşlari yosun tutmuş , birak motorla ayak da bile durmak mesele ,
407.jpg

Ramazan nedeni ile iftar olmadan yemek yenecek tek yer nehrin kenarindaki lokantalar malisef , geçen sene bayramdaki kadar da alternatif çok değil
408.jpg

409.jpg

Vatandaş değişik bir ağla balik avliyor su gayet siğ , en derin yeri 1 metreyi geçmiyor bu kisimlarda
413.jpg

414.jpg

415.jpg

Yemeği yedikten sonra gidip demircide yamulan vites ayağini düzeltiyorum
416.jpg

417.jpg

418.jpg

419.jpg

421.jpg

işler tamam olunca fazla yorucu olmasin diyip biraz etrafi gezip , Zeynel bey türbesini ziyaret ediyorum , bir çok yerde değil , her yerde olduğu gibi burada da işler içler acisi

423.jpg

442.jpg

444.jpg

445.jpg

Çocuk her zaman cocuk , sipalar çok meraklilar
456.jpg

463.jpg

467.jpg

468.jpg

469.jpg

470.jpg

Sirt çantamin fermuari bozulduğu için buradan bir seccadeyi bana ortadan dikmesini yarin alacağimi söylüyorum
483.jpg

485.jpg

486.jpg

489.jpg

491.jpg

493.jpg

495.jpg

497.jpg

494.jpg

Güzel ve dinlendirici bir akşam geçiriyorum , akşam kaç tane çay içtim bilmiyorum yarin yorucu bir gün olacak saat akşam on gibi yatiyorum
498.jpg

Sabah yedi civari çok uyumuşum doğrusu , ramazan nedeni ile ciddi bir kahvalti sorunum var , ekmek bile bulamiyorum , yeni Hasankeyf te dünden kalma pide biraz peynir ve sosis büskivi ve kola aliyorum , yanimda tavam var sosisleri kizartiyorum , saçma saban bir sabah kahvaltisi yapiyorum , sağlam doydum ama şaştim kaldim bu yokluktan böyle bir keyif alişima
500.jpg

Bu gün büyük gün
BU Linkde hasanleyfedeki ilk gün fotograflarini bulacaksiniz http://www.gezginmotorcu.com/buraya-vt4411.html?sid=46418f87812a432798afaf201be45050
Devam edecek

Dün geceden vermiştim kararimi bu gün bende turist olacaktim , birakip motorumu yürüyecektim öğlene kadar
Sabah katliğimda ilk iş kahvalti sorunu çözüp Hasankeyf i , Hasankeyf yapan bölgeyi yürümeye başlamak oldu
Pansiyondan çikip kaleye doğru yürümeye başladim , sabah erken saat oluşu ve çocuklarin okulda olmasi nedeni ile etrafimda ne çocuk var nede gereksiz turistik yardim sağlamaya çalişan insanlar , bol bol keyfini çikaracağim yalnizliğin ve bir miktarda ürpermenin

501.jpg

502.jpg

Esnaf yeni yeni açmiş dükkanlari , bu balikçidaki iş her sabah olağan bir durum
503.jpg

504.jpg

505.jpg

506.jpg

507.jpg

Görünenden anladiğim kadari ile kapi numaralari bir kez değişmiş , geçmiş birkaç yil önceye kadar mağaralarda halen çokca yaşayan insan olduğundan , numaralara bir çok mağarada da mevcut
Hatta köyün muhtari bu mağaralardan birinde yaşiyormuş ve adami mağaralardan ayirmak için kaynak kullanilip ev verilmiş
508.jpg

Kalenin büyük burçlarindan olan bu kisma girmek bir süredir yasaklanmiş , geçen yil bir Hasankeyf fotografinin nerden çekildiğini anlamaya çok kafa patlatmiştim ve o fotografin çekilebileceği tek delik burasi olabilir dedim kendime , yasakti falan ama daldik içeri manzara çok hoşdu doğrusu :D
509.jpg

Yavaş ve sesiz adimlarla sirtimda yüklü çantamla birlikte giriyorum boğazdan içeri
Belkide bu kadar fotoğrafa bakmaniza gerek yoktur ama gidip 4.5 saat yürüseniz göreceğiniz budur , belki bazi yerleri göremeyebilirsinizde , ben bazi yerleri görebilmek için 1 kere erimiş merdivenlerden düştüm , eğer sirt çantam olmasa ağir bir kaza geçirmiş de olurdum
Çekilmiş diğer Hasankeyf fotoğraflarini bu linklerden takip edebilirsiniz
http://www.gezginmotorcu.com/viewtopic.php?t=4415&sid=378d0011cfa73ae15c4d8f0501b005a0

http://www.gezginmotorcu.com/viewtopic.php?t=4416&sid=378d0011cfa73ae15c4d8f0501b005a0
510.jpg

518.jpg

519.jpg

520.jpg

Buranin manzarasi harika ama çok belirgin çekecek kadar belgeleyecek kadar iyi makinem yok
Burayi belki de bu kadar cazip kilan girmenin yasak oluşu , aslinda çok merakli değilim yasaklari delmeye ama delmek de eğlenceli
532.jpg

549.jpg

Burasi bir yamacin alt kismi , inmek çikmak son derece kolay aslinda ama sanirim yüksekle çok aram yok
550.jpg

Bu merdivenlerden aşağiya yuvarlaniyorum , giren inen kafami seveyim ölcektim az kalsin , sanirim bu huy bana babamda bulaşmiş , ama babam yaninda olsa kesin inmezdim , fotograf çekecek aslinda çok güzel manzaralar var ama doğru düzgün ayakta durulan hiçbir yerde fotograf çekilecek bir açi yok ama bakmasi eğlenceli :D
552.jpg

561.jpg

Gayet rahat çayimi demleyip 2 fincan tarafindan içiyorum , gerçi o düşüş den sonra birazda tirsiyorum ama buraya gelmek yaklaşik 90 dk mi almiş 20 dk mola veriyorum
562.jpg

Hişirim çikmiş ama memnunum hayatimdan , onca gelişimde değil bu sefer yaptiğim bu yürüyüşle kavradim Hasankeyf i , ahirlari , depolari ibadethaneleri , yatak kurulan yerleri idrak ettim , taşin oyulmasi ise olmaz bu kadar dedirtecek cinsen , burada yaşayanlar ilk uyguraliklar falanmiş ama baya adamlarmiş en sağlam tarafindan
599.jpg

600.jpg

601.jpg

Kizan kizsin arkadaş sevmiyorum kefere dindaşlarimi görmeyi
602.jpg

Bu arkadaşlar milli eğitim müfettişi imiş , Siirt ten dönerken batmana uçağa giderlerken gelmişler buraya zamani değerlendirmek adina , önce yürüyen çoban ali film adam doğrusu , şarkici türkücü ozan turizm rehberi , ama oralara yolunuz düşerse bulun mutlaka işiniz çok kolay olur , hatta evi kale içinde olduğundan emsalsiz bir gecede geçirebilirsiniz
603.jpg

604.jpg

605.jpg

Dicle kenarina inip demliyorum çayimi uluorta nin en tenhasinda
606.jpg

Seviyorum valla kendimi iyi adamim ben valla , biraz deliyim çatlağim falan ama zararim yok kimseye en azindan
608.jpg

Derken kendimi iyi hissetmiyorum , çok yürüdüm çok su kaybettim ramazan nedeni ile gida sikintisi da var zaten
Ankara dan inanç sargini ariyorum , ve tavsiyeleri doğrultsunda sağlik ocağinin yolunu tutuyorum , burada aslinda macera çok uzun ama anlatmasam olur kanimca
627.jpg

628.jpg

629.jpg

Yalniz çok azimliyim her halimi belgeliyorum :D
630.jpg

Hasankeyf de eczane bir tane var ve 24 saat açik , burada 1 saat kadar oturuyorum , o kadar çok insan geliyor ki ! doğrusu Hasankeyf de ya her kez hasta yada kaç kişi olduklarindan haberimiz yok , eczaci arkadaş ilaçlarimin parasini almiyor , akşam uğrarim desemde uğrayamiyorum çantalari toplamak yemek derken çok zaman aliyor , zaten yarinda zor bir sürüş olacak
Dip not eczanede sigara içmek serbest
631.jpg

Eczaneden sonra biraz odama çekilip dinleniyorum
Ama kaşinti bitmiyor , kaşinti diyorum zira gerçekten dizimi kirip dinlenmem gerekiyor , ama Hasankeyf e girmeden 15 km kadar geride kalan ( belki de 10 km , bu km verdiğim km ler de hep ufak tefek yanlişliklar olabilir , zira yaptiğim yolun he harcadiğim paranin hesabindan uzağim ) kumluca asma köprüsünü görmem lazim , tarihi eser yada çok turistik bir yer değil ama benim için Dicle üzerinde bir asma köprü çok manastirdan daha kiymetli aklimda olan köprüyü motorumla geçmek , deli olmak başka iş adami deli …. Başka şey tövbe tövbe , engel olamiyorum kendime ama yaptiklarim çok doğru değil
Neyse çikiyoruz yola bu arkadaşlarla toprak yolda karşilaşiyorum biraz sohbet edip hellaşip ayriliyoruz
632.jpg

Yol yüksüz bir motor için harika eğlenceli , bu transalp iyi makine ne yapsam zorlayamiyorum bile ama düz yolda 130 km arada değdirmek ibreyi fena eğlenceli , sonra virajda duramayip toprak yolun da dişina çikmak fena eğlenceli
633.jpg

634.jpg

Fotografa dikkatlice bakarsaniz arkadaki eşyalarin ciddi bir koruma alani sağladiğina tanik olacaksiniz , eğer o olmasa en azinda sinyalim direk kirilmiş ti
Motoru buradan kaldirmam 20 dk sürüyor sayisiz başarisiz denemede bulunuyorum ve en son yan sehpayi açip karşisina iri bir taş koyum motoru onun üzerinde ayağa kaldiriyorum , burada fazla değil 50 metrelik bir rampa çiktim orada parçalanmadi ya o lastik tanimiyorum üzerine
635.jpg

636.jpg

Motoru köprünün üzerine çikarmak tek kişi imkansizdi burada çok üzüldüm iki kişi olmadiğima
637.jpg

638.jpg

Burada yorum falan yok gidemeyenler düşünsün :D
639.jpg

640.jpg

641.jpg

642.jpg

643.jpg

Anlayan için bence manali bir fotoğraf dir
644.jpg

Burasi doğu kadin , adinin kaymakamla , valisinin tayinleri olmasa ve adreslere posta getiren postacisi dişinda kimsenin ilgilenmeyeceği bir , her hangi yer
Adi bana fiyakali ama sana sadece bende anlamli , ben gitmesem umurun da bile değil
Çocuklarin ayaklari yalin ve bilmiyorlar pastirmanin tadini
Senin akmerkez markalarindan haberleri bile yok , çok uzaklar sana, bana şimdilik yakin
Yakinda sular altinda kalacak tüm buralar , devlet başka memleketlerden emsal topraklar verecek onlara ama sefelet hep ayni kalacak
Biz hasankeyliyiz diyecekler on yil sonra sen nerelisin diyenlere , kimse bilmeyecek onlar nereli , doğduklari topraklar öz yurtlari binlerce yillik tarihle birlikte kalacak sular altinda
645.jpg

646.jpg

647.jpg

648.jpg

649.jpg

650.jpg

651.jpg

652.jpg

Bu kefere din kardeşlerim film adamlar Fransa dan gelmiş dallamalar ama süper çocuklar , motoru yavaş yavaş yükledim Hasankeyf in orta ayarda ileri gelenleri , müftü birkaç öğretmen ve şevket abilerle biraz takildim , bu arada vali gelmiş kahvede halkla konuşma durumlari var , ilk defa Hasankeyf merkezde polis ve jandarma gördüm , hatta gelirken son gün batimi fotograflarini çekiyorum köprü üzerinde trafik polisi onons etti iiiiiğğğ motosiklet devam et , kesin burada bu akşam bir iş var dedim aslinda başka bişi dedim de , konu devlet olunca direk sansür :D
Ha bu arkadaşlar diyordum dimi , tam yatmaya gideceğim , bana merhaba diyip elini uzatti , bende merhaba falan dedim ve resepsiyondaki çocuğa bize dil konusunda yardim etmek düştü :D
Motorcuymuşum her kesin bilmediği özel yerler bilirmişim bize yer tavsiye eder misiniz diye sordular , gittikleri ve gidecekleri yerlere baktik haritada , tarih ettim bazi yerler , bana sonraki rotami sorup onlarda tavsiyelerde bulunmak istediler , yarin sabah Hakkari diyince el işareti ile manyakmisin falan yapti bolca güldük bu sohbet birkaç saat sürdü karşilikli mail adresleri aldik verdik ve ilk defa kizdim kendime ulan öğrenemedik bir kefere dili
geç kaldim malisef yatmak için ama sabah temiz kalktim
işin doğrusu gezi benim için yarin başlayacakti ve buraya kadar olanlar hep bir mola sancisiydi , kafaya koymuştum Hakkari de vadilere girmeyi deneyecektim açikçasi biraz da ümitsizdim , Hakkari başka yerdi ve devlet izin vermeyebilirdi vadilere çikmama ama denemeden bilemezdim sirf öyle tahmin ediyorum yada her kez öyle söylüyor diyede vaz geçecek değildim macerami yaşamakdan
653.jpg

Pideciye kapamadan önce bana bir pide getirmesini söyleyip parasini vermiştim , balkonumda afiyetle mideye indirdirdim , sabah kahvalti ve öğlen yemeği olmayacakti , ama cizreden aliş veriş yaparim dedim ve yatip uyudum
654.jpg

Bundan sonrasi ikinci bölümde açikcasi halen ne kadar nasil anlatirim çok emin değilim
655.jpg

3aa.jpg

ikinci bölüm giriş

Önce geç gibi gözükse de verdiğim ara , geç olmadiğini söylemeliyim , kendimce bazi şeyleri içime sindirmem ve duygularimdan arinmam yahut toparlamam gerekiyordu , , toparladim da ve ortaya çikan sonuç da , kusura bakmayin , sadece yazamayacağimi yazabilirim , bir şiirde geçer , sadece bilmek zorunda kalanlarin bildiği bir yol üstü lokantasinda diye , bu da ona yaklaşik bir şey işte , sadece gidenin kendi bileceği anlatamayacaği cinsten , henüz çuvaldizi kendimize batiramayacak kadar deli kanli olamayişimizdan sebeple anlatamayacağim ama anlatsam sizde şapadanak anlarsiniz diye bir durum söz konusu değil zaten , üzgünüm aslinda elimde çok sulu bir meyve var , bende sikip bardağa dolduracağim ama size posasi kalacak , Ha meyvenin suyuna ne olacak kismi var ya ? onu çöpe atacağiz , yani anlatsam ne kiyak olur hem size hem de bana , sizin haberiniz olur , benim de yüküm hafifler ama olmuyor işte
Ama kafalarda ki , korkmadin mi sorusuna kisa bir yanit vermek gerekir
Hayir korkmadim , zaten korkulacak bir şeyde yoktu , benim için hiç olmamiş bile olabilir ,
Her şeyi bir yana birakmaniz gerekmeden şu kismini anlamak bile yetecektir ? Nedir o Kisim ! Dünyanin neresine emsal bir yolculuk yaparsam yapayim kendimi önce misafir sayarim ve gittiğim topraklarda her kimle karşilaşirsam karşilaşayim , beni misafir göreceğine inanirim , o yüzden kimin ne söylediği değil benim ne anladiğim ne gördüğüm önemlidir
Siz gittiniz mi ?
Hayir gitmediniz !
Ben gittim mi ?
Evet Gittim !
Tehlikelimiydi ?
Hayir değildi !
O yüzden kimse kusura bakmasin ben kör salak değilim , giden benim ve ben ne diyorsam odur ,
Ben ne diyorum ?, tehlikeli değildi diyorum
Yani o yüzden , sana helal olsun iyi cesaretin varmiş , yada sen kafayi siyirmişsin daha dün fotografini çektiğin köprü bu gün havaya uçmuş , cesaret başka şey , cehalet başka şey Azrail nerede diye bakinmak başka şey ama gene de seni tebrik ederiz kisimlarini geçelim , tehlikeli değildi
Ama vardi can sikici yanlari , yol zordu , 15 km de bir durdurulup aranmak , iyi oldu mola verdim tarzinda yaklaşmazsaniz gereksizdi , 20 yaşinda bir kendini bilmez piçin , elinde mermi ağzinda bir tüfekle yaklaşip , lan birader sen şimdi buraya hakkatten gezmeyi geldin , denyo musun lan sen diye sormasi , ona s..kerim ejdadini yavşak sen kimsin lan demek , ota boka gelmez şeylere küfretmek , gezdiğin topraklarda yurdunun kendini bilmez beygirlerine buralarda rastlamak çok gerekli değildi
Eğer siz bir gezginseniz tarafsiz olmak durumundasiniz , tarafli olursaniz çikamazsiniz bu işin içinde , buralarda en zor işdir hak vermek , o yüzden tarafsiz olmak bir gezgin için işin akla yatkin yanidir , sonra iki gün sonra istisnasiz gördüğünüz tüm canlilardan nefret edersiniz

Eğer tarafli olursaniz ? Öğrendiğinizde ilk okul birinci sinifa gidenle , ilk okul beşinci sinifa giden çocuklarin ayni sinifta ders yaptiğini , burada devlet yok der ve devlet dişindaki oluşumlara katilmayi hakli görebilir ve size vereceği tüm zararlara da hak verebilirsiniz , belki de , kardayim yediğim dayaktan diye içinde gerçeği hiç barindirmamiş bir söze bile siğinabilirsiniz ,

Ama tarafsiz olursaniz ? ilk okul üçünce sinifa giden bir öğrencinin okumayi daha sökmediğini anladiğiniz da , yaşadiğiniz şehre döndüğünüzde şunu bilirsiniz ? eğer ağrinin her hangi bir köyünde okuyup ta lise mezunu olmuş birine rastlarsaniz , ona bir mucizeye bakar gibi bakarsiniz
işte bu yüzden bir gezgin olarak tarafsiz olmak , ve karşilaşacağiniz her kesin sizi misafir sayacağina , yola çikmadan inanmak işinizi kolaylaştirir
Valla ben böyle yaptim korkmadim korkulacak bişi olsa kesin korkardim

Neyse şimdilik bu kadar yeter ilerde gene başka konulara dilim döndükçe değineceğim zaten , açikçasi bu fotograftan itibaren uzun bir sorgulama dönemi yaşamaya başladim
Hele tam motoru çaliştirdim annem aradaki , fena komik di valla
işte aklimda bunlarla yola çikmaya hazirdim sabah pansiyondaki arkadaşlarla vedalaşip , çoban aliylede sabah sohbetini yapip laf ola helleşmişdik
Önümde her şeyden önce kirici ve eğlenceli az gidilmiş , henüz çokca tüketilmemiş bir yol vardi

Temiz bir uyku çekip sabah balkonda birkaç fincan çayimi içerken , uzun zamandir hayalini kurduğum yolculuğa çikacaktim
Belki de buraya kadar her şey bir mola sancisi idi , sanirim yediğim serum iyi gelmiş di , zimba gibiydim , gece insanlarin geçmek bile istemediği Hakkari de kamp yapacaktim , bu sabahla birlikte 3 gün ve gece geçirecektim Hakkari de , en azindan aklimda kabaca bunlar vardi
Rotam kabaca , idil ve çizre üzerinden şirnak , şirnak devaminda önce Beytüşşebap yolu üzerinden , Hakkari ye geçecektim , ilk görmek istediğim Zap suyu idi , Zap suyu demek orada olmak demekti , o dağlarin arkasini iyi biliyordum , müsait zamanlarda gezmiştim o topraklarda , kendi ülkemin batida olduğu zamanlardi , başka türlü bişiydi ,
Aklimda onca şey varken annem aradi sabahin o saatinde , oğlum nasilsin diye sordu , arkadan kiz kardeşimin sesi geldi , anne sorsana neredeymiş diye , ver bakayim şu deli kardeşimi dedim ,
Abi nerdesin
Batman Hasankeyf
Oradan nereye
şirnak üzerinden Hakkari ye
Abi ! annem hiç korkmuyor sen böyle yerlere giderken , bazen düşünüyorum acaba aklimi kesmiyor yaptiğin deliliğe diye ama , bence seni fazlasi ile anlayip hak veriyor , her kes soruyormuş korkmuyor musun oğluna bişi olur diye , Olmaz ona bişi başkadir onun hamuru diyor , konunun içinden ne zaman sen geçsen annem kocaman cümleler kuruyor
15 dk lik bir sabah sohbeti süper geliyor zaten keyfim yerinde , artik tank top atsa , havada tutarim

655.jpg

Sabah daha çok erken , sanki dün gece bombalanmiş bir şehir gibi Hasankeyf , çit yok ama çoban ali var , Hasankeyf e giderseniz bu adami bulun derim
656.jpg

Evet artik yoldayim , ne telaşli iş yolda olmak , fotoğraf çekmek büyük eziyet
657.jpg

658.jpg

659.jpg

660.jpg

661.jpg

662.jpg

663.jpg

Çizre merkezde bir markette durup biraz aliş veriş yapiyorum , para verip karşiliğinda sucuk sigara ekmek meyva ve su aliyorum , ayak üstü kisa ama hoş sohbetler oluyor
Ne sorulan sorulari yazabilirim nede verilen yanitlari , dahasi birini yazsam zaten her şey anlaşilir , gezinin en çok bana kalanli kismi başliyor
664.jpg

665.jpg

Artik batman idil çizre geride kalmişdir ve kasrik boğazi ile başka bir başlangici vardir yolculuğumun , askeri bölgesi başliyor , buradan sonra gördüğüm her şeyin fotografini çekmem yasal değil , şansimi zorlarsam durum açikca anlatiliyor , devletin fotografini çekmek yasak
666.jpg

667.jpg

Öndeki kamyonlar olmasa beni görür ve buraninda fotografini çektirmezlerdi belkide , kasrik boğazi bölgesinde çok kan akmiş tir geçtiğimiz 25 senede
668.jpg

Kasrik (Han Mahmut) Köprüsü(16.yy) : şirnak iline bağli Belde olan ve Cizreye 15 km uzaklikta bulunan Kasrik (Meşeiçi) köprüsü buradadir.Bu köprünün Cizre beyi Emir Muhammet tarafindan ikince kez onarildiği ve ilk temellerinin Guti lerden kaldiği söylenmektedir.
669.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR