TD5 ilginç arka körük problemi ( Lütfen acil yardım! )

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alp72 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,072

alp72

Ana Kamp
Yer
İstanbul - Yeşilköy
Öncelikle iyi akşamlar ve tüm GEZENBİLİR ailesine selamlar.2001 TD5 sahibiyim.Hiçbir sorun yokken birdenbire sol arka taraf tabiri caizse çöktü.İşin ilginç yanı şu ki;durup dururken (park halinde,seyehat halinde vs.) arka taraf kendi kendine inip,kendi kendine kalkıyor.Sizlerden ricam bu konu hakkındaki amatörlüğüme ve cahilliğime verip problemin nedeni ve çözümü hakkında yardımcı olmanızdır.İlgilerinize şimdiden teşekkürler,saygılar.

Etiketler
Ynt: TD5 ilginç arka körük problemi ( Lütfen acil yardım! )

Merhaba.Aracınızı yakın zamanda tamire götürüp kriko veya başka bir şeyle indirme kaldırma işlemi yaptırıp arka sezicilerden birine hasar vermedi iseniz körüklerden biri kaçırıyor olbilir.
Tek körük kaçırsa bile,araç çalışmıyorken havalı süspansiyon kontrol ünitesi uyanıp her iki taraf yüksekliğini kontrol eder,eğer bir taraf yüksekliği diğer taraftan düşükse aracın yükseklğini düşük olan tarafa göre ayarlar(diğer tarafın havasını salar) bu işlem defalarca tekrar edilir eğer kaçak devam ederse aracı sabah geldiğinizde oturmuş olarak görürsünüz.(indirme sebebi ise kompresörü çalıştırıp kadırmaya çalışsa aküyü bitireceğinden az bir voltajla tahliye valfi vasıtası ile havayı salar.Bir sebebi de aracın düz durmasını sağlamaktır.çok ufak kaçakları araca bindiğinizde fark etmezsiniz,araç çalıştığında seviye ayarlaması yapar.Çok uzun süreli parklarda kaçak küçük de olsa araç çökme yapacaktır.
Her neyse körük arızalı ise fiyatı 300 - 400 tl sezici arızalı ise fiyatı 100-200 tl civarıdır.Eğer diyagnoz cihazında arıza kaydı görünmüyorsa problem yüysek ihtimal körüklerde çıkacaktır.
Yapmış olduğum bilgilendirme genel bir bilgi olup sizin söyleminiz üzerindendir,tabiki araç kontrol edildikten sonra sonucu belli olacaktır.

Airspring2

Sensor

RKB101200 DISCOVERY 2 REAR AIR SPRING

Sol kapı ile tekerlek arasında kalan boşluktan 1. resimdeki sensörü görebilirsiniz. Elinizle sensörü kontrol edin fazla bir oynama var mı yok mu bakın. Benimkisinin ayağı kırılmıştı yerine metal bağlamıştım iki günde bir ayarlıyordum İstanbula gelince yenisini taktılar.

Merhabalar Landscape ve Dixie.Her ikinize de ilgilenip zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.Bir de sizinle paylaşmak istediğim birşey daha var.Ustanın fikrine göre körükleri iptal ettirmeliymişim.Ancak bu bana ne mantıklı,ne sağlıklı ne de aracın orjinalitesini bozmak adına zekice geliyor,çünkü bu kadar insanın,bu kadar yılın tecrübesinin (Land Rover ve tüm teknik ekibi) yanılıyor olabileceğini düşünemiyorum.Sanırım bizimkiler ya işin kolayına kaçıyor ya da yeterli bilgiye sahip olmadıklarını örtmek için bunu çözüm olarak gösteriyorlar,takdir sizin.Tekrar teşekkürler.(Bu arada umarım doğru yerden teşekkür ediyorumdur.Çünkü ben Commodore 64 neslinden biri olarak bilgisayar konusunda biraz geri kalmış olabilirim.)

Usta Harvard Quantum Fizik bölüm başkanı galiba SLS, ACE ne işe yarar pek bilgisi yok. Aracın dizaynı körüklere göre yapılmıştır, onları iptal ettiğinde ABS ve Brake Assist sisteminiz de etkilenecek (yatmalardan dolayı ya da yatamamadan dolayı). O ustaya bu aracı götürmeyin. Enis Beyin yazdıkları sorunun nerede olabileği konusunda size fikir vermiş olması gerekir. Bu arada atlamış da olabiliriz ama körüğe giden hava yollarında da sorun olabilir.
Aracınız kaç kilometrede bilmiyorum ama eğer sorun körükteyse, aracınızın körüklerini yaşından dolayı komple değiştirmenizi tavsiye ederim. İleriki zamanlarda kompresörle de uğraşmazsınız. Körükler sorunlu bir ürün değil, aracınızın lastiklerini nasıl belirli kilometrelerde değiştiriyorsanız güvenliğiniz açısından bunların da değişmesi lazım. Körüklerde patlama ya da yırtılma şu ana kadar olmadığını biliyorum, yalnız üst ve alt tablalardan kaçırma yapmaya başlıyor bu da normal. Yeni körükleri takınca da aracın gidişi daha bir güzel oluyor.
Bu arada usta o körüğü tamir ederim diyorsa o zaman da kaçın oradan.

Selam Dixie,öncelikle aklın yolu bir.Ben konuya sizler kadar vakıf olamama rağmen kendisiyle görüştükten sonra yeni bir usta arayışına girdim.Zaten ustanın tavırları belirttiğiniz gibi Harvard Quantum fizik değilse de kesinlikle Cambridge makine mühendisliğinden mezun olmuş gibiydi.Bunu nedeni sanırım benim bu konudaki bilgi eksikliğimdendir.Bu arada aracım 216.000 km. dedir.Eğer sizin tecrübeyle sabit,denenmiş İstanbul'da önerebileceğiniz bir usta varsa memnuniyetle ilgilenirim.Teşekkürler.

216bin fena değil, körüklerin değişmediği gibi bir his var içimde :'( Eğer değişecekse ikisinin de değişmesi gerekecek nedeni de şu yeni körük biraz sert olur, eski körük yumuşak kalıcak. Tabii bütün bu varsayımlar körük ve sensör üzerine, belki de şanslı çıkarsın havayolundaki kaçaktan dolayı bunları da yaşıyor olabilirsin. Benim kullandığım körükler DUNLOP, tam şiştiği zaman kazık gibi oluyorlar zıp zıp gidiyorsun, Britpart (Shitpart) biraz daha pahalıydı benim aldığım zaman. Benim gittiğim yerin telefonu 0212 328 06 57 ya da 0212 328 37 55. İlgili insanlar, ne olup bittiğini sana baştan söylerler.

Evet değişmedi.Sorun umarım dediğiniz gibi havayolundandır.Sizin bahsettiğiniz zıplama şu an bana araç giderken sol arka oturduğunda oluyor,üstelik kayda değer bir zıplama abartısız neredeyse taş düşürtecek kadar ancak işin ilginç yanı (ya da teknik bilgim olmadığından bana öyle geliyor) seyehat esnasında aynı stabil yol üzerinde kendi kendine yükselip alçalıyor.Bu arada tavsiye ettiğiniz servis hangi semttedir? Ayrıca ilgilenip yönlendirdiğiniz için de çok teşekkür ederim.

Körükler yay görevi görür, anladığım kadarıyla körük ya tam boşalıyor ya da tekrar tam doluyor. Körükte çatlak olsa hep kaçırır yani şişmez bu tabi sizin söylediklerinize dayanarak görüşüm. Önce de söylediğim gibi sol arka tekerlekle kapı arasındaki boşluktan 1. resimdeki switch/sensor bulun, bakın onlar tek parça halinde mi duruyor yoksa benimki gibi kırılmış mı? Kırıksa eğer iki adet birbirinden ayrılmış parça görürsünüz. O parçaların birtanesi seviye çubuğudur, öbürü de röleye bağlıdır. Röle çubuğu alt/üst oynadığı zaman kompresör hava basar ya da körükler tahliye eder. Eğer araba hareket halindeyken bir anda çöküp bir anda yükseliyorsa bu switch herhalde kırılmıştır, hareket halkindeyken dönüyor hava basıp boşaltıyor.
En başa dönelim, switch bulmaya çalış, sağlamsa hava yollarını kontrol etmen gerek, onlar da sağlamsa, körükte sorun var. Naçizane tavsiyem, 216bin olan bir araç hala orjinal körüklerinde gidiyorsa, güvenliğiniz için değiştirmenin zamanı. Bütün körükler herşey dahil 700/800 mal olur, kompresör denen zıkkım, kendisi de minnacık bir şey 1000 civarı. Körükler düzgün çalışırsa kompresör evladiyelik, yok kaçak varsa çok çalışmaktan adamın kafası kızıyor ve off line oluyor, tamiri de yok bu arada. Servis maslakta, memnun kalırsınız.

Selamlar,iyi pazarlar Dixie.Az önce sizin ve Enis bey'in bahsettiği sensöre baktım.Görebildiğim ve anlayabildiğim kadarıyla bir anormallik,bir kırık yok.Bu arada ben aracımın altında sensörün yerini bulmaya çalışırken ;D yanında park eden Land Cruiser VX100 model aracın sahibinin dikkatini çekmiş.Yanıma geldi kısa bir sohbetten sonra durumu öğrendiğinde daha önce ne bu şekilde birşey bildiğini ne de duyduğunu söyledi ayrıca beyinden kaynaklanıyor olabileceğini de ekledi.Sonuç itibariyle umarım problem sizin söylediklerinizden biridir.Tekrar teşekkürler ve iyi tatiller.

O kendi Cruiserine baksın, 99 00 01 modeller yolda giderken şanzıman patlıyor, bundan haberi varmıymış peki?

;D Tavırlarından oldukça bilgili gibi duruyordu ama!.Bu hafta işlerden bulduğum ilk fırsatta söylediğiniz servise gidicem.Sıkıntının ne olduğunu öğrenir öğrenmez de sizleri bilgilendiricem,teşekkürler.

herkeze slmlar aynı problem bu hafta başından beri benimde başıma geldi sol taraf sağ tarafa göre tam kalkmıyordu lastiğin arkasında bulunan sensörün arızalandığı için seviyeyi tutturamıyor diye gidip aksaraydan o sensörden aldım taktım malesef problem gene devam etti işin kötüsü busefer tam olarak iki tarafta çöktü neyaptıysak aracı kaldıramadım busefer belki bazı arkadaşlar kızıcak ama türk işi hava kompresörünü direk çalıştırarak hemen üzerinde bulunan selonoidleride devreye sokarak arka körükleri şişirdim kısacası şimdilik manuel oldu hatta arazi modundaymış gibi aracı bayağıda kaldırmış bulundum buseferde 40 km yi geçince dit dit ditttt diye içerde uyarı sinyali veriyordu onunda caresini sensörlerin üzerindeki soketleri çekerek sesi kestim şuan aracım manuel ama eski haline getiricem sensörüde değiştirmeme rağmen düzelmedi yoksa sorun bu sensörlerin sinyali verdiği beyindemi sorun var anlamış değilim ??

Herkese iyi akşamlar.İşlerden vakit ayırıp aracı tamire bırakmaya vakit bulamadım ki dün sabah sol arka tamamen çöktü.Ben de alelacele sevgili Dixie'nin verdiği telefonu aradım.Ancak servis yoğun olduklarını söyleyince ustama götürmek zorunda kaldım.Lifte kalkınca aracın körüğünün patladığını gördüm (uzun bir incelemeden sonra iki yerde delik vardı).Her ikisinide değiştirttim.Enis ve Dixie bey;acaba sıra dışı bir durum olmadığı sürece bu körüklerin ömrü nedir? Her ikinize de yardımci olduğunuz için tekrar teşekkürler.

En iyimser bir rakamla 6 - 7 yıl diyebiliriz.Muhtemelen siz satıncaya kadar bir daha körük probleminiz olmaz.olsa da bi 700 tl daha verirsiniz olur biter.

İyi olmuş, körükleri değiştirmememek için inat yapıyordunuz alın size en az 5/6 sene gidecek sağlam bir sistem, şimdi de sıra ön takım yaylarına geldi bir ara onlara da baktırın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR