The Bilo ( Geç Kalmış Bir Landrover 88 Macerası )

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozntan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 235
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,116

ozntan

Kamp III
Yer
izmir
Uzunca ( gerçekten uzun ) zaman sonra Gezenbilir’de yeni aldığım aracımla ilgili bir topik açmadığımı hemen açmam gerektiğini fark ettim.

[pre]
Maceramız eldeki defenderin yakın arkadaşım Volkan DİRİŞKİNE devredilmesi ile başlamıştır. Mersinde bir araç bulmuştum onu almak üzere biletimi almıştım ve sabah yola çıkacaktım akşam yemeğinden sonra eşime yeni alacağımız aracı göstermek alışveriş sitelerinden birindeki araç fotolarını bulmaya çalışıyordum ki Alanya’da ki bu aracı gördüm. Telefon açtım araç hakkında bilgi aldım en can alıcı kısım pazarlığa kadar sürüklendik aracı satan Mustafa ÇAKAL fiyat konusunda da gerekli esnekliği gösterdikten sonra ben gidip mersin olan biletimi iptal edip Alanya için otobüs bileti aldım uyuyarak gidip aracı alıp izmire hemen dönmem gerekiyordu otobüste daha giderken almadığım araca aksesuar siparişleri vermeye başlamıştım bile sabah Mustafa ÇAKAL beni otogardan aldı sanayi sitesine gittik kahvaltımızı yaptık aracın yanına gittim anahtarları vardı git biraz gez gel ondan sonra konusuruz dedi bir miktar gezdikten sonra aracın trafik borcunun olduğunu ve 2000 yılından beride viza yapılmadığını öğrendim :smiley: itiraf edeyim bu benim için şok oldu ne yapacaktım nasıl yapacaktım aklımda bir sürü soru sanayide gezmeye başladım... herseye rağmen aracı alıp izmire getirmeye karar verdim ama üzerindeki sepeti orada yol kenarına bırakmaya karar verdim sepeti oracıkta söktükten sonra uzun zamandır facebook üzerinden arakdaşım olan Hasan KOLA tarafından ufak defek bakımlarının yapılması için yanına gittim bakım faslından sonra aracın stepne taşıyıcısının olmadığını gördüm oda hasan kola tarafından 3-5 dk içerisinde tedarik edildikten sonra artık son fasıl satış almak için noterin yolunu tuttuk notere gittiğimde bir şok daha aracın tüv müayenesi olmadığı için satış alamyoruz artık iş inada bindi bu araç izmire gidecek dedim vekaletimi alıp yola çıktım tam alanyadan ayrılmak üzereydim ki aklıma trafik sigortası geldi itiraf edeyim onun olmaması artık sürpriz olmadı kuzenim ve sigortacım olan Ceren ÖZTÜRKÜ arayıp hemen sigorta yapılması gerektiğini söyledim oda sağolsun hemen Trafik sigortası işini halledip yolda sorun yaşamamı sağladı.

IMG 20140909 WA0084

Etiketler
Ynt: The Bilo ( Geç Kalmış Bir Landrover 88 Macerası )

Bu aracı görmeye gittiğimdeki hali idi :smiley:

Ve yol macerası başlıyor…….
Aracın benzin deposunun hortumu yok sadece lpg ile gidiyor Lpg tankı 45 lik ve küçücük bişey hem tankın üzerinde gösterge yok hemde ceviricisi manuel yani eğer lpg biter ve fark etmezsem aracı tekrar hareket ettirebilmem uzun uğraşlar sonucu olacak bu nedenle ilk bulduğum eczaneden hortum aldım bir llıtrelik bir pet şişeye benzin koyup aracı yedekledim lpg de herhangi bir arıza olursa pet şişeyi depo yapıp hortumuda benzin girişine bağlayıp bir miktar daha yol yapmayı hesaba kattım elektirik tesisatına hiç güvenemediğim için yoldak iki tane yangın söndürücü aldım aracın içerisine yiyecek içeçek alıp bastım gaza amaç Alanya uzerinden Antalya Antalya üzerinden de İzmir güzergahı ile eve ulaşmaktı aracın üzerinde var olan müzik sistemi çalışmıyordu ilk benzinliğe girip bir iki merhaba çay ve sohbetten sonra teybi çalıştırdım fakat anten kablosu ve anten olmadığından radyo çalışmıyordu müziksiz olmaz dedim yanımdan hiç ayırmadığım çakımla bir nevi macgrewer cilik oynamaya başladım üst konsolu soktüm benziklikte anten aramaya başladım manyaklığıma katkıda bulunmak isteyen Recep AYOĞLU isimli pompacı arkadaş kendi aracından söküp verdiği anteni de alarak aracın başına geri döndüm ve artık hem radyom hem teyibim olmuştu marşıma bastım ve yola cıktım. Aracıma aldığım atıştırmalıkları yiyip bir taraftan içeceklerimi tüketerek yol yapmaya başladım trafik ısıkları yayalar aracıma korna ve selektörle selam verenler keyfim yerine gelmişti… yolda bir ucan daire ile gezsem ancak bu kadar ilgi çekerdi sanırım 
Aractabir lpg göstergesi olmadığından sürekli olarak km saatini takip edip her 60-70 km de bir yakıt almaya özen göstererek seyehatimi sürdürüyordum ki bir anda aracımdan buhar çıkmaya başladı gözüm hemen hararet saatine gitti her şey normal gözküyor ama arac su fışkırtmaya başladı yanından geçmekte olduğum benzinliğe aracı stop etmeden kaputu açtım aracın radyatör borusunda küçücük bir kesik olduğunu oradan su fışkırtığını görünce biraz rahatladım yolda hararet yaptırıp aracın contasını yakarsam o yolun kucağa alınmış bir motor ile birlikte çekici tarafında sonlanacağını çok iyi biliyordum. Aracın motorunu kapatmadan radyatörün sıcaklığını bir miktar düşürüp radyatör kapağını açtıktan sonra motorun sıcaklığını soğuk hale getirmeye karar verdim benzinliğin su hizmetinden yararlanarak radyatörün kapağını açabilecek kadar soğuttum işi garantiye almak için çıplak elle açmak yerine bir bez ile açmak için bez aramaya başladım bulamayınca atletimi feda etmeye karar verdim  radyatör kapağını açıp suyuna sürekli soğuk su ilave ederek motoru soğuttuktan sonra aracı stop edip muhteşem çakımla hortumun kelepcesini gevşetip hortumu çıkardımtükettiğim kola kutusunu yine çakımla keserek metalini hortuma sardım atletimlede birkaç kat sararak iyice sıktım üzerinide bildiğimiz koli bantı ile iyice sıkarak doladıktan sonra beni bir sanayi sitesine kadar götüreceğine ikna oldum tekrar gerekli bağlantıları yaparak radyatöre musluk suyu doldurdum ve tekrar yola çıktım… aracı izmire getirdikten sonra iki kişilik bir overland aracı yapacağımdan kafamda bir sürü liste ve alınacaklar malzemesi ile cebimdeki paranın birbirini karşılamasını umarak hem yol yapıp hem de almam gerekenlerin fiyatlarını hesaplayarak izmire doğru kilometre kilometre yaklaşıyordum ama bir anda yolu karıştırıp Antalya üzerinden izmire kolay yoldan ulaşmak yerine Konya yolu üzerinden gelmek gibi bir hata yaptım bu bana en az 200 km kaybettirecekti buda seri 3 için en az fazladan 2.5 saat demekti yapacak bişey yok geriye dönmekte istemediğimden devam etme kararı aldım.
Bir süre yola devam ettikten sonra yolda otostop ile seyehat eden iki gezgine denk geldim otostop yapıyorlardı hemen durdum izmire gittiğimi söyleyecektim ki gezginlerden kız olan bu aracın güvensiz olduğunu binmemeleri gerektiğini erkek olana söylediğini fark ettim önce güvensizliği kendi üzerime alınıp onlara zarar vermeyeceğimi benimde bu tip araçlarla sürekli yolda olduğumu anlatacaktım kizın arkadaşına bu aracın freni bile olduğundan emin olmadığını inan ki aracı durdurabilmek için yola kocaman bir kaya atıyor olabilir dediğini anladım daha fazla vakit kaybetmeden gaza bastım hahaha arabama laf söylemişti hıhhh (Sonuç = otostopçu bile aracıma binmedi , nasıl arac lan bu ne aldım ben )
Saatler çok hızlı geçiyor kilometreler çok yavaş geçiyor dur kalklar azalmış trafik lambaları fasılalı yandığı saatlere girmiş göz kalpakları iyice kısılmış uyudu uyucak yolculuk saatleri başlamış bende ağır agır izmire doğru yaklaşmaya başlamıştım her 60 km de bir lpg alma işini 100 km de bire çıkarmış her benzinliği uyku açma istasyonu gibi görmeye başlamıştım bolca soğuk su ile yüz yıkanır biraz yürünür kahve içilir ve yola çıkılır bu molalarım o kadar sıklaşmıştı ki neredeyse her istasyona girmeye başlamıştım ve nihayet İzmir tepeköy yoluna yaklaştım saatim 03:40 tepeköyü gecip kısık köye geldiğimde artık hem beynim hem vücudum durma noktasına gelmişti yol kenarında bir aracın havada döndüğünü görüyordum ki hemen durumu anlayıp frene bastım sonuçta tam 48 saaten fazladır uyumadan ayaktayım ve bunun son 10 saati direksiyon başında geçiyordu bir 20 dk kadar kahve sigara ve yürüyüş yaptıktan sonra saat 05:00 te eve girebileceğimi ama saat 05:00 ten sonra bir metre bile araç kullanmayacağım şeklinde kendime bir hedef koyarak yola çıktım saat tam 05:00 te aracımı apartmanın otoparkına soktum  yol maceramız bitmişti ancak sabaha yeni maceramız başlıyordu öylece arabayı kilitleyerek eve çıktım aracı almaya gittiğim andan beri hiç uyumadan beni bekleyen yolda da uyumamam için sürekli beni arayıp ayık tutan canım sevgilime sarıldım ve güzel bir uyku çekmek için doğru odamıza
Meşhur isveç çakım :smiley:

FB IMG 13934080300416519

Ve kataloglar dergi fotoğrafları makaleler internet görselleri her şey masaya yatırılır. Kısıtlı bir bütçe ile bu işi yapmaya çalıştığım için hata yapma şansımız yok denecek kadar az olarak en doğru stratejiyi belirlemek üzere aynı zamanda ailem olan diger overlander lar ile mutfak toplantıları duzenleyip ne yapmamız gerektiğine karar vermemiz gerekiyor karar anı oy çokluğu ile kabul edildi
Alınan karar :
Önce aracın mekanik ve elektrikle ilgili eksiklikleri tespit edilecek ve onlara bir çözüm bulunacak.
Aracın ruhsat rengi beyaz ikinci kez bir ruhsat masrafı yapmadan tüv işini çözmek için arac geçici olarak beyaza cevrilecek
Aracın kaporta durumu göz one alınıp bir iş planı hazırlanacak
Elektrik tesitatı tehlikeli durumdan çıkarılıp idare eder hale getirilecek

Ve çalışmalar başlar .... şimdi sökme zamanı

bende benim alanya dan araç getirişime macera diyordum ,,bunu okumadan önce :smiley:

birde fotoğraf eklemeyi çözsem fotoraflarıda yüklemeyebaşlayacağımda çözemedim biliyorsan arayım bi seni :smiley:

20140226 112439

Alınan karar :
Önce aracın mekanik ve elektrikle ilgili eksiklikleri tespit edilecek ve onlara bir çözüm bulunacak.
Aracın ruhsat rengi beyaz ikinci kez bir ruhsat masrafı yapmadan tüv işini çözmek için arac geçici olarak beyaza cevrilecek
Aracın kaporta durumu göz one alınıp bir iş planı hazırlanacak
Elektrik tesitatı tehlikeli durumdan çıkarılıp idare eder hale getirilecek

Çalışmalar Başlar…
Şaft değişecek
Aracın mekanik olarak
Karter contası değişecek
Teker rulmanları değişecek
Şanzuman contası değişecek
Motor hortumları değişecek
Aksların değişmesi gerekiyor
Rotbaşlarının değişmesi gerekiyor
Fren alt merkezleri değişmesi gerekiyor
Aracı ruhsattaki renginee çevirmem gerekiyor
Kren kampanalarının tornacıya gitmesi gerekiyor
Direksiyon milinde neredeyse yarım tur dan fazla boşluk var
Göğüslük döşemesi çok kötü durumda derisinin yenilenmesi gerekiyor
Hoparlörler değişecek vs.vs.vs. vs.vs.vs. bu liste böyle uzapıyp gidecek sanırım offf….

Aracı söktükçe değişmesi gereken bişeye rastlıyorum yok yok bu böyle olmayacak en iyisi ben bunu evin önüne götüreyim 

20140226 112536

fotoğraf eklemeyi akşama çözersem yarın fotoğrafları yüklemeye başlayacağım...

Ozan abi cok geç kalmış bi konu oldu
Senin gibi series ve defender duayeni bi insan neden konu açmaz ki benim gibi acemiler istifade edecek cok faydalı olacak
Seriesle geçen her an ayrı bi heyecan
Konunun devamını gorsellerle birlikte heyecanla bekliyorum

Öncelikle aracınız hayırlı olsun, güzel günlerde kazasız belasız binersiniz inşallah. İçinizdeki MacGayver ruhu ile bu araçla başa çıkabileceğinizi rahatlıkla görüyorum:smiley:))) Tek tavsiyem parça değişimi konusunda bu kadar aceleci olmamanız olacaktır. Aks değişimi yazmışsınız, bundan ötürü söyledim... Ön takım, makas bakımı burçlar vs anlarım ama şaft ve aks değişimi fuzuli olabilir cidden.

umut401' Alıntı:
Öncelikle aracınız hayırlı olsun, güzel günlerde kazasız belasız binersiniz inşallah. İçinizdeki MacGayver ruhu ile bu araçla başa çıkabileceğinizi rahatlıkla görüyorum:smiley:))) Tek tavsiyem parça değişimi konusunda bu kadar aceleci olmamanız olacaktır. Aks değişimi yazmışsınız, bundan ötürü söyledim... Ön takım, makas bakımı burçlar vs anlarım ama şaft ve aks değişimi fuzuli olabilir cidden.

ben aracı yeni almadım aslında arac toparlama evresinde baya yol kat ettide ancak şaft istavrozundan ses geliyordu istavroz değişecekti ama şasttada gözle görülür bir balans durumu vardı bu nedenle değişmesi gerekiyordu... aks konusunda ise söktüğümde aksın tırnaklarının yendiğini gördüm ün huplar tam kilide yada boşa alınmadan ortada yolculuk yapılmış bu nedenlede sıyırmış olduğunu düşündüm değişmesi elzem parçalardan dı o nedenle değişti :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR