Toyota Hılux 1987 Model LN65 İle İlgili Sorular.

'HILUX' forumunda Mustafad tarafından 8 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. Mustafad

Mustafad Zirve

Alınan Beğeniler:
    0
    İyi akşamlar.
    30 Eylül tarihinde 1987 model LN 65 Hılux aldım. Fotoğraflarını başka başlıkta paylaşmıştım. Araç 550.000 km.de, ağır bakımları yeni yapılmış. Son üç yıldır bakımlarını yapan tanıdığım bir ustanın (İzmir'deki Orman İdaresine Ait Araçların Bakımı da Aynı Yerde Yapılıyor.) önerisi ile aldım.

Aracı aldığım günden bu yana çoğunluğu arazide olmak üzere 3000 km yol yaptım. Malum aldığım araç 23 yaşında, kırılacak dökülecek yeri varsa ortaya çıksın, yaptırıp kafam rahat gezeyim düşüncesiyle, resmen araca eziyet ediyorum. 04 Ekim 'de debriyaj alt ve üst merkezleri pes etti, onları yeniledik. Bugünkü geziden yeni geldim, baş ka sorun yok.

Soru 1: Sizce boş yere mi mazot tüketiyorum ? :D :D

Soru 2: Araçta 15" alaşım jantlar var, rotbaşında bulunan lastik takoz jantın içine bazen temas ediyor. Jant kampanadan 1-2 mm uzaklaştırılsa sorun kalmayacak. + ofsetli jant yada flansh haricinde bunun çözümü var mı ?

Hilux üstadlarından yanıt bekliyorum. Sorularım devam edecek, Selamlar.

2. Mustafad

Mustafad Zirve

Alınan Beğeniler:
    0
    Ynt: Toyota Hılux 1987 Model LN65 İle İlgili Sorular.

Sorular devam edecek demiştim; ;D

Soru 3 : Lastik basınçları kaç PSI olacak ?
    Soru 4 : Bijon aralıkları 139.7 diye biliyorum doğru mudur ?
    Soru 5 : Servisteki usta, ayda bir defa şaftlar ile direksiyon sisteminin beyaz gres ile yağlanması gerektiğini söylüyor, doğru mudur ? (Yoğun su geçişi yapılmışsa, geçişlerden
    sonraki günlerde aynı yerlerde yağlamanın yapılması öneriliyor.)
    Soru 6 : Araç üç gün ve daha uzun süreliğine park edilecekse, ön diferansiyelde bulunan yağın bir tarafa yığılıp, küre keçelerinden sızmaması için, ön diferansiyelin yere parelel
    olacak şekilde park edilmesi öneriliyor. Böyle bir durum var mıdır ?

Şimdilik bu kadar. ;)Selamlar.

3. MUDANYALI

MUDANYALI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Merhaba Mustafa Bey,

Büyüklerin ve ustaların müsaadesi ile sorularınıza elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım..

İlk önce araçlarımızın yaşı ne olursa olsun , özellikle ,transmisyon ve süspansiyon bakımlarını aksatmamamız gerekir..
    ''Problem çıksın'' düşüncesi ile harcadığınız yakıt..?..evet yazık ;D
    Ön takım (rot başları ve rotiller..direksiyon kutusu,makas burçları ve bağlantıları ) güvenlik sebebi ile sürekli kontrol altında tutulmalıdır..
    Tüm şaftlar ve istavrozları kontrol edilerek,gereken istavrozlar 23 senelik halen problemsiz olmalarına rağmen,araçlarımızdan beklentilerimiz sebebi ile değiştirilmelidir..
    Diff.lerdeki olası boşluklar ,ayar yapılmak sureti ile giderilmeli,yağları her ihtimale karşı, periyodik motor bakımlarında ya kontrol edilmeli,yada değiştirilmelidir..(ne kadar özen göstersekte, su girişi riski var)
    Bu bakımlardan geçmiş bir Hilux'te gerisi Yaradana kalmaktadır .. -ki o da eminim emeklerimizi boşa çıkartmaz..
    Lastik havaları göreceli bir parametre..4 lastikte eşit olduktan sonra problem yok..Ben arabanın hoplamasına göre ayar veriyorum.. ;D sonuçta yük taşımadığımız için fazla şiş olmalarına gerek yok..
    Bijon aralıklarımız ,evet..139.7 6 bijon..
    Gresin,beyazı - sarısı vs..fark etmez..önemli olan , sistemin bakımı..özellikle yağmurlu havalardan sonra ben gres bakımı yapıyorum..istavrozlardan resmen su çıkıyor..bu sebeple ustaya katılıyorum..topu topu 6 grasörlük var,5'i şaftlarda ve istavrozlarda, 1 tanesi direksiyon kutusu ile '' S '' rotu bağlayan kolun üstünde..
    Hilux'leri tepesi üstü de park edebiliriz..Ön küre keçelerimiz yıpranmışsa,park konumunun önemi yok,seyir halindede yağ kaçırırlar..
    Önümüz kış..Kızdırma bujileri ile araçta elektrik kaçağı olup olmadığını kontrol ettirmenizi tavsiye ederim..2 minivolt üstü kaçaklar,bizim gibi haftasonları araç kullananlar için ,güçlü aküye ihtiyaç duyan diesel motorlarda çok önemli..

Sorularınızı bekleriz.. ;D

Kalın sağlıcakla

4. Mustafad

Mustafad Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Ali Bey, yanıtlar için çok teşekkürler, benim için gerçekten yararlı oldu.

Benden kaynaklanan yanlış anlaşılmaya da açıklık getireyim ; Zaman sorunum yok, evim de ormana yakın olduğu için önceki aracımı da arazide hergün kullanıyordum. Ama insan bu araçtan inmek istemiyor. ( Gezme işini sanırım biraz abarttım. ;D ;D )

Tekrar teşekkürler, selamlar.

5. KAKARCA

KAKARCA Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0

Ali bey meraba ben kemal istanbulda oturuyorum haftasonları gezileri için temiz bir hılux buldum 450000 km de. (1986 model) yanlız yedek parca bulamam endişesi taşıyorum nede olsa 24 yaşında bir araç bilgilendirirseniz sevinirim..

6. MUDANYALI

MUDANYALI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Merhaba Kemal Bey,

öncelikle aramıza hoş geldiniz..
    Hayırlısı olsun , dilerim Hilux'le tanışırsınız..
    Ülkemizde, şahıs kullanımından daha fazla kamuda ve özel sektörde kullanılmış olan Hilux'lerin,orjinal sıfır,yansanayi sıfır,orjinal çıkma vs. tüm yedek parçalarına ulaşmak mümkün..
    Topik'leri incelerseniz,yedek parça konusunda direk telefonlar da verilmiştir.
    Motor,transmisyon,kaporta aksamlarında parça sıkıntınız olmaz..
    Bazı arkadaşlar ''pahalı'' yorumu yapmaktalar..Oysa ki , !!kaç para olursa olsun ver parçamı .!....---ondan yok abi..!'' dialoglarını fazlaca yaşadığımdan,Hilux benim için ,parça konusunda son derece kolay bir Japon aracıdır..

kolay gelsin...

7. Mustafad

Mustafad Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Soru 7 : Arka diferansiyel kilidini (LSD değil) nereden temin edebilirim, montaj dahil maliyet yaklaşık olarak ne kadardır ?

8. ismailakman

ismailakman Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

merhabalar, bende hılux kullanıcısıyım 86 model LN 65, aklımda 2 soru var birincisi hidrolik direksiyon ikincisi LSD kilit, yardımlarınızı bekliyorum.
    1- 265-70-16 lastik taktım direksiyon çok ağırlaştı hidrolik yaptırırsam ileride başıma sorun açarmı avantajı veya dej avantajı varmı ?
    2- bu kilit %100 kilitmi yoksa LSD kilitmi olucak ? %100 kilitle LSD kilit arasında ne fark var?
    3- en önemlisi 86 model araça hd ile kilit takmayı öneriyormusunuz? faydası veya zararı olurmu? tşk.ederim.

9. MUDANYALI

MUDANYALI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Merhaba Mustafa Bey,

%100 kilit işi için forumumuzda Tümer Bey var..Onun aracında %100 kilit varmış..Adreslemeyi ondan rica edebilirsiniz.
    Adapazarı Rescue team'den tedarik etmişler..
    Bende sordum..Avusturalya malı Rokka marka 900 EUR + birazda işçiliği olur sanıyorum.. ;)
    Ankarada çıkma LSD'ler mevcut..
    Birtane edinip,balatalara verilecek ayarla %70-80 oranında kilitleme mümkün olur düşüncesindeyim..

kolay gelsin

10. MUDANYALI

MUDANYALI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Merhaba İsmail Bey,

benim arabada 31.10,5.15 MT'ler var..yolda direksiyon yok gibi..park ve manevralar tabiki sıkıntılı..Hidrolik olayı,orjinal ekipmanla son derece keyifli olsa gerek..Sorun çıkaracağınıda düşünmüyorum..
    Kilit konusu derin..Yukarıdaki cevap fikir verecektir..Bizim Pick-Up'lar için LSD kullanımı daha uygun bir kilit sistemi..

kolay gelsin

11. Mustafad

Mustafad Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Ali Bey yanıt için teşekkürler.
    900 EUR iyi rakammış, beni aşar :D. Sizin araçta LSD'de var sanırım, memnun musunuz ?

Benim sorunum ; Çapraz geçişlerde aracın çabuk askıda kalması (Arkada Ağırlıkta Yok.), LSD bu soruna ilaç oluyorsa, onu da düşünebilirim. Bildiğim kadarıyla çıkma LSD 500-700 TL. gibi makul rakamlara bulunabiliyor.

Selamlar.

12. ismailakman

ismailakman Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

ALİ BEY; HD NİN MONTAJI NASIL OLUYOR ACABA? İNEGÖLDE ARAKADAŞIN İŞYERİNDE ARACIN HERŞEYİNİ KENDİMİZ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ TABİ USTAM İLK DEFA BÖYLE Bİ ARACLA UĞRAŞTIĞI İÇİN ÇOK ZORLUK GEÇİYORUZ, MONTAJ KONUSUNDA BİLGİNİZ VARMI ACABA, BİRDE HD Yİ ANKARA ATAMANDANMI YOKSA ALİ DEMİR DENMİ ALDINIZ? TŞK.
    LSD KONUSUNDA BİLDİĞİM KADARIYLA ÇİFT KABİNLERDE ÇOK FAZLA FAYDASI VARMIŞ. ARKASI HAFİF OLDUĞU İÇİN ÇAMURDA VE KARDA SÜREKLİ SAĞA SOLA KAYIYOR BUNU KESİYORMUŞ DİYE BİLGİLENDİRİLDİM, TABİ KULLANANLAR DAHA İYİ BİLİR. ANKARA ALİ DEMİR DE VARMIŞ 1.000 TL FİYAT İSTİYOR.

13. MUDANYALI

MUDANYALI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Mustafa Bey,

LSD Hilux'ler için opsiyonel orjinal bir ekipman..Japon düşünmüş taşınmış ve uygulamış..Üstüne yorum yapmak ayıp olur ;D
    olmayan Hilux'lere de uygulamak fayda getirir düşüncesindeyim..Ben fazlası ile memnunum..
    Havalar böyle devam ederse,ön diff..kullanılmamazlıktan paslanacak.. ;D ;D

14. umutcelikel

umutcelikel No pain no gain...

Alınan Beğeniler:
    4

LSD kesinlikle çapraz askıda işe yaramıyor. Havadaki teker yine dönüyor. Bizzat başıma geldi ;D

15. MUDANYALI

MUDANYALI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Merhaba İsmail bey,
    öncelikle hemşehri olduğumuzu öğrendim ve çok memnun oldum..Küçük bir hatırlatma yapmak isterim-ki,başkasından duyacağınıza ben uyarayım..Forum kurallarında,cümle başlangıçları haricinde büyük karakterli harf kullanımı hoş karşılanmamaktadır..(tekrar özür dilerim..samimiyete binaen aktardım..)
    Mekaniker olmadığım için montajı size buradan izah etmem mümkün değil..Bildiğim kadarı ile,Hilux için orj.HD takımı,eski mekanik sistem ile bire bir aynı yerine monte edilmekteymiş..tabi,Hidrolik pompası,yağ hortumlarının giriş-çıkışları hariç..
    Genel klasmanda,eli anahtar tutan her usta,Hilux'lere servis verebilir..Uzmanlık gerektirecek bir parametresi yok..Otomobil ustası bulunmadığı anlarda Traktörcü abiler bile dilinden anlarlar.. ;D ;D
    LSD hk.yukarıda bildiklerimi aktardım..

kalın sağlıcakla

16. MUDANYALI

MUDANYALI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Sn.Çelikel..

dönsün varsın abi..koskoca dünya dönüyo icabında.. ;D ;D

kalın sağlıcakla

17. umutcelikel

umutcelikel No pain no gain...

Alınan Beğeniler:
    4

;D ;D ;D ;D

18. ismailakman

ismailakman Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

Ali Bey bende çok memnun oldum, uyardığınız için tşk. ederim bilgim yoktu, ali bey eşimin ailesi mudanyada oturuyor sürekli geliyorum ve beyaz hılux görüyorum mudanyada o sizinmi yoksa ? eğer sizinse o araçtan esinlenerek aldım bunu ben, her gördüğümde çok hoşuma gidiyordu eşime birgün bende alıcam diyordum sonunda bi tanede bana nasip oldu. 2 ay oldu alalı fakat işi hiç bitmiyor, bitecek gibide değil. orası nasıl olur burası nasıl olur derken gece rüyama bile giriyor :) direksiyon ve lsd kaldı şimdilik önümüzdeki hafta onları halledicem inşallah şimdilik bitti gibi gözüküyor tabi kesin bişeyler daha çıkarırım ben :) ali bey araçın kasa kısmı ön taraftan 4 cm daha alçak, bunu makasları biraz daha kavis verdiriptemi çözücez yoksa başka formulu varmı? ya biraz fazla oldum galiba kusura bakmayın biraz titizim araç kosunda :) tşk.ederim

19. Mustafad

Mustafad Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Ali Bey, yanıt için teşekkürler.

20. Mustafad

Mustafad Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş