Turbo Dizel Kamyonetlere Turbo Timer Ve Turbo Basınç Göstergesi Montajı Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kabasakal73 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,679

kabasakal73

Duster'cı olduk gari :)
Yer
SÖKE
Merhaba Arkadaşlar,
2008 model Ssang otomatik 4x4 çift kabin kamyonetim var.
Biliyorsunuz ki Turbo araçlarda motor durdurulduktan sonra turboda yağlama olmaz, ama bir süre turbo pervanesi bir süre daha dönmeye devam eder. Bu süre zarfında turboda yağlama olmadığı için parçalar arası aşınma oluşmaya başlar, bu durumda turbonun ömrü zamanla azalmaya başlar.
Turbo timer dediğimiz bir ürün ile biz araçta olmasak bile motor bir müddet daha rolantide çalışır vaziyette kalır ve turbonun normal devrine dönmesini sağlar. Turbo yağlanarak kapanmış olur kendini.
internette Ebay'de APEXI, HKS gibi markalar gördüm 20-40 Usd civarlarında. Turbo timer'ın benzinli turbo modellerde özellikle performanslı spor araçlarda kullanıldığını çok gördüm, dizel araçlara uygulanabilir mi acaba? özellkle usta arkadaşlardan konu hakkında bilgi isteğim olacak. Bir de aklıma gelmişken dizel araçlara blow off parçası takılarak turbo daha da rahatlatılabilir mi?
Bunun haricinde cep telefonumda torque adlı programı kullanarak motor ile ilgili tüm olayları anında görebiliyorum, fakat devamlı cep telefonunu tak çıkar yapmaktan yoruldum. Bu sebeple araca harici voltmetre, ampermetre ve turbo basınç göstergesi takmak istiyorum. Bu konuda da yorumlarınızı bekliyorum.
çok teşekkürler
selamlar

Etiketler
Ynt: Turbo Dizel Kamyonetlere Turbo Timer Ve Turbo Basınç Göstergesi Montajı Hakkında

Ben önemli olan turbo olması diye biliyorum. Eski aracım (Forester) ben de araştırmıştım. O da benzinliydi gerçi. Hatta ülkemizde güvenli olur mu diye de düşünmüştüm aracı çalışır bırakmak. Ama bir şekilde aracın içine girilse bile el freni indirildiğinde motor otomatik olarak stop ediyormuş (anahtar yoksa tabi). Burada taktıracak bir usta bulamadığım için vazgeçmiştim. 30 sn kadar kendim bekliyordum rölantide.
Cep telefonu tak-çıkar yapmak yerine de yine ebay üzerinden de satılan scangauge gibi daimi takılı kalan cihazlar bulunuyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR