Turizm Firmalarıyla mı, Kafanıza Estiği Gibi mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan baymineral Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,888

Tatile .......

• Sehayat Acentası ile

Kullanılan: 4 6.1%
  • Kendi başıma

Kullanılan: 33 50.0%
  • Arkadaşlarımla

Kullanılan: 28 42.4%
  • e) hiçbiri :)

Kullanılan: 1 1.5%

• Kullanılan toplam oy
    66

Etiketler
Ynt: Turizm Firmalarıyla Mı? Kafanıza Estiği Gibi Mi?

Turizm firmalarıyla gezi yapmak bizi yeterince özgür bırakmaz. Şehirleri baştan savma gezdirir, müzelere ayrılması gereken yeterli vakit bırakmaz. Pahalı otellerde konaklatılarak bir sürü fazla paraya mal olur. Ayrıca şehirlere ayrılan üç günlük bir süre mesela Krakov gibi bir kültür kentini tanımak için çok azdır.

Ben şahsen her türlü otel rezervasyonumu kendim yaparak ve yanıma mümkünse birden fazla kişi almadan bir yolculuk yapmak isterim. Kafaları birbirine uyuşmayan birden fazla yol arkadaşınız varsa yanınızda, sıkıntılar yaşanabiliyor.

ikisinin yeride başka baki. mesela bir tur firmasıyla gittiğinde sana anlatılacakları, öğreneceklerini ve o düzenli programı kendi başına yaratman çok zor...

duruma göre her ikisi de olabilir.
bugüne kadar turizm firmalarıyla yaptığımız tüm geziler mükemmele yakın denecek kadar güzel geçti. yeni dostlar edindim. konaklama, yemek gibi ayrıntılarla uğraşmak yerine tüm enerjimizi gezmek için harcadık.
ama kafamın uyuştuğu bir ya da iki kişiyle yaptığım geziler de en az turizm firmalarıyla yaptığımız geziler kadar güzeldi.
sanırım bu biraz da insanın bulunduğu ortama göstereceği uyumla ilgili.
mutlu olmak istersen her ortamda olabilirsin.

Turizm firmalarıyla gitmem. Herhangi bir yere gitmeden önce zaten yeterince araştırma yapıp nerede ne var öğreniyorum ve bana esas zevk veren de bu. Başkasının istediği gibi hareket etmektense kendi istediklerimin önce geldiği bir tur ayarlamak daha zevkli.

Ben bir kentin kuytu noktalarındaki güzellikleri, şirin dükkanları keşfetmek isterim. Firmalarla veya büyük guruplarla gidince bu pek mümkün olmaz. Yanında ana dilinle konuşan çok fazla kişi olacağı için kendini gerçek bir turist gibi hissetmezsin. Bir kaç günde alelacele bir kenti gezmek tam anlamıyla görmek sayılmaz bence. Sadece "o kentte bulunmak" olur.

kafama göre takılmak daha çok hoşuma gidiyor.kalıplaşmış bir gezinin benim için bir anlamı olmuyor.

Dinlenmek istiyorsam kafama estiği gibi , ama kültür gezisi yapmak istiyorsam o bölgede uzmanlaşmış güvenilir bir seyahat acentasıyla..AMA LÜTFEN TATİLE ÇIKACAĞINIZ SEYAHAT ACENTASINI ARAŞTIRIP ÖYLE REZERVASYONUNUZU YAPTIRIN (TÜRSAB) ÇOK KAÇAK ACENTA VAR BİLGİNİZE...
http://www.tursab.org.tr BURADAN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

geçen sene tam bu aylarda yaşadığım bir tecrübeyi anlatayım... normalde ben de turizm firmalarının kendilerine ve müşterilerine göre ayarladıkları programlarından haz almam. gitmek istediğim yer hakkında önce internetten araştırır, sonra kendi başıma yola çıkarım. kimseye herhangi bir yere geç kaldığım için hesap vermem, istediğim saatte kalkar kahvaltımı yapar istediğim güzergah üzerinden yoluma devam ederim.

geçen sene arkadaşlar tutturdular bir firmanın kapadokya turuna katılalım... ısrar ediyorum arkadaşlara "turla gitmeyelim, 5 kişiyiz madem atlayalım arabaya gidelim. benzini paylaşınca turdan çok daha ucuza istediğimiz gibi gezer döneriz" ne kadar yapmayın etmeyin desemde fayda etmedi. benim biletimi bile almışlar. neyse, hayatımda ilk kez bir turla geziye çıkıyorum ama içim yanıyor çünkü hesaplıyorum, 5 kişi benzini paylaşsaydık çok daha fazla gezebilecektik... ama öyle değilmiş maalesef, 2 gece 3 gün süren turda boş geçen 1 dakikamız bile olmadı. sürekli bir yerden girip başka bir yerden çıkıyorduk. ürgüp, göreme, nevşehir derken bir de baktık programda hacıbektaş da varmış. en güzeli de gittiğimiz yer hakkında tüm tarihi geçmişin ve hatta en ufak ayrıntıların bile daha otobüsteyken anlatılıyor olması. mekana geldiğinizde, gördüğünüz herşeyin ne olduğunu neden yapıldığını bilerek görüyor yada fotoğrafını çekiyorsunuz. geziye çıkmadan önce internetten araştırmakla, bir mekanı gezerken orası hakkında bilgi almak çok farklı. bu fark ancak şöyle aşılabilir, ya o mekan hakkında bilgi sahibi bir rehberiniz yada arkadaşınız olacak yada elinizde gprs ile internete bağlı küçük bir laptop ve bir mekanda duyduğunuz, gördüğünüz (ve gitmeden önce yaptığınız araştırmalarda gözünüzden kaçan) herhangi birşeyi internetten aratıp daha oradayken hakkındaki bilgileri okumak... ama yinede okumanın tadıyla dinlemenin tadı farklı...

daha sonra bir hesaplama yaptık, 5 kişi olmamıza rağmen benzini paylaşsaydık daha ucuza gezemiyorduk. en başta şöyle bir olay var, oteller dışardan gelen müşteriden istedikleri fiyatın yarısından daha ucuzuna tur şirketleriyle anlaşıyor. yani normalde size 50lira fiyat veren otel, aynı odayı tur şirketine 20liradan veriyor. işte en büyük fark burada başlıyor... ayrıca kendi başımıza gitseydik 2 gece 3 gün yetmeyecekti çünkü dediğim gibi o kadar dolu dolu gezdik ki, o şekilde kendi başımıza gezebilmek için ya daha önce oralara gelmiş ve yolları çok iyi biliyor olmak yada bölgeden bir yerel rehber almak lazım. kısaca ya 3 gece 4 gün kalarak otel maliyeti artacak yada rehber alarak ekstra masraf yapılacak.

ayrıca turla gezerken öyle sandığınız gibi koştura koştura gezdirmiyorlar. elbette geride kalmamanız lazım ama gidilen her yerde mekanın büyüklüğüne göre 10 yada 30 dakika serbest dolaşma süresi tanıyorlar.

şahsen ben neredeyse türkiyenin tamamını gezdim. gidip görmediğim çok az yer kaldı. ama yinede turla gidip görmek istediğim birkaç yer var. ama firmayı seçerken çok dikkat etmek gerek, mutlaka daha önce o firmayla tura katılmış kişilerden tavsiye almak gerek. yoksa tatiliniz rezil olabilir ;)

ben ozellikle yurtdisi gezilerimde seyahat sirketiyle gittim. her sey son derece organize, rahat oldugu icin ve hicbir sey dusunmeme gerek kalmadigi icin tercih ediyorum. tek sikayetim alisveris yapmak icin magazalara goturmeleri ve rehberlerin "burasi cok uygun, cok guzel deyip" sizi etki altina almaya calismalari. misirda ki gezide turk rehberimiz, kahire muzesini resmen kostura kostura gezdirdi "yetismemiz gereken yerler var" dedi. muzeden cikip papirus yapimi ve satisiyla ilgili bir yere gittik. ve tam 2 saat kaldik orada. sonra tabii tura katilanlar ki 3 otobustuk 150 kisi ayni anda isyan edince bri daha oyle bir sey tekrarlanmadi. ama bu hemen hemen tum yurtdisi gezilerinde oluyor.
bir de ekonomiklik durumuna gelince kesinlikle sadata katiliyorum. uzakdogu seyahatimizde 8 kisilik bir arkadas grubu vardi. onlar kendileri tayland ve singapur seyahati yapmak istemisler ve gulf aire bilet almak icin gitmisler. gulf airde bizim yolculuk yaptigimiz seyahat sirketini tavsiye etmis ve turla giderseniz su an odeyeceginiz bilet parasindan daha uygun fiyata turun tamamini odemis olursunuz demis. ve gercekten de oyle olmus. transferler yemek ve konaklama gibi giderlere ayrica para vermekten kurtuldular.
turizm firmalariyla giderken bir diger konu da extra turlar. ozellikle yurtdisi turlarinda. yine bu uzakdogu seyahatimizde gece safarisi extra turu var. rehber 150 $ dedi. demin bahsettigim arkadas grubundan biri, minibus ayarlamis, 2 kisilik bos yer var siz de katilir misiniz dediler, ablamla ben de katildik ve kisi basina sadece 20 $ odedik. gece orada diger ekiple de karsilastik. bizim 20 $ a malettigimizi duyduklarinda cok sasirmislar. tabii daha sonra ki extra turlara kimse katilmadi :smiley:
yine de iyi bir turizm firmasi tercihimdir.

Bu konuda bende rahatsız olduğumu dile getiriyorum.Kesinlikle benim turlarımda rehber alışverişe götürmez götüremez bende götürmüyorum ve izin vermiyorum bu konuda insanları serbest bırakmak en doğrusu şunu söylemekte yarar var rehberlerin götürmüş olduğu alışveriş yerlerinde ciddi komisyon ücreti alıyorlar belki kendilerine göre haklı olabilirler ama rehberlik ücreti az değil iyi paralar kazanıyorlar birde alışverişe götürdüklerinde anlatamam:smiley: ama aynı dükkana rehbersiz gidin size yine aynı parayla ürünü satacaklardır emin olun kazıklandığınızı düşünmeyin :smiley:

abyss' Alıntı:
demin bahsettigim arkadas grubundan biri, minibus ayarlamis, 2 kisilik bos yer var siz de katilir misiniz dediler, ablamla ben de katildik ve kisi basina sadece 20 $ odedik. gece orada diger ekiple de karsilastik. bizim 20 $ a malettigimizi duyduklarinda cok sasirmislar. tabii daha sonra ki extra turlara kimse katilmadi :smiley:

O birisinin nerelerde tanıdığı varmış anlaşılan da ta oralarda araç tutabilmiş :smiley: Bu durum şirket yetkililerini biraz morartmıştır sanırım :smiley:

ozlem ayni para demissin ama singapur gezimizde herkes elektronik esya alacak, kimi kamera kimi fot mak. ben ve gruptan biri daha laptop alacagiz. rehber "ben sizi bir yere goturecegim" dedi. ben otobusten gec indigim icin gec kalmistim, gruptan ayri girdim. neyse sordum laptopi. benim sordugum laptopi gruptakilerden biri daha sormus ve bana soylediginden 200 $ daha fazla soylemis. tabii ortaya cikinca, gidip niye ayni gruptan iki kisiye farkli fiyat veriyorsunuz dedi. ortalik gerildi. tabii sonra bana da o fiyattan vermediler. arkadas yanlis bakmis fiyata dediler .

bu arada pek cok kisi almaktan vazgecti ama bir kac kisi kamera ve fotograf makinasi aldilar. otele geldiler lobide oturduk. paketini acan aa benim paketten su cikmadi dedi oburu aa benden bu cikmadi dedi :smiley: meger uyaniklar iclerinde ki parcalari eksik koymuslar. tabii bu her yerde oyle olmayabilir sadece singapura ozgu olabilir ama demek istedigim rehberli fiyat baska, rehbersiz fiyatin baskaligina bizzat sahit oldum.

hikayenin sonunu da anlatayim da gidip oralardan bir sey alacak olan varsa akillarinda bulunsun. bu olayin ertesi gunu elektronik fuari oldugunu duyduk. benim uygun fiyata alamamama sebep oldugunu dusunen kisi -ki iyi ki oradan almamisim kimbilir benim paketten neler eksik cikacakti ve ben ancak Turkiyede farkina varacaktim- kendini suclu hissedip, o fuara gidip hem kendine hem bana 300 $ daha uygun fiyatla, ustelik yetkili firmanin kendisinden, ustelik hafizasini genisleterek (promosyon varmis) aldi. faturali garanti belgeli vs

hazir konu rehberden acilmisken soyle bir gozlemim var. nedense bayan rehberler de sanki is yapmaya degil de tatile yada alisverise gelmisler, arada da iki cumle birseyler soylemeleri gerekiyormus gibi bir havalari var. misirda bizim Turk bayan rehberin yaninda, Misirli erkek rehber de var tabii. yerli rehber anlatiyor anlatiyor bizim turk cevirmiyor, bosver isareti yapiyor. yerli rehber hayir cevir diyordu zorla cevirtiyordu. yine tunusa gittigimizde Turk rehber erkekti. ve superdi. hemen hic susmadi tum gezi boyunca durmadan anlatti. biran once anlatayimda alisverisime bakayim demedikleri icin erkek rehberler bence ileride sektoru tamamen ele gecirecek bu gidisle.

tabii butun bayan rehberler ayni olmayabilir. ben uc bayan rehbere denk geldim, ucu de ayniydi. ama boyle olmayanlari da elbette vardir. insallah yani :smiley:

ve yine de tercihim seyahat firmalari :smiley:

baymineral' Alıntı:
O birisinin nerelerde tanıdığı varmış anlaşılan da ta oralarda araç tutabilmiş :smiley: Bu durum şirket yetkililerini biraz morartmıştır sanırım :smiley:

yok baymineral. otellerde hizmette sinir yok. resepsiyona gidiyorsun. bizi saat 7 de alip 11e kadar bekleyip, sonra tekrar otele birakmak uzere bize 10 kisilik bir arac temin eder misiniz diyorsun. saat 7 de kapiya iniyorsun. araba hazir :smiley:

yazmayi unutmusum. bu tur kiralamalarda, ucreti bastan konusmak, sonradan dogacak sIkIntilari onler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR