Türkiye'de alınmış bir aracın yurt dışında motokaravana dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,669

TA2RX

Müzmin öğrenci
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
MARTOY (motorlu araçlar ve römorklar tip onay yönetmeliği) Ekler dosyasında ilginç bir şey dikkatimi çekti. "İlave 2" başlıklı "Ek-2"nin (MARTOY md.24'e göre münferit onaya ilişkin şartları düzenleyen) 1.2 madde no.lu ve "Münferit onay başvurusu" başlıklı maddesi (bu yönetmelik AB normlarına göre hazırlandığı için) başka ülkelerde onaya cevaz veriyor.

Buna göre, Türkiye'de alınmış bir aracın yurt dışında karavana dönüşümü (onayları da alınmış olarak ve Türkiye'de mecburen yasal olarak tanınmak üzere) mümkün görünüyor.

Özellikle VW sahibi arkadaşlar zaman zaman aracın dönüşümünü Almanya'da yaptırma seçeneğini tartışıyorlardı.

Bu konularda bilgili ***HUKUKÇU*** bir arkadaşımız (aramızda avukatlar olduğunu biliyorum) bu konu hakkında bizi aydınlatırlar mı? Ya da meseleyi araştırıp bize bilgi verir mi?

Görünen kadarıyla bu iş teorik olarak mümkün. Ama işin bir de gümrükleme tarafı var. Belki o konularda da bilgili bir arkadaşımız vardır. Kimbilir?

Etiketler
Ynt: Türkiye'de alınmış bir aracın yurt dışında motokaravana dönüşümü

Bu konuya deyindiğiniz için teşekkürler sayın hocam. Böyle birşey mümkünse ilk işim kısa şase bir vw transporter alıp Reimo firmasında vw california gibi yaptırtmak olacak. Bu aracımıda hem günlük hemde gezi aracı olarak kullanıp evde 2 arac bulundurmak zorunda kalmayacağım.

nevzat' Alıntı:
Bu konuya deyindiğiniz için teşekkürler sayın hocam. Böyle birşey mümkünse ilk işim kısa şase bir vw transporter alıp Reimo firmasında vw california gibi yaptırtmak olacak. Bu aracımıda hem günlük hemde gezi aracı olarak kullanıp evde 2 arac bulundurmak zorunda kalmayacağım.

Teorik olarak mümkün. Ama malum, Türkiye'de görünenle uygulama her zaman aynı olmuyor. Bürokrasi ile boğuşmayı göze alırsanız mesele yok. ;) Ama iyice araştırmadan böyle bir işe kalkışmanızı pek tavsiye etmem. Şimdilik acele etmeyin. (Bir kaç ay, bir kaç sene...) Biraz araştıralım. Bakalım ne sonuca ulaşacağız.

Bu arada, Seyfettin hocamın TÜV'de karavan muayenesi bir yıl da bir mi, iki yılda bir mi sorusu; Atila bey'le benim yaşam alanında yolcu taşımak yasal olarak mümkün mü tartışmamız, Türkiye'de karavancılıkla ilgili yasal sorunların ortaya konacağı ayrı bir ana başlığın faydalı olacağını düşündürüyor. Acaba moderatörümüz yeni bir ana başlık açıp bu konudaki mesajları ayrı birer topik yapar mı? (Çok iş olduğunu biliyorum. Bu yüzden bence acelesi yok. Ama ayrı bir ana başlık ve farklı topikler açılırsa bu konudaki mesajlar alakasız topikler altında kaybolmayacaktır.)

Karşımıza çok soru çıkıyor.
- Gümrükleme işlemi nasıl olur? ( Hani piyasada resmi bayisindan daha ucuza satılan lüks arabalar var ya... Eskiden ekipmanlı arabayı ekipmansız gibi gümrükten geçirip daha az vergi ödüyorlar diye duyuyorduk) Sanki bana gümrükten geçerken yurtdışında yapılan işlemlerin faturasına % 80 ötv, ve % 18 KDV eklerler gibi geliyor.
- Karavan ruhsatı çıkarma : Resmi olarak gümrükten geçtiğini ispatlayıp Bekir Bey'in Martoy maddesini kullanarak belki.
-Karavan ruhsatında yolcu sayısı : Almanya'da Reimo vb firmaların yaptığı California tipi VW ler 1+3 kişi oluyor. Hatta sol tarafı dar yapıp 1+4 ruhsatlı olanları da oluyor. Şimdi bir sürü ÖTV , KDV ödeyip bir de yolcu sayısı 1+1 olursa insan kızmaz mı?

Anladığım kadarı ile bir kaç yıl daha bekleyeceğiz, her şey yoluna girene kadar.
Şu anda bu işlemleri işini bilen bir muameleci belki çözebilir.Biz kendimiz uğraşsak da çözeriz belki ama iş bitince de gezmeye ne hevesimiz kalır, ne sağlığımız.

bartek' Alıntı:
Karşımıza çok soru çıkıyor.
- Gümrükleme işlemi nasıl olur? ( Hani piyasada resmi bayisindan daha ucuza satılan lüks arabalar var ya... Eskiden ekipmanlı arabayı ekipmansız gibi gümrükten geçirip daha az vergi ödüyorlar diye duyuyorduk) Sanki bana gümrükten geçerken yurtdışında yapılan işlemlerin faturasına % 80 ötv, ve % 18 KDV eklerler gibi geliyor.
- Karavan ruhsatı çıkarma : Resmi olarak gümrükten geçtiğini ispatlayıp Bekir Bey'in Martoy maddesini kullanarak belki.
-Karavan ruhsatında yolcu sayısı : Almanya'da Reimo vb firmaların yaptığı California tipi VW ler 1+3 kişi oluyor. Hatta sol tarafı dar yapıp 1+4 ruhsatlı olanları da oluyor. Şimdi bir sürü ÖTV , KDV ödeyip bir de yolcu sayısı 1+1 olursa insan kızmaz mı?

Anladığım kadarı ile bir kaç yıl daha bekleyeceğiz, her şey yoluna girene kadar.
Şu anda bu işlemleri işini bilen bir muameleci belki çözebilir.Biz kendimiz uğraşsak da çözeriz belki ama iş bitince de gezmeye ne hevesimiz kalır, ne sağlığımız.

Heves ve sağlık kalmayacağı kesin :D

Ama bir kamikaze çıkar da yolu açarsa, sonrasında herkes rahat edebilir. Başlangıç için ilgili yerlere dilekçe ile müracat edip fikir sorulabilir diye düşünüyorum.

Gümrük konusundaki düşüncem: Teorik olarak (AB ile gümrük birliği nedeniyle) üreticinin gerekli evrakları sağlaması koşuluyla gümrük vergisinden muaf olacaktır. Ama üzerine başka hangi vergi ve masraflar eklenir, onu bilemiyorum. Gümrükler ile önceki tecrübelerim hiç iyi şeyler söylemiyor :(

Gümrük vergisi AB den geldiği için olmaz bence de . Peşin ödeme olduğu için KKDF de olmaz. ( % 6 'dır vadeli alımlar için) .
KDV kesin alırlar, % 18. yalnız Almanya'daki firmadan KDVsiz , sanki ihracmış gibi fatura alınabilinir mi?
Ben zaman zaman Almanya'ya gittiğimde bir iki yedek parça getiririm. Almanya'daki firma mecburen KDV ekler keser. Ben ama Alman havalimanında KDV yi geri alırım. KDV yi alırken Alman gümrükcüler araba parçası değil mi diye kontrol ederler. Bazılarının aklına Almanya'da ki imalatcı firmanın kestiği KDV yi Schengen'den çıkarken alabilir miyiz diye düşünebilir. Araştırmak gerek. KDV siz fatura alınabilinirse Türkiyede ödenen KDV karşılanmış olur. Geriye bir tek deprem vergisi ÖTV kalır ki her halde kaçırmazlar.

Türkiye plakalı bir aracın yurt dışında karavana dönüşüm onayı konusunda bazı sorulara cevap bulmak lazım. Örmeğin Almanya´da boş bir aracın karavanı gerektiren her türlü donanımı yapıldıktan sonra tüv´e gidilir. Tüv gerekli kontrolları yapar ve uygun bulursa bir bilirkişi raporu hazırlar. Bu bilikişi raporuyla belediyelerin araç kayıt bürosuna gidilir. Bu büroda aracın ruhsatı tüv´ün verdiği bilirkişi raporuna göre karavan olarak değiştirilir.
Türkiye plakalı bir araç için tüv böyle bir bilirkişi raporu belki verebilir (tam emin değilim). Çünkü tüv bu işi para karşılığı yapıyor. Fakat belediyelerin araç kayıt büroları yabancı plakalı bir aracın ruhsatını değiştirebilir mi? Ben sanmıyorum.
Bence bu işin en kolayı boş bir araçla Almanya´ya gelip dolu Türkiye´ye dönmek. Hiç tüv´e de gitmeden. Çünkü sadece tüv´ün verdiği bilikişi raporuyla, belediye kayıt büroları ruhsatı değiştirmeden, araç karavan olmamaktadır. Ayrıca Alman tüv´ünün vereceği bilirkişi raporunu Türk makamları kabul edermi, bu da ayrı bir konu.

bizim mecera tam olmasada buna benzer.iç donanımın büyük kısmı Almanya Reimodan alındı.Araç boş bir şekilde Almanya'ya gitti mobilyalar eğreti olarak orada monte edildi geri kalan işlemler Bursa'da yapıldı .Merak eden olursa maceramız şu linklerdede.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=75510.0

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=88551.0

Akdeniz45' Alıntı:
Türkiye plakalı bir aracın yurt dışında karavana dönüşüm onayı konusunda bazı sorulara cevap bulmak lazım. Örmeğin Almanya´da boş bir aracın karavanı gerektiren her türlü donanımı yapıldıktan sonra tüv´e gidilir. Tüv gerekli kontrolları yapar ve uygun bulursa bir bilirkişi raporu hazırlar. Bu bilikişi raporuyla belediyelerin araç kayıt bürosuna gidilir. Bu büroda aracın ruhsatı tüv´ün verdiği bilirkişi raporuna göre karavan olarak değiştirilir.
Türkiye plakalı bir araç için tüv böyle bir bilirkişi raporu belki verebilir (tam emin değilim). Çünkü tüv bu işi para karşılığı yapıyor. Fakat belediyelerin araç kayıt büroları yabancı plakalı bir aracın ruhsatını değiştirebilir mi? Ben sanmıyorum.
Bence bu işin en kolayı boş bir araçla Almanya´ya gelip dolu Türkiye´ye dönmek. Hiç tüv´e de gitmeden. Çünkü sadece tüv´ün verdiği bilikişi raporuyla, belediye kayıt büroları ruhsatı değiştirmeden, araç karavan olmamaktadır. Ayrıca Alman tüv´ünün vereceği bilirkişi raporunu Türk makamları kabul edermi, bu da ayrı bir konu.

Katkılarınız için teşekkürler. Tartıştığımız konu tam da bu zaten. Alıntıladığım mevzuat (teorik olarak) yabancı TÜV'leri bilirkişi olarak kabul eder görünüyor. Oradaki araç kayıt bürolarından tescil yapılması, sizin de işaret ettiğiniz gibi kabul görmez. Tescil'in TR'de yapılması gerekiyor.

Burada Atila bey'in yazdıklarından takip edebildiğim kadarıyla önce çizim yapacak (ve üretici görünen) mühendis projesini TSE'ye gönderiyor. Oradan gelen proje onayından sonra (hesapça) imalat başlıyor ve bitmiş araç TÜV muayenesine gidiyor. (Atladığım ya da yanlış anladığım kısım var ise Atila bey'in ya da bilenlerin düzeltmesini rica ediyorum.) Mevzuata göre bu aşamaları yurt dışında halletmek mümkün görünüyor.

Gümrükleme prosedürünü bilen birisi sormamın sebebi tam da bu nokta ile ilgili. Çünkü ithal edilen bir kısım ürünler gümrükten çekilmezden önce TSE onayından geçmek zorunda. Ama bunlar arasında AB'de üretilenler var mı bilmiyorum.

Gümrükçü yoksa kendimiz şunları yapabiliriz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/12/20121230M1-1-1.rar
veya
http://www.gumrukticaret.gov.tr/icerik/747/1704/2012-tarife-cetveli.html

Buradan ithal edilecek karavan kısmını dahil edilecek numarayı bulabilmemiz lazım.

Örnek numara : 2849.10.00.00.00

Bulduktan sonra bu numara ve resmigazete.gov.tr birlikte gogullanırsa bu numara ile ilgili her türlü denetim vs bulunabilir.

Bence önceden karavan ruhsatı alınmış bir aracın içini orada değiştirmek akıllıca olur. Ruhsat alabilecek kadar basit ve ucuz bir donanımla araç hazırlanıp sonrasında istenen donanımla değiştirilir. Hatta bu işi bir kaç kişi isterse hepsi sırasıyla aynı donanımı kullanıp, işi ucuza getirilebilir ;)
(sınır geçişlerinde aracın karavan olduğunu ispatlamak da işin cabası, yani araç boş olarak dışarıya çıkarılamaz)
Türkiye'de imalatı yapılıp, TÜV'den geçen araçların ruhsatını çıkarırken bile trafik sıkıntı çıkarabiliyor.Yani uzun lafın kısası iş oldukça zor görünüyor :(

TA2RX' Alıntı:
MARTOY (motorlu araçlar ve römorklar tip onay yönetmeliği) Ekler dosyasında ilginç bir şey dikkatimi çekti. "İlave 2" başlıklı "Ek-2"nin (MARTOY md.24'e göre münferit onaya ilişkin şartları düzenleyen) 1.2 madde no.lu ve "Münferit onay başvurusu" başlıklı maddesi (bu yönetmelik AB normlarına göre hazırlandığı için) başka ülkelerde onaya cevaz veriyor.

Yönetmelik AB normlarına göre hazırlandığına göre uygulamada AB ülkelerindeki gibimidir sorusuna cevap bulmak gerekir.

2009 yılında tanıştığım Parisde yaşayan Aydınlı bir karavancı arkadaşımız 0 km aracını Belçikada karavana dönüştürmüş ve
Fransada araç+karavan dönüşüm faturalarıyla ilgili merciye müraacat yapıp toplam üzerinden %10 vergisini ödeyerek karavan
ruhsatını almış. Maliyetmi? araç 25.000 E + karavan dönüşüm 25.000 E + vergi %10 5.000 E toplam 55.000 E

Aynı aracı Fransada karavan olarak satın alsaymış %10 vergi ödemezdim ancak 70.000 E böyle araca sahip olurdum demişti.

Acaba bizdede aynı uygulamamı geçerli yani;

0 km araç ile yurtdışında karavan dönüşüm ve dönüşte araç+ dönüşüm tutarı toplamı üzerinden %140 ÖTV mi uygulanacak?

Levent Bey, KDV yi unutuyorsunuz. EU içerisinde KDV tek bir kere alınıyor diye biliyorum . EU içerisinde insan gibi mal de serbest dolaşımda, firmalar birbirine yurt içi gibi kargo gönderebiliyorlar. Belçika Fransa arasında KDV problem olmamıştır.
KDV den muaf değilse gümrükten kdv siz sinek bile geçirtmezler. EU dışına çıkarken orada kesilen KDV yi geri alınır mı? Araştırmak gerek. KDV den muaf olmasının şartları var gümrükten geçerken ama onunda şartlarını biz sağlayamayız. Kamu yararına dernek, askeri amaçlı vs vs olması gerek.

güngör' Alıntı:
0 km araç ile yurtdışında karavan dönüşüm ve dönüşte araç+ dönüşüm tutarı toplamı üzerinden %140 ÖTV mi uygulanacak?

Araç 5 yaşını doldurmuş ise ÖTV'nin sorun olacağını sanmıyorum. Ama Bartek'in dediği gibi KDV'den kurtuluş olacağını sanmıyorum. Eğer imalatın yapıldığı ülkede KDV iadesi alınırsa bir kayıp olmaz.

bartek' Alıntı:
Levent Bey, KDV yi unutuyorsunuz. EU içerisinde KDV tek bir kere alınıyor diye biliyorum . EU içerisinde insan gibi mal de serbest dolaşımda, firmalar birbirine yurt içi gibi kargo gönderebiliyorlar. Belçika Fransa arasında KDV problem olmamıştır.
KDV den muaf değilse gümrükten kdv siz sinek bile geçirtmezler. EU dışına çıkarken orada kesilen KDV yi geri alınır mı? Araştırmak gerek. KDV den muaf olmasının şartları var gümrükten geçerken ama onunda şartlarını biz sağlayamayız. Kamu yararına dernek, askeri amaçlı vs vs olması gerek.

Teoman bey KDV yi unuturmuyum :D ancak bilgilerim biraz eski yeni bilgi varsa paylaşın, AB ile çifte vergilendirme anlaşmamız
mevcut olmalı yani aynı vergiyi kaynaktan kestikten sonra gittiği ülkede 2.kez alınmadığını hatırlıyorum.

TA2RX' Alıntı:
Araç 5 yaşını doldurmuş ise ÖTV'nin sorun olacağını sanmıyorum. Ama Bartek'in dediği gibi KDV'den kurtuluş olacağını sanmıyorum. Eğer imalatın yapıldığı ülkede KDV iadesi alınırsa bir kayıp olmaz.

Bekir bey iç piyasada olduğu gibi 5 yaş uygulamaya izin varmı araştırılması gereken önemli bir konu sanırım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri