Türkiye'deki Çakılar Tatmin Edecek Seviyede mi ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bburakk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,916

bburakk

Yeni Üye
Vıctorınox, Buck, Kabar, cold steel, bora, sog, gerber... vs modellerıne baktıgımda genelde guzel modellerı ya Turkıyede yok ya da cok pahalı fıyatlara satılıyor. 154cm celıge sagıp bır sustalıya 1600 tl fıyat bıcılmesı gıbı abartı durumlar sozkonusu.. Gelgelelım kı bunun yanındada fıyatların artısı herzaman kalıte ıle dogru orantı gostermeyedebılıyor. Ben kendı capımda ufak bır cakı koleksıyonu kurdum ve bu koleksıyonun bıraz kalıtesını ve ıcerıgını genısletmek ıstıyorum; vıctorınox tools, ve cok fonksıyonlu bırkac cakısı mevcut, buna gerber ve buck ın ortalama modellerını eklıycek olursak standart kalıteyı asmıs degılım. Bu aksam yada yarın gun ıcınde bır cakı alıcam; kullanım kosulları cok sert olmuycak daha cok koleksıyona yonelık bır alımdan ıbaret. Kafamdada bırkac model var ve bunlar kullanım yerlerı nedenı ıle zıt, kıyaslanmıycak modeller fakan benım ıcın suan onemlı olan celıgın kalıtesı keskınlıgı. En ıyı celıge sahıp olma arzusu kısacası. asagıda vermıs oldugum modellerden hangısının bıcagında kullanılan metaryel daya kalıtelı bunu ogrenmeye calısıyorum.

http://www.meydankamp.com/default.asp?git=9&urun=3515

http://www.buckknives.com/index.cfm?event=product.detail&ProductID=3562

http://www.meydankamp.com/default.asp?git=9&urun=4248

http://www.meydankamp.com/default.asp?git=9&urun=4213

Bu modellerı calık kalıtesı olarak sıralıycak olsak nasıl olurdu bunu merak edıyorum, Cold steel ıcın okadar butce ayırmakda cok fazla ısıme gelmez acıkcası ole aman aman bır fark yok ıse arasında dıger modelı tercıh etmeyı yeglerım. Ustadlardan yarım beklıyorum, Saygılarımla.

Etiketler

Ynt: Türkiye'deki Çakılar Tatmin Edecek Seviyede mi ?

2 saate kadar cıkıcam ve cok kararsızım:S Ustatlarımdan yonlendırmeler beklıyorum.

bburakk' Alıntı:

Merhaba Tabiki http://www.meydankamp.com/default.asp?git=9&urun=4248
bu bıcak ama Cold steel çok pahalı bir tercih koleksiyon için bir şey diyemem lakin oldukça pahalı gene de. buck Amerika'da daha ucuz fiyatlara haiz; Leatherman çok fonksiyonlu doğa bıçaklarından en çok tercih edilen 2 markadan biri

Karar vermek zor

Kolay gelsin

Bugun meydanav a gıttım fakat kararsızlık nedenı ıle alamadım cold steel'ın o modelı ellerınde yokmus onun dısında s30v, 1095carbon, 154cm gıbı celıklerı ınceledım s30v benı hayal kırıklıgına ugrattı. 1095 carbon hepsınden cok ama cok daha keskındı. vg1 san maı3 dıye unlenen celık tam bır hayal kırıklıgı ben okadar para verdıkten sonra 210 tl lık fıyata sahıp bır bıcakdan daha keskın olmasını beklerım.. Sanırım buck modelını alıcam arkadaslar. Ona baska bıyerde bakmıstım oraya yolum dusunce 1 2 gun ıcınde alıcam.

Keskinlik ve çeliğin özellikleri ayrı şeylerdir. Kalite kelimesini kullanmıyorum bile. İyi bilerseniz tunç bir kama da çok keskin hale getirilebilir. Ayrıca bir bıçağın bilenme amacı sizin testinizle örtüşmüyor olabilir.

Aslında tam olarak dogru orantı ıle keskınlık, celık kalıtesı alakalı olmasada onemlı olcude etkıler gıbıme gelıyo ama sızın kadar bılgım olmadıgı muhtemel.. Ben aldıgım bıcagı zor kosullarda kullanmıycagımdan dolayı ıyı bıleme sonucunda alabılcegım en keskın sonucu arıyorum. 154cm celıge sahıp bır buck bıcak ve vıctorınox'un standart bır tek bıcaklı cakı modelını aldım. sunu soleyebılırımkı 154cm cold steel ın vg1 sanmaı3 dıye adlandırdıgı asırı pahalı celıkden bana cok daha saglammıs gıbı geldı... zaten oyuzden buck aldım

deserteagle' Alıntı:
Keskinlik ve çeliğin özellikleri ayrı şeylerdir. Kalite kelimesini kullanmıyorum bile. İyi bilerseniz tunç bir kama da çok keskin hale getirilebilir. Ayrıca bir bıçağın bilenme amacı sizin testinizle örtüşmüyor olabilir.

Aslında bır cakıya 800 tl verdıkden sonra o bıcakdan cok ust sevıyede bır keskınlık beklerım demek ıstdıgım olay buydu.

bburakk' Alıntı:
Aslında bır cakıya 800 tl verdıkden sonra o bıcakdan cok ust sevıyede bır keskınlık beklerım demek ıstdıgım olay buydu.

Bu dediğiniz çok doğru. 800 lira az para değil...

800 tl bir bıçağa veren insanın kimbilir nasıl bir geliri varki,anlamıyorum biz ayın sonunu getirene kadar canımız çıkıyor,en çok şu çin mallarından 5-10tl lik bıçak müsvettelerini alabiliyorum.sevgili üstadlar 800 tl vay canına paraya bak benim 1 aylık maaşımdan tam 120 tl fazla vay vay vay allahım senin hikmetinden sual olmaz.AMİN...bir bıçağa bu kadar para veren veya vermeyi düşünen bana hayli hayli cevap verecektir.cevapları izleyin şimdi arkadaşlar. ???

Victorinoxlar artık oldukça uygun fiyatlara satılıyor yahu.. Ayrıca ben bir bıçağa 50 liradan fazla vermedim vermem. İsterse dünyayı ikiye bölecek kadar keskin ve kaliteli olsun..

fastjunkie' Alıntı:
Victorinoxlar artık oldukça uygun fiyatlara satılıyor yahu.. Ayrıca ben bir bıçağa 50 liradan fazla vermedim vermem. İsterse dünyayı ikiye bölecek kadar keskin ve kaliteli olsun..

Öyle bir bıçak bulsam... ;D

kurtbeyaz1' Alıntı:
800 tl bir bıçağa veren insanın kimbilir nasıl bir geliri varki,anlamıyorum biz ayın sonunu getirene kadar canımız çıkıyor,en çok şu çin mallarından 5-10tl lik bıçak müsvettelerini alabiliyorum.sevgili üstadlar 800 tl vay canına paraya bak benim 1 aylık maaşımdan tam 120 tl fazla vay vay vay allahım senin hikmetinden sual olmaz.AMİN...bir bıçağa bu kadar para veren veya vermeyi düşünen bana hayli hayli cevap verecektir.cevapları izleyin şimdi arkadaşlar. ???

Ben profesyonel basketbol oyuncusuyum, aldıgım para tamamen kendı alın terımden kazanılmakdadır. Bır sakatlık yasarsam ben 600 tl bıle kazanamam. Anlatmaya calıstıgım ne partı baskanları gıbı çalıyorum, nede bır asalak gıbı baba parası yıyorum, kendı okul paramı dahı kendım verıyorum, yasım 21 olmasına ragmen. Sanada hak verıyorum ve bısey demıyorum ama bırılerını elestırıcek ısen eger once senın paranla yat turlarına cıkıpda, camlıcada vıllalarda oturanlardan hesap sor. Ben paramın hesabını ne sana verırım nede baskasına. Gece hayatım yok, karı kızada vermem para, alkol ve sıgara almam ee gerısı kımenekı. Tek zaafım çakı bıcak oda haddım olmadan soyluyorum ortada bukadar acık varken benım goze batmam, sanane derler adama.

Türkiye'de binlece evde plazma ve LED TV'ler varken ve insanlar bunların karşısında tüm ömrünü yok ediyorken...

Atölyeme aldığım matkap, torna, testere vs.'nin maliyetini toplayınca ancak bir LED TV ediyordur herhalde.

...Bizim paramızla yat turlarına cıkan, camlıcada vıllalarda oturanlar...
Buna daha çok şey eklenebilir... Ama burda kalsın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri