Uludağ'da Fırtına da Kaybolan Dağcı Bulundu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zucchero Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,025

zucchero

Kamp II
Temel bilgilerin öğrenilmesinin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir haber....

Uludağ'da kayak yapmak isterken aşırı fırtına nedeniyle yönünü kaybeden dağcıya, 15 saat sonra ulaşılabildi.

Uludağ'da konakladığı PTT misafirhanesinden kayak yapmak amacıyla Kuşaklıkaya bölgesine çıkan amatör dağcı Abdullah Özgüven (46) yoğun sis ve kar nedeniyle yönünü şaşırdı. Rasattepe mevkisinde mahsur kalan Özgüven, saat 17.00 sıralarında jandarmayı arayarak kaybolduğunu bildirdi.

Jandarma, GPS cihazındaki koordinatların belirlenmesiyle bölgeye kar motorlarıyla 20 kişilik Jandarma ve Sivil Savunma Arama Kurtarma birlikleri sevk etti. Yoğun sis ve fırtına nedeniyle kayıp dağcıya ulaşmakta zorluk çeken ekipler, havaya aydınlatma fişeği attı. Telefonla irtibat kurulan Özgüven, aydınlatma fişeğini gördüğünü ve durumunun iyi olduğunu söyledi. Jandarma ekipleri, Özgüven'e, kayak malzemeleri ile kardan mağara yapıp içine girmesini tavsiye etti. Yapılan çalışmaların ardından kayak dağcıya 15 saat sonra ulaşılabildi.

Kar mağarası sayesinde hayatta kalan Özgüven, "Hayatımı kurtaran ve beni iyi yönlendiren jandarmaya teşekkür ediyorum." dedi. Özgüven'in Ankara Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi'nde profesör olduğu öğrenildi.

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2013/02/01/14-saattir-ulasilamiyor

Etiketler

Uludağ'da kayak yapmak isteyen amatör dağcı, rasattepe mevkisinde mahsur kaldı. Jandarma ve Sivil Savunma arama kurtarma ekipleri, yoğun sis ve tipi nedeniyle 14 saattir amatör dağcıya ulaşamadı.

TÜRKİYE’nin önemli kayak ve turizm merkezi Uludağ’da kayak yapan 46 yaşındaki Abdullah Özgüven sıcaklığın sıfırın altında 20 dereceye düştüğü Rasattepe mevkiinde dün saat 17.00’de yönünü kaybetti. Jandarma, Sivil Savunma ve AKUT ekipleri yerini belirledikleri Özgüven’e yoğun tipi ve sis nedeniyle ancak bu sabah ulaşabildi. Özgüven, kaybolduktan 15 saat sonra kurtarıldı.

Kaldığı PTT misafirhanesinden kayak yapmak amacıyla düş saat 16.00’da Kuşaklıkaya bölgesine giden amatör dağcı Abdullah Özgüven, aniden bastıran yoğun sis ve tipi nedeniyle yönünü şaşırdı. Oteller bölgesine dönemeyen Abdullah Özgüven, hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye düştüğü Rasattepe mevkiinde mahsur kaldı.

Görüş mesafesinin sıfıra düşmesinin ardından yönünü kaybettiğini belirterek saat 17.00’de durumu jandarmaya bildirdi.

Dağda mahsur kalan Abdullah Özgüven’in cep telefonunun bağlı olduğu GSM operatöründen bulunduğu yerin koordinatları belirlendi. Bölgeye kar motorlarıyla 20 kişilik Jandarma ve Sivil Savunma Arama Kurtarma birlikleri ile AKUT ekipleri sevk edildi.

Bölgeye giden arama kurtarma ekipleri yoğun kar yağışı ve tipi engeliyle karşılaştı.

Gece olması, sis ve tipide ilerleyemeyen ekipler saatler süren çalışmalar sırasında Abdullah Özgüven’e ulaşmak için aydınlatma ve işaret fişeği attı. Jandarma ekipleri ile cep telefonuyla irtibat kuran Abdullah Özgüven atılan fişekleri gördüğünü belirterek, "Sağlık durumum iyi merak edilecek bir şey yok. Yanımda bulunan kayak ve dağcılık malzemeleriyle kendimi korumak amacıyla kar mağarası yaptım" dedi.

Günün ağarmasıyla birlikte bölgeyi tarayan kurtarma ekipleri Özgüven’e saat 08.00’de ulaşabildi. Geceyi yaptığı kar mağarasında geçiren Abdullah Özgüven, kaybolduktan 15 saat sonra kurtarılarak Uludağ’daki sağlık merkezine getirildi.

"KAR MAĞARASI YAPARAK KURTULDUM"

Uludağ’da dün öğleden sonra Kuşaklıkaya Bölgesi’nde kayak yaparken bastıran siste yolunu kaybeden Abdullah Özgüven’in, kendine olan özgüveni, amatör dağcı olması ve kayak turları düzenlemesi sırasında edindiği deneyim sayesinde kurtulduğu öğrenildi. Mahsur kaldıktan sonra yardım istediği jandarma tarafından yönlendirilerek, tipiyi arkasına alacak şekilde kar mağarası yapıp içersine giren Abdullah Özgüven geceyi burada geçirdi. Sabah sisin dağılmasıyla jandarma ekipleri oteller bölgesine 6 kilometre uzaklıktaki Rasattepe Mevkii’ne 2.5 saat yürüyerek Abdullah Özgüven’e ulaştı.

Jandarmayı karşısında görünce, "Beni affedin. Sizi buraya getirmemem gerekiyordu. Getirdiğim için utanıyorum" diyen Özgüven, Daha sonra 112 Acil Servise getirilip burada sağlık kontrolünden geçirildi.

Durumu iyi olan Özgüven’i kocasının kaybolduğu haberini öğrenince Uludağ’a gelen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olan eşi Prof.Dr. Halise Özgüven de karşıladı. Mahsur kalan kayakçı daha sonra kendisine refakat eden eşi ile birlikte ambulansla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

Ankara’da yaşadığını, kendisinin elektronik yüksek mühendisi olduğunu söyleyen Abdullah Özgüven, dağcılık eğitimi aldığını kayak turları düzenlediğini belirtti. Bu tür olaylar karşısında ne yapılacağını, nasıl davranılacağını bildiğini belirten Özgüven, "Sis yüzünden yönümü kaybedince jandarmadan yardım istedim. Bana olduğum yerden ayrılmamamı, kardan mağara yapmamı istediler. Bir kişinin rahatlıkla kalabileceği kardan mağara yapıp içersine girdim. Geceyi burada bekleyerek geçirdim. Sabah ise bana ulaştılar ve kurtuldum. Görevlileri rahatsız ettiğim için çok üzgünüm. Hepsinden özür diliyorum" dedi.

60 KİŞİ ARADI

Bu arada Abdullah Özgüven’in bulunması için yapılan çalışmaya, Jandarmanın yanı sıra Sivil Savunma, AKUT ve Nilüfer Arama Kurtarma ekiplerinden toplam 60 kişi katıldı. Uludağ’da yıllardır kurtarma çalışmasına katıldıklarını söyleyen ekipler, "Bu kadar olumsuz bir hava görmedik. Rüzgar, tipi ve soğuk hava çalışmalarımızı etkiledi. Büyük tehlikeler atlattık. Sonunda Abdullah Özgüven’e ulaştık. Dağcılık eğitimi alması, soğukkanlı davranması, söylenenleri yapması onu hayata bağladı. Bir başka kişi olsa sağ kalması mucize olurdu" dediler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,433
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR