Vazgeçmenin Mümkün Olmadığı Donanım; Karavancının Baş Belası "Aküler"...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SOLARMARKET Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,333

SOLARMARKET

Yeni Üye
Yer
La Rochelle - Fransa
Web
www.solarmarketonline.com
Merhaba Arkadaşlar, daha dün gece katıldım bu güzel Forumunu. Benim ismim Laurent. Aslında ben Fransızım, ama 18 sene Türkiyede yaşiyorum.
Eşim'de Türk ve 3 yaşında bir oğlum var. Türkiye'de bir büyük Fransız firmada Yönetim Üyesiyim ve ayrica Eşimle bir küçük şirketimiz var Solar Market.
Senelerce Afrikada yaşadım, ve o eski günlerde inanılmaz geziler yaptım. Zaman, zaman resimlerle anılarım sizinle paylaşıcağım. Niye bu foruma katıldım? Baya inceledim ve çok kaliteli bir forum olduğuna karar verdim. Üyeller gerçekten bu internet sitesi yaşatmak için zaman ayrılıp, bilgi birikimlerini her hangi bir konuda bilgi olmayan diğer üyeleri yardım etmek için üğraşiyorlar. Asıl kaliteli bir forum (bana göre) bunden ihbaret. Bende, bildim konulara siz değerli Gezenebilir.com forum üyeleri biraz yardımcı olmak mümkünse çok memnun olurum.
Benim iyi bildiğim Konuları bunlar:
Fotovoltaik Panelleri, Şarj Kontrol Cihazları, İnvertörler, Aküler (Sulu akü, Agm Akü, Jel Akü ve Li-İon Aküler), Dc Jeneratörler, Yakıt Pilleri ve Hibrit Sistemler Hesaplanması.

Başlamak için, Aküler seçtim. Haftada 3 gün, bu konu ile ilgili bilgiler sizinle paylaşmak istiyorum. Bu arada, sizin sorularınız varsa, mümkün olduğu kadar cevaplamağa çalışacağım.

Not: Benim türkçem pek iyi degil ama ginede anlarsınız diye düşünüyorum :smiley:

Etiketler
Ynt: Vazgeçmenin Mümkün Olmadığı Donanım; Karavancının Baş Belası "Aküler"...

Hoşgeldiniz sayın Laurent,

Enerji konusundaki bilgi, birikim ve deneyimleriniz hepimiz için yol gösterici olacaktır. Forumumuza gösterdiğiniz ilgi ve iltifatlar için teşekkür ederiz... Keyifli paylaşımlar...

Hoşgeldiniz... :smiley:

Cavid Sezen

Hoşgeldiniz :smiley:

Hoşgeldiniz Laurent, bu kış döneminde en çok tartışılan konuların başındaydı enerji ve aküler, ilginize teşekkürler.
Sadece teknik konular değil gezilerinizide arada değil sıklıkla paylaşmanızı bekliyoruz.
Levent

Hoşgeldiniz. :smiley:

Aramıza Hoşgeldiniz. :smiley:

Türkçeniz de gayet güzel, anlaşılır. :smiley:

Sayın Laurent,
Hoş geldiniz, solar enerji ve gezileriniz hakkındaki deneyimlerinizden yararlanmak isteriz.

Hosgeldiniz, Sayin Laurent.Türkceniz de iyi .Tecrübelerinizin anlatimini bekliyoruz.

Selamlar

aramıza hoşgeldiniz sayın Laurent, keyifli paylaşımlar dilerim...

Sayin Laurent foruma hosgeldiniz. Iyi bildiginiz bu konularda cok bilgiye ihtiyacimiz var. Paylasimlarinizi ilgi ile bekliyorum. Türkceniz gayet güzel.

Selamlar.

Hüseyin Sahin

Tekrar merhaba arkadaşlar, ve başlamadan önce, Hoşgeldin mesajlarınız için size çok teşekkür ediyorum.
Evet tabii ki bir akü ne olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak derin konuları girmeden önce, bir az elektrik'tan bahsedelim !!!
Elektrik fiziksel nitelikleri daha kolay anlayabilmemiz için, bir bakır kablosu içinde gezen elektronlar yerine, istersek bir boru içinde akan suyu da kullanabiliriz.
Bir elektrik devresi çalişabilmek için kapalı bir devre olmalıdır. Bir kablo akım getirir, bir başka kablo akım terk etsin diye kullanılır. Yani bir kapalı devre merkez isitma sistemi gibi çalışır. Bir boru kombiden radiyatöre kadar sicak su götürür, radiyatörden bir başka boru soğutulmuş suyu tekrar kombiye geri getirir. Burada, kombimiz jeneratör olarak kabul edebiliriz (elektrik devrelerde pozitif kutup (+)) ve radiyatör alıcı (elektrik devrelerde negatif kutup (-))
Akım:
Elektrik akımı kablosu üzerinden akan elektron sayısıdır.
Bir borudan akan su miktarı ile karşılaştırılabiliriz. Metinler ve formüllerde sık sık I (Intensity) harfı ile sembolize edilir. Ölçüm birimi Amperdır (A). Miliamper de bazen kullanabiliriz, 1.000 mA = 1 A.
Gerilim:
Aslında gerçek adı "Potansiyel Farkı"'dır. Ama terim olarak gerilim kullanırız. Musluk suyu basıncı ile karşılaştırılabiliriz. Basınç artınca, suyunun gücü de artar. Mesela, bahçede çiçekleriniz suluyorsunuz. Hortum tutuyorsunuz, akan suyu yaklaşık 1 metre ilerde akuyor. Şimdi, hortumunuz ucuna sıkıştırın, bir anda suyunuz 3, 4 metre'a kadar gidiyor... İşte bu kadar.
Elektrik gerilimi artınca, Akım daha güçlü olacak. Metinler ve formüllerde sık sık U, E veya V (Voltage) harfı ile sembolize edilir. Ölçüm birimi Volttur (V) Milivolt de bazen kullanabiliriz, 1.000 mV = 1 V.
Direnç:
Genellikle Akım ve Gerilim jeneratörün ilgilenen konulardır. Direnç ise Alıcıya bağlı bir konudur. Direnç, elektrik akımının akışına direnç gösteren ve devreye bağlı herhangi bir devre elemanıdır. Mutlaka gerilim arttiginda borudan geçen su miktari da yani akimda artacaktir. Ama akim sadece gerilime bagli olmadigi da açiktir. Borunun iç çapi ve uzunluguda akim üzerinde rol oynar. Boru ince olursa akim az kalin olursa fazla olacaktir. İşte Direnç Budur.
Metinler ve formüllerde sık sık R (Resistance) harfı ile sembolize edilir. Ölçüm birimi Ohmdur (Ω).
Kilo Ohm de bazen kullanabiliriz, 1 KΩ = 1000 Ω.
Evet bugün için bu kadar, bir sonraki dersımız, elektrik kanunları olacak. Hepinize Saygılar...
Not: Sıkıldığınız dime? Ama buna da lazım :D

Aramıza hoşgeldiniz

Bilgiye hiçbir zaman hayır demeyiz,, :smiley:
Hoşgeldiniz Laurent bey,

Laurent Bey Merhabalar, hoşgeldiniz..

Bilginin paylaştıkça çoğalacağından yola çıkarak mutluluk duydum sizinle tanışmaktan.

Saygı ve sevgilerle,
iskender

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri