Vitaram Ile Ilgili Sıkıntılarım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ncmnv Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,756

ncmnv

Yeni Üye
Merhaba.
Ocak ayında satın aldığım 1994 model 1.6 jlx 5k otomatik vites vitaramda şu gibi sıkıntılar vuku bulmaktadır.
Aracı alırken kaportası hariç her yerine baktırdım ve herhangi bir sıkıntısı olmadığı hatta yaşına göre gayet iyi olduğu söylendi. ancak yaklaşık 1 ay bindim o süre içerisinde arazi asfalt her yerde aracımı denedim. 1 ayın sonunda gideyim yağına ve suyuna bi baktırayım dedim. bir baktılar o da ne!! araçta 1 gram su kalmamış. artık ben araca susuz ne kadar bindim hiç bilmiyorum. daha sonra suyunu falan ekledik ben yola devam ettim. bir süre sonra sabahları egzozdan aşırı bir beyaz duman geldiğini ve suyun eksildiğini farkettim. biraz araştırdım ve contanın yanmış olabileceğini düşündüm ancak ustaya gittiğimde contanın yanık olmadığını başka bişey olabileceğini söyledi ve yağın çok eskidiğini yağını ve bujileri değiştirip bir süre binip tekrar kontrole gelmemi söyledi. dediğini yaptım her gün yağını kontrol ettim 2-3 günde bir su ekleyip yola devam ettim. aracın yağında herhangi bir eksilme veya bozulma ben gözlemleyemedim. yağ değişiminden 2000km sonra tekrar ustaya gittim ve bana dediği büyük ihtimal motorun rektefe istediği ancak açıp bakması gerektiğini söyledi. rektefenin 5000tl gibi bir masraf açacağını söyledi. bu durumda ben hiç motoru açtırmadan bu şekilde devam etsem herhangi bir sorun yaratır mı? ayrıca sizce başka bir hata olabilir mi? veya nasıl bir yol izlemem gerekiyor. sanayide hiç vakit geçirmediğim için ve birazda tipimden kaynaklı olsa gerek bütün ustalar bana yaslamaya çalışıyor gibi geliyor.
Ayrıca yine aynı aracımda 90 km hızı geçtikten sonra hatta 90 ve 100km hız aralığında bir titreşim oluyor. direksiyonda herhangi bir sallantı yok ama aracın kasası sallanıyor. 90kmh ye gelen kadar ve 100 kmh'yi geçtikten sonra bir titreşim yok. hatta bazen hissedilmeyecek kadar az oluyor bazen baya sarsıntılı olabiliyor. balanstan dediler 3 farklı yere balans yaptırdım, aracın üstünde de yaptılar lastikleri söküpte de yaptılar ama devam etti. ön takım dediler komple ön takımı değiştirttim yine devam etti. şaft'ın balansındandır dediler şaftçıya gittim mafsalın birinde biraz bi boşluk var dedi mafsalı değiştirttim yine devam etti. ne yapacam anlamadım gitti. yardımcı olabilecek birileri varsa yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Egsozdan beyaz duman atıyorsa, üst kapak contasında piston içine su veriyor demektir, öyle kullanmaya devam edersiniz günün birinde o pistonun sarıp kol çıkartması kaçınılmaz olur
Balans olayını herkes yapamadığı gibi bu araçlarda jant göbek sabitlemesi olmadığı için mutluka araç üstündede yeniden bakılması gerekiyor lastiği söküp taktınızmı , yeniden araç üstünde baktırmanız gerekir zor yani tutturmak
Ama bahsettiğiniz titreşimi aks lardanda yapabilir

Üst kapak contası değişiminde taşlama gerekşyorsa taşlama sökülmüşken subaplarda alıştırılıyor ve subop lastikleride değişiyor
Tavsiyem bu işlere girerseniz komple motoru yaptırın sadece üst kapak revizyonuyla kalırsanız ileride çok kısa zamanda aracınız kaç km de bilmiyorum ama zaten yarıdan fazla ömrü bitmiş alttaraflarda sıkıntı oluşturur ve yatak vurması problemiyle karşılaşırsınız
Sebebi ; toparlanan subapların verimli çalışmasına alt tarafların dayanamaması sizin anlayıcağınız kadarıyla tecrübeyle sabittir başıma geldi

Son düzenleme:

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. ancak 3 tane ustaya gösterdim üçüde contanın yanmadığını söyledi. hepsi radyatöre giden bi boruyu eliyle sıktı daha sonra radyatörün kapağını açıp gaza bastılar kontrol ettiler contada bir sıkıntı yok dediler. hatta bi tanesi araç lpgli olduğu için duman atmasının normal olduğunu hatta araç için iyi olduğunu söyledi.

Valla su eksiliyorsa ve radyatör , devirdaim hortum vs . gözüken bi kaçak yoksa contadan kaynaklıdır , başka bişey olamaz, duman derken kaybolan hafif beyaz dumanmı yoksa bariz beyaz dumanmı atıyor ?
Conta harici motor revizyon istiyorsa aracın yağ yakması gerekir bu durumda egsozdan beyaz duman değil mavi duman atar ve hiç kesmez
Sabah yoğun beyaz duman atıp sonradan azalmasının sebebi pistonun kafaya su birikmesi ve işk çalıştırmada ani yakmadan da olabilir , velasıl sakat durum o şekilde kullanmaman lazım

Son düzenleme:

Radyatörün kapağını açmasının sebebi , piston kpmpresörü suya karışıyormu diye bakması, ama her conta mevzusunda kompresörü suya verecek diye bişey yokki , o contanın ne kadar sıkıntılı olduğu ile alakalı , sadece pistona su verir kılcal , kompresörü almaz , buda olabilir
Contanın bozulması sadece hararet yapmayla bağlantılı değil , her parçanın ömrü olduğu gibi contanında ömrü var , artı suyun bakımıylada ilgili mesela senden öncekiler suya antifiriz koymadıysa , veya sen aldığında suyu tazeleyip antifiriz ilave edersen veya kalitesiz antifiriz kullanırsan bunlarda contaya zarar verir , veya suyun kiriyle conta altındaki kılcal aşınmalar dolar, sen antifriz tazeleyince o çamurla çözülür ve kaçırmaya başlar , sadece hararete bağlı değil yani

Son düzenleme:

Radyatörün kapağını açmasının sebebi , piston kpmpresörü suya karışıyormu diye bakması, ama her conta mevzusunda kompresörü suya verecek diye bişey yokki , o contanın ne kadar sıkıntılı olduğu ile alakalı , sadece pistona su verir kılcal , kompresörü almaz , buda olabilir
Contanın bozulması sadece hararet yapmayla bağlantılı değil , her parçanın ömrü olduğu gibi contanında ömrü var , artı suyun bakımıylada ilgili mesela senden öncekiler suya antifiriz koymadıysa , veya sen aldığında suyu tazeleyip antifiriz ilave edersen veya kalitesiz antifiriz kullanırsan bunlarda contaya zarar verir , veya suyun kiriyle conta altındaki kılcal aşınmalar dolar, sen antifriz tazeleyince o çamurla çözülür ve kaçırmaya başlar , sadece hararete bağlı değil yani

Haklısınız bende tam olarak anlamıyorum ama araştırmalar ve forumda okuduklarım doğrultusunda contanın yandığını düşünüyorum ama ustaların söyledikleri hep kafamı karıştırdı. Bildiğiniz net beyaz duman atıyor. Kayboluyor tabiki ama bazen aşırı yoğun oluyor bazen az. Ve egzozun tam bittiği noktada su birikintisi de oluşuyor. Bugün bir ustaya daha gittim ve radyatör kapağını değiştirmemi söyledi bu kapak tam uymadığı için anlaşılmadığını söyledi ve kapağı değiştirip gittiğimde gerçekten contanın yandığını söyledi. Param olana kadar aracı bu şekilde kullanmayı düşünüyorum maalesef.

Benzer olay önceki araçlarının birinde olmuştu....herkes bişiler söylemişti.....ustanın biride yandaki Yedek parcacayı gösterip....radyatör kapağı al gel demişti.....o günden beri o usta yla işim olur...

erhan_41 / Tuzla

ben de yaklaşık 1 aydır vitara 94 model 3 kapı sahibiyim. benim araçta da su eksiltme sorunu var. 2 günde bir yaklaşık yarım litre su ekliyorum. ustaya gösterdiğimde radyatörün değişmesi gerektiğini söyledi.

ben de yaklaşık 1 aydır vitara 94 model 3 kapı sahibiyim. benim araçta da su eksiltme sorunu var. 2 günde bir yaklaşık yarım litre su ekliyorum. ustaya gösterdiğimde radyatörün değişmesi gerektiğini söyledi.
Peki sizin aracınızda da egzozdan beyaz duman atma durumu var mı? Benim araçta var ve ayrıca çok değişik kötü bir kokusu var.

Yağ yakma olayında duman hafif mavimsi olur , beyaz duman su buharlaşması ,dolayısıyla yanma odasına üst kapak contasından soğutma suyu karışıyor demektir .Enterasan koku suda antifizde olmasından kaynaklı bu arada
Benzinli araçlarda egsozdan ilk çalışmaya yakın damlayan su , egsoz yolunda oluşan yoğunlaşma sebebiyle olur o durum normaldir, hatta ne alaka anlamadım ama egsozundan su damlayan benzinli araçlar için motor sıhatli çalışıyor derler..
O usta bu usta gezip durma , senin üst kapak contanda problem var , ilk çalışmada daha çok atıyorsa durduğu yerdede piston kafasına su kaçıyor olabilir şayet öyleyse kol çıkartması kaçınılmaz olur , yani kullansan bi türlü kullanmasan bi türlü , biran önce yaptır derim

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri