Vitaramız Için Yardim!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nismomeric Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,620

nismomeric

Ana Kamp
Yer
Konya
merhabalar elimizdeki 93 model tek kapı vitara 1,6 jlx otomatik vitesli aracımız için temiz çıkma veya sıfır motor aramaktayız. Ancak nerede ve nasıl bulabileceğimiz hakkında pek bilgimiz yok. Mevcut bilgilerinize ihtiyacım var yardımcı olabilecek var mıdır?

Etiketler
Sandık kırma motor yok bildiğim kadarıyla, illa orjşnal olsun diyorsanız , servisten parça parça satın alabilirsiniz tabi fiyat baya bi uçuk çıkar

teşekkür ederim motor kol çıkarıp blok çatlamış..kaynak atılıp yapıldı ancak içimize sinmiyor. yetkili servisten temin edilebilir mi veya japonyadan direk ithal edebileceğimiz bir sistem site mevcut mudur? bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim

Japonyadan kendi başına ithal etme işi imkansız gibi bişey orda yaşayan bi tanıdığın varsa belki..
Servis parça getirtiyor ama dediğim gibi diğer markalara göre biraz pahalı
Usa da tanıdıkların varsa ordada var parçalar ama oranın yan sanayisimi yoksa orjinal japon parçalarmı onu henüz çözemedim
Autopartz diye bi site var ordada çoğu parça mevcut kayıt olduğunda türkiyede adres kabul etmiyor, mail attım sordum gönderim yapıyoruz dediler ama işte atıyorum bi parça 150 dolar 150 dolarda kargosu tutuyor , uygun bir yöntem bulursam burda yazarım zaten şimdilik durum bu
He bide bulgaristandaki araba simsarlarından çıkma parça temin ediyorlar ama onlardada şu problem var parça senin eline geçene kadar simsar harici otobüscüsü, muavini, bide sana aracı olan getirten vatandaşın komisyonuyla parça servisteki fiyatı nın bi tık altında kalıyor , o zamanda yerin elin bulgarının çıkmasını gider sıfırını alırım oluyorsun, ben bir parçada öyle yaptım mesela

Boyner suzukiye el attı bildiğiniz üzere henüz bişeyler tam oturmuş değil bu süreçte, daha sonra yetkili servislerde işler ve parçalar daha uygun olur diye düşünüyorum
Bu konulardaki dışarda bişeyler yaptırmaya çalışan insanların sıkıntılarını bazı kişilere aktardım dikkate alındığı kanaatindeyim

Tavsiyem çıkma olan her parçanın fiyatını , servisteki orijinal parça fiyatıyla karşılaştırın 50 lira 100 lira farkla orjinal sıfır parçanın çıkmasını alma şansıznız türkiyede çok yüksek
Çıkmacılar her parçayı sadece kendilerinde var zanneder havadalar o yüzden yüksek uçuyorlar
Bu sadece suzuki için geçerli değil her markada geçerli

motor kol çıkarıp blok çatlamış

Bu tam olarak ne demek anlamadım, su mu kaçtı motora?

not: sorunun cevabını buldum biri burda http://forum.donanimhaber.com/m_13067026/tm.htm yazmış "kol çıkarma olayında yüksek devirde çalışan motordaki pistonlardan biri önce yatak sarar arkasından daha fazla dayanamayarak ya piston pimlerinden yada piston kolunun ortasından biryerinden kırılmasıyla hala kranka bağlı kalan piston kolunun savrularak önce gömlerği sonra bloğu yararak silindirden fırlamasına denir... "

anlaşılan devir göstergesindeki kırmızı çizgi ötesinin tehlikeli olabildiğini pek umursamamaktan kaynaklanmakta.

Son düzenleme:

Pek onla ilgili değil , yani saran pistonun sarmasının nedeni devirli kullanmak değil , sarmasının nedeni , piston yağlama sistemindeki hatalar sıkıntılar , komple yağsız kalma, şayet yeni motor yapıldıysa sıkı alıştırılan piston burçları vs sebep olur

Kol bloktan asiri hiz disinda cikmaz diye düşünüyorum. Dizel arac ise Mazot pompasina dokunan oldu mu? Yakita yag karışma olasılığı varmiydi? Izin verilen değer ler disinda egimli yerde uzun sure kalırsa da yag yanma odasina inebilir. Motor ithalatini ithalat yapabilen her sirket yapabilir ama Japonya yerine avrupadan dusunun.

aslında araç bayan bir arkadaşımın ikimizde dağcıyız ve araçlarımızı amaçlarımız doğrultusunda yormadan kullanırız. almış olduğumuz vitara yeniydi bakımlı ve sıkıntısızdı. araç uzun yoldayken arıza yapıyor kenara çekiliyor. yoldan geçen bir amca arkadaşa yardım edeceğım diye araç boştayken aşırı yüklenince bir anda dumanlar sarıyor aracı ve sonuç pert. arkadaş amcanın azizliğine geldi anlaşılan. motor bir şekilde konya sanayisinde motor bloğuna kaynak yapılarak falan yapılmış ancak bunun çözüm olduğunu düşünmediğimizden motor arayışına girdik. arıza yapan motor daha 106.000 km deydi. Az çok fikir edinip ne yapmamız gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Pek onla ilgili değil , yani saran pistonun sarmasının nedeni devirli kullanmak değil , sarmasının nedeni , piston yağlama sistemindeki hatalar sıkıntılar , komple yağsız kalma, şayet yeni motor yapıldıysa sıkı alıştırılan piston burçları vs sebep olur

Olabilir, motorun yağsız kalmasının çeşitli yolları var, bunlardan biri de aşırı devirli kullanıp yağ filminin yırtılmasına sebep olmak olduğu için öyle yazmıştım, ama başka türlü de olabilir tabi ki. O kırmızı çizgilerin orda biryerde su pompası da devirdaim yapmaz oluyor bir sebepten (nerde okuduğumu ve sebebini hatırlamıyorum ama su pompası aslında kendisinden hareket veren bir alet olmadığı için çok ta olasılık dışı değil gibi görünmüştü). Tabi ki yağlama sistemi de bozulabilir, kanallar tıkanabilir, herşey mümkün hiçbirşey sonsuza kadar düzgün çalışmıyor.

Son düzenleme:

Şayet tüp varsa araçta o bile etken , benzin daha yanıcı olsa da yağlama özelliğine sahiptir , lpg de bu durum aynı değil lpg daha kuru yakıttır , o yüzden 80000 ni devirmiş tüple çalışan aracın motorunun eli kulağındadır , önce sübapları bozar daha sonra gömleklerdeki kılcal yağ çiziklerini parlatır daha sonrada sarar

Son düzenleme:

Yukarda yanma odasına yağ kaçmış olabilir gibi bişey söylemiş bir arkadaş, yakıta yağ da karışsada , yanma odasına yağda gitse piston sarmaz , köfteci arabası gibi mavi duman atar egsozdan yanar gider

Aşınmadan dolayı segmanlar yanma odasına yağ kaçırıyorsa o ayrı bir konu ,bi süre motor performansı artar ( yağda yanıcı olduğu için yanma odasındaki yanıcı madde miktarı artınca ilk etapta performans artar) , daha sonra çekiş düşmeye başlar , yine ellenmezse salgıdan sarma ihtimali yüksektir yine

Son düzenleme:

Mümkündür inanırım.
Bir dönem de suzukilerde hararetten kapak çatlatma muhabbeti dönerdi.
O bozulan subab / subab yuvalarından veya conta çatlaklarından yukarı sızan egzoz gazının sebep olduğu noktasal sıcaklık fazlalığı üst kapağı çatlatabiliyor. Diyeceksiniz ki ne biçim kapak bu başka araçlarda böyle bir muhabbet görmedim, doğrudur olabilir ama gel gelelim piyasada fazla küçük motorlu 4x4 yok, o yüzden ben suzuki tercih ettim ve benzinle kullanıyorum, daihatsu ve dusterdan başka ekonomik alternatif te yoktu zaten. LPG de bu motorların birinci düşmanı, bir kenara yazmak lazım. Piyasada yüzbinlerce benzer araç olsa, çıkma motor kolay bulunsa tercih edilebilir belki ama öyle olmadığı için bence mantıklı değil.

Ben yanma odasina yag gelirse yatak sarar demedim. Motor asiri hiza kalkar dedim. Hatta arkadasin problemi yatak sarmada değil. Problem biyel kolu blogu delerek disari çıkmış. Yatak sarmadan dolayi biyel kolu blogu patlatmaz. Yatak sararsa motor kitlenir stop eder. Biyel kolu blogu asiri hiza çıkarsa patlatir. Asıri hiza da çıktigini arkadaş da söylüyor. Konya Sanayi si iyidir. Guzel yapildiysa kaynak tutabilir ama en iyisi motoru değiştirmek tabii. Avrupa da suzuki nin deposu vardır. Bulmak gerekir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR