Vw T1-t2 Restorasyonu Maliyet, Hurdalık, Motor Hk. ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vancoffee Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,805

vancoffee

Yeni Üye
Öncelikle, ismim fatih, hayalimdi bi t1-t2 alıp dünya turuna çıkmak. Artık hedefim oldu, çalışmalara başlamak istiyorum.

Bütçe problemim yok, ne gerekiyorsa ne fedakarlık gerekiyorsa yapmaya hazırım. Size birkaç sorum olacak.

1) minibüs tamamen bana ait olsun istiyorum, acaba hurda alsam ve baştan başa restore etsem bi kaybım olur mu? Yani sürüş zevki, kalitesi, dayanıklılık açısından?

2) Yeni bi motor takmak mı yoksa has kendi motoruyla devam etmek mi mantıklı? Kısa vadede dünya turu mümkün görünmese de işin sonu oraya varacak inşallah.. Yani eski bi motor bana ne kaybettirir, yenisi ne kaybettirir?

3) Maliyeti kabaca ne kadar olur? Hurdalık olarak ve kısmen hazır olarak ikisi için?

Türkiye olmazsa Almanya da illaki kaliteli usta bulacağımı düşünüyorum, yani hazırım her duruma.. Şimdilik bu kadar sorularım, şimdiden teşekkürler.:smiley:)

Etiketler
Fatih selam.

VW T2 Westfalia ile binlerce kilometre yapmış birisi olarak soruları yanıtlayabilirim sanırım.

T1 veya T2 ile dünyayı gezmek çok ütopik gibi görünse de tabiki mümkün. (Bisiklet ve yaya dolaşanlar bile olduğuna göre). Bir hurda alıp toplamak daha uygun olur gibi. Sonuçta onbinlerce km yapacaksın.Dolayısıyla aracının civatasına kadar ne zaman takıldığı ve mükemmel durumda olduğunu bilmen gerekiyor. Plakalı, yürür durumda ama toparlanacak, hurda VW buslar günümüzde 10-15 bin TL ye satılıyor. (Bu fiyatlara gelmesine sebebi VW kültüründen yoksun düğünlere araç kiralama peşinde olanlar, 1 e alıp 3 e çakma peşinde olan simsarlar). Aracı aldığında en az 10 bin kaporta boya, bir o kadar da aksesuar ve yürüyene gider). Tabi bir de yedek motor, şanzuman ve yürür aksamları yanında taşıman gerekli. (Sahra çölünde, Sibirya'da veya Gobi çölünde kalırsan vay haline) . Tabi elinden bu işlerin gelmesi gerek. (Bu yedekler yaşam destek malzemelerin ile 2.5 m3'lük VW'ye sığmaz.Bir romörk edinmelisin. Bu aşamada T1'i ele istersen. Çünkü T1 1300 ve 1500 cc motor hacmine ve karadüzen şanzumana sahiptir. Bu yükle Bolu dağını bile tırmanamazsın. Aslında T2 de çok farklı değil. Ama belki 2000 cc çift karburatör'lü modelle olur. (ben bununla gezilerimi yapmıştım.) Yakıt tüketimi km'de 1 TL ye yaklaşıyor. LPG'den çok bahsetmeyelim çünkü bizim coğrafyamızdaki gibi sık LPG istasyonları yok dünya genelinde. Başka sulu motor belki takabilirsin fakat aracın aerodinamiği pek müsait değil. Çünkü hava soğutmalı motorlar aracın arkasındadır. Su soğutma için radyatörü bi şekilde öne taksanda sistem oluşacak hava, ağırlıktan binecek yük su kaynatmasına sebep olur. Kadıköy - Pendik hattı değil dünya gezisi bu büyük sıkıntı.

Konaklamalar için seçeceğin yerler önemli. Enerji ve WC sorun olacak. Soğuktan korunmak için takacağın ısıtıcı, aydınlatma ve buzdolabı için enerjiye ihtiyacın olacak. Bunlar için güneş panellerine bağımlısın. Kış aylarında sürekli sarfiyatın olacağından akülerini güneş her yerde dolduramaz. Yine asgari ihtiyaçlar için donanımın eksik olacak (WC, duş, mutfak). Westfalia'larda ufak bir 10 - 20 LT arası su deposu ve ufak bir mutfak olur.) çünkü zamanında bu araçlardan hafta sonu gezileri ve ufak turlar için camper yapmış firmalar. tam bir karavan değil anlayacağın.

Avrupa geçişin sırasında yedek parça olsun, usta olsun kolaylıkla ulaşabilirsin. Ama dediğim gibi sadece Avrupa'da. Ha birde Güney Amerika'da bulunur parçalar. (Brezilya ve Meksika'da)

Daha yazabileceğim birçok konu var. Aklına bişey takılırsa seve seve yardımcı olurum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri