Wj 2.7 Crd Diferansiyel Uğultusu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Cgrmzk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,605

Cgrmzk

Ana Kamp
Arkadaşlar 2.7 crd aracımın diferansiyelinde 65 km'den sonra uğultu başlıyor. Çok rahatsız edici değil. Sanırım bu sesi tam olarak kesmek pek de mümkün değil. Sesi biraz olsun azaltmak için tavsiyeleriniz nelerdir? Örneğin diferansiyel yağını değiştirmek v.s çözüm olabilir mi? Değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Etiketler
Gecici cozum olarak Biraz kalin yag koyabilirsiniz aralarda bosluk varsa ugultuyu biraz azaltir

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

merhaba,

araç kaç km de? bu uğultu yeni mi başladı?
yeni ise öncelikle dif içindeki bilye değişimi ile çözülme ihtimali olabilir, bu bilyelerin normalde 100-120 bin km de (yumuşak kullanımla daha uzun da olabilir) değişmesi gerekiyor, değişmezse bu bilyeler bozulduktan sonra ağırlık ayna mahruti dişlisine biniyor ve bozuyor. değişim maliyeti ortalama 600-1000 TL arası parça dahil. Pahalı işlem ise ayna mahruti değişimi. sadece parça fiyatı 1500 civarında USA da tanıdık varsa daha ucuz.

dif yağı değişimi geçici bir çözümdür, kısa süreli sizi memun eder sonra daha büyük üzüntü yapar.

bu sesin tanısı için en az 2 iyi ustaya gidip tura çıkın ve araçtan gelen sesi dinletin sonrasında parça fiyatlarını araştırıp karar verin. tek bir usta kararı ile sakın hareket etmeyin derim.

merhaba,

araç kaç km de? bu uğultu yeni mi başladı?
yeni ise öncelikle dif içindeki bilye değişimi ile çözülme ihtimali olabilir, bu bilyelerin normalde 100-120 bin km de (yumuşak kullanımla daha uzun da olabilir) değişmesi gerekiyor, değişmezse bu bilyeler bozulduktan sonra ağırlık ayna mahruti dişlisine biniyor ve bozuyor. değişim maliyeti ortalama 600-1000 TL arası parça dahil. Pahalı işlem ise ayna mahruti değişimi. sadece parça fiyatı 1500 civarında USA da tanıdık varsa daha ucuz.

dif yağı değişimi geçici bir çözümdür, kısa süreli sizi memun eder sonra daha büyük üzüntü yapar.

bu sesin tanısı için en az 2 iyi ustaya gidip tura çıkın ve araçtan gelen sesi dinletin sonrasında parça fiyatlarını araştırıp karar verin. tek bir usta kararı ile sakın hareket etmeyin derim.
Merhaba,
Araç 179000 km'de. Bu uğultu son 2-3 gündür başladı. Ben de sizin gibi bilyeden şüpheleniyorum. Bu uğultu 65 km hızdan sonra başlıyor ve teker bilyesi uğultusuna çok benziyor. Örneğin 80'le giderken ayağımı gazdan çekerek yaptığım yavaşlamalarda aracın hızı 70-65 aralığına geldiğinde uğultu artıyor ve 60 km hızın altına düşer düşmez kesiliyor. Sizce bu durum bilye ihtimalini artırır mı? Dif yağı değişimi daha sonra büyük üzüntü yapar demişsiniz. Peki bu durumun sebebi nedir?
Teşekkür ederim.

Merhaba,
Araç 179000 km'de. Bu uğultu son 2-3 gündür başladı. Ben de sizin gibi bilyeden şüpheleniyorum. Bu uğultu 65 km hızdan sonra başlıyor ve teker bilyesi uğultusuna çok benziyor. Örneğin 80'le giderken ayağımı gazdan çekerek yaptığım yavaşlamalarda aracın hızı 70-65 aralığına geldiğinde uğultu artıyor ve 60 km hızın altına düşer düşmez kesiliyor. Sizce bu durum bilye ihtimalini artırır mı? Dif yağı değişimi daha sonra büyük üzüntü yapar demişsiniz. Peki bu durumun sebebi nedir?
Teşekkür ederim.
merhaba,

şimdi öncelikle araçta yükseltme kiti var mı? varsa yeni mi takıldı?
anladığım kadarı ile ayağınızı gazdan çekince de ses geliyor doğru mu? evet ise bu farklı bir ses, benim tahminim şaft ile ilgili bir konu.
dif yağı değişimi geçici bir çözümdür, arızayı sadece perdeler ve sonrasında daha büyük arıza çıkartır

merhaba,

şimdi öncelikle araçta yükseltme kiti var mı? varsa yeni mi takıldı?
anladığım kadarı ile ayağınızı gazdan çekince de ses geliyor doğru mu? evet ise bu farklı bir ses, benim tahminim şaft ile ilgili bir konu.
dif yağı değişimi geçici bir çözümdür, arızayı sadece perdeler ve sonrasında daha büyük arıza çıkartır

Merhaba,
Araçta yükseltme kiti yok. Aslında ben önemli bir ayrıntıdan bahsetmemişim, bu ses ayağımı gazdan çekince geliyor örneğin; 90-100 km hızlara çıkarken uğultu gelmiyor fakat ayağımı gazdan çektiğimde araç 90-100 km hızlardan 60 km hıza inene kadar uğultu geliyor, araç 60 km hıza iner inmez uğultu kesiliyor.
Teşekkür ederim.

Merhaba,
Araçta yükseltme kiti yok. Aslında ben önemli bir ayrıntıdan bahsetmemişim, bu ses ayağımı gazdan çekince geliyor örneğin; 90-100 km hızlara çıkarken uğultu gelmiyor fakat ayağımı gazdan çektiğimde araç 90-100 km hızlardan 60 km hıza inene kadar uğultu geliyor, araç 60 km hıza iner inmez uğultu kesiliyor.
Teşekkür ederim.
o zaman sorun çok farklı, erhan_41 dediği gibi porya bilyası olabilir, çünkü sorun şaft kaynaklı ve ilk ihtimallerden biri porya bilyası. İstanbul'da iseniz gidebileceğiniz 2-3 adreste önerebilirim.

o zaman sorun çok farklı, erhan_41 dediği gibi porya bilyası olabilir, çünkü sorun şaft kaynaklı ve ilk ihtimallerden biri porya bilyası. İstanbul'da iseniz gidebileceğiniz 2-3 adreste önerebilirim.

İstanbul'da değilim fakat yaşadığım şehirde aracımı güvenerek bırakabileceğim bir yer olmadığından siz yine de önerinizi yapın, herhangi bir haftasonu aracım için İstanbul'a gidebilirim.
Teşekkür ederim.

Arkadaşlar sorun çözüldü. Ses şafttan gelmekteymiş. Şaft sökülerek iki tarafı da yağlandı.(nasıl tarif edilir bilmiyorum, şaftın araca bağlandığı iki nokta.) Şaft yağlandıktan sonra araçtaki uğultu kesildi, sanki araç ferahladı daha rahat gidiyor gibi geliyor. Yağlandıktan sonra çözüme ulaşıldığı için bana geçici bir çözüm gibi gelse de ilk aşamada sesin kaynağının bilinmesi açısından iyi oldu.

Arkadaşlar sorun çözüldü. Ses şafttan gelmekteymiş. Şaft sökülerek iki tarafı da yağlandı.(nasıl tarif edilir bilmiyorum, şaftın araca bağlandığı iki nokta.) Şaft yağlandıktan sonra araçtaki uğultu kesildi, sanki araç ferahladı daha rahat gidiyor gibi geliyor. Yağlandıktan sonra çözüme ulaşıldığı için bana geçici bir çözüm gibi gelse de ilk aşamada sesin kaynağının bilinmesi açısından iyi oldu.
neyse ufak bir sorunmuş geçmiş olsun.
nerede yaptırdın aracı? başka bir sorun söyledi mi?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR