Wj Kasa 3.1 Td 2.7 Ve 4.7

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan FMSSSS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 205
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,785

FMSSSS

Ana Kamp
Yer
BURSA
Uzun süre önce üye Olduğum gezenbilir ailesine tekrar merhaba, işlerim sebebiyle biraz uzak kaldım fakat 2 ay önce şu an kullandığım aracımı satıp 4x4 almaya karar verdim. Araştırmalarım neticeSinde bana kullanmakta olduğum aracı (Passat Variant) aratmayacak aynı zamanda da araziye çıkacak aracın WJ kasa olduğuna kanaat getirdim. Konuda belirttiğim 3 motor seçeneği Arasında geziniyorum ama elimdeki aracı sattığımda bana para kalması ve o parayı Bakım ve arazi için gerekli donanımların maliyetini düşününce 2.7 crd uzak ihtimal oluyor geriye 4.7 ve 3.1 kalıyor. 3.1 ile ilgili çok fazla olumsuz referans veren ama motoruyla ilgili yaptığım bir araştırma da motorun BMC megastarlarla kullanılan motor olduğunu öğrendim. Bu durumda Parça maliyetleri düşük olması lazım ve tamirin de aynı şekilde öyle olması lazım yani bmc ustasında . 4.7 ise Yakıt ve vergi konusunda sıkıntılı ama motor ile ilgili olumsuz birşey söyleyen yok. Şimdi sizlerden ricam bu bilgiler Işığında (doğru olduğu varsayımından yola çıkarak) 3.1 td nin bahsi geçen hararet yükseltme ve motor ile buna bağlı problemler haricinde bildiğiniz kronik rahatsızlıkları nelerdir? Teşekkür ederim şimdiden .
Umarım yine aynı konu hortladı demezsiniz çünkü bütün Konuları okumaya çalıştım ve WJ 3.1 ile ilgili özellikle kullanıcıların ve kullanmış olanların fikirleri çok önemli

Etiketler
3.1 dizelin bmc hangi modelinde kullanıldığını öğrendiniz ve nerden merak ettim

3.1 dizel sorunlu motor olduğu doğrudur ama benim kullandığım hiç sorun çıkarmadı kullanımınından mı yoksa bakımlarının düzgün yapılmadığı için sorunlu olduğunu pek çözemedim ama piyasada silindir kapağından devamlı sorun çıkarttığı genel kullanıcı sorunu olarak ortaya çıkıyor

4.7 sağlam bir motor modeli lpg ile de yakıt olarak sizi üzeceğini sanmam

2.7 crd alıp eklemelere biraz zaman tanırsanız daha düzgün bir seçenek olabilir

3.1 ve 2.7 aynı fabrikada üretilir fakat mercedesin 2.7 motora katkıları yansınamaz

3.1 dizelin bmc hangi modelinde kullanıldığını öğrendiniz ve nerden merak ettim

3.1 dizel sorunlu motor olduğu doğrudur ama benim kullandığım hiç sorun çıkarmadı kullanımınından mı yoksa bakımlarının düzgün yapılmadığı için sorunlu olduğunu pek çözemedim ama piyasada silindir kapağından devamlı sorun çıkarttığı genel kullanıcı sorunu olarak ortaya çıkıyor

4.7 sağlam bir motor modeli lpg ile de yakıt olarak sizi üzeceğini sanmam

2.7 crd alıp eklemelere biraz zaman tanırsanız daha düzgün bir seçenek olabilir

3.1 ve 2.7 aynı fabrikada üretilir fakat mercedesin 2.7 motora katkıları yansınamaz
Merhaba söz konusu mevzu yaklaşık 40 yıl BMC bayiliği yapmış ve halen servis yedek parça satışı yapan kayınpederimle konuşurken ortaya çıktı BMC motor yani cummins vs derken o motorları biliyorum diye devam etti konu. Megastar kamyonetlerin üstündeki motor olduğunu ifade etti o dönem o şekilde bir ortaklık olduğunu söyledi ne kadar kesin bir bilgi bilmiyorum tabi ama bir BMC ustası motoru tanıyacaktır. Bu mevzu yedek parça konusunda kullanıcıyı rahatlatır diye düşünüyorum.

3.1 TD cummins değildir VM motori italyan bir firmanın ürünüdür

531 ohv motor kodudur 425 ohv üzerinden bir silindir eklenerek üretilen bir motordur ki detroit motorun bu firmayı aldığı döneme gelir bu motorun üretilmesi ki detroit motor mercedesin amerikadaki motor firması olarakta görebiliriz

aşağıda linkleri verdim ilki bu firmanın motor serisi alttaki firmanın geçmişi
List of VM Motori engines - Wikipedia, the free encyclopedia
VM Motori - Wikipedia, the free encyclopedia

ama ayrı bilgide olabilir cummins ile ortak kullanılan parçalarını merak ettim hatta hangi cummins ile benzer buna bakmak lazım nedeni cummins 5 silindir motor üretimi yok varsa da ben bilmiyorum

3.1 motor kumardır, alırsın sıkıntı çıkarmayabilir ama bi çıkaırısa başın beladan kurtulmaz, zaten piyasada ucuza buunan 3.1 lerde sıkılıp satanlar , sağlamlarının fiyatı yüksek

Cummins konusunda net emin değilim ama 2.7 de Mercedes ortak kullanım olduğu gibi 3,1 de ortak kullanım olabilir eğer bu konuyu netleştirebilirsem tereddütsüz alabilirim 3.1 td yi parça konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamam Malum kayınpeder hem yedek parça hem servis sahibi BMC de. Serviste ki elemanlarda çok yetkin adamlar sayılır. Bu konu netleştirse 3,1 kullanıcıları içinde faydalı olur diye düşünüyorum .

kesin netleştireyim sizi

3.1 motor sadece wj kasada kullanıldı 2 sene ardından mercedes ile ortak olununca 2001 itibariyle om647 motor dediğimiz 2.7 devreye girdi bu arada vm motori mercedes teknolojisinden faydalanarak bu motoru üretmeye başladı ortaklık bitince om647 motor üzerinden geliştirdikleri şu anda kullanılan 2.8 ve 3.0 crd ailesi geliştirildi

3.0 crd olan ve 2005 2009 arasında satılan WK grand cherokee deki motor v6 om642 motor dur. yani ML270 deki motor. Hatta aynı blok hala revize edilmiş hali ile ML350 vs de kullanılıyor. Daha yeni grand cherokee lerdeki 3.0 motorlar Vmotori tarafından italyada üretildiler. Hiçbir benzerlikleri yoktur sesleri ve tüketim verilerine kadar farklıdır.
2.8 motor da Vmotori dir.

bence iyi bakılmış motor yağı vs si doğru seçilmiş dizel km si çok yüksek değilse alınır yoksa uzak durulur. çünkü tamiri çok zor ve pahalı. ayarını da becerebilen usta görmedim henüz.

Gönül 2,7 istiyor hatta 4,7 LPG'siz sigorta şirketinde çalıştığım için sıklıkla kazalı araç fotoları görüyoruz ve bazılarında iyi ki tüp yokmuş dediğimiz oluyor, bu sebeple tüplü arabadan pek hoşlanmıyorum. Ama 4,7 nin sesi de Pavarotti'nin sesinden güzel hani sizlerde bu araçların motorları hakkında çok detaylı bilgi sahibisiniz ve umarım araçı aldıktan sonra gezilerde tanışırız niyetim hafif offroad turlarına katılmak. Peki sizlere şöyle bir soru sorsam: bu araçlara fabrika çıkış haliyle takılabilecek en büyük ebat arazi lastiği nedir..?

Bu gibi bir aracı alıpta sadece avm yokuşlarında zorlamak istemem :smiley:) passatımı satabilsem araç bakmaya başlıycam ama bizim millet enteresan araç sw olunca yüzüne bakmıyor. Ölmüş Sedan passatLar daha kıymetli maalesef. o_O:(

sw araçlara karşı bir önyargı var ama doblo tarzı takla atmaya müsait araçlar daha çok satıyor burası türkiye

motor seçiminde dikkatli kontrol ile bir 3.1 alınabilir ama yorumlardan korkup ben çok arabadan anlamam derseniz 2.7 ye paramız yetmiyorsa o zaman 4.7 düşünün lpg ile yada daha uygun fiyatlı dizel başka markalara yönelebilirsiniz

sw araçlara karşı bir önyargı var ama doblo tarzı takla atmaya müsait araçlar daha çok satıyor burası türkiye

motor seçiminde dikkatli kontrol ile bir 3.1 alınabilir ama yorumlardan korkup ben çok arabadan anlamam derseniz 2.7 ye paramız yetmiyorsa o zaman 4.7 düşünün lpg ile yada daha uygun fiyatlı dizel başka markalara yönelebilirsiniz
Aynen , bizim millet garip. Doblo tarzı araçlarda ne konfor ne bişey tek özelliği dizel olması passat gibi bi arabanın yanında teneke gibiler neyse benim cherokee konusunda ki ısrarım hem alışta fiyatın düşük olması hem de evin tek aracı olacağı için bu fiyatlara olabilecek en iyi 4x4. çünkü biri 5 yaşında biri 2 yaşında çocuklarımız var ve onlarla hafif offroad turlarına katılmayı düşünüyorum ve aynı zamanda günlük araç olarak kullanmak istiyorum , yoksa o fiyatlara iyi defenderlar var ama aile aracı olmaları mümkün değil.

3,1 motor VM italyan motordur ve ne hikmetse sorun cikardigi dogrudur.Enteresan bir husus bu motorun 6 silindirlisi toyota Land Cruiserda kullanilmis olmasidir.6 silindirli 4,2 olan motor land cuiserde kullanildigi gibi ayni zamanda mercurieser tarafindan da marine olarak kullanilmis ve uzun yillar parasut teknelerinde en cok kullanilan motor olmustur denizde en kucuk bir kronik sorun cikarmamis ve sahiplerini memnun etmistir.silindir sayisini haricinde iki motor arasinda cok fark yoktur ama 3,1 motor sorun cikaran motor olarak un salmistir.toyota LC de kullanilan 4,2 lt 6 silindir motorun ise herhangi bir olumsuzlugunu duymadim o konuda kullanicilar bilgi verebilirler.

3,1 motor VM italyan motordur ve ne hikmetse sorun cikardigi dogrudur.Enteresan bir husus bu motorun 6 silindirlisi toyota Land Cruiserda kullanilmis olmasidir.6 silindirli 4,2 olan motor land cuiserde kullanildigi gibi ayni zamanda mercurieser tarafindan da marine olarak kullanilmis ve uzun yillar parasut teknelerinde en cok kullanilan motor olmustur denizde en kucuk bir kronik sorun cikarmamis ve sahiplerini memnun etmistir.silindir sayisini haricinde iki motor arasinda cok fark yoktur ama 3,1 motor sorun cikaran motor olarak un salmistir.toyota LC de kullanilan 4,2 lt 6 silindir motorun ise herhangi bir olumsuzlugunu duymadim o konuda kullanicilar bilgi verebilirler.
Evet bu da enteresan bir bilgi

vm motorun en sorunlu motoru 3.1 olan herhalde diğer motorları çok geniş bir kullanım alanı var arkadaşın belirttiği gibi marine uygulamalarıda var aynı motorlarla ama bu 3.1 sadece jeep te kullanılmış ve 2 sene boyunca

bmc de kullanılan vm motor ürünü buldum hatta kullanılan araçlar listesinide buldum

R 428 DOHC
R 425 DOHC enlarged to 2.8 L (2,766 cc or 168.8 cu in) displacement.

Applications:

• 2001–2007 Chrysler Voyager (Automatic transmission) (power: 150 hp (110 kW); torque: 251 lb·ft(360 Nm))
  • 2001–2004 Jeep Cherokee/Liberty (power: 150 hp (110 kW); torque: 251 lb·ft(360 Nm)). Only in Europe
  • 2005–2007 Jeep Cherokee/Liberty (power: 163 hp (120 kW); torque: 295 lb·ft(400 Nm))
  • 2008–2010 (mod. RA 428 DOHC) Jeep Cherokee/Liberty (power: 177 hp (130 kW); torque: 302/339 lb·ft(410/460 Nm))
  • 2004–present BMC Megastar (power: 127 hp (95 kW); torque: 184 lb·ft(250 Nm))
  • 2007–2010 (mod. RA 428 DOHC) Dodge Nitro (power: 177 hp (130 kW); torque: 302/339 lb·ft(410/460 Nm))
  • 2007–2010 (mod. RA 428 DOHC) Jeep Wrangler (power: 177 hp (130 kW); torque: Manual transmission: 302 lb·ft or 410 N·m automatic transmission: 339 lb·ft or 460 N·m))
  • 2008–2011 (mod. RA 428 DOHC) Chrysler Grand Voyager (Automatic transmission) power: 163 hp (120 kW); torque: 295 lb·ft or 400 N·m))
  • 2012-2013 (mod R 428 DOHC) General Motors Colorado & Holden Colorado & Nova S10(Brazil) (Manual and Automatic) 180HP Torque 470Nm

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri