Yaban Hayvanlarına 1 Ton Piliç Eti

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,762

YOL

SEDAT AÇIL
Yer
İstanbul, Acıbadem
Web
www.sedatacil.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB2FKL
Kayseri'de kar yağışının etkili olması nedeniyle yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.

Kayseri Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ağır kış şartlarında yaban hayvanlarının aç kalmaması için Hürmetçi Sazlığı, Erciyes dağı etekleri, Ağcaşar Barajı ve Zamantı Irmağı çevresiyle, Aladağlar ve Sultansazlığı bölgelerine 1 ton piliç eti ile 1 ton buğday bıraktı.

Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğal Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Orhan Ceylan, yaban hayvanlarının aç kalmaması için başlattıkları çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Ceylan, “Tilki, kurt, çakal ile et yiyen Şahin ve Doğan gibi yırtıcı kuşlar için 1 ton piliç etini, kuşlar için de 1 ton buğdayı doğaya bıraktık. Yabani tavşanlar için de doğaya havuç, marul ve diğer sebze artıklarından bırakacağız” dedi.

PİLİÇ FİRMASINDAN 1 TON PİLİÇ ETİ

Pat Piliç Kayseri Bölge Müdürü Sebahattin Özdemir, yaban hayvanlarının yemlenmesi için 1 ton piliç etini ücretsiz olarak Çevre ve Orman Bakanlığı ekiplerine teslim etti.

Özdemir, “Yabani hayvanları bu günlerde düşünmemiz lazım. Bu doğa, bu coğrafya hepimizin. Bu nedenle doğanın dengesini korumamız, çevremize duyarlı olmamız lazım” diye konuştu.

Etiketler

Ynt: Yaban Hayvanlarına 1 Ton Piliç Eti

Merhametsizlik olarak algılanmasını istemem ama ben naçizane, tasvip etmiyorum.
Binlerce yıldır "güçlü olanın hayatta kalması ve neslini devam ettirmesi" üzerine kurulmuş bir düzene bu tür dış müdahaleleri doğru bulmuyorum.
Bu müdahalelerin zayıflara da belli ölçüde yaşam şansı vererek, bunun sonucunda genetik yapının bozulmasına ve soyların tehdit altına girmesine olanak sağladığını düşünüyorum.
Evrim teorisi ışığında, bugün için merhamet gibi görünen bu olayın 100-200 sene sonra o soydaki doğal dengeyi bozmayacağını kim garanti edebilir.
Bu tür palyatif işler yapmak yerine, o hayvanlara doğal yaşam alanları bırakmak, yaşam alanlarını yok etmemek çok daha kesin ve doğru sonuçlara götürür inancındayım.
Sultan sazlığı gerçeğini bilen biri olarak, bu tür reklam kokan hareketlere zerrece itibar etmiyorum.

bence yapılabilir ama abartmamak ve reklama dönüştürmemk lazım... ayrıca bu yiyecek bırakılan yerlerin basına-halka duyurulmaması ve sürekli aynı yere bırakılmaması da gerekir ki oraya gelen yaban hayvanlarını yaşatalım derken avcılara yem etmeyelim...

Erdem merhametinden ödün veremiyor anlaşılan :D Ben de bu konuda Gökhan bey gibi düşünüyorum. Doğal seleksiyonun en hayran bırakan örneğini kurtlarda görüyoruz. Bir kurt sürüsünün nüfusu artmaya başladığında, halka oluşturarak kendi etraflarında koşmaya başlarlar. Bir süre sonra yavaş yavaş yaşlılar ve hastalar yoruldukları için tökezleyip düşmeye başlarlar. Sebebi ne olursa olsun, düşen bireyi boğazlayarak öldürürler. Her katledişten sonra halka oluşturup koşmaya devam ederler... Buna Kurt Dansı denir ve dans, sürü nüfusu makul bir sayıya düşene kadar devam eder. "Zayıf Halka" terimi de buradan gelir.

Bu dansın başlıca sebebi, kurtların sürü halinde ve taktiklerle avlanmalarıdır. Avlarına tuzak kurarlar. Malesef zayıf olan halkalar (bireyler) tuzağı da avı da telef edebilirler... Ayrıca bu seleksiyonla genlerini de zayıf halkalardan korurlar... İşte bu yüzden kurtlar, su testisini su yolunda kırarlar. Şimdi durum böyleyken Gökhan beyin dediği gibi, zayıf bireylere (sadece kurtlar için değil) yaşama şansı vermek hem genetik olarak gelecek nesillerine, hem de kendi sürülerine yarardan çok zarar getirir.

tamam kabul ediyorum yufka yürekliyim :D ama bırakılan yiyeceğin ne şekilde ne miktarda yeneceği -paylaşım- konusunda yine doğal seleksiyon çalışacaktırdiye düşünüyorum...topyekün telef olmaktansa en azından güçlüler yine yaşayacak güçsüzler tarih olacaktır kanımca :smiley:

Doğal yaşama bir müdahale diye düşünüyorum bu tip müdahaleler zayıf bünyeli hayvanların yaşamasına olanak sağlayarak bu hayvanların ileriki yıllarda genetik yapılarının bozulacağı yönünde artışlar sağlayacaktır doğanın altın kuralı güçlüler yaşar ayak bağı olanlar ise yok olup gider.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri