Yapmayı Düşündüğümüz Römork Planı.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SUVARİ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 116
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 105,586
Ynt: Yapmayı Düşündüğümüz Römork Planı.

Şase ayakları üzerine çevrldi. Tekerler ise poryalara takıldı. Makasların bağlanmasına buradan bir bakalım. Dikkat edin bağlama kelepçeleri çok sıkıldığı halde bir daha gevşemesin diye ben somunları küçük kaynaklar halinde demire kaynakladım.

Gerek olursa spiral ile buralar hafifçe taşlanıp somunlar kolaylıkla dönderilir ve çıkarılır.

Oto römorklarında buna gerek yok, fakat yük amaçlı römorklarda gerek olabiliyor. (Somunlar kesinlikle kendi vidasına kaynak yapılmaz.)

[attachment=1]

Sfrbh1

Etiketler

Tekerlerin ana şaseye mesafesi 5-7 cm. olmalı demiştik. Ben genelde 5 cm. esas alırım burada kontrol edince ara mesafenin 5 cm. olduğu görülüyor. Sizler eğer yaparken tekeri taktığınızda şaseye çok yakın olduğunu görürseniz, TEKER AÇMA APARATI kullanın bu aparat yuvarlak ve dört delikli ucuz bir parçadır. Böylece teker dışarı alınmış olur.

[attachment=1]

2wnut861

Makasın bir tarafı sabit milin üstünde diğer tarafı ise oynar kollar üzerinde olacak demiştik. Römork düz durunca daha iyi anlaşılacaktır. Bu kolların boyutları daha önce yazıldı.

Bu oynar kollar takılıp işlem bitince küçük bir enli demir ile ikisini birbirine kaynak yaparsanız sağa-sola gidip gelmez. Sadece esneme oldukça birkaç santim ileri geri hareket eder.

[attachment=1]

10g0kcp1

Yandan römork şasesine bakınca tekerin üst noktasının şaseden biraz aşağıda olduğu görülüyor. Bu arazi ve küçük yük römorkları için gereklidir. Oto için olan römorklar daha alçak imal edilir. Dingil burada makasların altında duruyor. (Bakınız ilk sayfada makasların montaj resimleri.)

[attachment=1]

51bhqb1

Römoğun ön tarafına tekerli (360 derece etrafına dönebilecek şekilde.) ayak montajıda yapıldı. Bu ayağıda kendimiz yapabiliriz ya da hazır alabiliriz.

Ben kendim yapıyorum çünkü kalın malzeme kullanmam gerek.

[attachment=1]

29xw8cz1

Bu resimde ise ana ok demirine dikkat edin. (Ortada bulunan uzun çekme demiri.) Bu demir boru ve boydan boya...
Bizim yaptığımız römork 1 ton için tasarlandığından böyle çeki okuna ihtiyacımız oluyor. Oto römorklarında ise sadece ön tarafa kaynak yapılmış profil demirden ibaret oluyor. Bir karavanın çeki okunun kırıldığını gördüm.

Karavan yapmayı düşünen arkadaşlar mutlaka böyle yapsınlar. Kimsenin sözüne bakmayın. Bu boyutlarda 6-7 cm. çaplı 5-7 mm. et kalınlığı olan ve uzunluğu 4-5 metre olan bir boru ortalama 40 TL. (Arazide kırıldığı zaman çok masraflı olur ve elinizle çekemezsiniz.) 40-50 TL. için malzemeden çalmaya değmez.

[attachment=1]

Sfe3bs1

Ve nihayet taban sacını da ölçülü bir şekilde koyarak tabana kaynak yaptık. Bu saç 2 mm. kalınlığında. Artık ana hatları ile eser ortaya çıkmaya başladı.

Bundan sonra yan kapaklar hazırlanacak. Bu kapakları 2 mm. saçtan kenarlarını 20 X 40 mm. şeklinde büktürerek yaptırmayı düşünüyorum. Kapaklardan sonra ise çamurluklar kalıyor.

[attachment=1]

In4c921

elinize sağlık,titizlikle hazırlanmış güçlü ve güzel bir römork çıkıyor ortaya.

İlginize teşekkür ederim Nadir kardeşim. Her insanın yapabilmesi için ayrıntılı yazmaya çalışıyorum, umarım başarılı olurum.

Elinize sağlık Talha kardeşim. O susta saplamalarının somunlarını kaynatmana gerek varmıydı,teflonlu somun veya Loctite yapıştırıcı kullansaydın daha estetik olurdu.Tabi bize dışardan tarif vermek kolay :D

Çok faydalı bir bilgilendirme ,teşekkür ederiz ,elinize saglık . Ana ok demiriyle ilgili bilgileriniz dogrudur kesinlikle demir boru boydan boya olmalıdır geçen senelerde , Römork takılı aracımla giderken,bu kopma olayını yaşadım, allahtan tarlaya uçtuda ucuz atlattık.

Tebrik ediyor başarılar diliyorum..Merakla takip etmekteyim...Selamlar...

pancarmotorcu' Alıntı:
Çok faydalı bir bilgilendirme ,teşekkür ederiz ,elinize saglık . Ana ok demiriyle ilgili bilgileriniz dogrudur kesinlikle demir boru boydan boya olmalıdır geçen senelerde , Römork takılı aracımla giderken,bu kopma olayını yaşadım, allahtan tarlaya uçtuda ucuz atlattık.

Tüm tespitlerinize katılıyorum özellikle ok demiri ile ilgili şaseyi ilk gördüğümde fotoğraftan en güzel şekli budur dedim hatta yapılabilirmi çok fayda verirmi uctan düz devam edip gövde başlangıcıyla kesiştiği noktada 2 yana acılıp V yaparak arkaya uzanan orta destekli değilde yanlarada destek veren ( bir nevi 2 boru ) bir ok yapılsa idi ne olurdu diye düşündüm 1 makaslar 2 üstüne kaplanan saçla mukavemetinin arttığı kanaatine vardım. güçlü bir romork olmuş Talha abi eline sağlık umarım tez zamanda peşine takar uzun güzel bir yol yaparsın.

saygılar

Beğendiğinize teşekkür ederim. Fırsat bulup kalan kapaklara şimdilik geçemedim. İnşallah en kısa zamanda tamamlayacağım.

Allah'a emanet olun.

"el emeği göz nuru" dedikleri böyle bir şey olsa gerek. kimine işkence bizim gibilere de bir keyif. öğretmenim ama gözüm hala böyle kendi kendime yapabileceğim işlerde. inşallah ben de uğraşacam bu tarz işlerle.

merhabalar.talha bey kolay gelsin.ilgiyle izliyorum.bende bir römork yaptım sizinkininde sonucunu merakla bekliyorum.tekrar kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri