Yavru ve Karınca Şanzıman

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mogzilla Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,904

mogzilla

Toys4BigBoys
Yer
Istanbul
Web
www.canpeyzaj.com
Tabii ki ben bir mekanikçi değilim , ama en azından araçlarımda bulunan parçalar hakkında bildiklerimi sizlerle paylaşmak isterim.

Karınca şanzıman -- Crawl Gear --Kriechganggetriebe
Türkler bu parçaya daha güzel bir isim bulamazlardı diye düşünüyorum.Hakikaten aracı bu moda getirdiğinizde bir karıncanın yavaşlığı,kararlılığı ve dirayeti ile aynı orantıda ilerliyor.Gerçi ingilizce ve almancası '' sürünme '' fiilinden türetilmiş.Ama bu da parçanın işleyişine uyuyor.

267235

Efendim karınca şanzıman unimoglarda zaten 14.931 olan ileri birinci vites oranını 25.34 ve 46.01 oranlarına redükte etmeye yarıyor.Bu ne demek derseniz , işin türkçesi birinci viteste karıncı şanzımanla istediğiniz kadar gaza basın , saatte 1,5 km.den fazla sürat yapamazsınız demektir. ;D

267240

Bu parça şanzımanın alt kısmındaki kapak çıkarılarak aynı yere akuple ediliyor.
Ne işe yarar derseniz ; alman yapmışsa bir işe yarar demektir.
Öncelikle bu araç tarımda çalışmak üzere dizayn edidiğinden karınca şanzıman modunda araç yürürken aşağı inebilir ve ayrıca aracın arkasında çalışan ataşmanları kontrol edebilirsiniz.
Yalnız almanlar bu şanzıman ile çok ağır yüklerin çekilmemesini ve aracın çok zorlanmamasını tavsiye ediyorlar.
Bu fakir ise faydasını 2 sene evvelki karda M.köy Profilonun arkasındaki dik yokuştan Kağıthaneye inerken görmüştür.
Öyle dik bir yerdirki, 4x4 ler ve def. klitleri çalıştığı halde araç kayıyordu ve sağ taraftaki şevden aşağı yuvarlanmamız an meselesi idi.Karıncayı çalıştırarak oradan hiç gaz ve frene dokanmadan tutuna tutuna indik.Bir gün tafsilatlı anlatırım.

Etiketler
Ynt: Yavru ve Karınca Şanzıman

Yavru şanzıman -- PTO ( Power Take Off ) -- Nebengetriebe

Gene Türkler buna da güzel bir isim uydurmuşlar diye düşünüyorum.Ana şanzımanın yan tarafında , yani ana kucağında gibi durduğundan herhalde. :smiley:

267261

267265

267266

Bu parça da ana şanzımandan resimdeki dişli grubu vasıtası ile aldığı hareketi bir şaft veya şaftlar aracılığı ile önde ve arkadaki veya heriki kuyruk miline birden aktarır. Bu millerin traktörlerdeki kuyruk milleri ile prensipte hiçbir farkı yoktur.
PTO ' ları mekanik,pneumatik veya hidrolik olarak çalıştırabilirsiniz.Benim unimogda ön ve arka vinçler mekanik olarak yavru şanzımandan hareket almaktadırlar.Vinç dışında bu millere uyan ve aklınıza gelen veya gelmeyen her türlü ataşman ve aparatı bu sistemle çalıştırabilirsiniz.

faydalı bir başlık olmuş Nadir abi teşekkürler...Karınca şanzuman şimdiki araçlarda Hill Descent Control (yokuş iniş kontrolü) ile aynı işi yapıyor anladığım kadarıyla...
karınca şanzuman devredeyken araçtan inme durumunda aracın rölantisi hareket etmeye yetiyor olmalı herhalde yanılmıyorsam.peki yokuş yukarı çıkarken de kullanılması mümkünmüdür "karınca modu"nun :smiley:

Yokuş çıkarken de , inerken de , düz yolda da aynı güç ve hızla ilerliyor.Zaten istediğin kadar gaz ver , hiç istifini bile bozmuyor.
Birde sen önden yürürken sadık köpeğin gibi seni arkadan takip etmesi çok hoş oluyor. ;D

Lr 110 için şanzımana ek bir şaft çıkışı bağlamak için bir parça varmı ? Vinci çalıştırıcak bir şaft.

Bana unimog ile ilgili herşeyi sorabilirsiniz.Ama sorunuzu bence LR sahiplerine yöneltmelisiniz.Ancak bazı dostlarımdan Defenderlere mekanik şaft takılabildiğini biliyorum.O halde mutlaka şanzıman üzerinde şaftın bağlanacağı bir unsur olmalıdır.
Mesela unimogda şanzımanın yan tarafında ve alt tarafında somun ve civata ile akuple edilmiş 2 kapak vardır.
Yandakini sökerseniz ön ve arka tahrik millerini devreye sokacak yavru şanzımanı monte edersiniz.
Alttaki kapağı sökerseniz 1. ve 2. ileri vitesleri redükte edecek karınca şanzımanı takabirsiniz.

Bu sistemler defenderlerde nasıl çalışır , açıkçası bir bilgim yok.

Nadir bey;
60 model unimog buldum. Araç şuan yürümüyor. 1 yıldır yatıyormuş. Fiyatı uygun gibi . Benzinli, lpg takılmış. Bu model unimogu toplamak açıkçası gözümü korkutuyor. Şanzıman ve difransıyel sorunu çıkarsa ne yaparım, kaça mal ederim :smiley:))) Tabi kapalı kutu yürümeden hiçbirşey bilinmez. En kötü ihtimalle Şanzımanı ve difransiyalleri ankaradan çıkma olarak almaya kalksak tahmini kaça mal olur? 60 model bu araç hangi seri olarak geçiyor ve tavsiye edermisiniz? Bu araçlarda standart olarak ağır devir ve kilitli dif varmı ? Karınca sanzımanın standart olmadığını yazılarınızdan öğrendim.Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Estağfurullah ; bildiklerimizi anlatmak bizim görevimiz.Ayrıca bir de paylaşmanın zevki var.
Sorularınıza gelince, bu bir benzinli model olduğu için tipi U404S. ( Benimkinin eşi )
Bir defa yürümeme sebeini öğrenmek lazım.Unimog yürüyüş takımları öyle kolay kolay hasar almaz.
Yani bir unimog şanzımaını , çift defransiyeli ve 4 tekerde bulunan cer dişlileri durduk yerde ve çok aşırı zorlanmadıkça kolayca kırılmaz.
Bana göre burada en büyük handikap yeni kanunlardan dolayı benzinli araçlara dizel motor atılamaması.
Üzerindeki motor M180 2,2 llitre 6 silindir zenith karbüratörlü ve 82 BG.
Herkesin yanıldığı nokta da burası işte.Bazıları diyorki '' Yahu koskoca unimog , ama üzerinde 2200 cc motor ve sadece 82 BG ''
Daha evvelde yazmıştım.Bu unimoga 450 BG lamborghini motoru da koysanız asfaltta yapacağı gene max.90 km/H ;D
Alman mühendisler öyle karmaşık ama aynı zamanda da öyle basit ( tabii akılcı ) bir dişli sistemi kullanmışlar ki,
4x4 bir tarım traktörünün yapabileceği her işlevi bu araca da yüklemişler.Hayran kalmamak elde değil.
Yukarıda handikap olarak belirttim ama aslında bulduğunuz aracın bir avantajı da kendi orjinal benzinli motoru ile yürüyecek olması.
Düzgün çalışırsa o da ayrı bir keyif.
Bu araç bu motorla asfaltta 20-24 lt/100km harcar. Ort. 22 yapar.
Bugünkü fiyatla 73 KRŞ/km yapar.Eski sistem LPG olduğu için aşağı yukarı %35 tasarruf etse , o da 48 yani LPG ile kabaca 50 KRŞ/km yapar.
Tüm unimog modellerinde ağır devir ve def kilidi vardır.Hatta normal 1 ve 2 vites devri öyle ağırdır ki, bazen canınız sıkılıp aşağı iner, yürüyerek onu geçersiniz.
Ben bırakın asfaltı , orta ağırlıkta bir arazide bile hep 3-4-5-6 vites kullanırım.
Def. ve şanzıman konusuna gelince , açıkçası şu andaki çıkma fiyatlarını bilmiyorum.Ama bu forumda çeşitli unimog başlıkları altında bahsettiğim
Ankara İvedik hurdalığında Erdem Usta var.Tel. bulamazsanız bana yazın , Size iletirim.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Gene soracaklarınız olursa elimden geldiğince yanıtlamaya hazırım.

İlginize çok teşekkürler ;
Düşünüp adım atmak gerekiyor. Lr 110 u binek olarak kullanmıyorum. Fakat direksiyona geçınce yol yapmamak elde değil. 300-310 bin lira gibi bir tüketime alıştım artık.Fakat 500 bin lira gerçekten yüksek. Faturasız bir dizel motoru vizeden vizeye değistirmek şartıyla unimog a binilebilir. İlginize çok teşekkürler.

yazım hatamı özür dileyerek düzeltiyorum

ilan da bulunan 421 in levyelerine anlam veremedim bilen varmı.
http://www.sahibinden.com/unimog_421WQQaXQQ9540500WQQpXQQdisplayitem&keyword=unimog

selam nadir bey. senda mi G tutkunusun galiba. cok sevindim admin ile ayni arac meragi paylasmak!

belli ki kullandigin araba hakkinda bilgin cok mus masallah!

cok keyifle okudum.

senin G hakkinda bilgi ve resim,lutfen! ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR