Yeni Baslayan Kucuk Kardesinize Tavsiyeler:

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan s7rky Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,498

s7rky

Yeni Üye
Herkese selam

Siteye az once uye oldum, gercekten dolu dolu bir site, bilgi paylasan herkesin eline saglik.

Kucuk bir kardesiniz diyorum cunku genel itibari ile sitedeki bilgileri paylasanlarin yas ortalamamin uzerinde oldugunu farkettim, simdiden bir kusurum olduysa affola.

'Arama' kisminda oldukca bakindim ve genel olarak cogu bilgi mevcut ancak yine de atladigim vs olursa diye hem benden sonra arastiranlar icin bilgileri toparlamak adina hem de kendi kararimla ilgili tavsiyeleriniz baska birilerinin de isine yararsa diye boyle bir baslik actim, eger tum aramalarima ragmen bulamadiysam gercekten cok ozur dilerim.

Sizleri rahatsiz etme ve degerli vakitlerinizden zaman calma sebebime gelirsek, ben yurtdisinda yasayan bir ogrenciyim, egitimimi bitirmeme henuz 1 sene daha var. Yasadigim ulke caavan ve camping kulturunun kismen gelismis oldugu bir ulke ama amerika gibi top noktada diyemem. (simdiden su ara ara ingilizce vs kelimeler icin ozur dilerim, el aliskanligi yaziyorum aslinda ozen gosteririm ama su ara sinav haftasi kafami kaldiramadigim icin hizlica yaziyorum, affediniz.)

Simdi durumumda biraz daha detay vermem gerekirse, ben burslu olarak okuyorum okulum konaklama ve ulasim parami oduyor, yalniz okulun bana sagladigi ev oldukca guzel ve rahat olmasina ragmen (gercekten oldukca buyuk ve yeni, tipik american house'lari gibi) sehir merkezine cok ama cok uzak ve ister istemez genel ihtiyac vb konularinda sikinti yaratiyor.

Bu sebeble radikal bir karar aldim ve biriktirdigim paralarla - burda fiyatlar cok ucuz ondan alabiliyorum yanlis anlamayin, parali ogrenci degilim :smiley: - once kendime bir 2002 model toyota 4x4 rav4 model arac aldim, haziran ayi basinda da evden cikacagimi okula belirttim eve okul da yeni ev icin ayda €400 para vermeye devam edecek ancak evi ben bulacagim. ben de artik yeni eve cikmaktansa hayatimda hep yapmak istedigim seyi yapip, cekme karavan almayi kafama koydum, aracima da baglayacagim ve bir 10 aylik macera dolu bir hayata atilacagim gibi gorunuyor.

Sizlerden bu hayatla ilgili tavsiye ve goruslerinizi merak etmekteyim, islerin disaridan goruldugu gibi 'macera dolu' ve 'ne guzel yaa' oldugunu sanmiyorum, zorluklara kismen alisik biriyimdir, askerligimi komando olarak yapmistim, astegmen olarak dagda camurda cok takilmisligim var, universite yillarinda work & travel yapip amerika'da bulasikciliktan tutun housekeeper'liga kadar cokca islerde calistim yani buraya kabaca cv'mi dokmemin sebebi, oyle kibar kirilgan bir tip degilimdir, yani karavan kafasina uyum saglayabilirim diye dusunuyorum ancak yine de oldukca zorlu bir surec beni bekliyor buna da kendimi hazirlamaya calisiyorum tabii ama sizin engin tecrubelerinizi duymak suphesiz hepsinden cok daha onemli olacaktir.

En cok kafami kurcalayan seyler,elektrik/su/isinma islerini nasil cozecegim, ozellikle burasi ciddi soguk oluyor, yagmur eksik olmaz zaten, tavsiye edebileceginiz bir model var midir, tek kisilik neler dersiniz, almadan once teknik vs olarak 'bu olmazsa asla alma' diyebileceginiz seyler? Yani kisacasi bilgiye su an oldukca ac bir insanim.

Karavan icin dusundugum ve ayirdigim butce €4000 civari, burda bu fiyata guzel karavanlar var zaten almadan once hepinize tekrar sorar ve danisirim sizler icin de sakincasi yoksa tabii.

Cok yazip kafanizi sisirdim, kusurabakmayin, sizlere kabaca hikayemi boyle anlatabilirim, aslinda detayli ama cok da detaya sokup kafanizi iyice sisirmek istemedim.

Irlanda'da ikamet ediyorum, eger bu planimi hayata gecirebilirsem (ki 4x4 araci aldim artik donus yok) hepinizin Irlanda'da bir karavani oldugunu belirtmek isterim :smiley:

Saygilar, selamlar.

Etiketler
Foruma hoşgeldiniz. Tam olarak sorununuzun ne olduğunu yani ne sorduğunuzu anlayamadım. Daha çok planlarınızdan bahsetmişsiniz ki bunlar da güzel planlar ama bu konularda yorum yapamayacağım. Zaten çok bir şey de biliyor değilim. Kendime çok güzel bir karavan yaptım ve çok güzel kamplar yaptım. Hala otomobilimle çok güzel kamplar yapıyorum. Benim bildiğim şey gezip keyfime bakmak hepsi bu. Size hayallerinizin tez zamanda gerçek olmasını dilerim. Boşverin bu kadar uzun uzun yazmaya değmez. Vaktinizi gezmeye ve kamp yapmaya ayırmaya çalışın. Dünya çok globalleşmiş olabilir ama hala gezmek için çok büyük. Donanım elbet bir şekilde olur çok fazla kafanıza takmayın. Anlar çok önemli anların keyfini doyasıya çıkarın. Her yaptığınız şey sizin için özel ve çok anlamlı olsun. Gerisi kolay... Tekrar hoşgeldiniz.

Ankara'dan selamlar...

Ilk yapmanız gereken karavanın nerede durabileceğini araştırmanız. Hergün atık suyu, wc’yi boşaltacak, temiz su ve elektrik alabilecek bir yer olması lazım. Irlanda daki durumu bilmediğim için Almanya’dan bir örnek vereyim. Almanya’da şehirlere yakın, karavanda yaşayanların devamlı kalabilecekleri kampingler vardır. Irlanda gibi oldukça soğuk, yağmuru bol bir ülkede ancak karavanın tüm ihtiyaçlarının karşılandığı bir yerde kalmak mümkün olabilir diye düşünüyorum.

Başarılar.

Son düzenleme:

İrlanda da karavan da yaşayan çok fazla kişi olduğunu biliyorum,hatta dünya boks şampiyonu ve ailesi İrlanda'da sürekli karavan da yaşadıklarını açıklamıştı,soğuk ve yagisli bir iklim,bu nedenle karavan da Truma türü bir lpg ısıtma sistemi olması şart,bu elektrige bağımlılığınizi azaltır, yine 3 sistem yani hem elektrik hem gazla çalışabilecek bir buzdolabı olmalı, duş ve sıcak su imkanı olmalı, aslında birçok avrupa karavanda bunlar standart bulunur, bakımlı, içeriye şu almayan,ekipmanları sağlam bir karavan bak,sonra tamiratla ugrasma

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar

Yucel Bey, detayli aciklamalariniz ve yorumlariniz cok tesekkur ederim, dikkate aliyor olacagim.

Akdeniz45 Bey, cok dogru bir yorum yapmissiniz, burda da Almanya'daki gibi kamplar mumkun lakin fiyatlari uzun vadede oldukca cep yakiyor, bir de sanirim (su an email attim haber bekliyorum) karavani rastgele park etmek de sikintili, benim okulumun tam karsisinda bir arazi var, yer oldukca uygun ve su/elektrik ihtiyacimi da oradan karsilamayi planliyorum oldukca yakin keza, umarim izin cikar, bakalim, yonlendirme ve tavsiye icin cok tesekkur ederim.

Murat Bey, cehaletimden soruyorum kusurabakmayin, Truma tarzi LPG sistemi sonradan takilabilinir bir sey mi? Ben buradan karavan ozelliklerine baktigimda denk gelemedim de, isitma (heating) hepsinde var gorunuyor ancak 'Truma LPG' tarzi bir icerik goremedim, Truma eger yoksa ikinci bir tavsiyeniz olur mu?

Bir de genel sorum olacakti, acaba karavanlarin tamaminda yedek bir aku oluyor mu? Mesela geceleri benim oldukca ders calismam lazim, burdaki gece elektrik ihtiyacimi yedek akuden mi halledecegim, yok yedek aku degilse nasil halledecegim, hadi su'yu depodan aliyorum ama elektrik konusu oldukca kafami kurcaliyor, tatmin edici bir cevap bulamadim.

Cok tesekkur ederim.
Saygilar, selamlar.

Google yaz, ne demek istediğimi anlarsın tüplü karavan Soba sistemi

Hemen hemen her karavanda yaşam aküsü dediğimiz bir akü bulunur,ancak bu akü siz kullandıkça zamanla boşalır, aküyü birkaç yolla şarj edebilirsiniz,
güneş Paneli,
Dışardan elektrik alarak
Veya söküp şarj edebileceğiniz bir yere goturerek

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR