Yeni Kasa(2012 Ve Üstü) İsuzularda Yağa Mazot Vs. Karışması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafabinnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,239

mustafabinnet

Eşsiz Doğa "HUSERYAYLASI" KAÇKARLAR
Merhabalar. Yeni kasa isuzularda yağa mazot karıştığı, bu durumun hemen hemen bütün yeni kasalarda yaşandığı ve nedeninin de tam olarak tespit edilemediğini duydum. Gerçekten böyle bir durum var mıdır? Ben eski bir isuzu kullanıcısı olarak yeni kasayı görünce tekrar isuzuya geçecektim ama bu duyduklarım beni tereddütte bıraktı. Bahsetmiş olduğum sıkıntıyı yaşayan var mıdır acaba? Yoksa kullanıcı kendi hatasını isuzuya yıkmaya mı çalışmış? Yağ değişiminde motordaki yağ miktarı koyulandan fazla çıkmış. Bana pek mantıklı gelmedi? Siz ne dersiniz?

Etiketler
Ynt: Yeni Kasa(2012 Ve Üstü) İsuzularda Yağa Mazot Vs. Karışması

Bahsettiğiniz konu sıkıntı değil üreticinin tercihidir.

Bilindiği giibi Euro 1-2-3-4-5-6 serisi araç motorları artık zorunluluk,amaç karbon salımını minimize etmek. Uyanık motor
üreticisi benzer uygulamalarla motoruna sertifika alırken olan tüketicilere oluyor.
Mercedes benzer uygulamayı Euro 4 motorunda uygulamış,düşük devirde kullanımda fazla mazotu haznede biriktiriyor ve
birsüre sonra kartere indiriyor. Kullanıcı düşük devir düşük tüketim hesabı yaparken yağı değiştirmek zorunda kalıyor.

levent bey bahsetmiş olduğunuz çalışma prensibini anlayamadım ama yakıtın yağa karışması tekniken mümkün değildir bana göre dizellerde.biryerlerde sızıntı ve kaçak yoksa ki enjektörler bir kapağın altında olması lazım tahminimce ancak o zaman olur yoksa fazla olan yakıt geri dönüş borusuyla depoya döner.başka bir prensiple çalıştığını da sanmıyorum ama yine de detaylı bilgi için incelenmesi gerekir.

Levent Bey dediğiniz gibiyse eğer, bu durum yağın daha çabuk bozulup motora daha fazla zarar vermesine sebep olmaz mı? Bunu üreticinin düşünmüş olması gerekmez mi? Başka türlü sızma şansıda yok gibi. Ayrıca isuzu yeni kasa ile dört milyon kilometre testini geçti diye duymuştum. Bu doğru mu acaba?

Arkadaşlar konunun detayını 2010 model Euro 4 motorlu mercedes kullanan arkadaşımın 2 sefer yağ lambasının yanması ile
servise gitmesi sonucu öğreniyor,arızanın adı H1 olarak adlandırılmış.

yağ eksilince yanan lamba yağ fazlalaşıncada yanıyormuş panikle servise gidince ücretsiz yağı değiştirmişler ve açıklama olarak
daha önce yazdığım şekilde izah ediliyor.

Bu gün bu konuda arkadaşlardan yeni bir haber daha duydum. Bu kasa bir araçta motor bloğu çatlamış, tabii garantiden motoru değişmişler. Demekki bu duruma düşmemek için aracı devamlı yüksek devirde kullanmak gerekiyor galiba. Yoksa karterdeki yağ miktarı arttığında ve farkedilmediğinde büyük sıkıntılar yaratıyor.

Benim aracımda D-Max 2012 model 14.000 km. Servise gittiğimde yağ kontrolü yapıldığında yağın 1 litre kadar arttığını gördüm. Servis 2012 sonu araçların tamamında motor yağına yakıt karışması sorunu olduğunu söyleyerek motor yağı ve filtresini değiştirdiler. Bu sorunun yeni jenerasyon bir yazılımla düzeleceğini söyleyerek araca yeni bir yazılım yüklendi. Motor yağına yakıt bildiğim kadarı ile motor conta yakarsa enjektörlerde çatlak veya silindir segmanlarında aşınma olursa yakıt kartere iner. Çok ilginç bir durum yazılımla bu sorun nasıl düzelecekmiş hala anlamış değilim. Serviste 2013 model bir D-Max'ın karterde motor yağının artması sonucu motor bloğunun çatladığını motorun komple söküldüğüne şahit oldum.

2013 kasım sonu D-Max aldım, ufak bir problemden (problem bu konuyla alakalı değil aşağıda ayrıca deyineceğim) dolayı aralık ve ocak ayı boyunca servisle yakın ilişki içindeydim. Ocak ayında, bu modellerde yağ kontrol çubuğunda ve yazılımda genel bir problem olduğunu öğrendiklerini ve (hazır gelmişken) ücretsiz olarak değiştireceklerini söylediler. Haliyle "hay hay" dedim. Aracımla ilgilenen işçilerden biri, usta başına ve bana "bakın çubukta olması gereken yerden yukarıda" diye göstermişti.

Ancak şunu belirteyim, ne öncesinde ne de sonrasında bir problem yaşamadım araçta. Şu anda 6900km'deyim; 500 - 1000 - 1500 - 2500 ve 4000 km'lerde serviste incelendi hep araç (aşağıda bahsedeceğim problem yüzünden). Şu ana kadar bolca tarlada çalıştı, çamurdan dolu römorklu traktör çekip kurtardı, insan kafası büyüklüğündeki taşlarla kaplı dağ yolundan 4km tırmandı, aracı ve aldığım lastikleri test amaçlı soktuğum dik tırmanışlar yaptı (derecelerini bilmiyorum ama yürüyerek değil de emekleyerek çıkabildiğim yerlerdi hep). Hızlı bir şoför de değilim, yani aracı aldığımdan beri neredeyse hiç bir zaman yüksek devir görmedi.

Son 3000km'dir kontrol edilmedi yağ, ancak ben de merak ettim, yarın sabah ilk iş yağımı kontrol edip buraya da yazmak olacak. Eğer yağım normal çıkarsa, yazılımsal bir problem olduğu ve güncelleme ile düzeltildiğini görmüş olacağız.

Konuyla alakasız problemim:
0km aldığım D-Max'ta şoför koltuğunda karyola gıcırtısı gibi bir ses oluyordu arazide giderken ve çukurlarda. V-Cross modeli olduğu için elektrikli mekanizması olan koltuktu; problemin mekanizmadan kaynaklı olduğu anlaşılması bir kaç tamir denemesi sonrasında anlaşıldı, ardından garantiden değiştirildi.

Az evvel kontrol ettim yağımı ve değişiklik olmadığını gördüm. Yazılım değiştiğinden beridir, çoğunluğu düşük devirde, yaklaşık 3000km gitti araç ve durum bu.

Dün gece internette de bolca araştırdım (Avustralya ve İngiltere forumlarında) ve böyle büyük bir problem olduğu ile ilgili yazışma göremedim.

Bilgilendirmeler için teşekkürler. Problemin yazılım ile çözülebilmesi de ilginçmiş.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.