Yeni Off-road'cuya Araç Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MustafaG Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 52,189

MustafaG

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Aranıza yeni katılmaya çalışan bir off-road sever olarak sizlerin
tecrübelerinden faydalanarak bir araç satın almak istiyorum. Çok uzun yaptığım
araştırmalar sonunda başlangıç olarak Suzuki Samurai ile yola koyulmak en mantıklısı
gibi geliyor. Manuel vites, benzinli (mümkünse LPG hiç takılmamış), enjektörlü ve
helezonlu bir araç var mıdır bildiğiniz? İç döşemesinin ve torpidosunun temiz olması,
kaportada ve şasede çürük olmaması tercih sebebidir. Sonradan boyanmış olması
çok önemli değil. Öncesinde off-road yapılmamış bir araç olması kendi zevkime göre
donanım ekleme imkanı vereceğinden dolayı daha da iyi olacaktır. Biliyorum çok şey
istedim ama ben aklımdakileri yazayım, belki buna en yakın bir noktada araç
bulabilirim. Samurai haricinde Vitara modelleri ile de ilgilenebilirim. Her iki model
için de kısa şase üç kapı tercihimdir. Yorumlarınızı, tavsiyelerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim..

Etiketler
Ynt: Yeni Off-road'cuya Araç Tavsiyesi

grand cherokee 5.2 :smiley:

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Eğer ilgilenirseniz aracım satılık Tamamen offroad için hazırlanmış kendini kanıtlamış sorunsuz bir araçtır
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=103053.0

Oğuzhan Bey Merhaba,
Grand Cherokee her zaman için benim de aklımda fakat başlangıç için nasıl olur diye düşünmekteyim. Piyasadaki araçların tamamına yakını çok fazla kilometre yapmış ve çok da uygun olmayan LPG sistemi takılı vaziyette. Bu da tabi ki performansı düşürüyor. Amacım küçük motor hacimli fakat LPG'siz başlangıçta bana fazla dert yaratmayacak bir araca sahip olmak. Araştırmalar devam ediyor :smiley:

Areklim Bey, nazik ilginize çok teşekkür ederim. Fakat amacım daha uygun fiyatlı çok fazla donanıma sahip olmayan bir araç almak. Kendime göre donanım eklemek istiyorum. Tekrar teşekkür ederim.

lpg ye uyumsuz demek yanlis olur bence.ayrica lpg deki performans kaybini hissetmeniz cok zor hacimli motor cunki.

Açıkçası 5.2lt hacime sahip bir motorda LPG performansını test etme şansım olmadı. Doğru söylüyorsunuz, belki hissetmek daha zor olabilir küçük hacimli motorlara göre.

1- cheroke ile baslamayın bir kere
2- yapılı arac almak her zaman karlıdır. ben yapayımmderseniz hem pahalı olur hem de cok zaman harcamanız gerekir
3- yapılı ve masrafsız araba bulmak kolay bisey degildir cok dikkatli olmalı cok iyi anlayan bir yakınınız yoksa ekspertiz yaptırmalısınız

Off-road macerama yeni başlamak üzere olduğum için çevremde bu işlerden anlayan bir dostum yok. Zaman içerisinde sizler gibi edineceğim dostlardan tavsiyeler almak için bu foruma üye oldum. Vereceğiniz değerli bilgiler ışığında bir araç almak istiyorum. Açıkçası malum sitede bir iki ilan var ilgimi çeken, fakat forum kurallarına aykırı olur mu olmaz mı bilmediğim için şu an burada linkleri vermiyorum. Sahip olduğu aracı satmak gibi bir fikri olan gezenbilir dostları ile ve herhangi bir yerde teşhir edilmeyen araçlar ile ilgili irtibat kurabilme merakındayım. Gezenbilir ailesinden bulacağım bir aracı daha güvenle satın alabilirim diye düşünüyorum.
Katkıda bulunduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

bberksan' Alıntı:
1- cheroke ile baslamayın bir kere
2- yapılı arac almak her zaman karlıdır. ben yapayımmderseniz hem pahalı olur hem de cok zaman harcamanız gerekir
3- yapılı ve masrafsız araba bulmak kolay bisey degildir cok dikkatli olmalı cok iyi anlayan bir yakınınız yoksa ekspertiz yaptırmalısınız
bide aciklasan neden cherokee ile baslamamasi gerektigini daha iyi olurdu.senin kafana yatan sey belki arkadasa yatmaz.bi tek bu arkadas icin degil disardan okuyanlara da bi faydasi olsun neden cherokee degil ?

mrb, offroad aracı temiz olacaksa, gidip samurai vs alınmaz, 2010 üzeri jimny alınır,
hem problemi az olur, hem düşük bütçe ile yeni bir araç olur, hemde ufak tefek olduğundan kullanmanız kolay olur.
dar yerlerden girer çıkarasınız, 3 manevrada dönersiniz, öndeki chroki yi geri geri çekmek zorunda kalırsınız (çünkü dar alanda dönemez)

arazi aracı arazide yıpranız, zarar görür bu sebeple boyasına çiziğine çok önem vermeyin seçerken.

27bintl butceniz varsa 24bine jimny alırsınız, 1500tl ye lastik, 600tl de 2inc yukseltme yaptınızmı , arazide gayet rahat edersiniz. daha sonra 1000tl ye de vinç aldınızmı keyfiniz yerine gelir.

zamanla hisleriniz değişecektir, ya bu araç size yetmez, ya tam istediğiniz keyfi yaşarsınız, yada offroaddan nefret edip aracı satarsınız.

benim tavsiyem, yüksek model bir araç seçin, marka ne olursa olsun.
servislerle uğraşmanız daha az olur.
offroadcu olacağınızdan zaten yolunacak kaz gözüyle bakarlar size,
öylede olursunuz,

4 kere çamura girip çıkınca 1000km de balatalar bitmiş olur, değiştirirsiniz
debriyajın ne zaman tükeneceği belli olmaz, arazi şanzımanı zinciri uzar,

yapılı alacağınız araç, yukarda yazdıklarımı çokça yaşadığı için, size sık sık masraf kapısı açar,

yazdıklarımın hepsi yaşanmış şeylerdir.

biraz önce oğuzhan ın GC nin yanından geçtim. o kadar para verecek olsam 1sn düşünmezdim. Aracın hiçbir eksiği yok. Zaten Oğuzhan kardeş bütün gün arabalarıyla ilgilenmekten başka bir şey yapmıyor. Çok bakımlı çok temiz. Vincin çelik halatının haricinde tampona halatını bile o kadar nizamlı düzgün sarmış ki offroadcu demeye şahit lazım (offroadcu genelde önemsemez hor kullanır)

Eğer rakamda orta yolu bulabilirseniz aracı en azından yakından bir görün diye tavsiye ederim...

MustafaG' Alıntı:
Off-road macerama yeni başlamak üzere olduğum için çevremde bu işlerden anlayan bir dostum yok. Zaman içerisinde sizler gibi edineceğim dostlardan tavsiyeler almak için bu foruma üye oldum. Vereceğiniz değerli bilgiler ışığında bir araç almak istiyorum. Açıkçası malum sitede bir iki ilan var ilgimi çeken, fakat forum kurallarına aykırı olur mu olmaz mı bilmediğim için şu an burada linkleri vermiyorum. Sahip olduğu aracı satmak gibi bir fikri olan gezenbilir dostları ile ve herhangi bir yerde teşhir edilmeyen araçlar ile ilgili irtibat kurabilme merakındayım. Gezenbilir ailesinden bulacağım bir aracı daha güvenle satın alabilirim diye düşünüyorum.
Katkıda bulunduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

araziye yalnız çıkmamakta fayda var o sebeple gruplara katılırsınız, araç-lastik becerilerini ve kapasitelerini görürsünüz
ona göre kendinize piknikçi veya ağır offroadcu grup seçersiniz :smiley:
yada kendi grubunuzu kendiniz kurarsnız

Öncelikle merakınız ve kararınız çok güzel araç konusunda bir suzuki sahibi olarak tecrübelerimden ve etrafımdan edindiğim izlenimlerimi paylaşayım. Samurai iyi seçim ama passız ve revizyonsuz bulmanız çok zor samurai bazı meraklı arkadaşlar için bir tez dir bazen mastır dır Dr. yapmak gibi birşeydir 4x4 suzuki forumunda bu araçları sıfırdan alıp haftalarca süren yapım hikayelerini Tv dizisi gibi izlendiğini biliyorum ki bakabilirsiniz araçların yeniden yapımı hem masraflı hemde zaman alıcı bir aksiyondur.Bence yeni başlayan birisi olarak araç yapıp toplamaktansa y bir vitara 3k veya grand 3k -5k suzuki kiti takılmış veya takılmamış araziye uyumu içim diyorum vinci telsizi lastiği sisleri lpg si (isteğe bağlı ama benzinde pahalı olunca) yani araziye uyumlu halde bir aracı alırsanız daha sonra ilerledikçe kararınızı verin derim arazi ve orman için en uyumlu suzuki dir bu kesindir diğerleri azametli durur ama suzuki yolda kalmaz ve bırakmaz az yakar masrafsız dır parça sorunu çok yok gibi lpg uyumlarıda gayet iyi samurai dense jimy daha yeni ve süper beceriler sahip olduğunu kullnınca anlarsınız zaten bu araçların standartları arazide neler yapar neler 2006 ve aşağısı arazi ve offroad için çok uygundur jimy hariç yeni kasası hala var bagaj biraz küçük dür ama biz onu port bagajla aşıyoruz kolay gelsin bol şanslar

Ne aldınız bilmiyorum ama fikir vermesi açısından yazayım.

Suzuki Samurai güzel araç ama sizi ilk başta bu işe ısındırada bilir soğuta da bilir.Nedeni özellikle turizm bölgelerinde safaride aranan bir araç olduğundan temizi pek yok piyasada.Temiz olanları da ucuz değil.Ayrıca sandığınız kadar da az yakan bir araç değil ayrıca.

Amerikanlara gelince yüksek hacim her zaman LPG için daha avantajlıdır.Genelde basit motorlar olduğundan Amerikanlar LPGye de tam uyumludur.Piyasada uydur kaydır olduğu gibi uygun fiyata çok güzel araçlarda var.Yakıt olarakta sanıldığı kadar çok yakmıyorlar.Örneğin şu anda ortalama offroad donanımlı XJ kasa 4.0 lt araç 15 lt civarı yakıyor LPGde. Jimny ile daha fazla yakıyoruz aynı parkurda.

Arkadaşların dediği gibi yapılı bir araç almak her zaman avantajlıdır.Kendinizin yapması demek çıplak araç + 10 bin ila 20 bin arası masraf demektir şu anda ki ciddi bir bütçe gerekiyor.

Son olarak Suzuki güzel araç bende seviyorum hatta bir sene içinde alma planım var ama offroaddan ziyade doğa gezilerinin bir üstü seviyedeki bir araç.Offroad yapar mı yapar ama bu motor hacmi ile bir yere kadar maalesef.XJ veya ZJ Amerikan olarak,Toyota ve Defender türü araçları tavsiye ederim offroad için.Başlangıç seviyesindeyim diye korkmayın,bu işte orta seviyeden başlamak en güzelidir.

Arkadaşlar, mesajıma cevap yazan herkese öncelikle teşekkür ederim. Değerli yorumlarınız ile umarım doğru aracı bulacağım. İlk mesajı yazmamdan sonra yaklaşık birkaç ay geçti ve internetten ve sizin gibi dostlardan edindiğim bilgilere dayanarak Suzuki Vitara 1.6 JLX ((3 kapı) almaya karar verdim. Fakat hala aradığım aracı bulamadım diyebilirim. Başlangıç olarak çok ağır off-road yapmayacağım için sanırım ekipmansız bir araç alacağım. Araç üzerinde yapmak istediklerim; yükseltme kiti - A/T lastik - Vinç takılabilecek demir tampon - sonrasında takabileceğim bir vinç - üst sepet - delici ve yayıcı sisler. Ve daha sonra aksesuar olarak ekleyebileceğim telsiz tertibatı vb ekstralar. Ayrıca aracın altını darbelerden korumak maksatlı alt koruyucu tertibat. Tabi ki tüm bunlara sahip hazır araçlar da bazen satılığa çıkabiliyor. Beğendiğim takdirde böyle hazır bir aracı da alabilirim. Yani şu an karar aşamasındayım. Yaklaşık 16.000TL civarında ekipmansız araçlar malum sitede var. Ve yine malum sitede 24.000TL gibi bir rakama da ekipmanlı araç var. Siteyi incelediğinizde göreceksiniz. Bu yazdıklarım hakkında da değerli görüşlerinizi bildirirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR