Yeni Üye / Acemi Motorsiklet Tutkunu / Öneri Ve Yönlendirme Yardım Talebi.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Hikayesiz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,372

Hikayesiz

Yeni Üye
Selamlar Arkadaşlar;

Öncelikle hepinize vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ediyor ve acemice sorularım için anlayışınıza sığınıyorum.

Motorsiklet dünyasına yeni giriş yapan birisiyim. Beni doğru yönlendirmeniz açısından biraz kendim hakkında bilgi vermek istiyorum.

Adım Ahmet Tarık, 43 yaşındayım , 177 boy ve yaklsık 100 kiloyum.

Motorsiklet ise tanışmam 15-16 yaşlarına dayanır, yaklasık 22 yaşına kadar da mopet - motorsiklet kullandım. 20 yıldır da hiç bir motorsiklete binmedim, aslında bu yaştan sonra binebileceğimi de hiç düşünmüyordum. Taa ki karavanımın arkasına (sağa sola ekmek su almaya gitmek için) bir scooter alana kadar. Mondial marka 150 cc lik bir scooter i ihtiyaçlar doğrultusunda "acaba kullanabilecekmiyim kaygıları ile" aldım. Eve bir arkadaşım getirdi. Otoparkta 1 saat binsenmi diye baktıktan ve tereddüt geçirdikten sonra kendimi ikna ettim ve bindim, ayaklarımı yanlara açıp her an düşecekmiş gibi 1-2 turdan sonra baktım ki oluyor , unutmamışım çok fazla , ne yalan söyleyeyim korka korka binerken keyif bile almaya başladığımı görünce daha çok binmeye başladım. Hafta sonu karavanımla kampa gittim, orda ise cok cok işime yaradı , ben ise gün boyu motora bindim. Artık güvenim tam yerine geldi, hatta birazı kumluk olan kötü toprak yollarda bile oldukça kontrollü bir şekilde ve cok rahat kullandığımı gördüm. Kendime güvenim yerine gelirken , motorsiklet tutum ise tavan yaptı.

Motoru alıp 3-5 tur atınca , eşimi de arkama alakarak 1-2 tur attım, baktım iyice rahatız, hemen bir motorsiklet malzemeleri satan dükkana gederek eşim ve kendime kask,mont gibi kıyafetler aldık. Hatta bu kıyafetlere verdiğimiz para 2.700 aldığım motordan daha çok oldu :smiley:. Sonuçta sağlığımız her şeyden önemli. Yanlız o elbiseler ve kaskları giyip eşimle motorun üstüne çıkınca motor altımızda kayboldu :smiley: hemde yoldaki tüm tırtıkları hissediyoruz. Özellikle artçı (bunu öğrendim :smiley: hiç rahat değil, ileri kayıp duruyor. Bunları düşününce ve biz bu işi ilerletme kararı alınca sanırım başka bir kulvara geçme zamanıdır dedik.

Velhasılı bu kadar bilgi verdikten sonra , şimdi nasıl ilerleyeceğimi ve sorularımı sorabilirim.

Motorsikletten beklentilerim ise söyle,
Ben ve eşimle rahat ve konforlu bir şekilde 1-350 km en çok mesefelerde yolculuk edeceğimiz, hafta sonları kullanımı için (iş amaçlı yada günlük ulaşım amaçlı kullanmayacağım) tamamen keyif için kullanacağım bir motor istemekteyim. Bu iş için ayırdığım bütçe ise 10-15 bin liradır.
Mondial argent 150 cc de tüm yol bozukluklarını hissettiğim için bunu hissetmeyeceğim yada çok az hissedeceğimiz bir model istiyoruz.
Karavan - kamp - doğa ile ilgilenmekten ve aktiviteleri yaptıgımız için sadece otobanda değilde , koy yollarında ve bozuk yollarda da kullanabileceğimiz (daima 2 kişi) bir şey istiyoruz.
Vitesli motorsiklet kullanabileceğimi halen düşünememekteyim, bana çok zormuş gibi geliyor ve malum bu yaştan sonra denge sorunu da olacaktır. Artık bu atraksiyonlara girecek kadar da genç değiliz, bu nedenle otomatik vites bir alet olsa süper olur düşüncesindeyiz. Öyle debriyaj vites uğraşmayacağım bir model ideal bizim için .
Uzun yola çok çıkmayacağım, hız konusunda ise hiç beklentim yok , 2 kişi 100 km yapması yeterli , 800 cc 1000 cc bir performans motorsikleti istemiyorum , çünki o kadar hızlı süremem zaten, çoluk çocuk arkada eşim , sorumluluklarım 1000 tane şey geliyor aklıma gaza her basışımda :smiley: dolayısı ile yakıt konusunda performasnlı olması ( az yakması ) daha tercih sebebim.
Genelde az trafikli yollarda kullanacağım motorumu, karavanla gittiğim tatil bölgelerinde , yada evimizin yakınlarındaki dinlence yerlerinde, belki zaman zaman istanbul-sakarya (anne ziyareti), istanbul - bolu (7 göller-abant-ismailin yeri sabah kahvaltısı) gibi aktiviteler de kullanabilirim. o nedenle yol konforu da olsun istiyorum.
Hem asvalt %75 - hem stablize köy yolu ve toprak yollar patikalar %25 da 2 kişi kullanacağımızı düşünürsek öyle altı çok alçak ve hız motoru da olmamalı.
Bir diger ayrıntı ise 150 cc lik mondial altımız da (özellikle benim cüsseyi düşünütseniz , araya kaçmış gibi duruyor) komik duruyor. Böyle gösterişli ve büyük görünsün istiyoruz. Mesela Honda Goldving gibi :smiley: Çok mu şey istedim :smiley:

Kısaca arkadaşlar meramım budur . Belki bir çok şeyi aynı anda istedim, hem 1. hem 3. olunmaz birim ama , bu istediklerime en yakın model önerileriniz ne olur. Bana ne önerirsiniz. nasıl bir yol izlemeliyim . Kısaca karışık olan kafamın biraz olsun arınmması için tüm yazacaklarınız benim için altın değerinde.
Çok değerli görüşlerinizi paylaşmanız deleği ile .

Ahmet Tarık

Etiketler
Ynt: Yeni Üye / Acemi Motorsiklet Tutkunu / Öneri Ve Yönlendirme Yardım Talebi.

selamlar.
Karavanla da taşıyabileceğiniz dediğiniz menzillere ve kulvarlarda kullanabileceğiniz 2 kişiyi rahatlıkla taşıyabilecek tek model olarak aklıma HONDA CBF 150 geliyor.fiyatı 5.500 gibi.Daha büyük model düşünürseniz SUZUKİ İNUZUMA 250 oda 11.000 gibi.Dağ,bayır,stabilize yollarda kullanacğınız için scooter tarzı motoru tavsiye etmem.Bu da kendi görüşüm,tabii farklı düşünenler olabilir.Bende de Honda cbf 150 var.dediğiniz yollarda çok rahat kullanabiliyoruz.Motorda belirli markaların dışına çıkmamak lazım sağlqmlık,yakıt,ikinci el fiyatı ve servis gibi.Japondan vazgeçmeyin derim.

trgsoy hocam ; tavsiyelerin için çok teşekkür ederim.
Önceliklerimi yeniden sıralayınca.
* iki kişi (özellikle artçı) rahat seyahat edebilecek.
* %85 asvalt %15 Bozuk yol
* 15 Bin bütçe
* Kullanım rahatlığı (bir Acemi için)
* Büyük ve gösterişli durması (bu günkü çok komik duruyor altımda)
* Max hızım 90-100 olur bu nedenle çok büyük motor gereksiz
* Ani hızlanma ihtiyacım yok , yarışmayacağım

Bu şekilde bir daha bakmak gerek sanırım motorsiklet tiplerine .

Birde Endro mu ? Touring ? tipindeki motorlarmı bilemedim ...
Çok ağır off-road yapmayacağım en kötü çakıl köy yolu ...
Kafam çok karıştı ...

Yanıtlar için şimdiden teşekkürler ...

yeni model takıntınız yok ise eğer sanırım Yamaha TDM sizi oldukça memnun edecektir. Güvenlik donanımı yüksek, uzun yol için biçilmiş kaftan... bir de temizini buldunuz mu muhteşem olur.

Ya da %15 lik kısım çok da bozuk olmayacaksa yani yükseklik önemli değilse eğer güzel bir scooter mesela Honda Silverwing...

Her ikisi ile de uzun yollar yapmışlığımız, güzel anılar toplamışlığımız vardır...

Selamlar...
Sizin için en uygun motosiklet Honda NC700 integra. Otomatik vites, 700cc, Çok ekonomik (100km 3.5lt), fiyat 22.500TL.
Uzun yolda çok rahat edersiniz. Hatta artık tatillere karavanı evde bırakır, motorla gidersiniz. Forumları biraz araştırırsanız bu modelle yurt dışı gezilerine giden bir çok arkadaşın yazılarını okuyabilirsiniz.

Size en yakın Honda bayine uğrayıp, bu modeli bi görmenizi tavsiye ederim..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri