Yurt Dışı Ülkelerde Karavan Çekmek İçin Geçerli Ehliyet Sınıfı ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,620

cygnet

Kamp I
Merhaba.

Tüm gezenbilir üyelerinin yeni yılını kutlarım.

950 kg civarındaki karavanımla yurt dışına çıkmak istiyorum. Arabamın ruhsatında "römork çekebilir" kaşesi bulunuyor. Benim de 9 sene önce motosiklet kullandığım için almış olduğum B+A2 ehliyetim var.

Yurt dışında karavan çekerek seyahat edebilmem için olması gereken ehliyet tipi nedir ?.
750 kg a dek karavanlarda B sınıfının yeterli olduğunu biliyorum.
Ancak daha ağır karavanlarda ağır vasıta ehliyeti lazım diye bu sayfalarda , özellikle Doğan Böncü arkadaşımızın yaşadığı bir olayı da burada okumuştum.
Ama iş şimdi sonuca bağlamaya geldi.

O nedenle bugünkü son durum hakkında bilgi rica edeceğim.

Etiketler
Ynt: Yurt Dışı Ülkelerde Karavan Çekmek İçin Geçerli Ehliyet Sınıfı ?

Ehliyetimi aldığımda römork taşıma ile ilgili bir sınırlama olmadığı için, yeni düzenlemelerin hep dışında kaldım. Bu nedenle konuyla hiç ilgilenmedim. Şimdi sorunuzu görünce Almanya‘ daki ehliyet düzenlemelerine bir göz attım.

Sınıf B (Sadece karavanla ilgili bölümü)
1. Karavan ve çekici aracın toplam yüklü ağırlığı 3.500 kiloya kadar.
2. Karavanın yüklü ağırlığı 750 kiloyu geçebilir fakat karavan ve çekici aracın yüklü ağırlıklıkları toplamı 3.500 kiloyu geçmeyecek.

Sınıf B96 (B ehliyetine 96 ilave edebilmek için pratik ve teoriden oluşan ve sonunda imtihan olmayan bir kursa katılmak lazım)
1. Karavan ve çeken aracın yüklü ağırlıklarının toplamı 4250 kiloya kadar.

Sınıf BE
1. Ehliyet B ile kullanılabilen bir araç ile, yüklü ağırlıgı 3.500 kiloya kadar olan bir römork (karavan) çekilebilir.

(Tercüme yardımı:
Aşağıda linkte gördüğümüz „zul. Gesamtmasse=Yüklü ağırlık“ demektir.)
http://www.humbaur.com/wissenswertes/fahrerlaubnis.html

Akdeniz45' Alıntı:
2. Karavanın yüklü ağırlığı 750 kiloyu geçebilir fakat karavan ve çekici aracın yüklü ağırlıklıkları toplamı 3.500 kiloyu geçmeyecek.
Teşekkürler Hüseyin Bey.
ilginçmiş. :smiley:

B sınıfı ehliyet ile toplam 3.5t kavramı hem mantıklı hem de garip sonuçlar ortaya çıkarabilir. 2.5t bir araçla 1t karavan sorun çıkartmaz ama 1t'luk küçük bir araçla ise 2.5t karavana izin var demektir. Artık karavan mı aracı kontrol eder yoksa araç mı karavanı... ;D

fsirin' Alıntı:
Teşekkürler Hüseyin Bey.
ilginçmiş. :smiley:

B sınıfı ehliyet ile toplam 3.5t kavramı hem mantıklı hem de garip sonuçlar ortaya çıkarabilir. 2.5t bir araçla 1t karavan sorun çıkartmaz ama 1t'luk küçük bir araçla ise 2.5t karavana izin var demektir. Artık karavan mı aracı kontrol eder yoksa araç mı karavanı... ;D

Ferhat Bey haklısınız. Eskiden, çeken aracın boş ağırlığı karavanın yüklü ağırlığından küçük olamaz diye bir madde vardı. 2013 yılında yapılan son değişiklerle bu madde kalkmış gözüküyor.

fsirin' Alıntı:

Ferhat Bey konu beni meşgul etti ve bir türlü kafamdan gitmedi. Almanlar yaş tahtaya pek basmazlar ;D. Şimdi çözüm birden aklıma geldi. Araçların ruhsatında hangi ağırlıkta bir römorku (karavanı) çekebilecekleri yazılı. Örneğin benim Sprinterin frenli römorklarda 2.000 kiloya kadar, frensizlerde 750 kiloya kadar çekebilileceği ruhsatında yazılı.

Araçların çekebileceği römork ağırlıkları listesi:
(Tercüme yardımı: Anhängerlast, gebremst (Kg)=Frenli römork/karavan.
Anhängerlast ungebremst (Kg)=Frensiz römork/karavan.
http://goo.gl/9sDmXz

Akdeniz45' Alıntı:
Ferhat Bey konu beni meşgul etti ve bir türlü kafamdan gitmedi. Almanlar yaş tahtaya pek basmazlar ;D. Şimdi çözüm birden aklıma geldi. Araçların ruhsatında hangi ağırlıkta bir römorku (karavanı) çekebilecekleri yazılı. Örneğin benim Sprinterin frenli römorklarda 2.000 kiloya kadar, frensizlerde 750 kiloya kadar çekebilileceği ruhsatında yazılı.
Oradan garantiye alıyorlar o zaman. :smiley:

Sanırım ekli tablo sorularınıza cevap olacaktır.

saygılarımla

Erdal Ötügen

Sunu1

Sn. @cygnet, sorunuzun resmi cevabı, almak zorunda olduğunuz ve böylelikle artık Türkiye dışında, kabul eden ülkelerce temel ehliyetiniz vasfındaki, Uluslararası Sürücü Belgenizde var. (İDP)
Bu durumda söz konusu sınıfları en doğru olarak çevirimi yapan Türkiye Turing Kurumundan öğrenmek bence en sağlıklı yol olmalı ?

Aşağıdaki haritada İDP yi kabul (mavi) ve tolere (türkiz) eden ülkeler görülüyor. Yani gri olmayan her yerde geçerli.
http://goo.gl/Y1Srzo

Örnek olarak aşağıda benim geçenlerde Almanyadan aldığım normal otomobil ehliyetinin İDP'si görülüyor.
Burada bana müsaade edilen A1, B, C1, BE, C1E sınıfı.
Açıklamalar Erdal beyin şemasından alınabilir.

Not. Aslında C1 ve C1E ye şaşırmadım desem yalan olur. İDP için eski ehliyeti ki bu olanak vardı yeni AT ehliyeti ile (C1 ve C1E yok) değiştirme zorunluluğu var. Sanırım İDP yi dolduran memur hata yapmış olmalı ? Darısı başınıza. :D
Avrupa ne medeni değil mi ? Memurları bile hata yaparsa vatandaşın lehine yapıyorlar. ;D

DP

Konu yeterince açıklığa kavuştu ama ufacık bir açıklama yapma gereği duydum. Eu ehliyetinde 2013‘ te değişiklikler yapıldı. Yapılan değişikliklerle B sınıf ehliyet sahibine 750 kilonun üzerinde römork/karavan çekme hakkı verildi. Yalnız, karavan ve çekici aracın toplam yüklü ağırlıklarının 3.500 kiloyu geçmemesi gerekiyor. Aşağıdaki resim bu değişiklikten sonraki durumu gösteriyor.

Ekli dosyalar

• B Klasse.jpg
    B Klasse.jpg
    70.4 KB · Görüntüleme: 393

Sanırım sn. @cgynet'i bütün çabalarımıza rağmen hala tatmin edemedik ? :D
Tek bir cevap bile yok da ! :-\

Ehliyetimi aldığımda römork taşıma ile ilgili bir sınırlama olmadığı için, yeni düzenlemelerin hep dışında kaldım. Bu nedenle konuyla hiç ilgilenmedim. Şimdi sorunuzu görünce Almanya‘ daki ehliyet düzenlemelerine bir göz attım.

Sınıf B96 (B ehliyetine 96 ilave edebilmek için pratik ve teoriden oluşan ve sonunda imtihan olmayan bir kursa katılmak lazım)
1. Karavan ve çeken aracın yüklü ağırlıklarının toplamı 4250 kiloya kadar.

Sınıf BE
1. Ehliyet B ile kullanılabilen bir araç ile, yüklü ağırlıgı 3.500 kiloya kadar olan bir römork (karavan) çekilebilir.

(Tercüme yardımı:
Aşağıda linkte gördüğümüz „zul. Gesamtmasse=Yüklü ağırlık“ demektir.)
Humbaur Anhänger - Fahrerlaubnis

Sayın Akdeniz 45;
Uzun yıllardır planladığım karavan ile Avrupa turunu, sizlerin deneyimlerini de okuduktan sonra, kısmetse bu yaz yapmayı düşünüyoruz.
Bu konuda aşağıda merak ettiğim sorulara, cevap verebilirsem çok memnun olacağım;
1. Karavan kiralarken (3-4 Kişilik) sahip olduğum B sınıf ehliyet yeterli olacak mıdır?
2. Daha önce Avrupa'da minibüs kullandım ama karavan tecrübem olmadı, bu bakımdan motokaravan kullanmak çok zor mudur?
3. Kamping alanlarından yapılan rezervasyonlar güvenli midir? Gittiğimizde "Kusura bakmayın yerimiz kalmadı" gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
4. Biz 5 aile olarak bir tur düzenledik. Bu şekilde 5 ayrı karavan ile seyahat etmek sizce ne gibi sıkıntıları beraberinde getirebilir?
5. Rota olarak sizlerin maceralarını da dikkate alarak, Almanya Münih'ten başlayan ve güneye uzanan bir yol çizdik. Bu anlamda yardımcı olabileceğiniz her türlü tavsiyeye ihtiyacım olabilir.

Yardım ve destekleriniz için şimdiden bir kez daha teşekkür ederim.
Sevgi ve saygılarımla...

Sinan Çavun

Sayın Akdeniz 45;
Uzun yıllardır planladığım karavan ile Avrupa turunu, sizlerin deneyimlerini de okuduktan sonra, kısmetse bu yaz yapmayı düşünüyoruz.
Bu konuda aşağıda merak ettiğim sorulara, cevap verebilirsem çok memnun olacağım;
1. Karavan kiralarken (3-4 Kişilik) sahip olduğum B sınıf ehliyet yeterli olacak mıdır?
2. Daha önce Avrupa'da minibüs kullandım ama karavan tecrübem olmadı, bu bakımdan motokaravan kullanmak çok zor mudur?
3. Kamping alanlarından yapılan rezervasyonlar güvenli midir? Gittiğimizde "Kusura bakmayın yerimiz kalmadı" gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
4. Biz 5 aile olarak bir tur düzenledik. Bu şekilde 5 ayrı karavan ile seyahat etmek sizce ne gibi sıkıntıları beraberinde getirebilir?
5. Rota olarak sizlerin maceralarını da dikkate alarak, Almanya Münih'ten başlayan ve güneye uzanan bir yol çizdik. Bu anlamda yardımcı olabileceğiniz her türlü tavsiyeye ihtiyacım olabilir.

Yardım ve destekleriniz için şimdiden bir kez daha teşekkür ederim.
Sevgi ve saygılarımla...

Sinan Çavun

Sinan Bey,

1) Almanya’da B sınıf ehliyetle azami yüklü ağırlığı 3.500 kiloya kadar araç kullanmak mümkün. Bu durum tüm Avrupa Birliği için geçerli sanıyorum.

2) 3-4 kişlik bir karavan alkoven veya yarı alkoven türünde bir karavan olabilir. Bunlar minibüslerden biraz daha geniş ve yüksek araçlar. Aslında karavan kullanmak hiç zor değil. Siz minibüs kullandığınız için zaten benzer bir aracı kullanmışsınız. Önemli olan aracın geniş ve yüksek olduğunu hep akılda tutmak. Bu durum karavanın trafik sigortası içinde önemli bir konu. Almanya’da kiralanan karavanların sigortasına dikkat etmek lazım. Kiralık karavanların sigortalarında şöyle bir kısıtlama olabilir. Araçta oluşan bir hasar, aracın yüksekliği veya genişliği nedeniyle olursa, sigorta bu kazaya sürücünün ağır ihmali neden oldu diyerek karavanda olan hasarı ödemeyi kabul etmeyebiliyor. Karavan kiralarken bu noktayı açığa kavuşturmakta ve durumu önceden bilmekte fayda var.

3) Batı, Orta ve Güney Avrupa’da kampinglerin reservasyonlarına güvenebilirsiniz. Eğer gezdiğiniz ülkelerda okullların tatil olduğu zamana rastlarsanız kampingler dolu olabilir ama buna rağmen kampingler reservasyonları ciddiye alırlar. Yalnız böyle tatil zamanlarında hem karavanların kiralama ücretleri hemde kampinglerin ücretleri daha yüksek olur.

4) 5 ayrı karavanla ben hiç yolculuk yapmadım. Gezdiğiniz yerlerde aynı yerde park sorunu olabilir. Kampinglerde yanyana durabilmek için vakitlice reservasyon faydalı olur diye düşünüyorum. Önemli bir konuda böyle konvoy halinde giderken arada yeterince mesafe bırakmak lazım.

5) Hangi tarihlerde ve hangi ülkeleri gezmek istediğinizi bilirsem, önerilerde bulunabilirim.

Iyi geziler.

Merhaba;

Öncelikle cevaplar ve yardımlar için teşekkürler. Biz tatililimizi 5-15 Temmuz civarı yapmayı planlıyoruz.
Rota olarak, Almanya Münih'ten kiralama yapıp, Insbruck (Avusturya), ardından güneye inip İtalya, Como gölü civarı ve sonrasında İsviçre üzerinde tekrar Almanya'ya dönüş şeklinde bir plan yaptık.
Almanya'dan kiralama yaparken, sigorta konusunda nasıl dikkat edeceğim? Ekstra bir poliçe falan mı gerekiyor?
Bir de karavanı teslim ederken nelere dikkat etmem gerekir?

Destek ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Sevgi ve saygılarımla...

Merhaba;

Öncelikle cevaplar ve yardımlar için teşekkürler. Biz tatililimizi 5-15 Temmuz civarı yapmayı planlıyoruz.
Rota olarak, Almanya Münih'ten kiralama yapıp, Insbruck (Avusturya), ardından güneye inip İtalya, Como gölü civarı ve sonrasında İsviçre üzerinde tekrar Almanya'ya dönüş şeklinde bir plan yaptık.
Almanya'dan kiralama yaparken, sigorta konusunda nasıl dikkat edeceğim? Ekstra bir poliçe falan mı gerekiyor?
Bir de karavanı teslim ederken nelere dikkat etmem gerekir?

Destek ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Sevgi ve saygılarımla...

Karavan kiralarken imzalanan sözleşmede firmanın karavan kiralama koşulları var. Aşağıdaki linkte özellikle „Haftung des Mieters =Kiralayanın sorumluluğu“ bölümünü araç kiralarken dikkatlice okumak lazım. Çünkü sözleşmeyi imzalarken bunları kabul ediyoruz. Bu bölümde iki noktayı basit olarak tercüme edeyim.
Karavanla geri geri giderken bir şahsın arkada bir şeye çarpmamak için size yardımcı olması lazım. Ikincisi de aracı kullanırken yüksekliğini ve genişliğini dikkate alacaksınız. Bu noktalara uyulmayınca oluşacak hasarı aracı kiralayan karşılıyor.
Bu konuda kendi karavanımla deneyimlerim. Karavanla geri geri giderken, geriyi gösteren kamera olsa bile mutlaka birisi size yardımcı olsun. Karavanın genişliği ve yüksekliği nedeniyle oluşan riski azaltmak için TIR ve karavanlar için olan bir navigasyon kullanmakta fayda var. Bu navigasyon karavanın geçemeyeceği yollara girmiyor. Belki kiraladığınız karavanda böyle bir navigasyon vardır. Ama yine de dikkatli olmak lazım.
http://www.wohnmobil-muenchen.de/dateien/files/agb_wierschak.pdf

Uzun yılardır rotanızdaki yerleri gezmedim ama forumda detaylı gezi anıları var.
Güzel geziler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri