Yurt Dışına Kendi Aracınızla Çıkmak istiyorsanız neler yapmalısınız ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alpino Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,708

alpino

Kamp III
Yer
türkiye
Öncelikle yurt dışına karayolunu ve kendi aracını kullanarak çıkmak isteyenlere 2010 bayram tatili sırasında yaşadığım tecrübeler doğrultusunda bilgi vermek isterim.
Geçtiğimiz bayramda otomobilim ile alexandroupoli(dedeağaç) seyahati gerçekleştirdim.

öncelikle turing den ehliyetinizi uluslararası ehliyete cevirmeniz gerekmekte ,bunu 4,levent te bulunan merkezlerinden yapabileceğiniz gibi çıkış kapılarındada yapabilirsiniz ama tavsiyem orada vakit kaybetmemek için önceden hazırlıklı olmanız.Bunun için ehliyetiniz ve 2 adet resim gerekmekte 1 yıllık ehliyetin maliyeti 265 tl (ilk defa alacaklar için) ancak daha önce ehliyetiniz varsa süre uzatmanız yeterli ve daha az bir maliyeti var.

Aracınıza yurt dışında karsınızdakilere vereceğiniz teminatı kapsayan en az 7 gün süreli siğorta yaptırmanız gerekli 1 aylık siğorta maliyeti 70 euro.Ülkemizdeki tüm siğorta firmaları bunu yapabilmekte veya sınır kapılarında da yaptırmanız mümkün.Kaskonuz olsa dahi bunu yaptırmak zorunlu büyük ihtimalle kaskonuz yurt dısı teminatlı değildir size tavsiyem gitmeden evvel kaskonuza yurt dısı teminatınıda ekletin,çünkü çalınma-yanma -afet durumlarında 70 euro ödeyerek yaptırılan zorunlu siğorta gecerli değil.

Araç sahibi iseniz başka bir belge gerekmemekte şayet araç şirkete kayıtlı ise veya başkasına ait bir araçla çıkacaksanız vekaletname gerekmekte ,şirket araçlarında imza yetkisi size aitse o zaman sadece şirkete ait imza sirküleri yeterli olmakta vekaletname aranmamakta.

Vizenizin olmasınıda unutmayın sakın.

şayet belgeleriniz tamamsa kapılarda aşrı yogunluk yoksa (ben bayramın 2. günü cıktım) çıkış işleminiz en fazla 10 dakika sürmekte aynı şey dönüşte girerekende gecerli.

istanbul ipsala 250 km ,ipsaladan dedeağaç 40 km yani toplamda yaklasık 300 km sonra dedeağaçtasınız ipsalaya kadar radar olma ihtimali var sonrasında rahat olun zaten yollarda cok güzel.

özellikle belirtmeliyimki yurt dısında en az 72 saat kalan kişiler dönüşte dutyfree den alışveriş yapabiliyor bu sebeple 72 saat kalmadıysanız şayet Türk tarafından alış veriş yapamazsınız ancak yunanistan dutyfree sinden alış veriş yapabilirsiniz yada çıkışta bizim taraftan yapabilirsiniz.bizim dutyfree biraz daha ucuz ve güzel.

iyi yolculuklar dilerim :smiley:

Etiketler
Ynt: Yurt Dışına Kendi Aracınızla Çıkmak istiyorsanız neler yapmalısınız ?

teşekkürler bu çok faydalı oldu ;D ;D ;D

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Bende bu sene yurt dışına arabayla çıkmayı deneyecektim.Biraz masraflı gibi geldi bana.Uçağa atlayıp gitmek daha mantıklı sanırım.

alp bey merhabalar
ülke giriş-çıkışlarında araçtan kaynaklanan herhangi bir ödeme yapılması gerekip gerekmediği hakkında bilginiz var mı?
teşekkür ederim

Artvin / Sarp sınır kapısından geçişlerde hiç bir belge ye ihtiyac yoktur ve ödeme yapilmamaktadir. 15 TL lük pulunuz olsun, arac üstünüze kayıtlı veya vekâlet olsun yeterli...

Bilgilendirmeler için çok teşekkürler.

çok teşekkürler. benim içincde çok yararlı oldu.
bu arada giriş çıkışlarda bagajdaki taköım çantası gibi vs. çantalarda problem yaşadınız mı?
yani aracın arkasında bir çantam var örneğin fener, yağmurluyk , çizme vs olduğu çantalarım var bu tip şeyler sorun olurmu?

erdalyalcin' Alıntı:
çok teşekkürler. benim içincde çok yararlı oldu.
bu arada giriş çıkışlarda bagajdaki taköım çantası gibi vs. çantalarda problem yaşadınız mı?
yani aracın arkasında bir çantam var örneğin fener, yağmurluyk , çizme vs olduğu çantalarım var bu tip şeyler sorun olurmu?

Kesinlikle bir sorun çıkmaz, şunuda belirtmeliyim ki gümrük memuru şüphelenmez ise veya şüpheli bir haliniz yoksa bırakın arabanızın bagajını acmayı camını bile actırmıyorlar.
Ayrıca gittiğiniz ülkelerden alışveriş yapmış olabilirsiniz bunların faturalarını atmayın girişte göstermek zorunda kalırsanız yanınızda bulunsun bir üründen 1 den fazla yoksa yani kendiniz kullanmak için getiriyorsanız zaten sorun cıkarmamaktalar örneğin 1 adet fotograf mak,1 adet laptop,1 adet navigasyon cihazı gibi ama yanınızda(girişte) 20 adet gömlek olsa işte bunu acıklamak biraz zor olabilir tabii sorarlarsa :smiley:

paylaşım için teşekkürler

Pratik bilgiler için teşekkürler.

Merhabalar
Hazir konu acilmisken bir soru sormak istedim. Ben Bulgaristanda okuyorum ve burdan Turkiyeye giderken aracin yasinin 20 yasindan yasli olmamasi gerekiyor. Acaba Turkiyeden yurtdisina cikarken kac yas siniri var? Tesekkur ederim.

tyido' Alıntı:
Merhabalar
Hazir konu acilmisken bir soru sormak istedim. Ben Bulgaristanda okuyorum ve burdan Turkiyeye giderken aracin yasinin 20 yasindan yasli olmamasi gerekiyor. Acaba Turkiyeden yurtdisina cikarken kac yas siniri var? Tesekkur ederim.

Bildiğim kadaı ile Türkiye'den yurt dısına cıkıslarda araç yaşı ile ilgili bir sınırlama yok,sonuçta satmak için değil gezmek için çıkıyorsunuz:smiley:

Bencede yas siniri yokmus gibi geliyor ama Yurtdisindan Turkiyeye girerken problem olabiliyor acaba cikarken de sorun cikarirlarmi diye sormak istedim. Ilginize tesekkurler.

Merhabalar..
Çok güzel bilgiler aldım. Bu konu ile ilgili olarak 19 Mayıs ta derneğimiz "İKOD" (İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği) Yunanistan - Selanik gezisi düzenledi ve şu anda kayıtlı 16 klasik otomobil listede.
Verdiğiniz bilgiler bu doğrultuda bizim çok işimize yaramaktadır. Hazırlıklarımız devam etmektedir. Yinede oluşan gelişmeleri buradan sizlere sırası gelince aktaracağım.
Gezimiz hazırlıkları için yapılacak toplantımızda bu başlıktaki ilk mesajı bizzat görüşeceğiz.

Sitemiz klasikoto.org adresinden alıntı aşağıda..

İKOD' Alıntı:
cccccq.jpg

İKOD 2011 Faaliyet takviminde yer alan Selanik Gezisi ile ilgili programı ve detaylarını aşağıda görebilirsiniz.

SELANİK GEZİSİ 19 –21 Mayıs 2011
2 Gece 3 Gün
19 Mayıs 2011
İstanbul - Selanik

Saat 06.00 Mahmutbey TEM Gişeler hareketle Silivri – Keşan karayolu takip edilerek İpsala sınır kapısına varış. Pasaport ve gümrük işlemlerini takiben Dedeağaç (Alexandroupoli)- Gümülcine (Komotini)- İskeçe (Xhanti) karayolu takip edilerek Selanik’e yolculuk. Dedeağaç’ta kahve molası, İskeçe’de öğlen yemeği; yaklaşık yolculuk süresi normal hava şartları ve sınır geçiş süreleri, molalar dahilinde 14 saattir.
20 Mayıs Cuma 2011 SELANiK
Sabah kahvaltısından sonra Atamızı doğduğu evde ziyaret ederek saygıyla anıyoruz. Ardından panaromik şehir turumuz başlıyor; kordon, beyaz kule, döner kule, fuar meydanı, Osmanlı ve Bizans eserleri, Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros katedrali, Büyük İskender heykeli, Hamza Bey camii, E.Venezelo - P.konstantin heykelleri, Vardar, Makedonia, Aristoteles, Elefterios meydanları Havariler Kilisesi, Makedonia & Trakya & Bakanlık Binası, İdadi, RODANDA, Ag. George Kilisesi, Şadırvan, HELEXPO İnternational Fuar alanı, Döner Kule,19.YY. Neo Klasik Yapılar, Averof Limanı, Beyaz Kule & Bizans üzesi, Mekadonia Tiyatro Binası, Melina Mercury Kültür Merkezi, Kütüphane, Kamara, Bedesten, “Panagia Calkeon, St. Athanasios, St. Nicholas, St. Harlambos” Kiliseleri, “Vardar, Makedonia, Şadırvan, Aristoteles, Elefterios” Meydanları “Ag. Dimitri, Egnatia, Tsmiski, Manastır, Langada, Nikis (Vas. Konstantin)” caddeler, Acropolis, Bizans surları, Eski Selanik, “Ana Poli”,Makedonia Mimarisinin hakim olduğu evler, Vladaton manastırı, şehrin Kuş bakışı seyri gezisi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından Selanik’in kafeleri ile meşhur Kordon Boyunda yürüyüş yapıp Kafelerde Yunanistan’ın meşhur kahvesi Frape’nin tadına bakıyoruz. Akşam dileyen misafirlerimiz ile extra olarak taverna turuna katılma imkanı, Leziz yemekler, Yunan müziği ve buzuki eşliğinde sınırsız eğlence. Geceleme Selanik’te otelimizde.
21 Mayıs Cumartesi 2011 KAVALA - ISTANBUL
Sabah kahvaltı sonrası 10:00 da otelden ayrılış ve Kavala’ya hareket, Yaklaşık 2-3 saatlik yolculuk sonrası Kavala’ya varış ve panaromik şehir turu; su kemerleri, liman, kale, 19.yy neoklasik yapılar, Pangia, eski & yeni şehir, Acropolis, deniz feneri, Ag.Nicholas& Teodoro Kimissi kiliseleri Kavala’lı Mehmet Ali paşa imarethane, ev & heykeli’nin görülmesi sonrası Kavala’nın meşhur balıkçılarında öğle yemeği sonrası ardından Gümülcine & Dedeağaç karayolu takip edilerek İpsala sınır kapısına yolculuk. Pasaport ve gümrük işlemleri sonrası Yunanistan free- shop’unda serbest zaman, Türk sınırına geçiş, takiben Keşan-Tekirdağ-Silivri karayolu takip edilerek İstanbul’a yolculuk. Tekirdağ’da serbest köfte molası sonrası akşam saatlerinde İstanbul’a varış,

Bir başka İKOD organizasyonunda buluşmak dileğiyle...

ÖNEMLi :
Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir.
Tur programı örnek programdır.
İKOD gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar.
Tüm dünya otellerinde check-out (otelden çıkış) Saat 12:00. Check-in (otele giriş) Saat 14:00'dır.

ULAŞIM MESAFELERİ
İstanbul – İpsala : 263 km
İpsala – Dedeağaç : 46 km
Dedeağaç – Gümülcine :65 km
Gümülcine – İskeçe : 54 km
İskeçe – Kavala : 56 km
Kavala – Selanik : 173 km

ÖNEMLİ NOT: 16 klasik otomobil, İKOD üyelerimiz, eşleri ve çocuklarıyla toplam 60 kişiyle gerçekleştireceğimiz Selanşk Gezisi için gerek başvuru tarihi gerekse kişi kontenjanımız dolduğundan yeni başvurular kabul edilemeyecektir.

cccccq.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.