Yurt Dışından Emlak Almak Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EFE AYDIN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,640

EFE AYDIN

Ana Kamp
Ülkemizde yabancı ülke vatandaşları ev sahibi olurken, bu ülkelerle uluslararası antlaşmalarda karşılılık ilkesi gereğince çok sayıda vatandaşımız da oralardan gayrimenkul satın alıyorlar.

Özellikle şu sıralar ekonomik krizde bulunan çok sayıda ülke yabacılara emlak satışını destekliyor.

Bütün Avrupa ülkeleri yabancı yatırımcıyı ve emlak satışını destekliyor. Bunların içinde en uygun, en ucuz Macaristan geliyor. Yaklaşık 10 yıl önce kendini gösteren Avrupa krizi şu an tüm zorluklarıyla devam ediyor. Bazı ülkeler ise çok etkilenmiş durumda.

Bende bu konuyu uzun zamandır araştırıyorum ve bilgi edinmeye çalışıyorum. Avrupa ülkeleri arasında Macaristan şu an ekonomik krizi atlatamayan ve bu yüzden çok fazla sayıda dışarıya vatandaşları göç etmiş bir ülke, şu an için bile Macar gençleri yurt dışına gidiyor.Ülkede çok sayıda ev ve arazi satılık durumda. Tabi ki fiyat sıralamasında çok yüksek rakamlara emlak var. Fakat çok küçük rakamlara satılan ev ve arazi miktarı çok fazla. Elbette bu kriz dönemi sonsuza kadar devam etmez ve fiyatlar tekrar yükselir.

Macaristan'da özellikle kasabalar birbirine yakın ve evler müstakil. Üstelik her ev ortalama 2000-8000 m2 bahçeye sahip. Zaten uydu fotoğraflarından incelerseniz bu güzel ülkede bütün yerleşim yerleri aynı görünüme sahip. Muntazam bir yerleşim ve çok güzel evler...Bu fotoğraf daha iyi anlatacaktır.

Tt zpspnzsjkmb

Değerli arkadaşlar bir yakınımda bizzat görüp anlattığı ve yerli-yabancı emlak satış sitelerinden gördüğüm kadar Macaristan'da şu an çok ucuz evler bulmak mümkün.

Bir örnek verecek olursak bu ev ilanını bu gün gördüm, ev 7000 m2 arsa içinde ve fiyatı 8.500 sterlin. Bunun gibi onlarca ilan var. Hatta bazı Türk emlak ve yatırım firmaları oralarda çalışmaya başlamış ve yurt içinde tanıtım yapıyorlar...
E77c24e9468a31f165da37f9eff89e63 zps2b94r1no

Macaristan hakkında bilgi sahibi olan kardeşlerimden bu konuda yardım alabilir miyim? Oralardan bir ev almış olsak nasıl bir işlem gerekir? Bu işlem daha sonradan oturum ve diğer Avrupa ülkeleri için serbest dolaşım hakkı sağlar mı?
Benim ise emeklilik evraklarım geldi yaklaşık 8 ay sonra emekli maaşıma bağlanacağım. Bu durumda tavsiyeleriniz ne olur?

Teşekkür ederim.

Etiketler
Bu ülkelerden ev almanın nasıl bir mantığı var pasaportumuzu cebimize koyup hadi benim burda evim var deyip yola çıkabiliyor muyuz? Siz geleli 4 ay olmuş hala burdasınız turist vizeniz 3 aylıktı demiyorlar mı ev sahibi olunca?

Bu ülkelerden ev almanın nasıl bir mantığı var pasaportumuzu cebimize koyup hadi benim burda evim var deyip yola çıkabiliyor muyuz? Siz geleli 4 ay olmuş hala burdasınız turist vizeniz 3 aylıktı demiyorlar mı ev sahibi olunca?

Öğrendiklerimi yazayım.
Normalde turist olarak gidecek kişilere kaç gün kalacağı, nerede kalacağı, dönüş bileti vs. ayrıntılı soruluyormuş

Fakat gayrimenkul alacak kişilere yardımcı olunduğu ve bu kişilerin yatırımcı olarak görüldüğü bildiriliyor. Ben yazılı olarak konsolosluğa müracaat ettim, bakalım hayırlısıyla ne zaman cevap gelir? Ayrıca eğer emekli iseniz işlem daha kolay ve istenen evraklar daha basit.

Zaten konuyu açmam daki gaye bu konu hakkında ve Macaristan'ı çok iyi bilenlerden bilgi almak...

Dün akşam merak edip bakmıştım sitenin birinde ev alana oturma vizesi de veriyorlar ama çalışma vizesi ayrı konu yazıyordu. Yani ya emekli olmanız lazım ya da çalışmadan yaşayabilecek kadar zengin... Ayrıca bahsettiğiniz fiyatı uygun evler sanırım büyük şehirlerden uzak küçük kasabalarda. Gezilip görülecek yerlerden de uzak olabilirler dikkat etmek lazım bu konuya.

Aşağıdaki linkte bu konuda oldukça detaylı bilgi var (Ingilizce, Almanca ve Macarca). Bu bilgilerde gözüme çarpan önemli nokta: Avrupa Birliği ve Isviçre vatandaşları dışındaki yabancıların emlak alımı için belediyelerden izin alması gerekiyor.
Link sahibi emlakçı firma şu anda satışını yaptığı emlaklar ve fiyatları hakkında da bilgiler veriyor.
Recht in Ungarn - Rechtsberatung der Magyar Kúria

Son düzenleme:

Bu fiyatlarla türkiye'den de gayet güzel bir kasaba evi alabilirsiniz. Muhtemelen daha da güzel bir yer olur. Olay acaba "bir hayat türkiye'de yaşayarak birşeyler kaçırdık mı acaba?" merakı gibi gözüktü bana. Evet muhtemelen birşeyler kaçırmışızdır, ama kaçırdığımız şey kayda değer heryerden uzak çorak bir şehrin çorak bir kasabasındeki bir ev ise zaten isteyerek olmuştur bu 'fırsatı kaçırma' işi. Şimdi neden aynısını gidip macaristan'dan alalım, o kısım pek net gözükmedi bana. Tabi o evi alınca sadece maceristanda değil aslında avrupanın heryerinde oturma hakkınız oluyor, o kısmı ilginç olabilir.

Bu fiyatlarla türkiye'den de gayet güzel bir kasaba evi alabilirsiniz. Muhtemelen daha da güzel bir yer olur. Olay acaba "bir hayat türkiye'de yaşayarak birşeyler kaçırdık mı acaba?" merakı gibi gözüktü bana. Evet muhtemelen birşeyler kaçırmışızdır, ama kaçırdığımız şey kayda değer heryerden uzak çorak bir şehrin çorak bir kasabasındeki bir ev ise zaten isteyerek olmuştur bu 'fırsatı kaçırma' işi. Şimdi neden aynısını gidip macaristan'dan alalım, o kısım pek net gözükmedi bana. Tabi o evi alınca sadece maceristanda değil aslında avrupanın heryerinde oturma hakkınız oluyor, o kısmı ilginç olabilir.

Efendim bizim Allah'a çok şükür burada gayrimenkullerimiz mevcut. Buradan ihtiyaç olsaydı bu konuyu açmazdım.
Benim çocuklarım mimar ve mühendis, yurt dışı iş planlarımız var. Macaristan tercihimiz ise bu ülke yukarıda da anlattığım gibi şu an kriz içinde ve oralarda emlak çok ucuz. Ayrıca bazı özel anlaşmalarla kolaylıklar sağlıyorlar. Oradan ev almaktaki gaye Macaristan'ın bir köyünde oturmak değil kanunen bazı hak ve ayrıcalıklardan yararlanmak.
İlginize teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Aşağıdaki linkte bu konuda oldukça detaylı bilgi var (Ingilizce, Almanca ve Macarca). Bu bilgilerde gözüme çarpan önemli nokta: Avrupa Birliği ve Isviçre vatandaşları dışındaki yabancıların emlak alımı için belediyelerden izin alması gerekiyor.
Link sahibi emlakçı firma şu anda satışını yaptığı emlaklar ve fiyatları hakkında da bilgiler veriyor.
Recht in Ungarn - Rechtsberatung der Magyar Kúria

Çok teşekkür ederim fakat sayfa TÜRKÇE diline çevrilmiyor ve kopyalanmasına izin verilmiyor. Sadece bir kısım emlak ilanlarını Türkçeye çevirdi.

Konsolosluk ve Türk-Macar Dostluk derneğine bazı yazılar ile durumu bildirdim. Cevap bekliyorum.

Avrupa Birliğindeki bazı ülkelerde gayrimenkul alanlara oturum kolaylıkları olduğunu Spiegel mecmuası yazıyor. Haftalık Spiegel mecmuasında iki yıl önce yayınlanan bu haberde şu ülkelerden bahsediliyor:

Lettland‘ da 70.000 € (büyük şehirlerde, Riga gibi, iki katı) değerinde,

Ispanya‘ da 500.000 € değerinde,

Yunanistan‘ da 250.000 € değerinde,

Portekiz‘ de 500.000 € değerinde,

gayrimenkul alanlara oturum olanağı veriliyor. Bu oturum ile Avrupa Birliği ülkelerinde (Schengen) 180 gün içerisinde 90 gün kalınabiliyor.

Macaristan‘ da gayrimenkul değil 250.000 € değerinde devlet tahvili alanlara bu olanak var. Ayrıca 40.000€ mecburi komisyon/ücret ödeniyor. Bu konuda Macar konsolosluğunun vereceği cevabı bende merak ediyorum.
Einreise nach Europa: Reiche willkommen, Arme müssen draußen bleiben - SPIEGEL ONLINE

Bu linkteki Türkçe bilgiler Spiegel mecmuasındaki habere benziyor. Sadece 300.000 € tahvil yazılı. Belki bu haberi okumuşsunuzdur.
Macaristanda Ev (Devlet tahvili ile oturum) Sahibi Olun,Burası ikinci adresiniz ve yurdunuz olsun.

Avrupa Birliğindeki bazı ülkelerde gayrimenkul alanlara oturum kolaylıkları olduğunu Spiegel mecmuası yazıyor. Haftalık Spiegel mecmuasında iki yıl önce yayınlanan bu haberde şu ülkelerden bahsediliyor:

Lettland‘ da 70.000 € (büyük şehirlerde, Riga gibi, iki katı) değerinde,

Ispanya‘ da 500.000 € değerinde,

Yunanistan‘ da 250.000 € değerinde,

Portekiz‘ de 500.000 € değerinde,

gayrimenkul alanlara oturum olanağı veriliyor. Bu oturum ile Avrupa Birliği ülkelerinde (Schengen) 180 gün içerisinde 90 gün kalınabiliyor.

Macaristan‘ da gayrimenkul değil 250.000 € değerinde devlet tahvili alanlara bu olanak var. Ayrıca 40.000€ mecburi komisyon/ücret ödeniyor. Bu konuda Macar konsolosluğunun vereceği cevabı bende merak ediyorum.
Einreise nach Europa: Reiche willkommen, Arme müssen draußen bleiben - SPIEGEL ONLINE

Bu linkteki Türkçe bilgiler Spiegel mecmuasındaki habere benziyor. Sadece 300.000 € tahvil yazılı. Belki bu haberi okumuşsunuzdur.
Macaristanda Ev (Devlet tahvili ile oturum) Sahibi Olun,Burası ikinci adresiniz ve yurdunuz olsun.

Devlet tahvili alma konusunu araştırdım bana göre değil zaten o kadar param yok.
Sizin verdiğiniz son adreste detaylı açıklamalar mevcut. Hatta orada bir açıklama yapılmış. Macaristan dışında başka bir ülke ucuz emlak alınca oturum izni vermiyormuş.

Açıklama çok uzun sadece bir bölümünde şöyle diyor;
ALINTIDIR
"Uluslararası anlaşmalardaki karşılıklılık ilkesi gereğince Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da herhangi bir Avrupa ülkesinden emlak satın alabiliyor.
Elbette Macaristan hariç hiçbir yer 10 bin euroluk eve bile otırum vermiyor...
Aldığı bu emlak sayesinde kanuni olarak ve yasal bir süreç başlıyor bu sürecin sonunda kendiniz eşiniz ve çocuklarınız oturum izni hakkından istifade edebiliyorsunuz bu zamana kadar aksi bir dava ve hukuk meselesi görülmedi "

Bu arada size bir sorum olacak müsade ederseniz. Siz Macaristan'ı biliyor musunuz? Şehirlerini, kasabalarını ve etnik halkların hangi bölgelerde yaşadıklarını...?

Macaristan‘ ı gezilerimizden tanıyorum. Özellikle Tuna nehri kıyılarını Avusturya‘ dan Sırbistan‘ a kadar bir kaç defa, bazen haftalarca gezdik. Bu ülkede güzel hatıralarımız var. Yıllar önce bir tanıdık Macaristan‘ da ev almıştı ve tatillerini orada geçiriyordu. Evinin bahçesindeki üzümlerden şarap yapardı.

Bizim ailecek deneyimimiz; Macar insanının bize benzediği yöndedir.

Macaristan‘ daki etnik halklar, genellikle komşu ülke sınırlarında yaşar. Ayrıca 400.000-600.000 Roma ve 200.000 civarında Alman bu ülkede yaşıyor. Macaristan uzun süre Avusturya etkisinde kaldığı için Almanca bilenlerin sayısı oldukça çok. Bu nedenle genellikle iletişim bizim için bir sorun olmadı.

Son paylaşımınızdaki cümlelerden, bu cümleye,
„Uluslararası anlaşmalardaki karşılıklılık ilkesi gereğince Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da herhangi bir Avrupa ülkesinden emlak satın alabiliyor“ katılıyorum.

Fakat şu cümleler bence çok sorunlu,

„Elbette Macaristan hariç hiçbir yer 10 bin euroluk eve bile otırum vermiyor...

Aldığı bu emlak sayesinde kanuni olarak ve yasal bir süreç başlıyor bu sürecin sonunda kendiniz eşiniz ve çocuklarınız oturum izni hakkından istifade edebiliyorsunuz bu zamana kadar aksi bir dava ve hukuk meselesi görülmedi "

Internette Almanca bilgilerde bu son cümleleri destekler bir bilgi bulamadım. Benim edindiğim bilgilere göre, Macaristan‘ da 10 bin euroluk eve oturum verilmiyor. Macaristan konsolosluğundan gelecek bilgileri merak ediyorum.

Son düzenleme:

Macaristan‘ ı gezilerimizden tanıyorum. Özellikle Tuna nehri kıyılarını Avusturya‘ dan Sırbistan‘ a kadar bir kaç defa, bazen haftalarca gezdik. Bu ülkede güzel hatıralarımız var. Yıllar önce bir tanıdık Macaristan‘ da ev almıştı ve tatillerini orada geçiriyordu. Evinin bahçesindeki üzümlerden şarap yapardı.

Bizim ailecek deneyimimiz; Macar insanının bize benzediği yöndedir.

Macaristan‘ daki etnik halklar, genellikle komşu ülke sınırlarında yaşar. Ayrıca 400.000-600.000 Roma ve 200.000 civarında Alman bu ülkede yaşıyor. Macaristan uzun süre Avusturya etkisinde kaldığı için Almanca bilenlerin sayısı oldukça çok. Bu nedenle genellikle iletişim bizim için bir sorun olmadı.

Son paylaşımınızdaki cümlelerden,bu cümleye,
„Uluslararası anlaşmalardaki karşılıklılık ilkesi gereğince Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da herhangi bir Avrupa ülkesinden emlak satın alabiliyor“ katılıyorum.

Fakat şu cümleler bence çok sorunlu,

„Elbette Macaristan hariç hiçbir yer 10 bin euroluk eve bile otırum vermiyor...

Internette Almanca bilgilerde bu son cümleleri destekler hiç bir bilgi bulamadım. Macaristan konsolosluğundan gelecek bilgileri merak ediyorum.

Benim de beğendiğim özellikle üzüm bağları için de bulunan evler. Hatta bunlar fiyatlarının uygun olması yanı sıra doğal güzellikler içinde olması beni cezbediyor.
Aslında diğer ülkeleri de takip ediyorum ama oralarda emlak çok çok pahalı. Gönlüm Hırvatistan veya Bosna-Hersek'ten yana ama oralarda bile aşırı yüksek.

Etnik insanlar konusunda sizin açıklamanıza bakarak, Sırbistan sınırında ve Romanya sınırında bulunan yerleşim yerlerinde Sırp ve Roman kökenki insanların yoğun olması kaçınılmaz.

Ben en cok ZALA ve bağlı ilçeleri beğendim.
Yukarıda "sorunlu" bulduğunuz açıklamayı, son verdiğiniz adreste bulunan konudan alıntı yaptım.
Bu sayfanın sahibi olan Türk ile internet üzerinden arkadaş oldum. Fakat kendimi tanıtmadım şu an için sadece bu kişiyi takip ediyorum ve gözlemliyorum.
Fakat şu ana kadar yaptığı paylaşımlar bende bir güven uyandırmadı. hatta daha dikkatli olmam gerektiğini anladım.

Macaristan konsolosluğundan gelecek bilgileri merak ediyorum.

Bu gün öğleden sonra Macaristan Ankara konsolosluğundan bir e-mail aldım.

Bana bir soru yöneltmişler,
"Sayın Efe, size daha iyi yardımcı olabilmek için bizi aydınlatınız. Macaristan'dan aldığınız emlakta oturacak mısınız? Yoksa kiraya verme amaçlı mı?"

Ben bu soruya bir anlam veremedim. Çünkü mülkiyet hakkıma göre ister otururum ister kiraya veririm ya da öylece boş bırakırım.... Gerçi onların da bir bildikleri vardır.

Cevap olarak "Oradan ev almayı oturmak için istediğimi yazdım." Umarım hata yapmamışımdır....

Almanya‘ daki durumu biraz bildiğim için örneklerim genellikle Almanya’dan. Almanya’da Avrupa Birliği dışındaki bir ülkeden gelen bir şahıs ev alabilir. Yalnız ev sahibi olmak oturum için yeterli değil. Bu durumdaki yabancılar için oturum alma yollarından birisi, Almanya’da bir firma kurmak olabilir. Almanya‘ da alınan bir evi kiraya vermek veya evde tatil geçirmek mümkün (vizede belirli süre zarfında). Daha uzun kalabilmek oturma izni ile mümkün.

Sizin için Avrupa’da kalabilmek söz konusu olduğuna göre, konsolosluğa verdiğiniz cevap bence doğru.

Başarılar.

Bu gün öğleden sonra Macaristan Ankara konsolosluğundan bir e-mail aldım.

Bana bir soru yöneltmişler,
"Sayın Efe, size daha iyi yardımcı olabilmek için bizi aydınlatınız. Macaristan'dan aldığınız emlakta oturacak mısınız? Yoksa kiraya verme amaçlı mı?"

Ben bu soruya bir anlam veremedim. Çünkü mülkiyet hakkıma göre ister otururum ister kiraya veririm ya da öylece boş bırakırım.... Gerçi onların da bir bildikleri vardır.

Cevap olarak "Oradan ev almayı oturmak için istediğimi yazdım." Umarım hata yapmamışımdır....
Efe Bey merhaba ben ankaradan nilüfer, yurt dışından gayrimenkulalma düşüncesiyle interneti araştırırken paylaşmları okudum....size ulaşmak istedim ama nasıl ulaşacağımıbilmiyorum....buradan okurmusunuz onuda bilmiyorum........şu an ne durumdasınız macaristandan ev aldınız mı...deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim teşekkürler.. mailim aktasnulufer@gmail.com

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri