Yurtdışı Seyahati Hakkında Danışmak İstediklerim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cdsoft Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,695

cdsoft

Yeni Üye
Merhaba,

Bugünlerde çok ciddi şekilde yurtdışına çıkma ve araştırma isteği uyandı içimde. Düşündükçe derinliklerde kayboluyor, aklık karışıyor ve sizlerin fikirlerini bekliyorum.

Ben 7 sene önce ilk yurtdışı seyahatimi italyaya yaptım (Turla), ardından bugüne kadar Mısır (Turla), Fransa-Hollanda-Luxemburg-Belçika (Turla tek seyahat) ve en sonda Almanya (iş seyahati 2 günlük iş arkadaşlarıyla)

Enson seyahatten sonra aradan 3 sene geçti ve ben tekrar turt dışına çıkmak konusunda inanılmaz bir istek duyuyorum ancak gerek maddi konular gerekse izin durumundan kaynaklı (memurum) bu sene değilde seneye planlamak istiyorum ve şimdiden araştırmalara başladım.Şimdiye kadar Almanya hariç hep turla çıktım seyahate, Almanyaya giderken de herşeyi şirket halletmişti, memur olduktan sonra yurtdışına çıkmadım ve yeşil pasaporta daha 6-7 senem var. İspanyayı çok merak ediyorum ve turla gitmek istemiyorum artık.

Gelelim öğrenmek istediklerime, turla giderken benden istenen belgeleri toplayıp veriyordum ve ek olarak birtek pasaportu hallediyordum, şimdi ise vize otel ve uçak biletini halletmem gerekiyor ki neyi ne zaman yapmam gerektiği konusunda çekincelerim var. Yani ucuz olması için 6-7 öncesinden uçak bileti alayım istiyorum seneye eylül ayında gitmeyi düşünüyorum. Eşimle ikimizin uçak bileti 2000 TL civarı tutuyor Pegasus ya da THY de, bu ciddi bir maliyet o sebeple biraz öncen alayım diyorum. Planı nasıl yapmalıyım yani gidiş barselona dönüş nereden hangi şehirden olmalı, nereleri gezmem gerektiği konusunda araştırma yaparım detaylıca o sonraki konu aslında.

Otel rezervasyonunu booking.com üzerinden yaparsam ödemeyi peşin mi yatırıyorum yoksa otele varınca mı nasıl oluyor o süreçler onu öğrenmek istiyorum. Bir de vize işemi için kaç gün önce konsolosluğa gitmeliyim, uçak bileti otel rezervasyonu çıktısı vb götürmem gerekiyor sanırım diğer belgelerle bir, birde seyaht sigortasını ne zaman yaptırmam gerkeiyor, o süreçler konusunda aslında kafam karışık.

Son olarak kafamda olan bir diğer konuda şu, ben ispanyaya gitmek istiyorum 7-9 gün kalayım diyorum ama birtaraftanda birazdaha fazla izin alıp örneğin 2 hafta, 12-13 gün diğer ülkeleri de (mesela fransa italya hollanda vb) ülkeleri de 1-2 gün dolaşayım diyorum sizce mantıklı mı, birdaha kaçyıl sonra yurt dışına çıkma imkanı bulabilirim bilmiyorumo sebeple böyle bişey yapmak fikri de var aklımda ama o kadar süre yeter mi, maliyet inanılmaz artarmı, dediğm ülkelere geçmek için daha gitmeden uçak bileti mi almam gerekiyor yoksa trenle gitmek mantıklı mı, okadar süre de böyle bişey yapmak çok maliyetli ve gereksiz mi olur gibi düşünceler içindeyim

Siz tecrübeli dostlarımdan fikirlerini bekliyorum.

Etiketler
Ynt: Yurtdışı Seyahati Hakkında Danışmak İstediklerim

uçak biletleriniz ile ilgili http://www.tripsta.com.tr/ bu siteyi inceliyebilirsiniz. Takip ettiğiniz taktirde uygun fiyata uçuşlar yakalayabilirsiniz. Vize işlemleri için aracı kurumlar var oralarıda değerlendirebilirsiniz. Booking üzerinden rezervasyomn yaparken ben rezervasyon iptal edilebilen secenekeleri değerlendiriyorum. ödemeyi otele yapıyorsunuz bazı oteller nakit isterken bazı otellerde kredi kartı ile ödeme yapılabiliyor.

İngilizceniz yeterli ise ispanyadan italya ve fransaya trenle rahat geçersin.diğer bir seçenek uçak.ryanair gibi hava yollarından önceden bilet alırsın 20-30 euroya ülkeler arası uçabilirsin.ayrıca eylül ayı şart değilse thy kasım ayında ispanyaya promosyon fiyatlarla uçuyor.
Seyehat sigortasını vize alırken yaptırabilirsin.vizeni bir iki ay önceden alma şansın var başvuru formunda gideceğin tarihleri yazarsın vizen ona göre çıkar.özgürce gezmenin güzelliği turlardan çok daha iyidir kimseye bağlı olmazsın,kimse seni gerksiz ekstra turlara,bilmem ne gecelerine katılmaya zorlamaz.yemek alışkanlığını bilmiyorum ama ben bir haftadan sonra ülkemin yemeklerini arıyorum.az zamanda çok yer gezmek artık bana cazip gelmiyor.görüp geçmek yerine gittiğim şehri hissetmek,keşfetmek,yaşamak istiyorum.acizane tavsiyem turist olmak yerine gezgin olmak.iyi gezmeler dilerim

Örnek olması açısından size bir uçak bileti rezervasyonu

Image

Cevaplarınız için çok teşekkürler, anladığım kadarıyla süreç ilk olarak uçak bileti satın almakla başlıyor, ardından booking.com üzerinden o tarihte otel rezervasyonu en sonda bu iki çıktı ile vize başvurusu ki vize öncesi biryerlerden o tarihlerde seyahat sigortası. Genel hatları bu sanırım.

Biraz daha detaya inersek yukarıda sorduğum diğer konular ile ilgili de dostlarımdan tecrübesi fikri olanların her türlü cevabı bana çok yararlı olacaktır.

Yine kısaca bir özet geçeyim.

* Booking.com a üye olup rezervasyon yaptırdığımda ödemeyi kredi kartı ya da peşin alan yerler olduğunu söylendi (önceden ödemek mi mantıklı yoksa gidince ödemek mi, sonuçta kredi kartıyla ödemediğimizde biz gittiğimizde odayı başkasına verme durumu ile vize başvurusu için otelden burada kalacaktır kağıdı sorun olabilir, ki sadece rezervasyon çıktısını vizeye götürmek kafimidir, ödeme makbuzunu mu vermek gerekir yoksa otelden yazımı almak gerekir onu bilmiyorum)

* İspanya seyahatini planlarken barselona gidiş dönüş mü almak mantıklı yoksa barselona gidiş başka bir şehir dönüş mü almak mantıklı.

* Birde kaç gün ispanya gezisi için kafi, yani örneğin 6-7 gün kafi ise 11-12 güne çevirip diğer ülkeleri gezmek mi yoksa 8-9 gün ispanyada gezmek başka ülkeleri de başka zaman mı gezmek gerekir, şado üstadımın dediği gibi gezgin olmak hoşuma gidiyor koştur koştur gezmek hoş olmaz ama 1 hafta yerli ise ispanyaya 11-12 gün kalmak fazla gelir ya da anca yeter vb gibi yorumlara göre seyahatimi planlıcam.

* Gitmeden önce hangi şehirlerde kalacaksak tüm otellerin rezervasyon bilgileriyle bir vizeye gitmek gerekiyor değilmi, örneğin 2 gün barselona, 2 gün madrid vb, yani seyahat planı boyunca tüm otel rezervasyonlarını yaptırmamız gerekiyor vize için.

* Son olarak hep otel üzerinden gittim ama hostel diye bir olayla tanıştım forumda acaba eş ile giderken hostelde kalmak mantıklı ve güvenli mi yoksa en iyisi otel mi

Arkadaşım pasaportunda önceden shengen olduğu için ispanya kolay vize verir. sadece bir şehir için rezervasyon bilgisini versen yeter.
İspanyada araç kiralarsan uçuşunu gidiş dönüş aynı şehirden yaparsan araç daha ekonomik olur eğer şehirler arası tren veya otobüsle gidersen barcelona gidiş malaga dönüş gibi seçenekleri düşünebilirsin.yaşın kaç bilmiyorum ama hosteller genelde gençlerin kaldığı bazı odaların ortak banyolu olduğu konaklama yerleridir çarşafını bile ya sen götürmelisin yada resepsiyondan kiralarsın.bookingden rezervasyonunu yaptığında otelde nakit ödemeyi seçsen bile teminat olarak kredi kartı bilgilerini alırlar sen iptal etmedikçe( bazı odalarda iptal seçeneği yoktur) oda senindir. Son olarak araç kiralarsan 7-8 gün yeter ulaşımını tren ve otobüsle yaparsan 9-10 gün olabilir. Madride gitmezsen çok şey kaçırmazsın ama endülüs bölgesini görmeden ispanyadan dönme derim.araç kiralarsan şehir merkezlerine 5-6 durak uzaklıktaki otellerde daha ucuza kalabilirsin ben kiraladığım araçla lizbonada geçtim cesaretli ol. İyi gezmeler

Eger zamanim bol tren gezilerini de severim diyorsaniz kesinlikle Shengen vizesi alip Interrail bileti alin derim. Hem daha ozgur bir tur olur sizin icin hem de daha maliyetsiz. Hostellar konusunda da yardimci olmaya calisirim cesitli grup ve uygulamarla. Birden fazla avrupa ulkesi ve sehri gormus olursunuz.

Not: Kisa sureligine de yapilabilecek bir tur olabilir ama bence uzun olmasi daha zevkli.:smiley:

12-13 günü aşmak zor olabilir ama yinede belli olmaz.

Barselona, valensia, madrid, malaga, sevilla, toledo, bilbao, andorra, zaragoza, ve sizin öeriniz Montjuic, Tibidabo, Sitges, Girona, Costa Brava vb. baştan aşağıya ispanyayı dolaşmak ne derece mantıklı Hangilerine gitmeliyim ve nasıl bir rota izlemeliyim, birde portekize geçsem kaç gün gerekir bu sürede hepsini gezebilir miyim?

Vize için fransa en hızlı ve kolay veren ülkedir.

Uçak bileti ve otel rezervasyonunu vize alacağınız aracı kurum üzerinden halledebilirsiniz. Hiçbiryere üye olup önceden para yatırmanıxa gerek yok.

10€ karşılığında seyahat Sigortası da yaptırmayı gerekiyor unutmayın.

Sonra uçak bileti İçin merkez Havalimanları değil alternatif havalimanlarına bakın. Örnek Paris yerine Orly gibi.

Gittiğiniz yerlerde otelde kalmak yerine daha uygun fiyatlı pansiyonları değerlendirin.

Lonely planet kitapları hem gezme hem yeme/içme hem de konaklama için size fikir verebilir. Sahaflardan ikinci el bulabilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri