Yurtdışından 750 kg. ve Altı Ağırlıklarda Çekme Karavan Getirilebilir mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alperkaf Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 90,870

alperkaf

Kamp I
Selamlar mayıs ayında yurtdışına aracımla gideceğim gelirkende ülkemizde ruhsata tabii olmayan 750 kg aşmayan küçükbir karavan getirmek istiyıyorum bu konuda bilgisi olan varmı.Burdan gümrükten cıkarken veya girerken ne yapılması lazım?Getirilebilirmi ?Cevap yazarsanız cok sevınırım...

Etiketler
Ynt: Yurtdışından 750 kg. ve Altı Ağırlıklarda Çekme Karavan Getirilebilir mi?

Bu konuyu ben de merak ediyorum,ancak belli bir sonuca ulaşamadım. Yıllar önce kendi karavanını yurt dışından getiren bir tanıdığım, çok sıkıntı çektiğini, 3000 mark parasını komisyonculara kaptırarak bu işi başarabildiğini söylemişti...
Ama yaşadığınız yerde bu tür işleri yapan bir gümrük komisyoncusu varsa danışmanızı öneririm, tabii ki sonrasında bizimle paylaşırsanız sevinirim...

Benim duyduklarım da Almanya'dan veya başka eu ülkesinden 2.el çekme karavan alınır. Artık nerde yapılırsa içindeki eşyalar minibüse atılır, mobilyalar eğreti tutturulur. Karavanın geri kısmı uygun bir yerde hurdacıya satılır.

Sayın Alperkaf,

Ne yazık ki mevcut mevzuata göre böyle birşey yapmak mümkün değil. Yurt dışından çekme karavanı ya da römorku ancak motorlu taşıt getirme hakkına sahip olan birisi aracının arkasına takıp getirebiliyor. Karavanın ağırlığı önemli değil.

Yurtdışında satın alma, ülkeden ülkeye geçirme işlemlerini yaptırsanız bile sonunda Türkiye'ye girişte gümrüğe bırakmanız gerekir sanırım.

Selamlar

Doğan Böncü

tesekkur ederım dogan bey..Bende faturalı romork var .Madem 750 kg altı karavan ruhsata tabii degıl.Ben romorkla cıksam (bu arada cıkabılıyormuyum) gelırkende 750 kg asmayan kucuk karavan getırsem olabılırmi?

Belki Turkiye'ye arabayla giris yapan bir kisi bu karavani getirir ve disari cikarken cok ucuz olan baska bir karavanla cikar. Giren saglam ve son model karavan size kalir. Nasilim? :D

Gümrüktekiler acaba ne kadar ir işlem yapıyor detaylar yazılıyormu yoksa sadece genel olarak çekme karavanmı yazılıyor pasaporta.

alperkaf' Alıntı:
tesekkur ederım dogan bey..Bende faturalı romork var .Madem 750 kg altı karavan ruhsata tabii degıl.Ben romorkla cıksam (bu arada cıkabılıyormuyum) gelırkende 750 kg asmayan kucuk karavan getırsem olabılırmi?

Açıkçası bu sorunun yanıtını ben dahil pek çok arkadaş merak ediyoruz...
1500-2000 TL lik bir çekme karavanla Kapıkuleden çıkıp, Hollanda yada Almanyadan oldukça kaliteli bir 750 kg altı 2. el bir çekme karavanla dönemez miyiz?

Sanırım bunu deneyen henüz yok. Ancak bana, karavan için herhangi bir ruhsat söz konusu olmadığından mümkünmüş gibi geliyor. Aynı zamanda çift vatandaşlığım olduğundan, Bulgarlara vize parası vermek zorunda olmadığımdan ilk fırsatta deneyeceğim bir olay (ucuz bir römork ya da karavanla çıkıp kaliteli bir karavanla geri dönmek). Buradaki üreticiler çok daha düşük kalitelere 15000 lira isterken bu yolu denemeye değer buluyorum, çünkü Bulgaristan'da ya da Sırbistan'da bile 3-4 bin euroya çok kaliteli ikinci el karavanlar bulunabiliyor. Sonuçları paylaşırım.

Haldun, çıkışların ve girişlerin kamera kayıtlarını unutma, en ufak bir şüphede kamera kayıtlarına bakıyorlar, geri vitese takıp karavanı aldığın yere geri götürmekde var, tabiki bir kıyak yapıp geri gitmeye müsade ederlerse, ya illegal karavan sokmaya çalışma zaptı tutarlarsa, kaçakcılkdan anlayan bir avukata ihtiyaç olur...

Tabi, Atiladi haklı, mevzuat da bir yere kadar, teknoloji diye bir şey var. Fakat gümrükteki amca üşenmeyecek de aradaki 10-15 günlük kayıtları bulacak da, bu görüntülerden aynı karavan olup olmadığını tespit edecek... Çekme karavanla yurtdışı deneyimi olanlar, çıkışta karavanları ile ilgil ne gibi bir kayıt tutulduğu hakkında bilgi verebilirlerse (herhangi bir numara, ağırlık kaydı, fotoğraf vs.) çok daha aydınlatıcı olur. Sonuçta Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk vatandaşları bu işleri çok daha kolay ve ucuza yapabiliyorsa Türkiye'deki bu bir avuç karavan ve doğa dostu insanın bu kadar sıkıştırılmasını da haksız buluyorum. Saygılarımla.

Bu konu iki ayda bir açılır, sonunda bu sözlerle kapanır, gerçekden yurt dışına çekme karavanla çıkıp girenlerin çıkış-giriş deneyimlerine ihtiyaç var, bu konuda bu güne kadar yaşanmış bir deneyime ulaşamadığımıza göre, çekme karavanla çıkış-giriş yapan yok diye düşünüyorum....

750 kg altı bir çekme karavan ile Sarp sınır kapısından Gürcistan'a gidip geri geldim. Giderken her iki taraftada bayağı zorlandım ama geçmeyi başarabildim. Turk tarafında, ruhsat olmadıgı için plakamda jipiminki ile aynı olduğu için pasaportumun arkalardan bir sayfasına elle kayıt tutarak muhurlediler. El yazısında karavanın modeli, markası, rengi yazıldı, karavanın faturasini da ibraz ettim, bu sekilde hatır gönül işi zorla geçtim. Gurcu tarafında da tanıdıkları araya koyarak geçtim ama bir günümü harcadım. Sonuc olarak ruhsatsız gecmek zor ama imkansız değil :smiley:

Deneyim için teşekkürler Suatti, tahmin ediyorumki, avrupa tarafına çıkmak daha da zor olacakdır...

Aksine Avrupa daha kolaydır. Çünki doğuya doğru gittikçe hatır gönül işleri ön plana gelirken, batıya doğru gittikçe evrak ve belgeler ön plana geçmeye başlar. Bu nedenle eğer karavanınız 750 kilogram üzerindeyse ayrı ruhsatı vardır bunu ibraz edersiniz, yok altıysa aracınızla aynı plakaya sahiptir ruhsatı yoktur. Araç sahibinin pasaportunun arkasında yer alan gümrük ve döviz kayıtları sayfasına çekili karavanla yurtdışına çıktığınıza dair bir kayıt düşerler ve çıkarsınız. Türk gümrüğü haricindeki Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Macaristan, Slovenya, Hırvatistan, Avusturya, Almanya gümrüklerinde hiçbir şey sormazlar. En azından bana sormadılar. Yalnızca Bulgaristan ve Romanya'dan geçmediğim için o gümrüklerdeki işlemler için birşey diyemeyeceğim.
İpsala sınır kapısında karavanımın ruhsatını istemişlerdi, ancak ben karavanın 750 lilo altında olduğu için ayrı ruhsat çıkarmama gerek olmadığını aracımın plakasıyla kullanabileceğimi belirttiğimde ufak bir tereddüt yaşayıp kanun ve yönetmeliklere baktıktan sonra tamam demişlerdi.

Benim şanssızlığım daha önce sarp gümrüğünden bu tarz geçişler yapılmamış olması. Yoksa kanuni olarak bir engel yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR