Yurtdışından Survival Bıçağı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SAT Komando Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,350

SAT Komando

Ana Kamp
Yer
Sivas
Web
www.satkomando.com
Merhabalar.
Uzun süredir yaptığım araştırmalar sonucunda Kabar Fighting Knife adlı bıçağı almaya karar verdim. Lakin bıçağın Türkiye fiyatı 200 TL iken Ebay'da bu fiyat 140'a düşüyor. E malum ben de öğrenci adamım. Daha önce yurtdışından pek çok alışverişim oldu. Ama hiç bıçak getirtmedim. Bildiğime göre takıldığında emniyetten izin yazısı gerekiyormuş. Yaşım 17, izin yazısını ben alabilir miyim? Ne gibi sorunlar çıkar?
Yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada Sivas'ta ikamet etmekteyim. İlimizde de gümrük var.

Etiketler

Ynt: Yurtdışından Survival Bıçağı

Gümrük vs. konularda tavsiye veremiyorum maalesef.İzin yazısını da büyük ihtimalle sana vermezler, bıçağı velinin adına al bir sorun çıktığında muhattap velin olur.
Bunun haricinde bu bıçağı seçmendeki sebep nedir? O kadar para verecekken Kabarın dağda, doğada kullanıma yatkın bıçaklarını da seçebilirsin.

Ka-Bar'ın şu modeli;
https://www.kabar.com/product/productDetail.do?productNumber=1271
Seçmemdeki neden, Youtube'da izlediğim yabancı survivalci amcaların USMC Ka-Bar konusundaki methiyeleri. Aslında Bora Shogun ile beraber almayı düşünüyorum. Eğer Ka-Bar'ı daha ucuza mal edersem, bir tane de Bora alırım.
Survival bıçağı konusunda açtığım konu, başka konulara kaydı. Oraya yorum yazan abilerim de bıçağın iyi olduğunu söylediler.
Görüşlerinizi esirgememenizi rica ediyorum.

Kabar iyi bir marka tabiki ama fighter modelinin tavsiye edilmesi ilginç.Adı üstünde yani, kullanım amacı tamamen farklı ve geometrisi, boyutu ve sap ergonomisi tamamen doğadaki ihtiyaçlarınıza aykırı.Benzer bir model bende de vardı, kaç kere kullandım hatırlamıyorum.Yine kabarın internet sitesinde kullanıma yönelik güzel modeller var.
Aynı şekilde Bora shogun'u da tavsiye etmem, o sapla iki üç dal kesmeye kalksanız elinizi acıtmaya başlar.Boranın tiger modeli dediğim açılardan doğada kullanıma daha uygun mesela.

Benim izlediklerimde klasik USMC kabarın marifetleri anlatılıyordu.
Boranın tiger modeline ben de baktım. Ama testereli model mi testeresi olmayan mı derken bir köşede kalmıştı.
Shogun'a gelince. Zaten onu alırsam, paracordla( bu paraşüt iplerine deniyor) sapını kaplayacaktım. O zaman kullanımı biraz daha kolaylaşır galiba. Ama tiger daha mantıklı.
Şuan iki seçenek arasında gidip geliyorum.
Kabar fighter-tiger-testereli tiger.

Aslında çok da aşırı bir survival durumuyla karşılaşma olasılığım yok ama ne olur ne olmaz. Biz hazırlıklı gidelim de :smiley:

Merhabalar;

Siz uzman arkadaşlardan bilgi almak isterim.

Nasıl bir şey olduğunu bilmeden sırf şeklini ve modelini beğendiğim için, kamplarda kullanmak maksadı ile SAFER marka Collombia modeli bir bıçak satın aldım. Aldığım fiyat da 30 TL.

Bu konuda yorum alabilirsen sevinirim.

Teşekkürler.

Safer colombia

Hayırlı olsun Sehat çok yahşi gözüküyor ;D ;D ;D

dalyan' Alıntı:
Hayırlı olsun Sehat çok yahşi gözüküyor ;D ;D ;D

Sağol Ertan, geçenlerde bit pazarına gittim, gördüm bu bıçağı hoşuma gitti aldım.

Neler varmış bu bit pazarlarında, sizin oralarda varsa bir git derim sana.

sertem41' Alıntı:
Sağol Ertan, geçenlerde bit pazarına gittim, gördüm bu bıçağı hoşuma gitti aldım.

Neler varmış bu bit pazarlarında, sizin oralarda varsa bir git derim sana.

Eskiden göçmen pazarları olurdu,bizim rahmetli çok meraklıydı ilginç şeyleri bulur getirirdi :smiley:
Bırak biti pire bile yok ;D

Osman; Tiger'ın testeresinin çok ta bir işlevi yok, arkadaşım testeresiz olanı kullanıyor ve gayet memnun bıçaktan.
Marifet survival durumundan kurtulmak değil, o duruma düşmemektir.Her duruma hazırlıklı ve bilinçliysen zaten hayatı idame gibi bir duruma düşmezsin işi abartmadıkça.

Colombia bıçağın görünüşü güzel evet.Kaliteli bir bıçak değil ama kaybolduğunda veya kırıldığında üzülmeyeceğiniz bir bıçak en azından :smiley:

Verdiğin tavsiyelerden ötürü teşekkür ettim Sinan abi.
Önceliği Tiger'a vereceğim. Ama USMC Ka-Bar'ı da (bütçem uygun olursa-şartlar olgunlaşırsa) da envanterime katmayı düşünüyorum. Çünkü Ka-Bar'ın uzun ve başarılı bir geçmişi var ve USMC Ka-Bar en fazla kullanılan modellerden birisi.

Konu "Yurtdışından Survival Bıçağı". Bu durumda amazon'dan olan bu bıçakta yurtdışından oluyor. Ha, konu başlığında Ka-Bar veya Tiger yazsaydı tamam.
Alternatif sunarak yardımcı olmak istemiştim. Neyse kusura bakmayın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri