Zehir mi Soluyoruz; Eberspacher D2 Egzos Çıkışının Yalıtım Malzemesi Asbestli mi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan güngör Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,912

güngör

Zirve
Yer
İstanbul
bartek' Alıntı:
Ben Eberspacher D2 yi Acsa da taktırdım ki 3 - 5 kuruş fazla olsa da düzgün montaj olsun diye. Şimdiye kadar çalışmasında problem olmadı. Geçenlerde ısıtıcıyı gören bir arkadaşım "sen içeride , küçücük alanda zehir soluyorsun " dedi ve asbestli egzoz borusu izolasyonunu gösterdi. Artık zehir de mi soluyoruz bilmiyorum. Belki bilen çıkar.

Sn.bartek,
Dış mekana çıkış yapan 2 adet boru var ve bunun birtanesi dışardan temiz hava çekip yanma odasında yakıt ile yanma gerçekleştiriiyor ve
egsoz borusu ile dışarı atılıyor. Bu emme ve egsoz yapan 2 borunun iç mekanla hiçbir ilişkisi yok. İç mekanda dolaşan hava cihazın arka bölümünden
ve iç mekandan cihaza giriş yapıyor ve yanma odasının dış cidarında ısındıktan sonra iç mekana ısınmış olarak geri dönüyor.
Bu çalışma şeklinde nasıl asbest soluyoruz ?
Levent

Etiketler
Ynt: Zehir mi Soluyoruz; Eberspacher D2 Egzos Çıkışının Yalıtım Malzemesi Asbestli mi

Benim bahsettiğim izalasyon malzemesinin resmini ekliyorum.
Bu malzemenin asbestli olduğuna dair uyarı aldım. Umarım değildir.

1

2

Ynt: Zehir mi Soluyoruz; Eberspacher D2 Egzos Çıkışının Yalıtım Malzemesi Asbestli mi

bartek' Alıntı:
Ben Eberspacher D2 yi Acsa da taktırdım ki 3 - 5 kuruş fazla olsa da düzgün montaj olsun diye. Şimdiye kadar çalışmasında problem olmadı. Geçenlerde ısıtıcıyı gören bir arkadaşım "sen içeride , küçücük alanda zehir soluyorsun " dedi ve asbestli egzoz borusu izolasyonunu gösterdi. Artık zehir de mi soluyoruz bilmiyorum. Belki bilen çıkar.

Sn.bartek,
resimdeki ısıya dayanaklı teflon özelliği olan yanmaz kumaş. Egsozdan atılan sıcak havanın araç döşemesine zarar vermemesi için egsoz borusunun
dışına takılarak monte ediliyor. Asbest kumaş olsaydı kurşuni yada koyu gri renk kumaş olurdu.
Levent

Evet, teflonlanmış, cam elyafı zannedersem....

Öff! Neyse rahatladım biraz sağolun :D

Belkide insanimizda her gordugu cam yunune aspest deme aliskanligi oldugu icin arkadasiniz size oyle demis olabilir.

Aklımdan bende çıkardım. Artık pis pis bakmayacağım koltuk altına :smiley:

Teşekkürler.

Sayın Bartek bu öyle bir konu ki gerçekten bu işte bilinçli olan kullanıcıları ister istemez işkillendiriyor.Oysa günlük hayatta abestle,amyantla,camyünü,taşyünü vs. derken onlarca kalem kanserojenle içiçe insanlar.Hatta ben inşaatlarda,kalorifer izolasyonlarında kullanılan atık camyünleri vs. gibi zararlı atıklarla dalga geçercesine mahalle aralarında oynayan çocuklar,insanları çok gördüm.Bakın çevrenize birsürü örnek görürsünüz.Hatta camyününü mendil gibi kullanarak terini silen inşaat işçileri de gördüm.Bize birşey olmaz zihniyeti ile her türlü tehlikeli atıkla oynaşan yığınlarca insan..Örnekleri çoğaltabiliriz.Aslına bakarsanız ısı yalıtımında ve izolasyonunda en etkin materyal olan asbest ve türevleri,camyünü,taşyünü vs. çok iyi korunmalı ve çok iyi izole bir yapı içinde kullanılmalı.Bu maddelerden çıkacak çok ufak micropartiküllerin solunması ve vücuda alınması oldukça tehlikeli elbette.Canlı organizmalar bu gibi ürünleri aldıklarında elbette kanserojen etki altındalar.Fakat ne yazık ki çevreniz bakarsanız bir mola yerinde çayınızı afiyetle yudumladığınız bir kahvenin su rezervi olan yine kanserojen bir plastik deponun da böyle ürünlerle salkım-saçak gelişigüzel sarıldığını görürsünüz.Tavadan,tencereye,kapıdan pencereye kadar çok geniş bir alanda çağın vebası kanserin kıskaçlarını andıran onlarca ürünü izleyebilirsiniz.Maalesef bu konuda bilinç düzeyi ve korunma düzeyi oldukça düşük ülkemizde.Kendi memleketlerinde asbestli gemilerini sökmeyen sözde insancıllık taslayan ve yine sözde çoğu medeni ülkeler gemilerini ülkemiz liman ve tersanelerine yollarlar.Neyse çoook uzun bir konu.Fakat konu olan ,dediğniz gibi D2 ısıtıcı.Fotoğrafta gördüğüm kadarıyla yanma haznesi etrafı ısı yalıtımı için camyünü elyafı gibi bir malzemeyle sıkıştırılmış.Elbette yanma haznesi etrafı mutlaka yalıtılmalı,keza egzost çıkışı da yanmaya ,araç tabanına direkt ısı vermeye karşı yalıtılmalı.Kullanılan ısı yalıtım ve izollasyon malzemelleri bunlar.Başka çare yok gibi görünüyor.Firma Avrupada büyük ve bu konuda deneyimli bir firma CE ,GS vs. gibi üzerinde garanti referansları olan bir ürün demek ki ARGE çalışmalar vs. neticesinde bu imalatı seçti.Fakat fotoğrafınızda görülen o izolasyon malzemesi bence de her halükarda kısmi düzeyde de olsa ve de direkt üfleme ve hava emme borusuna direkt açılmasa da hareketli bir mekanda mutlaka çevresine az miktarda da olsa micropartikül yayar bence.Bu da önemsenecek kadar olmasa da önemsenmeyecek kadar da sayılmaz hani.Firma yetkililerinin elbette bu konularda labaratuvar deneyleri vs. vardır.Fakat bana kalırsa fazla kafanıza takmayın.Fakat yine de asbest,amyant,teflon vs. gibi yapı elemanlarının kullanıldığı ürünlere dikkat edelim derim.Alman teknolojisi bu gibi riskleri gözardı etmemiştir sanırım.Alman bu ürünü kendi ülkesinde kullanıyorsa ve aynı ürünü aynı kalitede ihraç ediyorsa(yabancı ülke için adeta fason üretim,fason malzeme kullanmıyorsa) pek sorun yok diyorum.FAKAT FİRMA YETKİLİLERİ BU KONUDA EN DETAYLI AÇIKLAMA YAPMA TEKNİK BİLGİSİNE SAHİPTİR.

Kullandıklarımızı boşverip, yediklerimize bakın..Hiç bir pasta, ekmek , tatlı , yoğurt, yufka, vb benzer ürünlerin imalat atölyesini kendi gözlerinizle gördünüzmü, hangi ortamda hazırlandığından vazgeçin içine neler kattıklarını biliyormusunuz, Forumun gözde yemeği sucuk, sucuğun içinde neler var biliyormusunuz, evde kendinizmi yapıyorsunuz yediğiniz sucuğu, pişince bişey kalmaz, iyi pişirin yeter..afiyet olsun...

sayın a.dinçer elbette yedikleriniz içtikleriniz ve her türlü gıda maddesi özellikle ülkemizde risk taşıyor.Zaten bunu yukarıda su deposu örneğinde belirttim.Sadece asbest vs. mi.Elbette yediğniz turşudan tutun da çeşmelerden akan suya kadar.Bilinir ki yıllar yılı elin adamlarının atıksu borusu olarak dizayn ettikleri kalitede borulardan gelen sular kullanıldı ve de her alanda özellikle yüzlerce gıda alanında elbette bu var.Burada bartek arkadaşımız bu konudan bahsedince konu bu yönde açıklandı.Sucuğu iyice pişirseniz bile içindeki katkı maddeleri emilgatörller. E bilmemkaçlar,sitrik asitler vs. gitmez.Bilmem gider diyenlere birşey diyemeyiz.Ancak afiyet dileriz.

Oğuz bey iyi akşamlar,
Yaptığım açıklama Sn.bartek için tatminkar olmalıki aklımdan bende çıkardım diye yazdı. Bildiğiniz bir konuysa lütfen mesaj yazın bilmiyorsanız firmayı arayıp
detaylı bilgileri burada paylaşın lütfen. Diğer konular için serbest muhabbet köşemizde devam edelim.
Levent

karavan1' Alıntı:
FAKAT FİRMA YETKİLİLERİ BU KONUDA EN DETAYLI AÇIKLAMA YAPMA TEKNİK BİLGİSİNE SAHİPTİR.

güngör' Alıntı:
Oğuz bey iyi akşamlar,
Yaptığım açıklama Sn.bartek için tatminkar olmalıki aklımdan bende çıkardım diye yazdı. Bildiğiniz bir konuysa lütfen mesaj yazın bilmiyorsanız firmayı arayıp
detaylı bilgileri burada paylaşın lütfen. Diğer konular için serbest muhabbet köşemizde devam edelim.
Levent

Sayın güngör burada tartışılan konu üzerineyazan her arkadaş kendi görüş ve önerisini yazmış.Ben de sayın bartekin fotolarına istinaden görüş ve önerilerimi yazdım.Firmayı benim arayıp sormamı gerektiren bir durum da yok.Benim önerimdi sadece.En doğrusu da oydu zaten.Bu konuda mutazarrır olduğunu söyleyen ve düşünen kişi kimse firmayı arayıp elbette sormalıdır.Burada açılan bu başlıkta bir fikir teatisi yapılmış.Yoksa her bu konuda beyanı olan bu konuyu bildiğinden ya da bilmediğinden değil.Herkes fikrini ve görüşünü belirtmiş.Elbette konuyu açan kişi yada siz bu konuyu gerekiyorsa serbest muhabbet köşesine taşıyabilirsiniz.konu ile ilgili merakı olan yada bu konuda çözüm arayan her kişi firmasından birebir öğrenebilir.Diğer konular dediğniz konu nedir bilemem.Fakat bu konuda diyeceklerim bunlardan ibarettir.

Oğuz bey,
Verilen cevaplardan tatmin olmadıysanız açıkça belirtebilirsiniz. Konu için soruyu soran Sn.bartek AÇSA'ya sorabilmeyi düşünmüştür herhalde ancak soruyu Forumda
sormuştur ve cevaplarda Forumda paylaşılmıştır. Kendiside '' aklımdan bende çıkardım '' şeklinde cevap yazmıştır. Bunun anlamı bilgilendim demektir. Şimdi,
Madde 5 cevap yazmış olmak için mesaj yazılmamalı der.
Madde 6 cevaplarınızı küçük harfle yazılmalıdır der.

ğer bu verdiğm cevaplar
güngör' Alıntı:
Oğuz bey,
Verilen cevaplardan tatmin olmadıysanız açıkça belirtebilirsiniz. Konu için soruyu soran Sn.bartek AÇSA'ya sorabilmeyi düşünmüştür herhalde ancak soruyu Forumda
sormuştur ve cevaplarda Forumda paylaşılmıştır. Kendiside '' aklımdan bende çıkardım '' şeklinde cevap yazmıştır. Bunun anlamı bilgilendim demektir. Şimdi,
Madde 5 cevap yazmış olmak için mesaj yazılmamalı der.
Madde 6 cevaplarınızı küçük harfle yazılmalıdır der.

Sayın güngör sanıyorum konu tarafınızdan nasıl algılandı bilmem. Fakat yazılarımda sizi yersiz yere benim yazdığım konu üzerinde yoğunlaştıran nedir bilmek isterim.Normal bir şekilde normal bir konu üzerine yazılan görüş ve yazılar yukarıda apaçıkken burada konuya mugayyir ne vardır bilinmez.Ben cevap yazmış olmak için yazanlardan olmadığım gibi imla,üslup açısından da hatırlatmayı gerektiren bir konumda olmam.Ayrıca da gereksiz yere polemik içinde olmaktan da kaçınırım.Tarafımdan yazılan öneri ve yazılar dediğm gibi yukarıda açıkken yine söylüyorum sizin bu tavrınızı anlamak mümkün değil.Şimdiye kadar zaman zaman gerek saçma sapan imla gerek gereksiz anlatımlara madde 5 madde 6 gibi bir hatırlatma olmayan bu forumda doğrusu bu tavrınızı gerksiz ve anlamsız konularda bozuk imla ve üsluplar sergileyen durumlarda daha çok değerlendirmenizi öneririm.Okuyan her kişi görecektir ki gerek yazımda gerek anlatımımda yadırganacak bir durum yoktur.Sizin görüşünüzü bilemem.Sayın Barteke de yapıaln önerilerim dostane ve çözüm getirici anlamdadır.Eğer verdiğim bu cevaplarımdan tatmin olmadıysanız daha başka söyleyecek sözüm yok.

Oguz bey;

Cam yunu kansorejendir diye birsey yok bir kere bundan kurtulmalisiniz. Cam yunu geri donusturulmus camlarin fiberlestirilmesi ile elde edilir. Su anda avrupa standartlarinda uretilen hicbir cam yunun kansorejen etkisi yoktur. Sadece hassas ciltlerde temas halinde ise kasinti yapmakta. Bundan ote bir yan etkisi tespit edilmis degildir. Yukaridaki mesajimdada yazmistim, ulkemizde insanlar ne yazikki bir madde bir yafta yapistirdilarmi onu sokmek zor oluyor.

Son donemlerde yapilan arastirmalar gostermistir ki; kisa donemli cam yunune maruz kalmalarda cil tahrisleri, bugazda yanma ve tikaniklikla karsilasilmis. Buna karsin uzun donem cam yunune maruz kalmalarda yani 5 yil ve uzerinde izolasyon sektorunde calisan iscilerde yapilan arastirmada kanser riski olmadigi ortaya konulmustur. (Dunya Saglik Orgutu tarafindan cikarilan bir dergiden alintidir. Makalenin tamamina ulasmak icin: http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol81/volume81.pdf)

Ayrica Kanada Saglik (Health Canada) isimli dergide insan yapimi cam fiberlerinin guvenligi "the safety of manmade vitreous fibres" adli makalede benzer veriler ortaya konmustur. Burada Labratuar ortaminda cam yunu deney hayvanlarinin akcigerine ve buroslarina kadar gitmesine ragmen tumorlerde bir artma saptanmamistir.

Bu tip makele ve bilimsel arastirmalara bir cok ornek verilebilir. Burada onemli olan alacaginiz ve kullanacaginiz cam yunlerinin saglik standartlarinda uretilen bilindik buyuk markalar olmasidir. Bu kosulllar altinda cam yununun koyun yununden daha zararli olmadigi yukardada goruldugu gibi kanitlanmistir.

Yedigimiz maddelere gelince bahsettiginiz E li maddelerin bir cogu dogal yosunlardan ve bitkilerden elde edilmektedir. Hatta bir cok E bildigimiz deniz yosununun icerisinden cikarilmaktadir. Buradada yine kriter guvendiginiz ve bilindik saglik standartlarinda uretilm yapilan markalari kullanmaktir. Atilla abinin anlatmaya calistigi kosullarda uretilen gidalarin icinde neler oldugunu bir Allah bilir. Ayrica seker cevremizdeki bir cok seyden daha fazla kanseri besleyicidir. Dogal olmayan yollardan aldigimiz sekerler yani cayimiza, kahvemize attigimiz, pastada yedigimiz, cikolatamizin icindeki vs. vucudumuzda en ufak bir hucrede meydana gelecek kotu huylu degisimi tetikleyecektir. Bir cogumuz aksama kadar isyerlerimizde kac cay kahve iciyoruz ve ne kadar seker tuketiyoruz cam yununden once bence bunu dusunmeli.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri