Zemin Ve Tavan Için Su Izolasyonu (likit Membran?)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan uzun_hikaye Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,772

uzun_hikaye

Yeni Üye
Yer
istanbul
Tüm karavancı dostlara selamlar,

Panelvandan karavan dönüşümü yapıyorum. Aracın zemini ve tavanı için uygun bir malzeme arayışındayım. Forumu karıştırdığımda mebran uygulaması yapıldığını gördüm. Benim bu konuda ufak bir çekincem var. Aracı ilk aldığımda zemininde paslanmalar ve aşınmalar olduğuı için anti-pas boya ile boyamıştım. Bu nedenle pürmüz ile ısıtılarak yapıştırılan mebranın uygulaması esnasında boyalı zeminin alev alma ihtimali var mı, bu tehlikeli bir durum yaratır mı emin olamadım. Buna bir alternatif olarak likit mebran uygulamak nasıl bir sonuç verir? Bu konuda tecrübeli olan arkaşdaşlar varsa yardımlarını bekliyorum. Aracın tavanında ise daha önce takılı olan soğutucunun vida yerlerinden kısmi su kaçakları var. Bu kısımları silikonla kapatıp altına iyi bir su izolasyonu yapmayı düşünüyorum. Likit mebran bu konuda işime yarar mı? Kullanımı kolay farklı bir malzeme önerebilicek olan varsa tekliflere açığım. Şimdiden çok teşekkürler.

Etiketler
Tüm karavancı dostlara selamlar,

Panelvandan karavan dönüşümü yapıyorum. Aracın zemini ve tavanı için uygun bir malzeme arayışındayım. Forumu karıştırdığımda mebran uygulaması yapıldığını gördüm. Benim bu konuda ufak bir çekincem var. Aracı ilk aldığımda zemininde paslanmalar ve aşınmalar olduğuı için anti-pas boya ile boyamıştım. Bu nedenle pürmüz ile ısıtılarak yapıştırılan mebranın uygulaması esnasında boyalı zeminin alev alma ihtimali var mı, bu tehlikeli bir durum yaratır mı emin olamadım. Buna bir alternatif olarak likit mebran uygulamak nasıl bir sonuç verir? Bu konuda tecrübeli olan arkaşdaşlar varsa yardımlarını bekliyorum. Aracın tavanında ise daha önce takılı olan soğutucunun vida yerlerinden kısmi su kaçakları var. Bu kısımları silikonla kapatıp altına iyi bir su izolasyonu yapmayı düşünüyorum. Likit mebran bu konuda işime yarar mı? Kullanımı kolay farklı bir malzeme önerebilicek olan varsa tekliflere açığım. Şimdiden çok teşekkürler.

Merhaba kardeşim, amacınız su yalıtımı ise bizim teknelerde kullandığımız yöntemi önerebilirim..Sadece yağmura dalgaya karşı değil su sathı altında kalan bölgelerde de güvenerek kullanılıyor ..malzememiz epoxy çift komponentli boya. Hali hazırda su suzdığını söylediğiniz yerlere bile direkt boya ile sızdırmazlık sağlayabileceğiniz gibi yine epoxy mastik ile daha güvenli izalasyon yapabilirsiniz. Ahşap,polyester,metal her yüzeyde güvenle kullanabilirsiniz, ultraviole dayanımlıdır.Tek kusuru solvent içermesi, uygulandığı bölmede özellikle kapalı bölmelerde çok hızlı hareket edilmeli (Çift komponentli olduğundan karışım hazırlandığında hızlandırıcının miktarına bağlı olarak kuruma hemen başlıyor) ve bolca havalandırma yapılmalı işlem yapılan bölgede, aksi halde ciddi zehirlenmelere yol açabilir. 1 galonluk boya/hızlandırıcısı 100 TL civarında ,beyaz,siyah, gri gibi bir kaç rengi de mevcut.
Bir de benim de yeni tesadüf ettiğim SCORPİON LİNER Kaplama konusunu araştırın , bu da ilginç bir malzeme...Kolay gelsin

Tabanda kendinden yapışkanlı, bitümlü membran ve tavandaki deliklere otomotiv grubu poliüretan mastik sonrasında da MS POLİMER (BOSTİK firmasının 1 kg ambalajlı ürünü) metalde iyi sonuç verir. Epoksi ürünler gevrek ve rijit oldukları için scaklık farkına, dolayısıyla metal esnemesine çok dayanamayabilirler. Poliüretan ve ms polimer ürünlerin daha iyi yapışması için tüm cam ve boyalı-boyasız yüzeyler için astarlar da piyasada mevcuttur. Kendinden yapışkanlı ürünlerde de bir yüzü AL- FOLYOLU ürünler mevcuttur (BTM FİRMASI). Bitümlü kartuş mastik ürünlerde de Shell firmasının Tixophalte ürünü ve Sika'nın otomotiv grubu ürünleri iyidir.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR