Zj 5.9 Aracımın İç Aydınlatması Akümü Bitiriyor. İç Aydınlatmayı Geçici Kapatabilir Miyim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan North wind Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,734

North wind

Ana Kamp
Merhaba,ZJ 5.9 1998 aracımın temizligini yaparken kapılar açıkken yada araç kilitli degilken iç aydınlatma lambaları yanıyor,bu konuda sorun yok fakat zaman tutmadım ama tahminimce 10 dakika gibi bi süre gectikten sonra lambalar kapanıyor ama hic bi kapıya dokunmadıgım halde kendiliginden 1,2 dakika icinde lambalar tekrar yanıyor,o yuzden geçen gün 4,5 saat arac temizligi yaptıgımda iç aydınlatmada cok fazla lamba oldugu icin aküm bitti,örnegin ic aydınlatma kendiliginden kapandıktan sonra farklı bi kapıyı actıgımda aydınlatma tekrar aktif oluyor bu dogal ama aydınlatma kapalı iken 1 dakika sonra tekrar herhangi bi kapı acmadan iç aydınlatma lambalarının tekrar yanması sanki bi tuhaflık var gibime geldi.Bu konuya nasıl bi çözüm bulabilirim?Araç kilitliyken iç aydınlatma zaten kapalı, o konuda sorun yok.

ZJ 5.2 lerinde muhtemelen ic aydınlatma calısma prensibi aynıdır.ZJ 5.2 si olan bu konuda fikri olan arkadaslarda yardımcı olurlarsa sevinirim.Acaba yol bilgisayarından iç aydınlatmanın süresini ayarlayabilir miyim?Ya da gecici olarak iç aydınlatmayı kapatabiliecegim bi ayar var mı?Yardımlarınız icin simdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Zj 5.9 Aracımın İç Aydınlatması Akümü Bitiriyor. İç Aydınlatmayı Geçici Kapatabilir Miyim?

Aracımın kullanma kılavuzuna baktım ve gerekli cevabı buldum arkadaşlar.
ZJ 5.9 1998 aracımın kullanma kılavuzunda sayfa 57 de Gösterge Panosu Işık Yoğunluğu başlıgında açıklama var.Gösterge panosu ışık yogunlugu ayarlama cubugu, gösterge panosunun sol altında, farları açma dügmesinin sag tarafındaki ayar cubuğudur.
Aracı temizlerken Gösterge panosu ışık yogunlugu ayarlama cubugunu muhtemelen yanlıslıkla maximum en üsteki dikey centige getirmişimdir,o yuzden kumandayı en üste kaydırmak ya da en üste yakın hale getirmek tüm iç lambaları da aktif hale getirecektir.
Ayrıca aracımın kullanma kılavuzunda Sayfa 59da Bagaj Işığı başlıgında da sorumla ilgili gerekli acıklama var.Bütün kapılar kapalıyken ve sadece arka kapı acıldıgında bagaj lambası yüzeyindeki düğmenin itilmesiyle bütün iç lambalar yanacaktır,ikinci kez aynı düğmeye basmakla ışıklar kapanır.
Aracımın bagaj ışığının düğmesi acık kalmıs olabilir ya da sayfa 57 deki Gösterge panosu ışık yogunlugu ayarlama cubugu maximumdadır,ayarları dogru yaptıgım taktirde muhtemelen ic aydınlatmalar kısa süre yanıcaktır,yani aracımın suandaki gibi durmadan yanan iç aydınlatma sorunum çözülür diye tahmin ediyorum.Araçlarının iç temizligini yapan arkadaşların da araçlarının akülerinin kısa zamanda bitmesini önlemek icin bu ayarları gözden geçirmelerini tavsiye ederim.

Ynt: Zj 5.9 Aracımın İç Aydınlatması Akümü Bitiriyor. İç Aydınlatmayı Geçici Kapatabilir Miyim?

Bugun iç aydınlatma ile ilgili denemeler yaptım, gösterge panosu ayar cubugunu ortaya getirdim araç kapılarını kapattıktan sonra aracı kilitlemeden bekledigimde tahminimce lambalar 25-30 saniye yandıktan sonra söndü fakat herhangi bi kapıyı acarsam zaman tutamadım ama iç aydınlatma 10 dakika gibi yanıyor fakat sonra söndü mü tekrar yanmıyor,ancak baska kapı acarsam 10 dakika yine yanar,bagaj lambası yüzeyindeki düğmenin itilmesiyle bütün iç lambalar yandı,ikinci kez aynı düğmeye bastıgımda ışıklar kapandı fakat farklı bi kapı acınca tekrar aydınlatmalar aktif hale geldi,bende suan icin gecici pratik bi çözüm buldum,örnegin 4 kapıyı ayrı ayrı acmak yerine,bütün kapıları acıp,sonra işimin o an icin olmadıgı kapıları itip tam kapatmadıgım taktirde,tekrar tam kapanmayan kapıları actıgımda ic aydınlatma devreye girmiyor,cünkü kapı zaten acık olarak algılanıyor :smiley: Tabi yola cıkmadan önce bütün kapıları tam olarak kapatmayı unutmamak gerekir.

yada tüm lambalar LED e çevriliip 4 saatte biten akünün 30 40 saatee bitmesi sağlanabilir. ben ZJ de öyle yapmıştım. artık led lamba çeşirltei çok bol, düzgün kalitede olanları yeterli aydınlatmayı sağlıyorlar.

KLL' Alıntı:
yada tüm lambalar LED e çevriliip 4 saatte biten akünün 30 40 saatee bitmesi sağlanabilir. ben ZJ de öyle yapmıştım. artık led lamba çeşirltei çok bol, düzgün kalitede olanları yeterli aydınlatmayı sağlıyorlar.

Cevabınız icin teşekkür ederim.Dediginiz gibi lambaları lede ceviren kişiler duymustum.
Siz ZJye led uygulamasını yaparken ön kapılardaki lambaların ampüllerini degistirirken kapı dösemesini söktünüz mü yoksa pratik bi yolu var mı?Dikiz aynasının oradaki iki lambanın ampülerini nasıl degistirmistiniz.ZJnin orjinal verdigi ısıga en yakın sarı ısıgı veren ledler bence daha iyi olur,beyaz ledlere nedense ısınamadım.

4 5 sene önceydi. bu nedenle tam neler kullandığımı hatırlamıyorum. laredo modeli olduğundan kapılarda reflektör vardı içinde ışıkları yoktu. ancak kullandığım ledler sarı ve gün ışığı rengindeydi beyazı bende sevmem. ebay den alabilirsiniz. 5730 yada 5630 çipli ledleri tercih edin.

KLL' Alıntı:
4 5 sene önceydi. bu nedenle tam neler kullandığımı hatırlamıyorum. laredo modeli olduğundan kapılarda reflektör vardı içinde ışıkları yoktu. ancak kullandığım ledler sarı ve gün ışığı rengindeydi beyazı bende sevmem. ebay den alabilirsiniz. 5730 yada 5630 çipli ledleri tercih edin.

Tavsiyeniz icin teşekkür ederim.Sağolun.

herkese merhaba .
Ebay dan getirmeye gerek yok artık hemen hemen her araba aksesuarcıların da bu led lambaların çeşitleri var.
fiyatları çiftli satılan 15 tl den başlıyor
çok kaliteli olanlarda var. üzerlerinde devresi var çok aşırı bir aydınlatma yapıyor. 1 tanesi 50 TL bence pek gerek yok çifti 15 TL olanlar çok güzel iş görüyor.
hoşçakalın

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri