Zj Alırken Dikkat Edilecek Hususları Biliyoruz. Ya Satarken?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Omertr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,991

Omertr

Yeni Üye
Yer
Bursa
Selamlar,

ZJ alırken dikkat ettiğimiz kurallar malesef satarken geçerli değil. Bilinçsiz alıcıların cehaletine maruz kalıyoruz. Yani ben aracı alırken baktığım ve değerlendirdiğim kriterlerle ilgilenen alıcılar ile karşılaşmıyoruz. Bu gerçekten sıkıcı bir durum.

• Donanımlı araçlarımız off road yapmış yorulmuş görüntüsü sergiliyor. Oysa öyle değil. Aksine daha bakımlı. Çünkü arazide kırılacak biryer varsa zaten kırılıyor ve değiştiriliyor. Asfaltta kullanılan araçların kırılmaya yüz tutmuş parçaları her an kırılmayı bekliyor.
  • 20 yaşında bir arabanın 250 - 300 bin km yapmış olması gayet doğalken, km'si 100 - 150 bin civarı olan araçlar aranıyor. Bu nedenle km sahteciliği oluşuyor.
  • Yine 20 yaşındaki arabada çiziksiz boya aranıyor. Aynı zamanda bir off road aracının orjinal boyası olsun isteniyor.
  • Yeni motor yapılmış araçlar aranıyor fakat, ideali kapak açılmamış motor değil midir?
  • Arazi şartlarında kullanımı kolaylaştırmak için şaft direksiyon vs. yaptığın iyileştirmeler için; "bu araba kurcalanmış" yaftası yiyor.
  • ZJ'yi baktırmak için mahalle tamircisine gidip, tamircinin ağızandan çıkan"abi sen bununla başedemezsin alma" cümlesine maruz kalınıyor.
  • ZJ satıcılarını bıktıran bir konu var; kaç lira yakar, vergisi ne kadar. Doğruyu söyleyince alıcının suratı yerle yeksan oluyor.

Velhasıl kelam, sade alıyoruz 8-10 bin masraf yapıyoruz donanımlı diyoruz. Bir diğeri off road görmemiş orjinal diye, "off road yapmış yorgun araçlarla karıştırmayın" gibi cümleler ile lansman yapıyor.

Örneğin aşağıdaki araçların ikisinide yeni aldık. Ne tamirciye gösterdik, ne de boyacıya. Araba ile ilgili birşeyde sormadık. Hoşumuza gitti aldık.

ZJ satarken yukarıda yazdığım durumları yaşayan arkadaşlar var mı, yoksa alayı bana mı denk geliyor.

IMG 20160219 095922

Son düzenleme:

Etiketler

Bu araçları satmak almaktan daha dert,o kadar çok saçma muhabbet dönüyor ki buraya yazmak ile bitmez,kısacası tek değilsiniz.

Bu araçları satmak almaktan daha dert,o kadar çok saçma muhabbet dönüyor ki buraya yazmak ile bitmez,kısacası tek değilsiniz.

Ne tür bir araç istiyorsanız onu alıp satmayacaksınız iyice canı çıkana modeli geçene kadar.

Alıcısı gelip alıyor zaten ya. Bu bazen 1 ay sürüyor bazen 7 ay bazen 1 saat. Son 5.9'umu satarken 10 ay bekledim, arada bir ilandan çektim vesaire. Sadece 2.bakmaya gelen kişi 10 dakika tur attı aldı gitti. Sorunları vardı ama piyasanın da oldukça altına koymuştum zaten. XJ kasayı satarken sabah koydum öğleden sonra satıldı.. Şans işi biraz. Ama donanımlı aracı marttan sonra satmak zor oluyor eylül ekime kadar, edindiğim tecrübeyle bunu söyleyebilirim.

Bu konuda bende çok muzdaribim.

Aracımda Donanım ve işlik dahil edilirse yaklaşık 20-25 bin civarında emek var. Standart araçlara 25-35 bin arası para istenirken ben en makul rakamı istiyorum. Nerdeyse standart araç parasına full donanımlı aracı satıyorum utanmadan 27 bin olmazmı diye mesajlar geliyor. Biri geliyor ben boyasız araç arıyorum ama full donanımlı olacak diyor. Arkadaş hadi çok iyi saklanmış standart bir araçta boya olmayabilir diyelim. Ama bu araç hiç olmazsa araziye giriyor. Ormanda en iyi ihtimal dal çizikleri oluyor. Boyasız olmasını bekleyenleri anlayamıyorum.

Yakıt konusu da dediğiniz gibi ayrı bir dert. Arkadaş bu aracın standardı 27" lastik. Çoğu donanımlı araçta en az 31" lastik var. Araç üstünde bir ton aksesuar ve hali ile ağırlık var. Nasıl olurda standart araç ile karşılaştırılıyor. Neymiş efenim bilmem kim abide varmışta 40 krş yakıyormuş. Ulen o abindeki zj de extra 20 bin lik donanım varmı?

Bak yine sinirlendim...

Bu araçlarda lastik ebatı büyüdükçe arazi yada ş. içinde bir artış olacağı kesin fakat 3. ve 4. viteslerde tasarruf olacağını düşünüyorum. Neticede motor devir sayısı azalıyor, tekerlek dönüş sayısı artıyor.

Bende 35x12.5x15 lastik var. Düz yolda 4. vites 80 sabit km'de 1100 - 1200 devirde gidiyor.

Ben aracımı aldıktan bir süre sonra 2500-3000 km yol yaptım. Ege taraflarında gezdim. 19-20 LT civarında yakıt tüketimine ulaştım. 31 BF AT lastiklerle...

Merhaba arkadaşlar bende yeni 1995 model araç alarak aranıza katıldım istanbul'da yaşıyorum adım Serkan ben şuan standart hali ile kullanıyorum ama yazlık lastik alıcam bana ne önerirsiniz ? Birde bakımları için önerebileceğiniz bir usta varmı ? Davut usta'yı öneren arkadaşlar oldu.
Herkese yardımları için teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar bende yeni 1995 model araç alarak aranıza katıldım istanbul'da yaşıyorum adım Serkan ben şuan standart hali ile kullanıyorum ama yazlık lastik alıcam bana ne önerirsiniz ? Birde bakımları için önerebileceğiniz bir usta varmı ? Davut usta'yı öneren arkadaşlar oldu.
Herkese yardımları için teşekkür ederim.

Hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın aracınızı...

Anadolu yakasında iseniz davut usta iyidir. Yok avrupa tarafında iseniz, Atatürk Oto Sanayi de GM motors var, Şinasi usta. Dayı Jeep Garaj var. İkitelli de Nascar var Mithat usta.

Teşekkür ederim Gürcan Bey,
Avrupa yakasın'da oturuyorum ama gelirken araç keçe yaktı akslar gitti ustanın söylediği bilyeler de gitmiş 2000 yada 2500 lira masraf çıktı alalı da 3 gün oldu :( İster istemez bende bir soğukluk oldu şuan için.İkitelli de Nascar yada Mithat Usta'ya götürebilirim bundan sonra ama söylenen Davut usta iyidir dediler formlardan okuduğum kadarıyla bende onunla da devam edebilirim sebebi de işin de iyiymiş ve fazla fiyat söylemiyormuş....

Çok yazdık çizdik bu forumda araç alacaklara hatta araç önerdiğim de oldu ama yok radyosu yok,yok konsolunda şu var diye çoğu gül gibi araçları beğendiremiyoruz insanımıza.

Neyse keçeleri eğer önceki sahibi değiştirmediyse normaldir ömürlü parçalardır bunlar,bilyalar da çok büyük ihtimal gitmiştir,arkasında diferansiyel bakımları vs vs gelir,hep dediğim gibi bunlar sorun değil zaman ile eskiyen parçalar eğer bir önceki sahibi değiştirmediyse siz değiştireceksiniz demektir. Bir miktar daha masraf kalemi olacak böyle.

Lastik olarak eğer arada dağa,bayıra da gidiyorsanız BF Goofrich All Terrain yok asfalttan pek ayrılmıyorum derseniz yine aynı markanın Long Trail olanını alırsınız.Bu iki model kışın karlı zeminlerde de kullanılabiliyor.Ayrıyetten kış lastiği almanıza gerek kalmaz.

Merhaba ben aniden bir hevesle aldım kuzenim baktırmıştı aracı bir sorun yok dedi ama maalesef 1100 km yol gelirken Amasya da yağ akıttığını fark ettim sonra anladım sizin dediğiniz gibi bilyalar da dağılmış maalesef difreransiyel kilidi de geçmiyordu büyük ihtimal orada ki yağda gitti :( zaten usta bakmış eski malzemeler kullanılmış dedi.Sizce bana daha masraf açar mı ? Çok büyük bir hevesle aldım ama bu masrafları duyunca içim cız etti aracımı seviyorum.
Lastik konusuna gelince dağa bayıra gidicem ama öyle çok fazla değil sizlerin engin bilgilerinizden faydalanmak isterim eğer vakit olursa sizlerle tanışmak ta isterim teşekkür ederim

Ben aracıma hiç birsey yaptırmadım standart haliyle kullanıyorum bu lastiklerin ebatının kaç olması gerekir ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR