Dometi̇c Kompresörlü Ve Normal Soğutucu Farki

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cse Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,440
Benim kullandığım linkte olan. Fotoğrafını bulduğum herhalde biraz daha eski bir model ama o da farklı renk olmasına rağmen çok benziyor.

Şu anda bende Lojmanda 220 ile kullanımda ve buzdolabının performansı çok güzel. Maşşallah diyelim.
 

.
Başlıkta “Normal soğutucu” şeklinde tahmini bir tanım altında,
* termoelektrikli soğutucular ile
* absorbsiyonlu soğutucular karışmış durumda. 😕

Forumda 14 sene boyunca soğutucuların ve temel bilgilerinin işlendiği başlıklara araştırması zaman alsa da aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Forum kıdemlileri ise temel yerine özellikle spesifik konulara girmekte.


Yine de sorulanları somut cevapsız bırakmamak forumun şanından. 🙂
Kaç kişi, hangi mevsimlerde, nerelerde ve nasıl konaklayacağınızı bilmesem de yazdığınız diğer donelere göre size; disiplinli kullanımla hacmını küçültüğünüz, 30 litreyi geçmeyen, üstten kapaklı, kompresör bazlı bir buzdolabının daha uygun olacağını tahmin ediyorum.
Her sistemin kendine veya kullanıcısının durumuna bağlı sorunları olabilmekte.
İdeal, özellikle karavanda göreceli bir tanım..😉

Böyle randımanlı bir çözümde elektrik kazanımını ve denemediğim için bilmediğim olası (?) sesini açıklığa kavuşturmalısınız. (Gerçi ben, üstten kapaklı 40 litrelik kompresörlü ankestre buzdolabımın çalışıp çalışmadığını anlamak için, kulağımı neredeyse tezgaha yapıştırmak zorunda kalıyorum)

Foruma hoş geldiniz. 🙂

* Öndeki kapağı sıklıkla açılan buz dolaplarındaki randıman kaybının asıl nedeninin, litrede sadece 1,225 gr ağırlığıyla havasının akarak kaybından daha çok, malzemelerin daha yüksek ısılı dış havayla teması ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Zaten iç yüzey ve malzemelerin üzerindeki yoğunlaşma da asıl olay yerine işaret etmekte.
Sanırım sağlaması da önce malzemeli ve sonra da bu malzemelerin hacmına eşit straporlu durumuyla bir buzdolabının benzeri davranışta başlangıç ısı derecesine hangi zaman aralıklarında tekrar ulaştıkları karşılaştılarak yapılabilirdi.

* Gaza ulaşımın en ideal olduğu ülkemizde üç sistem buzdolaplarını düşünenler, mutlaka ithal karavanlardaki gazın depo ve kullanımını incelemeli. Tüm bağlantısı plastik hortumlu ve içeriye sızdırmaz deposu olmayan, tüpünü kenara koy kullan gibi lalettayin bir uygulamanın çağdaş karavancılıkta yeri yok.
Şimdi bu pratiği “alaturka” diye sıfatlandırarak, durup dururken başıma iş açmayayım.. 😋
 
Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,529
Mesajlar
1,519,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,192
Kaydolan Son Üyemiz
feyyazozen

Çevrimiçi üyeler

SON KONULARGeri
Üst