Efeler Yolu

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan elvishuseyin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 254

elvishuseyin

Ana Kamp
Mesajlar
49
Tepkime Puanı
48
Selamlar. Efeler Yolu'nda 12 günlük deneyimim oldu. Rotalar ' zor ve orta ' kategorisinde. Deneyim ve kondisyon şart. Bence açıkça dağcılık faaliyeti yapılıyor. Harika manzaralar ve doğa var. Harika köyler gördüm, bilgiler edindim. 13 Mayıs'ta başladım hava gece ciddi soğuktu. Sonraki gecelerde rahat ettim. İşaretlemeler genelde iyi durumda. İnternet sayfası : https://www.efeleryolu.com/

Gün gün izlenimlerim;

Kavaklıdere - Nazarköy ; Başlangıçta çıkış zorluyor. Antremanlı gelin. Rota üzerinde 1 adet çeşme ve kapalı-açık su kaynakları var. İşaretlemeler çok iyi durumda. Azda olsa navigasyon kullandım. Doğa çok güzel ve doyurucu. Bir kaç tane meyva ağacına rastladım. Nazarköy'e inmeden en tepede çoban köpeği saldırdı. Köpek kovucu işe yaramadı, havlayarak o kadar yaklaştıki tokat attım Yerden eğilip taş alınca uzaklaştı. Nazar köy girişinde ve merkezde restaurant ve kafeler var. Rota üzerindeki köylüler ilgili ve yardimseverdi sağolsunlar. TEK RİCAM; Rota üzerinde taşlarla işaretleme yapınız. Nazarköy turistik bir köy. Restaurantlar, kafeler bol.

Nazarköy - Yukarıkızılca : Yukarıkızılca'da turistik bir köy. Kafeler, restaurantlar çok. Rotada 1 adet çeşme ve 2 adet çeşme-yalak var. Işaretler çok iyi durumda.


Yukarıkızılca - Bayramlı : Başlangıçta Yangın Gözetleme Kulesi'ne kadar dik bir çıkış var. Fakat doğa harika. Yaşamak gerek. Wikiloc'ta görünen çeşmeyi bulamadım. Çok esinti ve ısırgan otları var. Uzun kol tişört ve pantolon giyinin. Yol işaretlemeleri cok iyi durumda. Bayramlı Köyü'nün bayan muhtarı çok yardımcı oldu sağolsun. Köy konağı mevcut. Ücretini sormadım. Boş çoban yerleşmeleri vardı fakat boştu. Yani çoban köpeği rast gelmedi :smiley:


Bayramlı - Yenikurudere : 1 çeşme 3-4 su kaynağı var. İşaretlemeler eksik, defalarca navigasyon kullandım. Ağaçlara bağlanan plastik şeritler işe yaradı. Meyva ağaçlarını kaçırmayın. Doğa inanılmaz güzel. Bayramli köylü yukarısındski tepe ve Yenikuruca'ya yukarıdan bakan vadi inanılmaz. Vadiye dik bir inişle iniliyor ve İşaretler yetersiz. Bayramlı, Kamberler ve Yenikuruca köyleri Bulgaristan göçmenleri. Sıcak kanlı ve ilgililer. 3 köydede market ve kahvehane var. Yenikurudere köyü girişinde evin duvarındaki eski mezar taşına dikkat edin. Çok ilginç.

Yenikurudere - Ovacık : Yenikurudere çıkışında dik yokuş insanı yoruyor ama bambaşka bir dünyaya giriyorsunuz. Sonrasında dik yamaçta yürümek tehlikeli. Rotada 3 - 4 su kaynağı var. İlk kaynak bence içilmemeli. Çukurca'da market, lokanta, kahvehane var. 1932 den kalma anıt çeşme etkileyici. Yenikurudere restaurantta fiyat bence uygundu.

Ovacık - Sarıyurt : Not almamışım.

Sarıyurt - Kerpiçlik : Sarıyurt çıkışında kısa dik çıkış yoruyor, sonra epey bi rahat rota var. 7 adet su kaynağı var. Yamaçlarda, tepelerde, ormanda yürüyüş harika. Fakat işaretsiz ve rota temizliği yapılmayan bölüm zorlayıcı. Matımı burada düşürdüm. Bulana hayırlı olsun :smiley: Sarıyurt merkezinde çınar ağaçları altında oturmak hoştu. Kahve ve market var. Sarıyurt köyü zamanda donmüş gibi. Evler, kapılar, kahvehane eski haliyle duruyor. Çeşmesinde Osmanlıca kitabesi var. Taş döşeli tarla-bahçe duvarları dikkat çekiyor.
Kerpiçlik - Lübbey : Kerpiçlik çıkışında yol ayrımında işaret yanlış yönlendiriyor. Rotada 2 çeşme ve 1 dere var. Yamaç yürüyüşüne hazır olun. Bazı bölgelerde işaretleme yetersiz. Doğa bir harika, tadını çıkarın.

Lübbey - Gölcük : Meşhur terk edilmiş köy Lübbey'in ismi Kral Sardes'in oğlunun ismi. Eski zamanlarda yol güzergahındaymış. 1982 de hala elektrik gelmeyince yukarı yaylaya taşınmış sakinleri. Aşağıda rota üzerindeki ırmakta bulunan eski bina 1932 de Almanlar tarafından yapılan elektrik santrali. Lübbey'de 1 tane pansiyon-resraurant var. Aile işletmesi ve harika insanlar. Kahvaltı enfesti. Tırmanıştan sonra yamaçlarda yürüyüş var. 1 çeşme, içilebilir ırmak ve ara ara evler var. Ormanlık alan yürüyüşü, toprak yol ve kısa asfalt yürüyüşü var. Önemli noktalarda işaretler malesef yok. Gölcük harika bir belde. Göl kenarında restaurant, kafeler ve ücretli kamp yerleri var.

Gölcük - Birgi : Not almamışım. Fakat Birgi turistik bir köy. 1 gün ayırmak ve dinkenmek lazım.

Birgi - Bozdağ : Birgi, Bozdağ arası toprak yol. Genelde yokuş yukarı. Harika manzaralar eşliğinde. 1 tane çeşme ve evler bulunuyor rota üzerinde. Bozdağ da market, pansiyon, restaurantlar var. Ödemiş pidesi çok lezzetli, mutlaka tadın. Hayatını kaybeden dağcı heykeli ve efe heykeli görmeye değer.

Bozdağ : Rota için kondisyon gerekli. Ben 15 kg. çanta ile çıktım. Teleferiğe kadar tırmanış var ve su yok. Çok güzel manzaralar var. İşaretleme zayıf malesef. Ben zirvede kamp yapıp ertesi gün döndüm

20240515 123257


20240516 093629


20240516 093825


20240517 095023


20240517 134442


20240517 134450
 
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,528
Mesajlar
1,519,411
Kayıtlı Üye Sayımız
172,192
Kaydolan Son Üyemiz
feyyazozen

Çevrimiçi üyelerGeri
Üst