Gaziantep - Göksun - Erciyes Keşif Gezisi (30 Ocak 2008)

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jeep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,737

jeep

Zirve
Mesajlar
5,250
Tepkime Puanı
36
Yaş
50
Yer
Gaziantep
Web
www.gandoff.org
Arkadaşlar haberlerden öğrendiğimiz kadarı ile kar sebebiyle kapalı olan Tekir-Göksun-Pınarbaşı-Kayseri-Erciyes yollarını zorlayarak Erciyese ulaşıp,kızakla tepeden kayıp tekrar Gaziantep e dönmek olarak olarak planlanan gezimize 30.01.2008 günü öğleden sonra saat 15 gibi 2 araç ile başladık.
Araçlar 1980 cj-5 (diff lock, vinç,mudzilla lastikler) diğeri ise 2000 li yıllar Land Rover FreeLander (standart+vakumlu kar lastikleri).
Güzergah Bilgileri:
Gaziantep - Kahramanmaraş 70 km - ort rakım 700 m
Kahramanmaraş- Tekir 50 km, ort rakım 1000 m
Tekir-Göksun 50 km ort rakım 1200 m
Göksun- Pınarbaşı 90 km ort rakım 1300 m
Pınarbaşı Kayseri 100 km Ort: 1000 m
Kayseri-Erciyes 30 km Ort Rakım: Erciyes Kayak merkezi 2500 metre, zirve 3917 m
Toplam 390 km.


Gezinin hemen başında Kahramanmaraş'ı 15-20 km geçince karşıdan gelen kamyondan fırlayan bir taş sonucu ön camımız kırıldı. Maraş a dönüp, sanayide camı değiştirdikten sonra yolumuza devam ettik.

DSC02397
Yollar tamemen kar ile kaplı olup, sert tipinin altında yolda kalmış araçların sağından solundan geçip önce Tekir'e sonra ise Göksun a vardık.
4 1

3 1

2 3

1 4Göksun çıkışında trafik polisleri yolu kesmiş ve Pınarbaşı yönüne araç gönderilmemesi şeklinde emir aldıklarını ve bize geri dönmemiz gerektiğini söylediler. Gitmek için ısrar edince fena fırça yedik. Tekrar Göksun merkezine doğru U dönüşü yaptık. İlk tesiste durup polis abilerimizi atlatabileceğimiz ara yollar aramaya başladık ve yerel tesis yetkililerinin tarifi üzerine SANTRAL YOLU denilen yolu bulduk. Yaklaşık 6 km civarındaki bu yolda kar kalınlığı en az 50-60 cm olup sabah saatlerinde bir iş makinesi şöyle bir geçmiş şekildeydi, yağan karı temizlemiş ama akşama kadar devam eden tipi sebebiyle yer yer yol kapanmıştı. Ana yola çıkış noktasına 300 metre kalana kadar devam ettik.
Son 300 metre -20 derecede 7 saat sürdü. 7 saatin sonunda ana yol kenarındaki elektrik direğine vinç atıp cj-5 i kurtardık. Sonra gidip traktör bulduk ve diğer aracı çıkardık. 7 saatlik kar mücadelemizde, 3 kürek ile 300 metre yolda km saatine göre 25 km teker çevirmişiz.
İşte resimler
8 1

7 2

6 2

5 2

4 2

3 2

2 4

1 5

9 1Mücadele sonunda ( saat 01:30) yol üstü tesisi ve birden yiyenbilir e dönüşen ekip.. Ayrıca iliğimize kadar ıslanıp donan kıyafetlerimizi kurutmanın mutluluğu..
12 2

11 2

13 1Geceyi Göksun'un suyu donan otogar otelinde geçirip ertesi gün daha kuru kıyafetlerle Önce Kayseri pastırma alışverişi sonrasında Erciyes e çıkmayı başardık. Manzara muhteşemdi...
21 1

22 1

23 1

24 1

25 1

26 1

27 1

28 1

29 1

30 1

31 1

32 1

33 1

34 1

35 1Bu da Youtube http://www.youtube.com/watch?v=doFARLSrw68
 

Etiketler
mükemmel bir macera olmuş. youtube'dan ayrıca tüm videolarınızı da izledim. çok eğlenceli gözüküyor.
arada merak ettiğim freelander'ı yolda mı bıraktınız? O niye devam edemedi?
 

Cam için geçmiş olsun...Muhteşem bir gezi olmuş...Tek araç her zaman sakat derdik ama iki araçta zor şartlarda yeterli olamayabiliyor..300 mt.yi 7 saatte 25.km çevirerek ve -20 derece daha ne diyelim...
Araçlardan birinin standart olması, sadece kar lastikleri ile olması dezavantaj tabii..Derin karda çamur lastiğinin performansı belki kar lastiğinden bile iyidir...Paylaşım için teşekkürler...Ellerinize emeğinize sağlık..
 

texan' Alıntı:
mükemmel bir macera olmuş. youtube'dan ayrıca tüm videolarınızı da izledim. çok eğlenceli gözüküyor.
arada merak ettiğim freelander'ı yolda mı bıraktınız? O niye devam edemedi?

aslında hata yaptık. iki araç arasını fazla açmamalıydık. Biribirini çekerek devam etmeliydik. Ama soğuk o kadar etkiledi ki bizi acele ettik. Vinç halatına 2. halatı bağlayıp ucuna patinaj zincirlerini ekleyerek, yol kenarındaki direğe ulaşabildik.. Birde lastikleri derin karda çok işe yaramadı.
 

o soğukta tabii acele düşünüp acele hareket etmek faydalı...
çok beğendim, artık gezilerinizin devamını bekliyorum. gerçi sizinkisi biraz gezi değil macera dolu serüvene benziyor.
 
güzel bir macera olmuş...birazda riskli, freelander ile hiç yola çıkmamalıydınız ....çamur lastikleri karda pek işe yaramıyor.derin dişleri yüksek karda karı oyup arabayı batırıyor.at lastik belkide biraz havaları indirmek daha iyi olabilir düşüncesindeyim...paylaşım için teşekkürler...
Jeep34' Alıntı:
Araçlardan birinin standart olması, sadece kar lastikleri ile olması dezavantaj tabii..Derin karda çamur lastiğinin performansı belki kar lastiğinden bile iyidir...Paylaşım için teşekkürler...Ellerinize emeğinize sağlık..
 

-20 derecede 7 saat bu nasıl aksiyon, adrenalin sadece spor kısmında değil yaşam savaşında da tavan yapmış ;)
kutluyorum bu başarıyı ;) cam için geçmiş olsun olsun da asıl şu 7 saatlik mücadele için büyük geçmiş olsun geçmiş olsun :eek:
 

güzel bir macera, çok zorlu ve bir o kadarda keyifli görünüyor
cam için geçmiş olsun
fotoğraflar çok güzel ellerinize sağlık
7 saat -20 derece ve 300 metre için söylenecek çok fazla söz yok
doğayla insanın savaşı olmuş ve kazanmışsınız tebrikler
 

güzel bir macera olmuş...birazda riskli, freelander ile hiç yola çıkmamalıydınız ....çamur lastikleri karda pek işe yaramıyor.derin dişleri yüksek karda karı oyup arabayı batırıyor.at lastik belkide biraz havaları indirmek daha iyi olabilir düşüncesindeyim...paylaşım için teşekkürler...

Bu macerada edindiğimiz tecrübe şu oldu. Kar kalınlığı aracın alt yüksekliğinden daha yüksek olduğunda hangi lastiği takarsan tak, araç askıda kalıyor.Sonra lastikler boşa dönüyor.Eğer aracın altında önden arkaya kadar karın üzerinde kayabilecek düz bir yüzey olsaydı, belkide hiç takılmadan kayarak çıkabilirdik. Lastikler bu durumda pervane gibi iş yapacak belkide yüzer bir araç şeklini alacaktı.. Öyle bir fikir geldi aklımıza ama uygulamada nasıl olur denemek gerek herhalde..

Araçların sağlamlığını sınamaktan çok kendimizi sınadık biraz.. dediğiniz gibi gezi den çok macera oldu. Ama bu işe başladığımdan beri en zevkli 7 saatti diyebilirim. Soğuk dışında..
 Paylaşım için teşekkürler... Bu işin doğrusunu deneme-yanılma metodu ile kendimiz buluyoruz aslında.

Bu hafta sonu yaptığımız 60-80 cm kalınlığındaki karlı gezide aldığımız yaklaşık 5 Km sonunda şunları gördüm:
-- Derin karda bütün sorun birinci aracın yol açarak yürüyebilmesi. Diğerlerinin işi kolay...
-- Kesinlikle iri dişli çamur lastiği (MTR) kullanmak lazım. Kar lastiği iş yapmıyor...
-- Zincir takılabilir (yoksa ip veya halat bağlanabilir). Bir takım zincir varsa, ön lastiklere takılmalı...
-- Aracın yürümesini engelleyen, ön defransiyel ve tampon arasındaki bölgede yığılma ile oluşan "kar tepeciği"...
Gördüğüm kadarıyla bu "tepeciği" aşmanın iki yolu var.
En önemlisi araç kesinlikle patinaj yapmamalı. Yoksa, tekerlerin altında kalan, sıkışan ve yol alabilmeniz için büyük avantaj olan 20-30 cm'lik karı oyarak kendinizi gömüyorsunuz ve yürümeniz imkansızlaşıyor.
Birinci yol; araç mümkün olduğu kadar hızlanarak karın içinde yürümeye çalışacak. Saplanmadan ve patinaja düşmeden duracak (aracın durumuna göre 5-10 metre gidilebilir). Açtığı izden geri gelecek, gelemiyorsa arkadan çekilecek. Tekrar hızlanarak, bir önceki seferde yaptığı kar tepeciğini aşarak bir 5-10 metre daha gidecek... Ve tekrar geri... Böyle devam...
İkinci yol; kalabalık bir grupla gidildiyse avantajlı... Yayalar öndeki karı, yürüyerek ezerler (biz 8-10 kişilik yaya ile denedik, çok faydasını gördük). Arkadan gene hızlanarak araç gelir. Bu sistemde aracın önünde biriken kar tepeciği minimuma indirilmekte ve lastiklerin altındaki kar biraz ezilmekte ki bu büyük avantaj...
Bunların dışında pozisyona göre vinç takviyesi doğaldır ki kullanılabilir...
Fakat şurası kesin, karda yol alırken hiç üşenmeden ve sabırsız davranmadan tam anlamıyla bir karınca yürüyüşü (ya da kaplumbağa) yapmak gerekiyor...
Amacımız spor değilmi zaten? Hele bir de hava güzelse...
Kalın sağlıcakla.
 


Ynt: Gaziantep - Göksun - Erciyes Keşif Gezisi (30 Ocak 2008)

ek olarakda kum paletleri işe yarıyabilir.. çünkü bir iki metre ilerleyebilmek için bile baya zaman harcamıştıktık. Spor ise ekstradan piyango oluyor.
 


Ynt: Gaziantep - Göksun - Erciyes Keşif Gezisi (30 Ocak 2008)

yasarergun' Alıntı:
göktuğ hocam tam macera olmuş hafta sonu sizinle oralarda olmak vardı

Tekrarını amanoslarda yaparız hocam merak etmeyin. İstanbul un kartepesi varsa bizimde amanoslarımız var, toroslarımız var..
 Ynt: Gaziantep - Göksun - Erciyes Keşif Gezisi (30 Ocak 2008)

Bir de bu tip sürekli kendi yolunu açan araç sahipleri evleriyle ana yol arasında ilerleyebilmek için öne kar küreme makinaları gibi bir metal düzenek taktırıyorlar.
Mustafa Abi'nin bahsettiği gezide 32' lastikli XJ görev başındaydı.
Benim araç eski haliyle bu görevi üstleniyormuş. :smiley:
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,541
Mesajlar
1,519,617
Kayıtlı Üye Sayımız
172,204
Kaydolan Son Üyemiz
izmirkartali


Geri
Üst