Isveç 2018 Gezimiz

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,337
Vadstena'da çok büyük ve orijinalliğini büyük ölçüde koruyan bir şato var. Şato ve çevresinden resimler.
Vadstena görülmeye değer bir şehir.
SAM 3383


SAM 3387

Asma köprü.
SAM 3398

Vättern gölü kenarinda evler.
SAM 3409
 

Etiketler
Hüseyin bey iyi geziler diliyorum,isveç gerçekten harika bir ülke keşke bize de yakın olsa sizin gibi her sene gidebilsek.Avrupadaki sıcaklar bizi de vurdu karavanla bir ay süren almanya İsviçre gezisinde 35 dereceyi görünce şaşırdık,İsviçre askerlerine ilk defa bu sene şort ve tişort dağıtılmış dediler.


Şadan Bey, iki haftadır Isveç'te havalar normal duruma döndü. Gündüzleri, 20-22°, geceleri 10-15°. Günün yarısı bulutlu, yağışlı, yarısıda güneşli geçiyor. Böyle hava hoşumuza gidiyor. :smiley:
Teşekkürler ve güzel geziler.
 

SAM 3495

Bugün bu rune taşını görmeye gittik. Taş 9.yüzyıldan kalma. Taş hakkındaki açıklamada, üzerindeki yazının çok değişik anlamlara geldiği yazılı.

Açıklamada dikkatimi çeken bir diğer noktayı anlamına göre tercüme etmeye çalışayım. "Rök şehrindeki rune taşına hoşgeldiniz. Kültürel mirasın bir parçası olan bu taşın, Isveç'te yaşayan herkes birlikte sahibidir. Yetkili devlet makamı kültürel mirası gelecek nesillere de kalacak şekilde yönetir."

Aslında gayet olağan bir cümle ama, bana arasıra tekrarlamakta fayda var gibi geldi..
Google Maps
 

Bugün, gezide okuduğum tapınak şövalyesi romanında adı sık geçen, Vättern gölündeki Visingö adası üzerindeki Näs şehrindeyiz.
SAM 3532

Aslında sadece bir kaç ev var. Bundan 800 yıl önce Isveç buradan yönetiliyormuş. Yarın burada bir kralın öldürüldüğü yeri gezeceğiz. Öldürme olayını romanda okududuğum için yerini de gidip görmek istiyorum.
Gecelediğimiz yer kıralların kaldığı şatoya 200 m mesafede. Şatodan sadece bir kaç duvar kalmış. Resimlerde böyle görünüyor.
SAM 3528

Resim şatonun 1367 yılında yanışını gösteriyor.

Geceyi geçirdiğimiz karavanpark çok güzel. Sadece WC ve bulaşık yıkama yeri var. Elktrik ve atık boşaltma yeri yok.
SAM 3531


Yarın duş alacağımız yer (su 16°).
SAM 3534
SAM 3530


Karavanparkın ücreti; gönlünden ne koparsa ver.

Koordinatlar:57.999906, 14.288309

Google Maps
 

Bugün hava bütün gün güneşliydi.
SAM 3548


Göl kenarındaki bir yaya yolunda 8 kilometre kadar yürüdük. Dönüş yolunda dün bahsettiğim Isveç kralının 1167 yılında öldürüldüğü yere geldik. Kralın öldürüldüğü yere ekilen bir meşe ağacı 20.yüzyıla kadar yaşamış. Bugün orada olan bu meşe ağacı 1956 yılında ekilmiş.
SAM 3555

Burada öldürülen Kral Karl Svekersson, 1161 yılında kendinden önceki Kralı öldürterek kendi tahta oturmuş. Öldürttüğü kralın oğlu Knut Eriksson'da 1167 yılında onu öldürerek kendi kral olmuş.

Karavanparkın çevresi.
SAM 3558


Yanımızdaki tarlada bugün buğday hasatı vardı.
SAM 3566


Dün gece yalnızdık. Bugün genç bir Alman çift otomobillerinin üzerindeki çadırda geceyi geçiriyorlar. Bir de karavanlarıyla gelen 3 Isveçli bayan komşumuz var.

Gölde çok ördek var. Sabahtan akşama kadar böyle yiyecek arıyorlar.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=_0vBXMKszBQ
 Bu sabah kuvvetli bir rüzgar Visingö adasından ayrılmamızı kolaylaştırdı. Adadan ayrılmadan bu müzeyi gezdik.
SAM 3591


Müze giriş ücretleri bu kasaya atılıyor (2€). Müzede kimse yok.
SAM 3571


Benzer arabalardan Isveç'te çok görüyoruz.
SAM 3572


Bu bir soba. Üzerindeki aletlere bakınca ne işe yaradığı anlaşılıyor.
SAM 3603


Bunları görünce çocukluk yıllarımı hatırladım.
SAM 3579
 

Bugün gövdesinin çevresi 14 metreyi geçen bir meşe ağacının yakınındaki park yerinde geceliyoruz.
SAM 3632

Google Maps

Ağaç bir hastalık nedeniyle kuruyor, sadece bir dalı yeşil.
1939 yılında yaş tespiti yapılmış ve 850 yaşında olduğu tespit edilmiş (artı eksi 100 yıl). Ortaçağı yaşamış bir ağaç.
SAM 3615


SAM 3621


Gecelediğimiz yerde sadece wc ve çöp kutusu var.
SAM 3631


Son haftalarda bir konaklama sistemi uyguluyoruz. Gecelediğimiz yerlerde sadece wc olması yetiyor. Gecelediğimiz yerden ayrılınca çevrede bir atık boşaltacak ve temiz su alacak yer buluyoruz. Böylece şimdiye kadar geceleme masraflarını oldukça azaltmış durumdayız.

Wc sorunu çözülünce atık boşaltma konusu kolaylaşıyor. Suyumuzda 3 gün yetiyor, elektrik sorunumuz yok, böylece hoşumuza giden yerlerde daha uzun süre kalabiliyoruz.

Önümüzdeki günlerde Baltık denizi sahillerini gezerek Öland adasına gitmek istiyoruz.
 
Son düzenleme:

Çok güzel bir coğrafya, doya doya gezip, tadını çıkarın :smiley:
Biz bir kaç aydır değişik nedenlerle yerimizden kıpırdayamadık. Neyse ki 15 Eylül'den sonra eski harekeliliğimize kavuşacağız. Sayenizde gezdiğimiz yerler bize o zor günlerde destek oldu. Teşekkürler, iyi ki varsınız :smiley:
 

Çok güzel bir coğrafya, doya doya gezip, tadını çıkarın :smiley:
Biz bir kaç aydır değişik nedenlerle yerimizden kıpırdayamadık. Neyse ki 15 Eylül'den sonra eski harekeliliğimize kavuşacağız. Sayenizde gezdiğimiz yerler bize o zor günlerde destek oldu. Teşekkürler, iyi ki varsınız :smiley:


Tatlı su plajlarından Baltık denizi kıyılarındaki plajlara geldik. Bende soğuk suda yüzmeye alışınca :smiley: bir plajdan diğerine gitmeye başladık. Güzergahımızdaki müzelere de zaman ayırıyoruz. Isveç bünyenin yanısıra beyni de dinlendiren bir ülke.:smiley:

Gezi notlarına gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler ve güzel sonbahar gezileri dilerim.
 

Baltık denizi plajlarında dördüncü gecemizi geçiriyoruz. Ilk gecemizi Wästervik şehri yakınlarında bir plajda geçirdik. Baltık denizi bol yosunlu bir deniz. Yosunsuz ve kumlu bir plaj bulmak kolay değil. Sapa bir yerde olmasına rağmen bu plaja bunun için gittik. Çok kalabalık olduğu içinde sadece bir gece kaldık.
SAM 3663

Google Maps


Ikinci gecemizi ücretli bir karavanparkta geirdik. Sıcak bir duş alma zamanı gelmişti. Güzel bir yer. Buradaki duşları pahalı kampinglerde bile görmedik. Balık tutmak için iyi bir yer. Elektrik hariç geceleme ücreti 12 €
SAM 3709

SAM 3713

Google Maps


Üçücü geceyi geçirdiğimiz yer pek hoşumuza gitmediği için bir gece kaldık. Tatil sezonunda buraya çok karavan geldiği için bazı yerlerde karavanlara park yasağı bile var. Ama karavanlara da bir yer ayırmışlar.
SAM 3720


SAM 3721

Google Maps
 Bugün Öland adasında güzel bir plajın park yerindeyiz.
Buraya gelinceye kadar deniz kıyısını takibederek 25 km gittik. Yolun geçtiği yer bir doğa parkı. Deniz kenarına hiç bir şey yapılmamış.Yol bozuk olmasına rağmen giderek çok güzel bir doğa parkı gördük.

Park yoluna girmeden bir deve çiftliğinin yanından geçtik.
SAM 3724


Ilginç bir yel değirmeni
SAM 3738


Yanımızdaki büfe sezonu kapatmış.
SAM 3758


Gecelediğimiz yer.
SAM 3764


Yanımızdaki plaj.
SAM 3757

Google Maps
 
Son düzenleme:

Bu gecemizi de ücretli bir karavanparkta geçiriyoruz. Karavanpark bir balıkçı ve yat limanının yanında. Norveç ve Isveç'te bu çok yaygın bir durum. Bu türlü limanlarda biz karavancıların ihtiyacını karşılayacak herşey zaten var. Sadece karavancılara kalacakları yeri göstermek kalıyor. Geceleme ücreti olarak 15 € (elektrik almadan) ödüyoruz. Limanda zaten var olan Wc ve duşları kullanıyoruz. Ayrıca çamaşır yıkama ve kurutma makineleri de var.
Google Maps

Yukardaki Maps sayfasındaki resmin üzerine tıklayarak, bu güzel yerin resimlerini görmek mümkün. Kendim henüz resim çekemedim. Saatlerdir süren çok kuvvetli bir rüzgar ve yağmur nedeniyle resim çekmek mümkün değil.
 

3 gün önce yolumuz üzerindeki bir açık hava müzesini gezdik. Bu tür müzelere Almanya ve Iskandinavya ülkelerinde sık rastlanıyor.

Gezdiğimiz müze eski halini koruyan bir köy. Adı Stensyö. Stensjö köyünün geçmişi oldukça uzun. Ben 19`cu yüzyıldan başlayayım. Isveç'te endüstrileşme başladığında tarım ve hayvancılıktan yaşayan Stensjö sakinlerinin de sorunları başlıyor. Tarımda ve hayvancılıkta insanların yerini makinalar almaya başlayınca kendilerine başka yerlerde iş bulmak için köylerini terketmeye başlıyorlar. Endüstrileşme nedeniyle bir milyon Isveçli ülkelerini terkederek Amerika gibi başka ülkelere göçediyorlar.
Şu anda nüfusu 10 milyon civarında olan Isveç için 1900'lü yıllarda bir milyon insan büyük bir rakam olsa gerek.

O zamanlar Isveç'te çok sayıda köy terkedilmiş evler harabe olmuş ve araziler tekrar ormanlaşmış. Stensjö köyünü yıkılmaktan, kültürel ve diğer bir çok konuda aktif bir akademi kurtarıyor. Köye yerleşen akademi görevlileri evlerin bakımını yapıyorlar ve hayvanlara bakıyorlar ve köyü olduğu gibi muhafaza etmeye çalışıyorlar.

Köye girişte bu levha bizi karşılıyor.
SAM 3670


Aşağıda resimlerini gördüğümüz evlerin temeli taştan üst tarafı ahşap. Isveç'in gezdiğimiz bölgelerinde (şehirler hariç) evlerin yüzde doksanı bu sistemle yapılmıs. (tabi ki resimde gördüklerimizden daha düzgün). :smiley: Örnegin bu ev gibi.
SAM 3673Ayrıca, bu evlerde gördüğümüz klasik kırmızı renk Isveç'teki evlerin yüzde 70-80'inde var.

SAM 3679


SAM 3674

SAM 3682
 

Evler arasında dolaşırken bu kulübe ve sağ tarafındaki beyaz fırın dikkatimi çekti.
SAM 3689

Sağdaki beyaz fırında odun yakılıyor. Ateşin dumanı fırınla kulübe arasında gördüğümüz borudan kulübenin içine gidiyor. Duman kulübenin içindeki balık veya eti tütsülüyor (füme). Aşağıdaki resimde gördüğümüz odunlar tütsüleme için yakılacak odunlar. Tütsüleme işi balık ve etin eskiden uzun süre bozulmaması için yapılıyormuş.
SAM 3691


Aşağıda binanın yanında gördüğümüz kulübe bir wc.
SAM 3702

Bu resimde wc'nin içini görüyoruz. Bazı gecelediğimiz yerlerde bu tür wc kullandık. Bu wc de su yok. Alta konulan plastik bidonlar dolunca dolusunu götürüp boşunu oraya koyuyorlar. karavanlarımızda kullandığımız wc' nin bir benzeri.
SAM 3700
 
Son düzenleme:
Dün Öland adasının en kuzeyindeki deniz fenerini gezdik.
SAM 3769


Deniz fenerinin cevresinde otlayan koyunları biraz okşadık ve karavana yöneldik.
Yolda karşılaştığımız insanlar gülümseyerek kameralarını çkarıyorlardı. Arkamıza bakınca koyunların arkamızdan geldiğini gördük.

SAM 3777


Koyunlar yolun üzerindeki bu demirli kısma gelince durdular.
SAM 3781

SAM 3779

Iskandinavya ülkelerinde yola koyulan bu demirlerle sık karşılaşıyoruz. Bunlar hayvanların bir yerden çıkmasını önlüyor. Arabalar bu demirlerin üzerinden rahat geçiyor ama hayvanlar demirlerin üzerin hiç basmıyorlar.
Yaya olarak bu demirlerin üzerinden geçerken çok dikkat etmek lazım.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,541
Mesajlar
1,519,651
Kayıtlı Üye Sayımız
172,203
Kaydolan Son Üyemiz
izmirkartali

Çevrimiçi üyeler

SON KONULARGeri
Üst