Şile Mağaraları

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,519

AYDURAN

Zirve
Mesajlar
5,669
Tepkime Puanı
27
Yaş
49
Yer
İstanbul / Maltepe
Sofular Mağarası : Sofular köyü mağara burnu mevkiinde İstanbul F23-d1 paftasında 100m.uzunluğunda +17 m. yüksekliğinde, yatay ve kuru bir mağaradır. Roma dönemine aittir.

Meşrutiyet Mağarası : Şile meşrutiyet köyünde İst.F23-d1 paftada 40m.uzunluğunda -3m. derinliğinde yatay ve kuru bir mağaradır

Meşrutiyet Yarığı : Meşrutiyet köyü f23-d1 paftada 9m. Uzunluğunda -1m.derinliğinde yatay ve kuru bir mağaradır.

Ekşioğlu Mağarası : Şile çayırbaşı köyünde F23-d2 paftada 75 m. Uzunluğunda -18 m. Derinliğinde dikey ve yatay şekildedir.

Karabeyli İnleri : Karbeyli köyü elmalıtarla mevkiinde 5-15 m. şeklinde 5 ad. İn vardır.

Sığır Çopulu Mağarası : Sortullu köyü mevkiinde F23-d3 paftada 30 m. Uzunluğunda -6 m. Derinliğinde yatay ve kuru bir mağaradır.

Gölcük İni : Sortullu köyü F23-d3 mevkiinde 10 m. Uzunluğunda -0.5 m. Derinliğinde yatay ve kuru bir indir.

Radıç Çopulu : Göksu köyü ile hacıllı arasında 20 m. Uzunluğunda 20 m. Derinliğinde F23-c4 paftasında dikey ve kuru bir mağaradır.

Eski Köy Yeri Mağarası : Sortullu hacıllı arasında 50 m. Uzunluğunda -12 m. Derinliğinde kısmen dikey ve çoğunlukla yatay olup kuru bir mağaradır.

Yukarı Kışla Mağarası : 40 m. Uzunluğunda -3m. Derinliğinde İnkese mağarasının 100 m. Batısındadır.

İnkese Mağarası : Sortullu köyünün 1.5 km. güneyinde hacıllı köyünün 3 km. kuzeybatısında F23-d3 paftada 355 m. Uzunluğunda kollarıyla 500 m.yi bulmaktadır -80 m. Derinliğe ulaşır yatay bir mağara olup kısmen suludur.

Suşıkan Mağarası : İnkese mağarası ile bağlantılı olup 45 m. Uzunluğunda +5 m derinliğindedir.

Soğuksu Mağarası : Hacıllı köyünün 500 m. Doğusunda 58 m uzunluğunda -1 m. Derinliğinde yatay aktif sulu bir mağaradır F23-c4 paftadadır.

Gürlek Mağarası : Hacıllı köyünün güney doğusunda F23-c4 paftada 241 m uzunluğunda +40 m derinliğinde yatay ve yarı aktif bir mağaradır.

Gökmaslı Mağarası : 20 m. Uzunluğunda +2 m yüksekliğinde gökmaslı köyünün 300 m batısında yol kenarındadır yatay ve kuru bir mağaradır.
www.sile.bel.tr
 

Etiketler
Şile Deniz Mağaraları

Şile adalarından ocaklı adanın batısında OCAKLIADA MAĞARASI, Şile limanının doğusunda TERSANE(YALI) MAĞARASI, Şile burnunun güneyinde FENERALTI(FUSA) MAĞARASI, Şile harman kaya burnu batısında AKŞAM GÜNEŞİ MAĞARASI, Şile doğusunda Yay burnu güneyinde TAVANLI 1 MAĞARASI, TAVANLI MAĞARASI, ayrıca Kabakoz deniz inleri, kilimli inleri, malkaya deliği gibi bir çok mağara vardır.
 

Ynt: Şile Mağaraları

Dün şiledeydik.Meşrutiyet mağarasını aradık ama mağaranın üstünde olmamıza rağmen birazda havanın kararması sebebiyle mağarayı bulamadık.
sağolsun köylüler çok yardımsever.Mağaranın yerini kime sorsak bulamazsınız giremezsiniz dediler.Biride demedi ki şurdan gidin şuralara bakın.
Bide üstüne jandarmaya şikayet ettiler.Akşam akşam bide jandarmalarla vakit geçirdik.Define aramaya çok gelen oluyormuş oralara.
 

Ynt: Şile Mağaraları

ulan okadar gittim şileye mağralar hiç aklıma gelmemişti bilgi için teşekkürler en kısa zamanda gitmeye çalışıcam hotelin ordaki trişka mağradan başka bilmezdim :D çok merakettim
 

Ynt: Şile Mağaraları

Murat beyin güzel çalışmasına ilave olarak.
Sulukuyu mağarası.Hacıllı köyü,F23-d4 pafta,toplam uzunluk 111 km yatay,sulu ve aktif bir mağaradır.
Ayrıca 9 adet deniz mağara ve inleri bulunmaktadır. En meşhuru Akşamgüneşi(Zeki Müren veya Pavli)
mağarasıdır. Kaynak. Bir Coğrafi Mekan analizi.ŞİLE Y.Doç.Dr.T.Ahmet ERTEK E.Nabi EVREN
Levent
 

Ynt: Şile Mağaraları

Hiç tecrubem olmamasina rahmen bu magra işi ben cok cezbediyor.
Ama çok korkuttular bizi tupfalan edinmeden sikinti olur ilerliyemezsiniz diye neyse sorum şu aktif magra ne demektir?
 Ynt: Şile Mağaraları

selam,
sofulardaki mağara ile ilgili bir rivayet var,ne derece doğru bilmiyorum.
sofulardaki mağaradan giren keçi yeşilvadiden çıkmış diyorlar burda
 

Ynt: Şile Mağaraları

Olabilir mi :smiley: Bende Foça Jandarma Komando Okulun'da askerlik yaparken buna benzer bir şey duymuştum. Okulun arazisi içerisinde dağın altın da çok sayıda mağara girişleri vardı ve bu mağaraların Manisa'ya kadar gittiğini söyleyenler vardı :smiley: Gerçek mi, yoksa efsane mi bilemiyorum :smiley:
 

Ynt: Şile Mağaraları

köyümüzde bizanstan kalan ,şu an harabe olan( tescili yeni yaptırıldı)Heciz kalesi .
sofular heciz bağlantısı diye geçiyor.
 Merhabalar ayduran bey şiledeki bu mağaraların yerlerini daha net olarak bulabilmemiz mümkün müdür ?
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,533
Mesajlar
1,519,493
Kayıtlı Üye Sayımız
172,200
Kaydolan Son Üyemiz
RoberHatemoBagimlisi


Geri
Üst