Truva Yolu ( Troya'dan Assos'a - Troya Kültür Rotasi )

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan elvishuseyin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 310

elvishuseyin

Ana Kamp
Mesajlar
49
Tepkime Puanı
48
Selamlar. Rotanın son kısmı hariç Mayıs ayı sonunda yürüdüm.
Kısaca izlenimlerim;
Rota kolay. Deneyimsiz yürüyüşçüler rahat yürüyebilir. Fakat geneli toprak yol. Sadece 2 bölgede doğanın tam içinde yürünebiliyor. Araç geçince bolca toz yutmak zorunda kalınıyor. Her gün 1-2 köye girip çıkılıyor. Su sorun olmuyor. Tarihi alan çok. Fakat bakımsız durumdalar. Mayıs ayında bile hava çok sıcaktı. Köylü dostlar genlede ilgisizler. Bir kaç defa köpek saldırısı oldu. Yerden taş alır gibi eğilince hemen kaçıyorlar. İaretlemeler %90 iyi durumdaydı. Fakat işaretler ile haritanın aynı yönü göstermediği noktalar oldu, Daha başlangıçta harita Tuva Müzesinin içinden gitmemi istedi fakat bahçe duvarla çevriliydi. Müzeden yürüyüş yolunun broşürünü satın aldım. Fiyatı : 200 tl. Kazık fiyat ama çok yardımcı oldu. Gün gün izlenimlerim;

1. Gün ; Tevfikiye - Yenİköy arası toprak yolda yürünüyor. Çıkış, iniş yok. Arada 2 köy geçiliyor. Market ve kahvehaneler var. Yeniköy'de denize girilebilir.

2. Gün : Başlangıç orman, tarla kenarları. Geyikliyekadar toprak yol. Üvecik köyüne 3 km. kala işaretler kayboluyor. Üvecik'te kahvehane, market, WC var. Sonrasında Bozköy'de bu imkanlar göremedim. Köylerde yaşayan Bulgaristan göçmeni kökenliler konuşkan, sıcakkanlılar. Rota sürekli zeytinliklerden geçiyor. Geyiklide pansiyon, market, lokanta çok. Feribotla Bozcaada'ya geçebilirsiniz.

3. Gün; Bolca zeytinlik ve buğday tarlaları yanından topralk yol yürüyüşü var. Fakat DİKKAT 5. veya 6. Km'de antik taş örme duvarı geçince sağa dönülecek. İşaretler genel olarak yardımcı oluyor. Dalyan köyüne 2 km kala beton araç yolunda yürünüyor 2 arkeolojik alan var. Dalyan köyüne ihtiyaçlar için rotadan ayrıliıp 1 km yürümek gerekli. Köydeki cafeler normalden pahalı. Denizede girilebilir. Sonrasında deniz kenarinda harika bölge var. Daha sonra buğday tarlası, kuru dere ve 1 tepe tirmanışı var. Bitiminde Akçakeçili köyü. Market göremedim.

4. Gün : Alemşah Köyü girişinde haritayı takip ederseniz bir tepede eski Osmanlı Mezarlığı ile karşılaşıyorsunuz. İşaretleme yok, işaretleme toprak
ve asfalt yoldan gidiyor. Harita ise tepe'yi aşıyor. Köyün tarihi 1500 'lere uzanıyor. Çıkışta bir tepeyi aşıp dereye iniliyor. Bence tepede soldan
asfalta çıkın. Çünkü dere geçişi otlarla kaplı bi ara üzerimde kocaman örümcek gördüm. Yukarı çıktığımda rotayı kaybettim. Tavaklı köyünde market, kahvehane var çıkışta çesme var. Bence yine toprak yoldan devam edin patika belli belirsiz. Vericinin olduğu tepede harika bir deniz manzarası var. Aşağı inince Kösedere 1 km kadar yürüyün çünkü 17 km su ve erzak yok. Gülpınar'a kadar tarlaların arsından toprak yolda yürünüyor. Denize girme imkanı yine var. Gülpınar tepede kalıyor. Market, kahvehane, lokantalar ve dolmuş seferleri var.

5. Gün 24 km'lik Gülpınar - Assos rotasını yürüyemedim. Sanırım en güzel rotada buymuş.

20240528 144100


20240528 162713


20240529 124956


20240531 074310


20240531 074315


20240531 104131
 


Toprak yolda üstelikte sıcakta yürümeke oldukca sıkıcı olmuştur.
Güzel anlatım ve fotolar için size teşekkür ederim.
Bu rotayı yürüme fikrini nereden esinlendiniz .Genelde hep egedeki rotalar önplana çıkartılıyor.
 


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,533
Mesajlar
1,519,492
Kayıtlı Üye Sayımız
172,200
Kaydolan Son Üyemiz
RoberHatemoBagimlisi

Çevrimiçi üyelerGeri
Üst