Uzun Süreli Yürüyüş İçin Çadır Ekipman Tavsiye

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iamtrippingballs Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,357

iamtrippingballs

Ana Kamp
Mesajlar
36
Tepkime Puanı
17
Merhaba arkadaşlar. Ay sonu itibariyle nefret ettiğim işimden ayrılıp uzun süreli bir patika/doğa yürüyüşüne çıkacağım, kamp atmalı. Daha önce Likya yolunun bir kısmını Ağustos sıcağında kamp atarak yürümüştüm. Ekipmanlarım çok kötü olmasına rağmen idare etmiştim. Şimdiki hedefim yıllar önce birtürlü gerçekleştiremediğim Karia yolunun birkaç etabını yürümek. Sıfırdan ekipman dizmem gerekiyor. Yalnız fiyatları görünce şok oldum. 300-400 tllik çadırlar 1100-1200 tl olmuş. Olabildiğince uygun fiyatlı ve hafif ekipmanlar almak istiyorum. En geç Eylül’ün ikinci haftası yola koyulacağım.

Tavsiyelerinize ihtiyacım olan ekipmanlar;

- Lightweight/Ultralightweight ya da ideal ağırlıkta bir çadır (Havalandırması iyi, taşıması ve kurması kolay, su geçirmez, tek kişilik veya iki kişilik). Decathlonda MH100 ve MH100 Fresh & Black var, Arpenaz 2 Fresh & Black (çift kapılı olduğundan daha iyi diyorlar), Quechua Quick Hiker diye 6 yıl önce üretilmiş bir model buldum satan, AliExpress’te ultralight diye arayınca şöyle bir çadır gördüm, iyi duruyor. (431.97TRY 42% OFF|Ultralight çadır sırt çantasıyla çadır dış mekan kamp uyku tulumu çadırı hafif tek kişi Bivvy BagTent|Çadır| - AliExpress)

- 40 veya 50 litre bel ve omuz destekli, sırtı terletmeyen, dayanıklı malzemeden, bol gözlü bir sırtçantası. (Decathlonda şu gözüme çarptı, iş görür gibi. Sırt Çantası - 50 L - Gri - Forclaz 50)

- Yürüyüş için uygun ayakkabı. (YDS’de 750 tlye yürüyüş ayakkabıları gördüm en uyguna. Bilen, kullanan, tavsiye edecek var mı? YDS ASTOR TROY -KAHVERENGİ)

- Mat olarak kalın eski bir matım var. İş görür gibi ancak taşımak için çantaya dışarıdan bağlamam şart. Daha ergonomik, taşıması rahat mat tavsiyeniz var mı? Şişme yatak tercih etmiyorum. Ek ağırlıkla ve şişirip söndürmekle uğraşmamak için.

- Daha önceki çadırım alttan delindi. Çadır altına sermek için ne önerirsiniz?

Çadır, uyku tulumu, mat, matara, ilkyardım kiti (ağrı kesici, sinek ilacı vb ekleyeceğim), ip, terlik, mayo, az sayıda kıyafet, iç çamaşırı-çorap, fener, düdük, bıçak, mini yastık, ateş yakmayacağım ama bir adet çakmak, çöp poşeti, şapka, mini şişelerde şampuan ve sabun, ıslak mendil, mini diş macunu ve katlanan diş fırçası, güneş gözlüğü, Karia Yolu rehber kitap.. Herhangi bir kamp mutfağı/yeme-içme ekipmanı almayacağım. Yemek işini basit tutuyorum; çerez, bar, konserve hazır gıda, bisküvi, meyve vb geçtiğim köy, kasabalardan azar azar temin ediyorum. Bazen oralardaki restorantlarda yiyorum. Önerebileceğiniz neler var bu tarz beslenme için? Kalorisi yüksek, hafif, taşıması ve tüketimi kolay.

- Yanına şunu da kesin almalısın dediğiniz neler var?

Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar.
 

Etiketler
Öncelikle bol şans ve iyi eğlenceler dilerim.

Ben fındık-üzüm karışımı, bir de hurma almayı seviyorum.

Diğer konularda "bir decathlon mağazasına git oradan uygun görecekleri al çık." derim.
Şahsen bu model çadırları çok sevemiyorum. En azından çadırın içinde rahat oturabilmek önemli benim için.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,541
Mesajlar
1,519,638
Kayıtlı Üye Sayımız
172,204
Kaydolan Son Üyemiz
izmirkartali


Geri
Üst