1.2 Araç Ve Çekme Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan utkuts Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,563

utkuts

Yeni Üye
Merhaba,

Yıllardır çadır ile kamp tecrübem var. Yaklaşık 2 ay önce karavan araştırmalarına başladım, aslında ne istediğimi biliyor gibiyim ancak sizden de tavsiye almak istiyorum.

Öncelikle araç değiştirme şansım yok uzun bir süre

Vw Polo 1.2 TDI (Dizel) 75 hp 180 nm gücü 2000 devirde veriyor kitapçığına göre.

Şimdi kullanmak istediğim alanlara geleyim.
1) 3-4 günden fazla camping alanı dışında kamp yapmak gibi bir düşüncem yok.
2) Amacım yazları bolca çadırla olduğu gibi kamp alanlarına gidip tatil yapmak ve gezmek.
3) Çadırı seviyorum çünkü çadırı sadece yatmak için kullanıyorum. Karavanda da amacım o. Eşyaları rahat depolayabileceğim, rahat bir uyku. Bunlar dışında ve üst baş değiştirme haricinde pek karavana gireceğimi düşünmüyorum.
4) Genelde sonbahar/ilkbahar zamanları camping alanları dışında kamp yapmaya gidiyorum. En fazla hafta sonu ve 1-2 gün daha izin alıyorum yani 3-4 günü geçmiyor. Kışın olduğu için buzdolabı ihtiyacım olacağını düşünmediğimden büyük bir yaşam aküsü desteğine ihtiyaç duyacağımı düşünmüyorum ama tecrübeli arkadaşların düşüncelerini tabii ki dinlemek isterim. Yazın ise genelde camping alanlarında olduğum için 220v desteği ile buzdolabını çalıştırabilirim. Bu sebeple güneş panelleri almak gibi bir düşüncemde yok.
5) Buzdolabı olarak yazın içeceklerimi soğutan, eti ve kahvaltılıkları bozmayacak bir sıcaklığa indiren bir buzdolabı işimi görecektir muhtemelen.
6) Bugüne kadar çadır ile kamp yapmama rağmen hiç tuvaletim olsun/duşum olsun diye düşünmedim. Karavanda hafiflikten yanayım kesinlikle duş bölümü istemiyorum ancak portatif tuvaletede pek sıcak bakmıyorum. Camping alanlarında zaten sorun olmuyor 3-4 günlük doğa gezilerinde ise doğa yardım ediyor :smiley:
7) Eşim ve ben 2 kişiyiz birde çocuk olursa 3 kişi olucaz en fazla. Uzun bir müddet pino 2010 işimi görür diye düşünüyorum. En kararsız kaldığım nokta bu. Kağıt üstünde pino 2010 yeterli geliyor ama gerçekten öyle mi emin değilim. P 280 Cachalote olsa daha iyi olur ama hem daha fazla ağır hem duş/banyo gibi kullanmayı düşünmediğim bir alan ve boşa taşıdığım bir fazlalık olacak. Ama çok küçük gelecekse 2010 tabii ki düşünülebilir.
8) Karavan tecrübem daha önce hiç yok. Normalde sabah çadırda sıcaktan 08:00 gibi uyanıyorum, akşam ise yaz aylarında dahi serin oluyor ve gayet rahat şekilde yatabiliyorum. Karavanı sabah kalktıktan sonra kilitlemeyi düşünüyorum camlar kapalı halde. Çadır gibi olacağını düşünüyorum ancak ısı yalıtımı olduğu için tüm gün içinde havasız kalacak ve bu akşam yatarken soğumaz ise uykuda problem yaratıyor mu?
9) Karavan güvenliği ile ilgili, karavanı kapalı otoparkta bekletmeyi düşünüyorum. Ancak kamp ve tatil zamanlarında bol bol gezmeyi seven bir aileyim. Aracı ayırıp şehri dolaşmak başka yerlere gidiyorum mutlaka. Dingil bağlantı noktasına takılan bir aparat ve lastiğe takılan bir aparat gördüm. Bunların montajı ve güvenliği yeterli oluyor mu?
10) Çadır sadece bez ve bir çok tarafı açık olduğu için havalandırmada sıkıntı çekmiyorum. Ancak eğer camları kapatırsak karavanda bir tek tepe havalandırması kalıyor. Bu tüm gece iyi bir havalandırma için yeterli mi?
11) Pino'nun baktığım 2 karavanında da kirli su deposu bulunmuyor. Peki sabah elimizi yüzümüzü ya da bulaşıkları yıkarken kullandığımız su direk aşağı akıyor anladığım kadarıyla, bu durum karavancılar arasında normal mi? Yani ben çadır kampında su için bir ağacın dibini kullanıyorken karavanda bu pek mümkün değil sanırım.
12) Son olarak ise akü, daha önce bahsetmiştim. 220v desteği olmayan alanlarda sadece led ışıkları ve hidrofor motorunu kullanacağım. ne kadarlık bir akü beni 3-4 gün boyunca rahat götürebilir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Umarım bende sizin aranıza katılır ve nisan mayıs gibi ilk karavan kampıma çıkabilirim.

Etiketler
3-4 günlük konaklamalar yapmanız, kampinglerde kalmanız ve çadır hayatına alışkın olmanızdan dolayı, neden çekme karavana ihtiyac doğdu anlayamadım.
Ehliyet sınıfınızı değiştirmeden kullanmanız için 750 kg ve altı İkinci el alsanız bile en azından 15000 TL haracama yapacaksınız.Yenileri ise tutturabildikleri fahiş fiyatlara satılıyor.
Fazla eyşalarınız,mini mutfak tezganızı, masa sandalye ,çadır, yaşam aküsü taşımak için mini romork alsanız size oldukca ucuza gelecektir.
Örnektekine benzer fakat kasasını kapalı imlat yaptırabilirsiniz ,üstünü de kapatacak branda ile örtebilirsiniz.Yanlarına açılır kapanır tezgah -masa vs yaptırabilirsiniz.
5bae3a75514d8.jpg

Bu tip römorkları 2000-3500 TL arası çeşitli ebatlarda ve kapalısını bulabilirsiniz.

Mutfak için musluklu bidon ve evye leğen kullanabilir yada aşağıdaki resimdeki gibi portatif mutfak yaptırabilirsiniz.12 volt pompa kullanırsınız yada pedallı elektrik ihtiyacı olmayan pompa .
Solomon_Transit+148_Finish+Photos-2.jpg

Çadırınızın üst havalandırması üzerine sesiz 12 voltuk fan monte ettiğinizde çadır iç sıcaklığını belirgin olarak azaltabilir,yeterli havalandırmayı sağlarsınız.

Çekme karavan almayarak;
1-İlk yatırımda yüksek miktarda para harcamamış olursunuz.
2-Kullanmadığınızda araç güvenliği için otoparka para ödemezsiniz.(yukarıdaki resimdeki römork demonte edilebilir olandan.Sökün uygun deponuza kaldırın. LİNKİ)
3-Manevra ve geri görüş kısıtlamanız olmaz.
4-Aracınız yıpranmaz..
tercih sizin....

Kamp dışı konaklamanızda soğutucu kullanmazsanız 60 Ah akü bile yeterli olur.
Soğutucu kullacaksanız akü kapasitesi,akü şarj ünitesi, güneş panelleri kapasitesi ve maliyeti artacaktır.

Cevabınız için teşekkür ederim, ama karavan almamda ki sebep biraz daha konforlu hale getirmek istemem.

Şöyle ki, çadırı biryere kurduğum zaman tekrar toparlanıp başka bir yere geçmek gerçekten bana zulüm geliyor. Küçük masa, sandalye çadırın toplanması, şişme yatağı indirip sıkıştırmak tüpünden diğer eşyalara kadar küçücük araca istifleyip tekrar başka yerde açmak bana göre kampın en zor işleri. Karavan düşünmemin en büyük sebebi bu.

Tabi bunun yanında küçük bir kaç sebep daha var, bahane diyelim :smiley: Örneğin aracın içinde giyinmek, kamp alanında ortak buzdolabında sürekli içeceklerin eksilmesi ya da sürekli kamp alanından satın almaktan başka çaremizin kalmaması.

Evet haklısınız ne yazık ki karavan fiyatları çok pahalı, ama dediğim gibi biraz fazla konfor için elde başka seçenek pek kalmıyor. Aracım küçük olduğu için karavanı da olduğunca küçük ve hafif istiyorum bu yüzden. Karavanda da olabildiğince extralardan kaçıp çadırdan hallice kullanacağım. Tek korkum 2010 modeli ya da benzer ölçülerde yeterli gelir mi

......
Şöyle ki, çadırı biryere kurduğum zaman tekrar toparlanıp başka bir yere geçmek gerçekten bana zulüm geliyor. Küçük masa, sandalye çadırın toplanması, şişme yatağı indirip sıkıştırmak tüpünden diğer eşyalara kadar küçücük araca istifleyip tekrar başka yerde açmak bana göre kampın en zor işleri. Karavan düşünmemin en büyük sebebi bu....... Tek korkum 2010 modeli ya da benzer ölçülerde yeterli gelir mi

Pino karavan için bu sitede oldukca olumsuz ve haklı eleştiriler vardı.Yaşanmışlıkları göz ardı etmeyiniz.
Ayrıca sitesinde 2010 için iç yükseklik 170 cm yazıyor.Boy ölçünüze uygun mudur bilmiyorum.Bundan uzunsa rahat edemeyeceğiniz kesin.
Yoksa görsel olarak uygun fakat fiyat için kesinlikle hak etmiyor.

KOMPOZİT RÖMORK ÇÜRÜMEZ DAHA HAFİFİ YOK - Türkiye'nin ücretsiz ilan sitesi sahibinden.com'da - 180116515
Sahibinden de böyle bir römork var içini istediğiniz gibi yapabilirsiniz. İnternette trailer camper şeklinde aratınca yabancı ülkelerde oldukça popüler olduğunu göreceksiniz.
18.000 TL içi boş hali. Yani doldursak 30.000 TL'ye yaklaşacak ve bir avantajı kalmayacak gibi. Ayrıca evet geniş yüksek ancak boş ağırlığı 400kg ve doldurunca 750 kg'a yaklaşacak. Bu da hafif karavan avantajını yok ediyor ne yazık ki.

@kartalveat

Evet Pino hakkında ki yorumları okudum genelde 2017 ve alt zamanlarda baya hatalar varmış ama düzeltmişlerdir diye umuyorum. Ve ne yazık ki elim mahkum gibi görüyorum çünkü 2010 boyutlarında ve ağırlığında başka karavan bulamadım. Caretta'nın yüksekliği direk eliyor kendini ne yazık ki.

Caretta'nın Uncle isminde bir modeli piyasaya çıkmış.
750kg altında 4 kişilik mutfak ve banyosu olan bir çekme karavan.
Web sitelerinde yok, facebook sayfalarında tanıtımı var.
caretta uncle - Google'da Ara
750 kg alti Gundigdu da monoblok fiber uretecek, hafif karavan bende bakiyorum, simdilik bakiyorum, daha once monoblok fiber karavani vardi. Fiberkerde su alma, koselerden acma vb olmuyor o yuzden ozellikle.

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR